bölüm mezunları için formasyon?

maviada

Guru
Kayıtlı Üye
19 Mayıs 2008
181
12
36
arkadaşlar,mrb,bn bu sene yıldız teknik üniversitesi kimya bölümünden mezun olacağm,kimya öğremenliği için pedagojik formasyon almak gerekiyodu eskiden.şimdiyse tezsiz yüksek lisanstan falan bahsediyolar.bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.ne gibi şartları var?bi de çok az sayıda kimya öğretmeni atadıklarını duydum.denemeye değer mi?kafam karıştıfisfisfis

maviada evet artık tezsiz yüksek lisans yapman gerekiyor.bende tariih mezunuyum.şuan tezsiz yapıyorum.tabi alestende iyi bi puan alman lazım.tezsizi bitirince kpss ye girip atanıyorsun.

maviada evet artık tezsiz yüksek lisans yapman gerekiyor.bende tariih mezunuyum.şuan tezsiz yapıyorum.tabi alestende iyi bi puan alman lazım.tezsizi bitirince kpss ye girip atanıyorsun.

peki cnm bu tezsiz yüksek lisansta pedagojik dersler falan mı veriliyo,yani yüksek lisansı hangi alanda yapıyoruz?bi de ücretli falan deniyo ne kadar acaba okuluna göre değişiyo mu?kpssnin eğitim bilimleri sorularına baktım hep psikolojiyle ilgili,yani merak ettiğim acaba yüksek lisans sırasında bunlar öğretiliyo mu?çok soru sordum ama bilgim yok pek o yüzden:eek:

arkadaşım ben yardımcı olayım sana....

bende bölüm mezunuyum ve tezsiz yüksek lisans yaptım.....ilk önce ales sınavına giriyosun belirli bir puan aldıktan sonra tezsiz yüksek lisans veren yerlere başvuru yapıyosun....ben kocaeli üniversitesinde yaptım tezsizi.....derslere gelince evet eğitim bilimleri, pedagoji, sınıf yönetimi gibi dersler veriyolar ama biraz şanssız bir bölümdesin (yanlış anlama öğretmenlik için) çok az kişi atıyolar sizden....birde devlet üniversitelerinde alırsan ücretsiz yani sadece belirli bir miktar harç parası veriyosun fakat özel üniversitelerde tabiki ücretli.....

umarım yardımcı olabilmişimdir

merhaba ben de bu konuda birşey merak ediyorum.
Alman dili ve edebiyatı mezunuyum. Pedagojik formasyon almak istiyorum. Mezun olduğum dönemlerde bu mümkün değildi.

Bazı arkadaşlarım ücret karşılığında kurs gibi belirli üniversitelerden formasyon aldıklarını söylediler. Ücreti de epey yüksek imiş. Şimdi ise, sorum şu; Tezsiz yüksek lisans şart mı ? ALES sınavına girmeden de formasyona özel olarak (ücretli ) başvurabilirmiyim ?

Formasyon alabilmenin tek bir yolu mu var ?

VE ALES den en az kaç puan almak gerekli ? Formasyon için şartlar neler ? bana yardımcı olursanız çok minnettar olacağım.

merhaba ben de bu konuda birşey merak ediyorum.
Alman dili ve edebiyatı mezunuyum. Pedagojik formasyon almak istiyorum. Mezun olduğum dönemlerde bu mümkün değildi.

Bazı arkadaşlarım ücret karşılığında kurs gibi belirli üniversitelerden formasyon aldıklarını söylediler. Ücreti de epey yüksek imiş. Şimdi ise, sorum şu; Tezsiz yüksek lisans şart mı ? ALES sınavına girmeden de formasyona özel olarak (ücretli ) başvurabilirmiyim ?

Formasyon alabilmenin tek bir yolu mu var ?

