bir anne bunu yapar mı?

Annenizin söylediğine ne var bunda bu kadar büyütülecek diyenleri okudukça dedim ben mi çok hassasım:KK53:

Bu kız o annenin kızı. Evine gelip yediği iki lokma için kapalı kapılar ardında "bu değirmen nasıl dönüyo, bi'alışveriş yapmadı" diyosa arkadaşın da annesine gönül koyması çok normal.

Annelikle maddiyat ne zamandır ilişkilendirilir oldu. Kızı zaten esirgecek değil ya elinde olsa zaten poşet poşet alır da gider ana babasına, alırken hoşuna bile gider kendi alınteriyle aldı diye.

Söylemin ağır olmuş ve eşine söylemen kötü olmuş ancak o an duygusal olarak mantıklı düşünemediğini düşüyorum.

Benim annem yüzüme söylese "kızım sıkıştık dolapta bişey kalmadı sende varsa alışveriş yapabilirmisin" dese ayağının altını öperim ama yok kapıyı kapatıp el gibi arkamdan konuşursa içime dağ oturur.

Dedemler de biz küçükken ısrar kıyamet bizde kalın haftasonu derdi. Annem hayatta eli boş gitmezdi sonra bi'gün kendileri çağırmamışlar gibi zaten sıkıştık, ne aldın ki gibi cümleler kullanmıştı. Sonuç annem bi'daha yalvarsalar da kalmadı-k.

Annenizin söylediğine ne var bunda bu kadar büyütülecek diyenleri okudukça dedim ben mi çok hassasım:KK53:

Bu kız o annenin kızı. Evine gelip yediği iki lokma için kapalı kapılar ardında "bu değirmen nasıl dönüyo, bi'alışveriş yapmadı" diyosa arkadaşın da annesine gönül koyması çok normal.

Annelikle maddiyat ne zamandır ilişkilendirilir oldu. Kızı zaten esirgecek değil ya elinde olsa zaten poşet poşet alır da gider ana babasına, alırken hoşuna bile gider kendi alınteriyle aldı diye.

Söylemin ağır olmuş ve eşine söylemen kötü olmuş ancak o an duygusal olarak mantıklı düşünemediğini düşüyorum.

Benim annem yüzüme söylese "kızım sıkıştık dolapta bişey kalmadı sende varsa alışveriş yapabilirmisin" dese ayağının altını öperim ama yok kapıyı kapatıp el gibi arkamdan konuşursa içime dağ oturur.

Dedemler de biz küçükken ısrar kıyamet bizde kalın haftasonu derdi. Annem hayatta eli boş gitmezdi sonra bi'gün kendileri çağırmamışlar gibi zaten sıkıştık, ne aldın ki gibi cümleler kullanmıştı. Sonuç annem bi'daha yalvarsalar da kalmadı-k.

arkadasin yorumuna katiliyorum kizina nazikce soylebilirdi sahsen bende alinirdim duysaydim ama benim melegim birsey siparis ettim parani harcama nasil kiziyor bebegim evine donunce parasiz kalirsin diyor ustelik benden kat kat durumu kotu yola cikacagim gun ablam ve kardesimden borc almis bana vermeye calisiyor istemem annecigim var bizim paramiz deyince sIkissirsin elin memleketinde anan babanda yok kim vercek diyor senki ben alsam o parayi kendi oderken nasil sIKIsicak canim annem benim ustelik konu sahibi arkadas asla ve asla kocana anlatma annem esim icin neler der aklinca cocugunu koruyor 1 tanesini bile esime soylemem zaten biliyorum annemin kotu niyetle soylemedigini soylesem basimiza ne gelecegi sadece allah bilir annem babamdan kiymetli hic bir sey yok

açıkçası konu sahibini şiddetle eleştirenleri anlayamıyorum.bence eşine söylemek konusu iyi olmamış.ama o andada sanırım sinirle birileriyle paylaşma gereksinimi duydunuz.sonradan pişman olmazsınız umarım.

