Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

Bende kara kara dusunuyorum napcam diye
tabi senin gibi baklava işine girememde :):)
Hazır baklava yufkasından biz burma tatlısı yapmştk bol cevizli cok guzeldi hala tadı damagmda ama o bile ugrastırıcı hic yapamam
hazr yufkadan baklavada pek guzel olmuyor
banada basit bi tatlı önerin :)
Bu bayram bize pek gelen olmayacak
birazda o yuzden ugrasasm yok valla
adra gecen gun bi link vermişti muhallebili kadayıf tarifi vardı cok guzeldi
onu yapsam olmaz mı ki acaba
gerci kupta falan olmaz dimi bayramda
bi yandanda gelcek olan bi kuzenlerim onlarında hoşuna gider öyle bi tatlı diye dusunuyorum
yada hic riske grmeyip kıbrs tatlısı yapaym ben :):):):)

kalbura bastı yapayım dedim ama eşim sevmiyor onuda...
baklava açmak da valla hiç gözüm yemiyor...
bu gidişle bende kıbrısa yol alacak gibiyim :) kala kala ona kaldık yine baksana gözdem :)

Limonata bende yapmak istiyorum nasıl yaptın hep denemek istiyorum ama kalıyor
yazarsan çok sevinirim :)

seve seve yazarım içtimde bi daha hazır limonata almam kolayına resmen limon kokuo mis gibi ...

Malzemeler :

6 adet limon
1 su bardağı şeker
1.5 su bardağı kaynamış su
1 litre su
Taze nane

Yapılışı:

Limonları rendenin ince kısmıyla rendeliyoruz ama önemli olan beyaz tabakanın rendelenmemesi orası acı tat veriyo
Rendelediğimiz limonların üstüne şekeri ekliyoruz ve iyice ovuyoruz ...Daha sonra üstüne 1.5 su bardağı kaynamış suyu ekleyip karştırıyoruz sonrada 1 litre suyu ekle şeker eriyene kadar karıştırın...
Ben bu şekilde biraz dolapta soğuttum...Daha sonra süzdürüp sürahiye koydum içinede nane yaprakları misss gibi bence hemen dene =) Afiyet olsun ...

Not : Şeker oranı bana göre iyiydi çok tatlı sevmiyorum ama arzuya göre eklenebiliyo ...

kalbura bastı yapayım dedim ama eşim sevmiyor onuda...
baklava açmak da valla hiç gözüm yemiyor...
bu gidişle bende kıbrısa yol alacak gibiyim :) kala kala ona kaldık yine baksana gözdem :)

Hazır baklava yufkasıyla burma tatlısıda yapabilirsin aslnda
yedin mi hiç bilmiyorum ama kıyır kıyır super oluyor annem yardm etse ben yapardm aslnda ama annem arefe gecesi işten kcta gelir belli bile degil ben o yuzden hiç kalkışmıcam o yuzden :)
Benim yolum belli kıbrısa dogru yol alayım :):):):)

seve seve yazarım içtimde bi daha hazır limonata almam kolayına resmen limon kokuo mis gibi ...

Malzemeler :

6 adet limon
1 su bardağı şeker
1 litre su
Taze nane

Yapılışı:

Limonları rendenin ince kısmıyla rendeliyoruz ama önemli olan beyaz tabakanın rendelenmemesi orası acı tat veriyo
Rendelediğimiz limonların üstüne şekeri ekliyoruz ve iyice ovuyoruz ...Daha sonra üstüne 1.5 su bardağı kaynamış suyu ekleyip karştırıyoruz sonrada 1 litre suyu ekle şeker eriyene kadar karıştırın...
Ben bu şekilde biraz dolapta soğuttum...Daha sonra süzdürüp sürahiye koydum içinede nane yaprakları misss gibi bence hemen dene =) Afiyet olsun ...

Not : Şeker oranı bana göre iyiydi çok tatlı sevmiyorum ama arzuya göre eklenebiliyo ...