VE ALES den en az kaç puan almak gerekli ? Formasyon için şartlar neler ? bana yardımcı olursanız çok minnettar olacağım.

merhaba arkadaşım.....

tesziz yüksek lisans şart değil eğer kpss puanın yüksekse formasyonsuzda atanabilirsin(her bölüm için farklıdır)....benim sorduğum her üniversite ales istiyordu(ben girerken les'ti) ama paralı olan üniversiteler formalite olsun diye istiyorlar....alestende sanırım 55 civarı bir puan alınması gerekiyor...ben grerken 45'ti ama puan sistemi değişti şimdi dediiğim gibi 55 civarı....

formasyon alabilmek için(formasyon ve tezsiz yüksek lisans şu anda aynı anlama geliyor)bir şey gerekmiyor sadece ales puanın ve diplomanla okula başvuru yapıyorsun o kadar.......

kızlar alesle beraber üds ye de gırmek gerekıomu bende fızık bolumundeyım seneye okul bıtıo inşlah bıseyler yapmak bı yerden baslamak lazım

arkadaslar kime b konuda bişi bilmio sanrım öncelikle bende edebiyat bölümündeyim ve bu sene tezsize basvuracagım önceklikle alese girmen gerekiyor ve bu sınavdan önceden 50 olan sınır 70 e cıktı 70 puanı asman lazım sonra ortalaman önemli ortakaman iyi olacak ve üniversitelere basvuruyorsun eger kabul edilirsen alınıorsun üds falan onlar tezli yüksek lisans için bu sadece eksik olan pedagojik dersleri yani eğitim bilimlerini görüp tam öğretmen olabilmen için olan biişey

arkadaslar kime b konuda bişi bilmio sanrım öncelikle bende edebiyat bölümündeyim ve bu sene tezsize basvuracagım önceklikle alese girmen gerekiyor ve bu sınavdan önceden 50 olan sınır 70 e cıktı 70 puanı asman lazım sonra ortalaman önemli ortakaman iyi olacak ve üniversitelere basvuruyorsun eger kabul edilirsen alınıorsun üds falan onlar tezli yüksek lisans için bu sadece eksik olan pedagojik dersleri yani eğitim bilimlerini görüp tam öğretmen olabilmen için olan biişey

slm canım, üds falan onlar tezli yüksek lisans için gerekli şeyler değil, tezsiz yükseklisans için de dil şartı aranıyor...başvurduğun üniversitenin koşullarına göre geçerli sınavlardan üniversitenin istediği puanı alman ya da üniversitenin varsa kendi dil muafiyet sınavına girmen gerekiyor....yani dil şart.....

kızlar alesle beraber üds ye de gırmek gerekıomu bende fızık bolumundeyım seneye okul bıtıo inşlah bıseyler yapmak bı yerden baslamak lazım

üniversitenin belirlediği sınav ve bu sınavların baraj puanlarını (örneğin kpds 60 üds 60 vs.) ya da varsa üniversitenin kendi yb. dil muafiyet sınavını geçmen gerekiyor canım....

hyr kızlar tezsiz yüksek lisans için bööle bi şart yok buna adım gibi eminim ama özel ünv ler için bşi diemem dil aranmıo tezsiz için orda sen ünv.de kalmak için girmiyorsunki formasyon alabilmen için o dediğiniz tezli ama özel ünv hakkında bilgim yok

hyr kızlar tezsiz yüksek lisans için bööle bi şart yok buna adım gibi eminim ama özel ünv ler için bşi diemem dil aranmıo tezsiz için orda sen ünv.de kalmak için girmiyorsunki formasyon alabilmen için o dediğiniz tezli ama özel ünv hakkında bilgim yok

ben de ısrarla dil şartı aranıyor diyorum, çünkü yükseklisans yaparken tezsiz yükseklisansta dil için uğraşan birçok arkadaşım vardı, sınavlara girdiler, hazırlık okudular....sonuçta tezli yükseklisans yapanların çoğu da üniversite de kalmıyor, dil şartı üniversitede kalmak için aransa tezlide de olmaz.....örneğin benim bölümüm psi. danışmanlık ve rehberlik, bu bölüm ve d.e. üniversitesinde tezli de tezsiz de yüksek lisans yapmak istersen okulun kendi hazırlık sınıfını geçmek zorundasın ya da dil muafiyet sınavından 70 almak zorundasın ya da kpds, üds vs. sınavlardan belirledikleri bir puanı almak zorundasın...