ben sizin yerinizde olsam bende rahatsız olurdum.bi anne evladının yediğinin içtiğinin hesabını mı yapar üstelik ev borcu ödüyorsunuz.durumları çok kötü olsa neyse dicem ama yazlığı olan insanlarında mutfak alışverişi yapacak kadar paraları vardır.

insanın içinden annesine gitmek gelmez yahuu..borç ödeyen insan evimde ne bulursam yer içerim masraf olmasın der.bi anne bunu düşünmeli.

iş güç sahibi olana kadar anamızın babamızın parasını yedik

ben annemlere gıdınce her seyı kendım almak isterim eşim de öyle hiç para harcatmak istemeyiz
benı okutana kadar ne cektıler
eşine anlatmakla hata etmişsin eşinin gözünde anneni değersizleştirmişsin

merhaba arkadaşalar. benım derdım annemle, keske kayınvalıde fılan olsaydı ama neyse hemen konuya gıreyım.senelık ıznımde annemın yazlıgına gıttım, esım gelemedı calıstıgı ıcın her neyse kuzenım de benımle bırlıkte gelmıstı, 4-5 gun kaldık bır gun sonra gıdecekken gece annemın babamla konusmasına sahıt oldum, dıyordu kı bu degırmenın suyu nereden gelıyor boyle bı alısverıs yapmadı bılmemne.. cok kırıldım. oysa kı elımden geldıgınce bıseyler almıstım eve, daha da fazla gecmemıstı toplu bı alısverıs yapılmamıstı, gunluk seylerı markete gıttıkce ıse ben aldım. bır de esımle ev aldık bu sene daha borcu bıtmedı, az kaldı bıtırmeye calısıyoruz maddı olarak da bıraz sıkldık bu ara bunu da bılıyorlar. yıne de benden alısverıs yapmamı beklemıs, hıcbır yardım teklıf etmedıklerı gıbı... bır ınsan bnu oz evladına nasıl yapar. ben de tabıı bunu duyunca gırdım odaya benı beklemıyorlardı tabıı yazıklar olsun senın gıbı anneye yarın hemen gıdıyorum dedım ve topladım esyalarımı gıttım bır hafta gecınce babam aradı gelmıyor musunuz dıye, dedım baba sacmalama neler duydum ben hayatta gelmem o eve artık, babam daha sakındır cok aramızda kalıyor ve o boyle bırseyı hayatta soylemezdı ama annem paraya cok duskun, tabıı esıme de anlattım

ben senin yerinde olsaydım sakince karşısına oturup annecim maddi bir zorluğunuz mu var diye sorardım çünkü belki size yansıtmak istemedikleri sorunları vardır ihtiyaçları vardır belki neyse anne kız arasında böyle şeyler çabuk unutulur ama şöyle bir gerçek var ki evlendikten sonra babanın evinde bile misafirsin. buna ne kadar olmaz öyle şey diye karşı çıksakda artık kendi evimizde bulduğumuz rahatı ne kayınvalidemizin evinde ne annemizin evinde bulmamıza imkan yok.