Arkadasım çok sagol zahmet edip yazdgn icin hemen yapıcam yalnz ben biseyi anlamadm :):)
Gulmesin kimse ama :):)
Simdi limonun kabugunu rendeleyip sekerle ovucam beyaz kısımları rendelemicem
sonrada limonlarımı sıkıcam o kısmı ben çözemedim :)

kızlar bayram önümüz malum....
şimdiden şöyle pratik bayram için baklava tarifi bilenler yazabilirmi...
her sene hazır baklava yufkası alırım öyle yaparım ama eşim ev baklavasını çok seviyor...
yada baklava olması şart değil..bayram için yaptığınız tatlıların tariflerini paylaşırmısınız.....
Annem bir tatlı yapardı bayramlarda çok hafif ve güzel olurdu.
Biliyorsundur gerçi ama hatırlatmış olurum :)
Adını bilmiyorum ki :KK1: Bülbül yuvası gibi bir şey tipi. Küçük yuvarlak yuvarlak, kenarları yufka içi cevizli kadayıf.
Anlatabildim mi istersen annemden tarifini öğrenip yazarım.

gözde :KK16:
ve evet salça koymayacaksın çorbaya :)

Son düzenleme:
Annem bir tatlı yapardı bayramlarda çok hafif ve güzel olurdu.
Biliyorsundur gerçi ama hatırlatmış olurum :)
Adını bilmiyorum ki :KK1: Bülbül yuvası gibi bir şey tipi. Küçük yuvarlak yuvarlak, kenarları yufka içi cevizli kadayıf.
Anlatabildim mi istersen annemden tarifini öğrenip yazarım.

gözde :KK16:
ve evet salça koymayacaksın çorbaya :)

Teşekkur ederim sıradaki ilk çorbam olucak :):)

Arkadasım çok sagol zahmet edip yazdgn icin hemen yapıcam yalnz ben biseyi anlamadm :):)
Gulmesin kimse ama :):)
Simdi limonun kabugunu rendeleyip sekerle ovucam beyaz kısımları rendelemicem
sonrada limonlarımı sıkıcam o kısmı ben çözemedim :)

Ne demek canım evet cnm ben yazmadım heralde o noktayı kusura bakma limonları sıkıcan sonra 1.5 bardak sıcak su eklicen sonrada 1 litre su ve karıştrcan öyle biraz beklet kabuklar aromaları salsın dolapta soğuyunca da süzerek sürahiye boşalt ve nane valla sürahi bitcek bizim evde bi daha yaparken fotoğraflarım cidden çok güzel bu cafelerdeki limonata gibi oldu :KK1:

Malzemeler :

6 adet limon
1 su bardağı şeker
1 litre su
Taze nane

Yapılışı:

Kızlar limon kabuklarıyla şekeri ovduktan sonra 6 adet limonuda foşur foşur üstüne sıkıyoruz dikkat edin çekirdeklere :KK1: ben o noktayı yazmamşm kusura bakmayın tekrar cidden ferahlatıcı oldu herkese tavsiye ederim

Ne demek canım evet cnm ben yazmadım heralde o noktayı kusura bakma limonları sıkıcan sonra 1.5 bardak sıcak su eklicen sonrada 1 litre su ve karıştrcan öyle biraz beklet kabuklar aromaları salsın dolapta soğuyunca da süzerek sürahiye boşalt ve nane valla sürahi bitcek bizim evde bi daha yaparken fotoğraflarım cidden çok güzel bu cafelerdeki limonata gibi oldu :KK1:

Ayy nasıl canım çekti ya :)
Aslında içeceklerle aram pek yoktur ama şöyle buz gibi bi limonataya kim hayır der :):)
sabah yapıcam insallah tekrar çok sagol :):)

adra gecen gun bi link vermişti muhallebili kadayıf tarifi vardı cok guzeldi
onu yapsam olmaz mı ki acaba
gerci kupta falan olmaz dimi bayramda
bi yandanda gelcek olan bi kuzenlerim onlarında hoşuna gider öyle bi tatlı diye dusunuyorum
yada hic riske grmeyip kıbrs tatlısı yapaym ben :):):):)

Canım adı cup diye öyle yapmana gerek yok.Zaten biz onu borcama döşeyip dilim dilim servis ederiz hep.Çok güzel oluyor tavsiye ederim.Ama Kıbrıs tatlısı da müthiş.Valla ayırt edemeyeceğim ikisini de:)Revani yapabilirsiniz.Bende çok güzel bir tarif var ama evde.İsterseniz yarın eklerim.

Canım adı cup diye öyle yapmana gerek yok.Zaten biz onu borcama döşeyip dilim dilim servis ederiz hep.Çok güzel oluyor tavsiye ederim.Ama Kıbrıs tatlısı da müthiş.Valla ayırt edemeyeceğim ikisini de:)Revani yapabilirsiniz.Bende çok güzel bir tarif var ama evde.İsterseniz yarın eklerim.