örneğin deü de
Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı ve Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programlarında dil şartı aranmıyor.....tezsiz yükseklisansınızı deü de ve bu iki bölümde yaparsanız o başka, ama diğer programlarda tezli ya da tezsiz olmasının dille bir ilgisi yok....

en güzeli de tezsiz yüksek lisans yapacağınız üniversite ve bölüm başvuru için hangi şartları istiyor, bunu öğrenmek, web sitelerinde veriyorlar bu bilgiyi....

Son düzenleme:
tabiki canm muhakkak sartlarına bakmak lazım ama ben devlet ünv.lerinde aranmıor die biliyorum benm dediğim tezsiz ve sadece formasyon amaclı canm biz bunu sürekli arastırıoruz ve hocalarımızda ööle bişey demedi şimdiye kadar biz sadede öğretmenlik için formasyondan bahsefdiyoruz güzelim baska alanlar için isteyebilir mesela o konuda bişi diemem birde o okulda o bölümün hazırlıgı olup olmamasına baglı yani edb bölümünün hazırlıgı olurmu bilmiorum yani bana sacma geelio ese olmadı iice arastırır ööle karar veririz ama bundada ing ararlarsa yandi gülüm keten helvadır bizim için

tabiki canm muhakkak sartlarına bakmak lazım ama ben devlet ünv.lerinde aranmıor die biliyorum benm dediğim tezsiz ve sadece formasyon amaclı canm biz bunu sürekli arastırıoruz ve hocalarımızda ööle bişey demedi şimdiye kadar biz sadede öğretmenlik için formasyondan bahsefdiyoruz güzelim baska alanlar için isteyebilir mesela o konuda bişi diemem birde o okulda o bölümün hazırlıgı olup olmamasına baglı yani edb bölümünün hazırlıgı olurmu bilmiorum yani bana sacma geelio ese olmadı iice arastırır ööle karar veririz ama bundada ing ararlarsa yandi gülüm keten helvadır bizim için

tamam tatlım, ben olaya formasyon yönüyle değil de genel şartlarıyla baktım...sen bir cümlende dil şartı sadece tezli de var yazmıştın, ona karşılık...örneğin sen deü de edebiyat ya da türkçe öğretmenliğinde tezli ya da tezsiz yükseklisansta istesen şart...kaldı ki ege üniversitesi ingilizceye aşırı önem veriyor....ama dediğim gibi ortaöğretim alan öğretmenliğinde dil şartı yok mesala....

bende bu konuda bişey sormak istiyorum. Bir yerde okurkende formasyon alınabilir diye bir şey okudum. Acaba ne kadar doğru?

yok mezun oldugu zaman alınıo die biliorum ben ya onu bende cok düşündüm ama mezun belgesi istenio die duydum

Bende biyoloji bölümü mezunuyum. Çanakkalede tezsiz yüksek lisans yaptım. hem Trakya üniv.sine hemde çomüye basvururken dil şartı aramadılar. çanakkale 1 yıl oldugu için ilk tercihim çanakkale oldu. diger üniv.ler 1,5 yıl sürüyor çunku. Ales puanı ve okul ortalamasının yuzde ellisini alıp topluyorlar ve basvuranlar arasında sıralamaya koyuyorlar. Kontenjana bağlı olarak giriyorsun.

yaa birsey sormak ıstıyorummm bılgılendırırsenız sewınırım. oğretmenlık mezunlarıyla bolum mezunları atanırken oğretmenlık mezunlarına oncelıkmi werılıyorr????

canım eğer yüksek lisansını yapmışsan aynı şartlara sahipsin,öncelik diye bir şey yok.Önemli olan kaç puan aldığın.Tabi kontenjan verilecek mi,orası da meçhul.Herkesin atandığı,bol maaşlı günler diliyorum...

Formasyon almamız yeterli ozmann. Tesekkur ederim cwpladığın için. Ben daha 1. Sınıfım ama olsun oğrenmekte fayda war::)

X