iyi bir kısır nasıl yapılır?

klik

Guru
Kayıtlı Üye
1 Mart 2010
1.106
1
42
arkadaşlar ilk defa kısır yapacağımm
ama nasıl yapılır..püf noktaları nelerdir bilmiyorum..
bana tarifiyle beraber iyi bir kısır nasıl yapılır anlatabilirmisiniz?

sağolun arkadaşlar yaaa
şansa bak
şu an topikte bulunan hiç kimsenin kısır hakkında bir fikri yokmu yanii??

sağolun arkadaşlar yaaa
şansa bak
şu an topikte bulunan hiç kimsenin kısır hakkında bir fikri yokmu yanii??

erken görseydim kesin bişey yazardım sana çünkü kısıra bayılırım.öncelikle kısırda dikkat edeceğin ilk şey sıcak suyunu ayarlamaktır.çok su koyarsan cıvık olur , az su koyarsan sert olr.üzerini biraz geçecek kadar koyarsan güzel olur.2.si salçası ve soğanı baharatlarla güzelce kavuracaksın.bazıları kavurmadan salçayı çiğ koyuyo.her ikiside güzel ama kavurunca daha güzel oluyo bence..3.sü yeşilliği bol olcak.ben domates pek sevmiyorum kısırda sulandırıyo.ha ayrıca bi arkadaşta yedim salatalık turşusu doğramış ve havuç rendelemiş.süper olmuş .karıştırırken limonunu nar ekşisini koyarsan iyice biribirne karışır offffffff.süper olur.kısır m ı yapsam ne?yardımcı olmuşumdur umarım...

ben sana çok güzel kısır tarifi veriym yapanlarda dua etsin:) kısır sevenler denesin vaz geçemezsiniz,önce ince bulguru üzerini geçecek şekilde suyla ıslat ağzını kapat,bu arada kuru soğanı yemeklik doğra zeytin yağında biraz kavur salça kat bolca biber salçası ve domates ben domates ağırlıklı yaparım az pişince 2y umurta kır onunlada pişsin bu karışımı bulgurun içerisine kat,karabiber,pulbiber,bolca kimyon koy iyice yoğur,sonra ince kıyılmış taze soğan,maydonoz tercihe göre taze nane kat birazda onlarla yoğur limonsuyuda kat afiyetle ye benim kısırımı herkes çok sever püf noktasını sorarlar hepsi bu kadar işte, afiyet olsun:9

arkadaşlar ilk defa kısır yapacağımm
ama nasıl yapılır..püf noktaları nelerdir bilmiyorum..
bana tarifiyle beraber iyi bir kısır nasıl yapılır anlatabilirmisiniz?

arkadaşlar tarifi vermiş marka vermek doğru olurmu bilmiyorum ama

duru marka ince bulgurla kısırlar harika oluyor birde zeytinyağını bolca kullanmak gerekiyor lezzetli olması için :lepi:

eğer kısırın o şişme aşamasını ayarlayamıyorsanız açıkçası bn suyu kaynatıyorum sonra direk kısırlık bulgura döküp direk hemencecik suyunu süzüyorum ağzını kapatıyorum şişiyolarr bir deneyin tam tadında oluyo ne sulu ne susuzz

Merhaba,
Benim annemin kısırı çok güzel olur,herkes çok beğenir.Bende ondan öğrendiğim şekilde yapıyorum çok lezzetli oluyor.Tarif şu şekilde:1 su bardağı kısırlık bulgur(2 kişiye 1 bardak) bir kaba alınır.Üzerine yavaşca kaynamış su dökülür.Suyu dökünce şöyle bir kaşıkla karıştırıp bakabilirsiniz su yeterli mi diye.Suyu fazla koymayın ki sulu olmasın.Üstü kapatılıp bir kaç dakika şişmesi beklenir.Sonra 1 tane orta boy soğan küçük küçük doğranır.Bulgurun üstüne konulur.1çorba kaşığı domates salçası,arzu edilirse-ki çok lezzet katıyor-az miktarda acı biber salçası,bolca nane,kırmızı biber,kara biber,kimyon-çok yakışır-,tuz ve arzuya göre sumak-bu da çok hoş bir ekşilik veriyor- ilave edilip güzelce yoğurulur.Sonrasında 1 tane küçük küçük doğranmış domates,bolca doğranmış maydanoz,istenirse taze soğan,istenirse küçük küçük doğranmış salatalık ileva edilip tekrar yoğrulur.En son bir kasede 1 limon suyu,nar ekşisi ve sıvı yağ karıştılır ve kısıra ilave edilip son kez yoğurulur.Kısırın yağı az olunca yavan oluyor.Tadına bakarak yağını ilave edebilirsiniz.Marul,turşu,söğüş domates salatalıkla servis edilir.Eğer çay içmeyecekseniz,ayranla da çok güzel yeniliyor.
Benim tarifim böyle inşallah beğenirsiniz.Şimdiden afiyet olsun:)

