cep telefonlarının iadesi yokmus!!!

gamzeak

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2011
2
0
merhaba ,,, 1 gun önce almıs olduğum cep telefonunu sonrakı gun iade etmek ıstıyorum dıye göturduğum mağaza tarafından 'cep telefonlarının iadesı yoktur' dıye gerı cevrıldım. alınan urun her ne olursa olsun, tuketıcı hakları kanununa göre bunun bır ıade suresı yokmu? her mağaza kendı kafasına göremı kural koyuyuor bu konuda? hem yanlıs yönlendırme, sırf ürün satılsın dıye yanlıs bılgı verılıyor ve aldıktan sonra farkedıyorum ıstedığim telın o olmadığını... bu telefonu kullanmıs bulunmaktayım ancak dediğim gıbı tel bana gelelı daha 2 gun olmustur... protesto cektırsem yınede tel.i gerı almazlarmı? sızın bılgınız var mı konuda ? yardımcı olursanız cok sevınırım.

canım cep telefonları bildiğim kadarıyla aynı problemi birkaç defa gösterince iade edilebiliyor. birde servise gönderdiğinde 30 iş günü içinde gelmezse iade edilebiliyor.
ben kulaklığımı gönderdim servise 3 ay oldu gelmedi. bende telimi iade edicem :KK47: aldığım yer ile görüştüm iade ediliyor.
ama sorun yokken iade olmuyor sanırım

Konunuz içeriği nedeniyle ilgili başlığa taşınmıştır.

Keyifli Paylaşımlar....... :)

Değiştirmiyorlar malesef eşimde bana almıştı geri vermek istedim istemiyordum teli birde 2 kat fiyatında almış
Geri almadılar tele hattı taktıgın anda 2. el oluyormuş tüketici haklarınıda aradım her magazanın kendi kuralları var geri almak zorunda değil dedi...

tüketici kanununa göre 15 gün içinde sorgusuz sualsiz geri almak zorunda bence hemen detaylı bir dilekçe ile tüketici mahkemesine başvurun hemen geri dönüş sağlıyorlar

tüketici kanununa göre 15 gün içinde sorgusuz sualsiz geri almak zorunda bence hemen detaylı bir dilekçe ile tüketici mahkemesine başvurun hemen geri dönüş sağlıyorlar

bunu bilmiyordummm bilseydimm keşkee:KK25:
tam 40 gün önce telefon aldık eşime..
ertesi gün eşim arıyo beni sesi hiç gelmiyo sadece hışırtı..
markasıda SAMSUNG..
internete girmiyo bluetoth çalışmıyo.. sorun üstüne sorun..
ertesi gün götürdük aldıgımız yere ..
dedilerkii samsungun merkezinden arızalıdır raporu alın..
aldık..
telefonu istanbula gönderdiler..İstanbuldan gelen rapor: telefon arızası yoktur...
telefonumuza da msj geliyoki telefonunuz geldi...
gidiyoruz adam diyokiii arızası yoktur mesajı geldi samsung istanbuldan..
ama kendi hattımızla denedik evet haklısınız arızalı telefon... bizde bidaha gönderdik diyo İstanbula...
halada bekliyoruz lanet olsun dedim... Samsung gibi bir markayada telefonunu ve hatalarını kabullenmedikleri için...
Önermiyorum samdung asla...!!!

Keyfi nedenlerle yapışan iadeler kabul etmiyorlar.Arızası varsa alıyorlar.Ben de pazar günü aldım p.ertesi iade etmek istedim,aradığım telefon bu değil başka bir ürün almak istiyorum dedim almadılar.

bayanlar benim eşim elektronik ürünleri çok takip eden biri cep telefonlarında geri iadesi yoktur ancak 15 gün yada 1 ay içinde arızası görünen ürünün değişimi yada para iadesi ediyorlar o üründe arıza varsa ya aynı ürünü yada farklı ürünü alabiliyorsunuz yoksa para iadesi değişim yapmıyorlar çünki fabrikalar bunu kabul etmiyor satan kişinin elinde kalıyor düşünsenize telefon alıcaksınız ama telefonun kutusu açılmış satıcı aynı gün iade ett diyor ama nerden biliyorsunuz 1 ay kullanıp iade etmediğini şüphe oluyor bu yüzden cep telefonunun iadesi olmuyor

Esas sebeplerden bir de şu, cep telefonunun imei numarasının klonlanma riski var,böylece yurtdışından kaçak gelmiş ya da çalıntı telefonları yasal hale getiriyorlar.o nedenle sağlam cebi geri almak istemiyorlar (satıcı söylemişti)

Eğer size kapıda satıldı ise farklı siz mağazadan aldıysanız farklı, uzaktan aldıysanız farklı kanun vardır. (mağazaya gittiğinizde kimse zorla elinize vermiyor, görerek, bilerek, isteyerek alıyorsunuz)
Dükkan satıcısının farklı bir taahhütü yoksa bildiğim kadarı ile;
Aynı sorundan 3 kere servise gitmesi ya da belli bir süre serviste kalması halinde aynı ürünle değiştiriliyor.

Diğer türlü olursa suistimale çok açık olur;
Siz bir telefon alın her hafta "canım istemedi" diye değiştirin yenisini alın! Sebep: "tüketici hakkım var!"

Ya da şöyle düşünün o ürünü siz alır mısınız? almazsınız "hiç açılmamış istersiniz" Peki firma ne yapsın? Her iade gelen ürünü yarı fiyatına satsın ya da atsın mı?
Yoksa yıkayıp cilalayıp "sıfır" diye başkasını mı dolandırsın? Sizin bilerek isteyerek aldığınız üründe ertesi gün fikir değiştirmeniz halinde firmanın zararını kim karşılayacak?

Ama aldığınız ürün hiç kutusu açılmamış olursa (kutunun yanında yapışkanlı etiket olur bu sebeple) iade almaları gerekir.

Not1: Bugün Tekzen de gördüm "kullanılmamış dahi olsa iade edeceğiniz ürünün kutusunun sağlam olması gerekir" yazıyordu. Neden? Çünkü kutusuz tekrar satamazlar.
Not2: Sektöre ve ürüne göre değişen kurallar vardır. Mesela hijyen gerektiren ürünlerde iade olmaz..
Markalar da farklı davranabilir. Mesela ölü piksel sebebi ile iadeyi araştırın görürsünüz.
Bazıları 5 ölü pikseli bazıları 2 tane yan yana ölü pikseli kusur sayar. Bazıları sıfır ölü piksel garantisi verir.

sim kartı takılınca iade edemiyosunuz malesef ancak üretimde oluşan bir hata olursa ve bunu firma belirlerse sadece aynı modelden alabiliyorsunuz

Cep telefonlarında her yerde böyledir bu memnuniyetsizlik iadesi söz konusu değildir.Yani ben bu üründen memnun kalmadım diye iade edemiyorsunuz bunun sebebi de sim kartınızı telefona takıp bir suç işlenme durumu olursa ve daha sonra iade edip bu durumdan sorumlu tutulmamış olursunuz diye.En mantıklı açıklaması bu öyle söyliyim.Fakat 14 gün içinde bi arızası olur değişim yada para iadesi yapılır.Yada şirink yani ambalaj açılmamıştır.Sim kart takılmamıştır dolayısıyla yine değişim yapılır.

X