Evet aslında borcamada yapabilirim
ama hic denemedm diyede çekiniyorum :):) olur mu olmaz mı diye :)
Revanide hiç yapmadım eklersen sevinirim onuda yapmak isterim bi ara

Biz hep dolaba koyarız.Hiçbirşey olmaz.Dışarıda bozulur zaten.

sağol cnm tadı enfesti. bayıla bayıla yedik eşim yemektne sonra çok yedi,m diye tatlı istemedi bir lokma zorla yedirdim sonra sesleniyo hanıımmm tatlı getirsene az koydum parayla mı satıyorsun bu tatlıyı sen dedi:))))

bayramda ben çakma şöbiyet yapmıştım k.valdeme, ziyarete gelenler ev baklavası yerine benm çakma şöbiyeti silip süpürmüşler bana da ne marifetli gelin diye bakmışlardı:)
oysa çok basit bir tarifi var:

önce şerbeti kaynatıyorum: 3 bardak su 3 bardak şeker diyor ama ben hep şerbetlere az şeker koyarım 2,5 bardak filan koyuyorum
şerbet soğuyacak...

1 bardak süt ile 2,5 kaşık irmiği pişiriyoruz ben azcık da şeker atıyorum tarifte şeker yok ama... Ilınıyor..

10 adet milföyü dörde bölüyoruz her birine azcık bu irmikli muhallebiden koyuyoruz birer adet de fındık koyuyoruz. kapatıp tepsiye diziyoruz. (üçgen şekil oluyor kızlar)
üstüne eritilmiş tereyağı döküyoruz bu nedenle tepsiyi yağlamıyorum ben....
180 derecede kızartıyoruz. çıkınca biraz bekletip şerbeti döküyoruz.

not: eğer bir gece beklerse milföy tadı gelmiyor
denemenizi öneririm evde milföy varsa hemen bugün deneyin bereketli de bayağı bir çıkıyor...

sağol cnm tadı enfesti. bayıla bayıla yedik eşim yemektne sonra çok yedi,m diye tatlı istemedi bir lokma zorla yedirdim sonra sesleniyo hanıımmm tatlı getirsene az koydum parayla mı satıyorsun bu tatlıyı sen dedi:))))

bayramda ben çakma şöbiyet yapmıştım k.valdeme, ziyarete gelenler ev baklavası yerine benm çakma şöbiyeti silip süpürmüşler bana da ne marifetli gelin diye bakmışlardı:)
oysa çok basit bir tarifi var:

önce şerbeti kaynatıyorum: 3 bardak su 3 bardak şeker diyor ama ben hep şerbetlere az şeker koyarım 2,5 bardak filan koyuyorum
şerbet soğuyacak...

1 bardak süt ile 2,5 kaşık irmiği pişiriyoruz ben azcık da şeker atıyorum tarifte şeker yok ama... Ilınıyor..

10 adet milföyü dörde bölüyoruz her birine azcık bu irmikli muhallebiden koyuyoruz birer adet de fındık koyuyoruz. kapatıp tepsiye diziyoruz. (üçgen şekil oluyor kızlar)
üstüne eritilmiş tereyağı döküyoruz bu nedenle tepsiyi yağlamıyorum ben....
180 derecede kızartıyoruz. çıkınca biraz bekletip şerbeti döküyoruz.

not: eğer bir gece beklerse milföy tadı gelmiyor
denemenizi öneririm evde milföy varsa hemen bugün deneyin bereketli de bayağı bir çıkıyor...

Sen de adama niye az az veriyorsun tatlıyı:)))

Bu tarifi hep denemek istemişimdir.Çok severim çünkü şöbiyeti.Gerçi benim sevmediğim tatlı da yok ya.:KK1:Deneyeceğim inşallah.Deneyecek o kadar çok tarif varki.Artık bayramda bol bol yapıp yer,sonra da gelip burada çok kilo almışım ya diye ağlaşırız.:KK16:

Senin elinden kurtulmaz bu marifetle.:KK16:Revaniyi yarın eklerim.:KK34:

büyük ihtimalle muhallebili kadayıf yapıcam sanırım:KK1:
ama dediğin gibi borcamda yapıcam
yalnız birşey sorucam
kadayıflar sert kalmıyor mu
muhalebiyide soğutup dökmek lazım ya
katır kutur olmasın sonra:KK52:

Gözdecim ben hayır diyemedm şu an midem ağrıyo üşüttüm heralde :KK1: :KK1:

canım geçmiş olsun
çok içmeseydin keşke
sıcak havada birden soğuk soğuk içince çarıyor insanı

X