Kişi başına 1 çay bardağı bulgur. Şöyle yumuşağından domates minik minik doğanır. Öyle sıcak suyla ıslatıp bide ağzını kapatmayız biz hamur gibi bişey oluyo bence.Doğranmış domatesleri ekleyip karıştır,biraz beklet yumuşar.

Salçasını ekle.Taze soğan yoksa eğer en başta yoğrulurken kuru soğanları ince ince doğrayıp ekle (ben kuru soğanla daha çok seviyorum).Eğer ki domates yetersizse yada susuzsa yoğururken biraz su kullanabilirsin.

Yumuşadıktan sonra nar ekşisini ekle.Yeşillikleri de ekleyip zeytinyağını da ekle. İşte bu kadar.

Bu arada yeşiliğinin içine herşeyi karıştırıyolar.Bizim burda maydonoz,nane ve yeşil soğan konur sadece.Öyle herşeyi koyunca sanki salatanın içine bulgur konmuş gibi geliyo bana.

Sıcak suyla ıslatılan kısırla domatesle yoğurulan kısır arasında çok fark var canım dene ve gör :)

Kişi başına 1 çay bardağı bulgur. Şöyle yumuşağından domates minik minik doğanır. Öyle sıcak suyla ıslatıp bide ağzını kapatmayız biz hamur gibi bişey oluyo bence.Doğranmış domatesleri ekleyip karıştır,biraz beklet yumuşar.

Salçasını ekle.Taze soğan yoksa eğer en başta yoğrulurken kuru soğanları ince ince doğrayıp ekle (ben kuru soğanla daha çok seviyorum).Eğer ki domates yetersizse yada susuzsa yoğururken biraz su kullanabilirsin.

Yumuşadıktan sonra nar ekşisini ekle.Yeşillikleri de ekleyip zeytinyağını da ekle. İşte bu kadar.

Bu arada yeşiliğinin içine herşeyi karıştırıyolar.Bizim burda maydonoz,nane ve yeşil soğan konur sadece.Öyle herşeyi koyunca sanki salatanın içine bulgur konmuş gibi geliyo bana.

Sıcak suyla ıslatılan kısırla domatesle yoğurulan kısır arasında çok fark var canım dene ve gör :)

Benim de Hataylı bir arkadaşım var.Çok harika kısır yapar.Dediğiniz gibi o da ıslatmıyor.Bulguru,acı biber salçası ve domates salçasıyla yavaş yavaş elinin sıcağıyla yoğuruyor.Ara ara soğuk su ama azıcık azıcık elini ıslatıp iyice yoğuruyor.Doğranmış domatesi bulgurlar biraz yumuşayınca ilave ediyor.Ama gerçekten çooook harika bir kısır oluyor.Tabi onun eli alışmış.Birde hani doğruyu söylemek gerekirse biraz zahmetli:)Ama dediğiniz gibi fark var mı?Evet, var:)

yumurtanın kısırda ne işi var? :bbo:hiç duymamıştım.

arkadaşlar hepinize çok teşekür ederim. maalesef kısır tariflerinizi ve püf noktalarını,kısırı yapmayı denedikten sonra okuyabildim.dün kısırı,bir tariften yaptım.güzel oldu sayılır.arkadaşım beğenerek yedi.ama bir dahaki sefere inşallah dediklerinizi ayrı ayrı uygulayacağım..

kısırımın güzel olduğu söylenir;çok az kaynamış suyla ıslarım ağzı kapalı biraz bekletirim kuru soğanı kavurmam ben çiğden koyarım kısıra herşeyi
bulgur yumuşadıktan sonra salça,biberr salçası,tuz,zeytinyağ bolca ve limon suyu ekler iyice yoğururum daha sonra baharatları eklerim acı pul biber,biraz kimyon,sumak,kuru nane ve tekrar karıştırırım kuru soğan,taze soğan,maydonoz ekler karıştırırım
domates ve salatalığı ve turşuyu yanına söğüş yapar içine karıştırmam sulandırmasın diye

ahşu an hazırda kısır olacaktı yanınada buz gibi ayran olacaktı ki ne harika olurdu,
kısırın içine yumurta konduğunu bende ilk kez burada duydum??

X