Lam nedir

lam mikroskopla inceleme yaparken mikroskobun içine konan cam parçadır. önce lam konur üstüne incelenecek materyal konur.oda lamel denen daha küçük ve ince cam parçasıyla kapatılıp inceleme yapılır.

yok böyle bi lam değil benim rahmimde lam varmış başka bişey bu:)

bunca yıllık meslek hayatımda ilk kez senden duyuyorum bunu.doğru anladığına eminmisin canım?

evet canım ya bide sen hemşiresin googledan araştırdım senin tarzında şeyler yazıyor kağıtta lam yazıyor tıp dilinde bişeyin kısaltması

canım ben laborantım simdiye kadar elımden gecen lam ve lamellerın sayıssını bılmıyorum o kadar fazla lam,hazırlanan preperatların mikroskopta bakılmak amacıyla uzerlerıne surulmek üzere kullanılan cam dıkdortgen şeklinde ince malzemelerdır ( preperat herhangi bı yerden alınan suruntunun serum fizyoljik konularak hazırlanmasıdır örneğik kadınlardan alınan vagınal suruntu bu sekılde hazırlanır ve bakılır smear dediğimiz sey yani)

lam mikroskopla inceleme yaparken mikroskobun içine konan cam parçadır. önce lam konur üstüne incelenecek materyal konur.oda lamel denen daha küçük ve ince cam parçasıyla kapatılıp inceleme yapılır.

gormedım canım arkadaş cok guzel açıklamış lam uzerıne once preperat hazırlanır uzerıne de lamel kapatılır ve mıkroskopta ıstenılen objektıfte bakılarak incelenır

ama arkadaşlar benim raporumda yazıyorki 2adet genişken lam bulunmuştur:)

Raporundakı tam cÜmleyı yazabılırmısın bıze canım. Bu arada ne yapıldıda sana bu sonuÇ Çıktı????

hımm durum bıraz farklı raporunda yazan lam benım bahsettığım lam olamaz tam olarak ne yazdığını yazabılırsen belkı yardımcı olabılırım canım

inlamasyon bulguları
Yayılmış 2 Adet lam
intraepitelyal lezyon veya malignite açısından negatif
endoservikal komponent mevcut
rahmimde yara var bi süre ilaç kullandım geçmedi smear testi yaptırdım sonuç bu çıktı
aynen böle yazıyor başka bişey yazmıyor saolun arkadaşlar yardımlarınız için:)

inlamasyon bulguları
Yayılmış 2 Adet lam
intraepitelyal lezyon veya malignite açısından negatif
endoservikal komponent mevcut
rahmimde yara var bi süre ilaç kullandım geçmedi smear testi yaptırdım sonuç bu çıktı
aynen böle yazıyor başka bişey yazmıyor saolun arkadaşlar yardımlarınız için:)

ilahi sen çok yaşa emi. ordaki lam bizim dediğimiz lam işte. 2 tene lama bulaştırmışlar smearını.onun üzerindende sonuçları okumuşlar.vücudunda yayılan bir lam hastalığı yok.lamın üzerine yayılan bir vücut salgısı var.

hadi ya:) sonuç iyi yanibenim içimede lam kaçmadığına göre :) ama yara var yakılacakmı acaba bakalım:)

hadi ya:) sonuç iyi yanibenim içimede lam kaçmadığına göre :) ama yara var yakılacakmı acaba bakalım:)

canım evet bızım dediğimiz anladığımız lam senden aldıkları suruntuyu lama yaymışlar malıgnıte yanı kotu huylu kanser senın anlayacağın dılde negatıf yanı korkulacak bışey yok canım

için rahat olsun 1 sene bouynca alınan smear prepratlarına ben baktım ve yorumladım

tıp dilinde malıgn kötu huylu benıngn iyi huylu demektır senınkıde malıgnıte acısından temız canım

Makroskobik Bulgular
yayılmış 1 adet lam
Mikroskobik bulgular
bethesda sistemi
değerlendirmeye elverişli yayma
endoservikal hücre görüldü
intraepitelyal lezyon ve malignite açısından negatif
Patolojik tanı
servikal smear:
inflamasyona reaktif hücresel değişiklikler

Annemin smear tahlilinde bu sonuçlar yazmakta fakat doktoru tam bi açıklama yapmayıp önemli birşey olmadığını söylemiş. Bu sonuçların açıklamasını yapabilecek biri var mı acaba? Şimdiden ilginiz için teşekkürler.

X