Turşular üzüm sirkesi yapımı

COpcU

Guru
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2007
1.538
8
üzüm sirkesi nasıl yapılır bilenler bana kolay üzüm sirkesi tarifi versinler

bende tam konu açacaktım elimde bir dünya üzüm var sirke nasıl yapılır bilen varsa tarif alabilirmiyim a.s.

ama üzümler bozulacak annelerimize bi sorsak onalr kesin biliyodur sirke yapasım geldi lütfen kızlar

ben denedim ama daha açmadım.üzümün suyunu sıkıp süzün,içine bir çay kaşığı kadar karbonat atılıyormuş sonra dinlendiriliyormuş

sirkemi şimdi açtım.ama sirke olmamış.kocam dedi ki hafif bir şarap olmuş

aklımdan geçti ama bilemiyorum.dursun bakalım.bakarsın beklerken şampanya falan olmaya karar verir:roflol:

baynlar üzümleri yıkadıkan sonra sıkacaksınız olduğu gibi bir kavanoza koyacaksınız.Hani çıkan suyu süzüp posalarını atmayacaksınız olduğu gibi kavanoza koyup içerisine sirke mayası atacak bunu göneşe koyacaksınız.Kapak kapamayın.Üzerine temiz bir mendil yada kilotlu çorabı gecireceksiniz.Sirke mayası dediğim şey sirke şişelerinin içinde pelte gibi bir tortu olur o sirke mayasıdır.O pelte gibi olan mayadan şişe içine atacaksınız.Bu arada üzümlerde ufak ufak sinekler olur.Bunlar zararlı değildir.Bu sinekler üzümler sirkeleşmeye başladığında çıkar.Yaklaşık 15 gün gibi sonra üzüm suyunun tadına baktığınızda zaten sirke tadı almış olacaktır.O zaman üzerindeki bezi alın içindeki snekler çıkacaktır.Sonra güzelce süzün afiyetle salatalarınızda tüketin.Bu evde yapılan sirke süzüldükten sonra dahi belli zaman sonra dibinde pelte gibi yine üzüm mayası oluşturacaktır.

arkadaşlar sirke yapımımını bir aşçıdan dinlemiştim.bunun belli zmaanı ve ölçüleri var bir süre sonra karanlık ortamda tutuluyor falan.yoksa zararları varmış.dikkatli olun.

X