gebelikte bacak krampları....

hxuxrrem 2000

SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2007
5.323
31
Hamilelikte bacak krampları neden olur?
Hamilelik sırasında ve özellikle de hamileliğin son döneminde bacak krampları sık yaşanır.

Hamile kadınların yaklaşık olarak yarısı bacaklarda kas spazmları yaşar ve bu spazmlar akşam saatlerinde daha fazlalaşır.

Uyku sırasında bacakların gerilmesi krampı tetikleyebilir. Kramplar özellikle uyluk ve baldırlarda meydana gelir.

Hamilelikte bacak krampları neden olur?

Bacak kramplarının hamilelikteki kilo alımı, dolaşımdaki değişimler ve kalsiyum veya magnezyum alımının yetersizliğinden kaynaklanabiliyor olduğu düşünülmektedir.

Kalsiyum anne adayı ve gelişmekte olan bebeğin kemik ve kaslarını destekler. Hamilelikte kalsiyum gereksinimi artar ve dolayısıyla annenin kendisi ve bebeği için yeterli kalsiyumu almaması kalsiyum eksikliğine neden olabilir.

Büyüyen bebeğin bacaklara giden sinirler ve kan damarlarına baskı yapması da söz konusu olabilir. Bu baskı ya da sıkıştırma bacak kramplarına yol açabilir.

Bacak kramplarını tedavi etmek veya önlemek için ne yapabilirsiniz?

Bacak kramplarını geçirmek ya da önlemek için aşağıdakilerden bir ya da daha fazlasını deneyebilirsiniz:

Düzenli olarak egzersiz yapın; egzersizlere bacak esnetme hareketlerini de dahil edin.
Ayaklarınızı yükseğe uzatarak dinlenin.
Destekleyici çoraplar (varis çorapları) giyin.
Bacak krampı sırasında ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekin ve kaslarınıza masaj yaptırın.
Varsa, doktorunuzun önerdiği kalsiyum veya magnezyum ilacını alın.
Bacak kramplarınız çok şiddetliyse veya uzun süre devam ediyorsa doktorunuza danışın. Doktorunuz ilave mineral takviyeleri ya da ilaç önerebilir.
alıntıdır....

Ben daha 4.aydayım ama kramplar başladı. Doktor çok erken dedi, 7-8.ayda başlar dedi. Magnezyum verdi ona başladım, inşallah iyi gelir.

Ben daha 4.aydayım ama kramplar başladı. Doktor çok erken dedi, 7-8.ayda başlar dedi. Magnezyum verdi ona başladım, inşallah iyi gelir.

inşallah canım iyi gelir...
benim 4. ayımda bişi yoktu .. dr unun dediği gibi 7. ayda başladı .. ama çok fena çoooook.....:çok üzgünüm:

bende 5.aydayım iki gecedir olmaya basladı uykudan fırlıyorum ayagımı oynatana kadar canımı alıyor
resmen ölüyorummmmmm ama ben ikizlere hamileyim belkide ondan erken baslamıstır
doktoruma kontrolde söyleyeceğim

bende de kramplar cok oluyor hergun olmasada arada bir oluyor....baldır kısımlarında özellikle uykudayken cok oluyor ...fena acıyor ya...ve henuz 21 haftalık gebeyim..

Bende 26.haftadayım kramplar çok oluyor ve gerilme,kasılma oluyor uyku uyuyamıyorum 3 gecedir aslında magnezyumda kullanıyorum ama faydasız :KK43:

bende 29 haftalık hamileyim 2 gundur arka arkaya 4 sefer girdi uyur uykumda gece esimde işte idi ne yapmalıyım yarın doktoruma gıdecegım

Bende 29.haftadayım ve birkaç gündür bacak baldırıma aniden inanılmaz kramplar giriyor, gebeliğin her dönemi benim için resmen bir felakete dönüştü. Her türlü sıkıntıyı yaşadım. Aşırı bulantı ve kusma, şiddetli bel ağrısı, mantar ve enfeksiyon, yüksek şeker, şimdi de bu kramplar neyse ki 2 ayım kaldı. Yeter ki güzel kızım iyi olsun, artık kendimi de düşünmüyorum.

Sol tarafa bacak aranızda bir yastık alıp yatmayı deneyin. Bir de yatmadan önce Ebru Şallı'nın plates yaparken sırtüstü uzanıp bacaklarını lastikle esnettiği gibi esnetme yapın. Yalnız bu pozisyonda çok kalmayın. Sırtüstü yatmak bebeğe giden oksijeni azaltıyor. :nazar:

Gece uykumda gerinme anında kasılma yaşıyorum ve çığlık atıyorum resmen acısından.
Kasılan damarın agrısını tüm gün hissediyorum.zaten rahat uyku uyuyamıyoruz bir de bu kasılmalar iyice can sıkıyor :KK43:

X