Hamilelikte Diş çekilir Mi?

hxuxrrem 2000

SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2007
5.323
31
Hamilelikte diş çekilir mi?

Hamilelik tüm vücudun fiziksel ve psikolojik yönden pek çok değişikliklere uğradığı bir dönemdir. Ağzımız ise vücudun bu tür değişikliklerine karşı çok hassas olan bir bölgesidir.

Anne adayı hamilelik süresince ister istemez devamlı bebeğini düşündüğü için kendi kişisel bakımını ihmal edebilir. Mide bulantıları ve kusmalar ağız içinde zararlı etkilere neden olur. Bazı yiyecek ve içeceklere karşı aşırı ilgi veya aşırı tiksinme duyulması sonucu ağız da bundan etkilenir.

Hormonal etkiler sonucunda ağız içinde bazi degisimler olur. Örneğin kandaki ve tükürkteki asit miktarı arttığ için dişlerin çürümesi kolaylaşır. Çünkü en basit anlatımıyla , dişin çürümesi demek , bakterilerin salgıladığı asitlerle yumuşaması demektir. Diş eti rahatsızlıkları da eskisinden daha kolay ve daha sık oluşacaktır.

Hamile olmayı düşünen veya hamile olan her kadın mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli , ağız sağlığı için neler yapması veya yapmaması gerektiğini öğrenmeli ve gereken tedavilerini yaptırmalıdır. Bu hem annenin hem de çocuğunun sağlığı için çok önemlidir.

Hamilelik kabaca üç dönemde incelenir:

İlk üç aylik dönem: Bu dönem bebeğin çok hassas olduğu bir dönemdir. Gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Fakat ağrıya sebep olmuş ve/veya müdahale edilmediği taktirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimi , bebeğe zarar vermeyen ilaçlarla tedaviyi sağlayacaktır.
İkinci üç aylik dönem: Bu dönem , hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.
Üçüncü üç aylık dönem: Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.

diş çekimi ve acil tedaviler konusunda 2. trimestır dediğimiz 4.5. ve 6. ayları tercih ediyoruz ancak hastanın diğer dönemlerde çok şikayetleri varsa jinekologu ile görüşülüp müdahale edilmesinde sakıncası yoksa gerekli tedaviler yapılır ancak müdahalenin uygun görülmediği durumlarda bebeğe zarar vermeyecek ilaçlarla hastanın şikayeti tedavinin uygun olduğu döneme kadar ertelenir

evt hamilelikten once hic problem olmayan dislerimde suan ara ara agri oluyor,hamilelikten once yaptirmistim hepsini,doktordan korkuyorum,morfinsiz mudehaleyi dusunemiyorum,boyle gecirmeyi dusunuyorum aslinda hic iyi birsey degil ama,morgul dis hekimisin galiba,ben hamilelikten once dislerime dolgu yaptirmistim,doktora gitsem kanal tedavisimi yapilir ne yapilir biraz bilgi veririmisin

canım öncelikle ağrıların dişlerinden mi yoksa diş etlerinden mi bunu bilmek gerekkir bazı yerlerde yazılanları okuduysan hamilelikte diş eti problemi artar
ayrıca bir dişe kanal yapılması için şiddetli ağrılarının özellikle de gece ağrılarının olması gerekli canım öncelikle bir muayene ol şikayetinin kaynağı belirlensin birde kaçıncı ayda olduğunda önemli canım

diş çekimi ve acil tedaviler konusunda 2. trimestır dediğimiz 4.5. ve 6. ayları tercih ediyoruz ancak hastanın diğer dönemlerde çok şikayetleri varsa jinekologu ile görüşülüp müdahale edilmesinde sakıncası yoksa gerekli tedaviler yapılır ancak müdahalenin uygun görülmediği durumlarda bebeğe zarar vermeyecek ilaçlarla hastanın şikayeti tedavinin uygun olduğu döneme kadar ertelenir

teşekkürler morgül............

ben çektirdim kızlar hamileyken mecbur kaldım çünkü kanal tedaviside yaptrdım ama röntgensiz tabiki geçici dolgu yaptı üzerine çektirdiğim dişim iltihap olmuştu bebeğe zarar verir die daha hamileliğimin ilk aylarında çektirdim doktroum çektirebilirsin demişti...

ben çektirdim kızlar hamileyken mecbur kaldım çünkü kanal tedaviside yaptrdım ama röntgensiz tabiki geçici dolgu yaptı üzerine çektirdiğim dişim iltihap olmuştu bebeğe zarar verir die daha hamileliğimin ilk aylarında çektirdim doktroum çektirebilirsin demişti...

canım benim... dr kontrolünde yapılan herşey normal geliyor bana.... geçmiş olsun ayrıca...a.s.

acaba ağız içinde oluşan küçük yaraların hamilelikle bir ilgisi olabilirmi?

aftlar dan bahsediyorsun sanırım.... aftlar,genellikle vitamin eksikliğinden dolayı birde mikrobik olabiliyor.... kimsenin çatalını kaşığını kullanmayın ve mutlaka bulaşık makinası kullanın.... ayrıca dr danışın vitamin takviyesi alın........a.s.

Dışım çok agriuor 18 haftalık hamileyim :KK43: sağ arka alt çenem cok kotu bi kac gündür ağrıyordu ihmal ettim gitmedim gec mi kaldım acaba

X