Allah Allah ya enteresan yorumlar var kimi arkadaşlar haklı kimisi haksız buluyor seni
bence eleştiren arkadaşların başına böyle bir olay gelmemiştir gelseydi eminimki nekadar kötü hissettiğini anlayabileceklerdi
evlenip barklanmışsın neden bir beklentin varki? diyen arkadaşlara soruyorum
-insan evlenince anası babası elmi oluyor artı değişen ne? bekarken o evde yatıp kalkınca, yiyip içince sorun yokda evlenince neden var?ozaman çocuk doğurmayalım ilerde bize yük olurlar
yahu şu minik evlatlarım büyüyünce gelip benim evimde kalmasalar yiyip içmeseler hayatın ne tadı olur
hee gelin olsa yada oğul ozaman sorun olmazdı heralde.
bence annene kırılmakta çok haklısın ama lafı kuzeninede söylemiş olabilir vede eşine söylemende hatalı olmuş genede anneni böyle tanımasaydı iyi olurdu.ilerde mutlaka önüne koyar.
katılıyorum. bir tek kuzeni olayına katılmıyorum. öyle olsa baba derdi telefonda kızım sana değil kuzene dedik diye..
hoş kuzenede denmez bu ya... teyzeme gider kalırdım. hiç böyle bir tepki görmedim.
anne ya. kızının 4 günlük yanına gelmesinden mutlu olacağına yediği içtiğinin hesabını yapıyor ..
küçük hesaplar peşinde..
.sanki kız evlenince el oluyor. bekar olsaydı bunu hesaplarmıydı peki. hayır...
aynı tepkiyi verirdim ve arkama bakmadan çeker giderdim.ve birde özür beklerdim.

arkadaslar hepınıze yorumlarınız ıcın tesekkur ederım, bazı noktalara ısık tutayım, evet kuzen meselesı degıl, o acıklıga kavustu, bana demısler yanı,maddı durumlarına gelınce hıcbır borcları olmayan, aylık 4-5 mılyar gelıre sahıp ınsanlar bunlar.. bazı arkadasların evlenmıssın barklanmıssın oolayına gelınce ben de dıger arkadaslar gıbı dusunuyorum, evlenıp barklanınca cocukluktan cıkmıyoruz ve benımm herhangı bır beklentım yoktu onlardan, tabıı kı yapacaktım bırseyler alacaktım sadece buna fırsat olmadı ufak tefek alıswerıslerı de zaten yaptım gun ıcınde markete gıttıkce, gece yataga yatıp babama bunları anlatmak da neyın nesı?ev alırken onlardan yardım beklemedım tabıı ama son kurusumuza kadar verdık ve durumumuzu gayet ıyı bılıyor. ha bır de sunu da belırtmeden gecemeyecegım, yazın annemle babamın yanında yegenım de kalıyor, ıkı ay boyunca. o benım canım cıgerım yegenımı cok severım ama ınsan dusunmeden edemıyor bır tek ben mı fazla geldım dıye.. esıme anlatmasaydım keske evet, kendısı yumusak huylu bır ınsandır ama ıcten ıce tabıı kı onları suclu bulacaktır, ama erken donunce aglas meles, saklayamazdım zaten, bir de hassas oldugum ıcın mutlaka acık verırdım. dılerım boyle bır sey yasamak zorunda kalmazsınız o ayıplayanlar kınayanlar.. ben bunu annemden gordum sıze anlattıgım konu kayınvalıdemle ılgılı olsaydı ama bu cok daha fazla ıcımı acıtıyor.

esim benım ıcın elın adamı degıldır, ıkısıne de ıcım yanar tabıı ama kapalı kapılar ardında babasına kızını alıswerısd yapmadı dıye sıkayet eden bır evladını uzen anne kıme anlatılır kı,arkadasa mı ese dosta mı? ancak boyle kımlıgını gızler de anlatır ınsan. bır de en acımasız sekılde elestırlır, dılerım kendı aılenız tarafından uc bes kurus ıcın dıslanmazsınız, cok acı bır sey
Kesınlıkle haksızsınız ...

Esınıze annenızı kotulemek ne demek ?

Bence sıze yazıklar olsun kı elın adamını tutup anneyı attın :KK20:

Ilerıde sıze bırsey oldugunda en cok annenızın mı yoksa esınızın mı ıcı yanar ?

Anneye boyle davranmak :KK19:

Annenize yazıklar olsun senin gibi anne dediğinizde hiçmi kendini savunmadı.kızım senin için demedim yanlış anladın gibilerinden.sizin için dediğine eminmisiniz? keşke eşinize söyleseydiniz.

arkadaslar hepınıze yorumlarınız ıcın tesekkur ederım, bazı noktalara ısık tutayım, evet kuzen meselesı degıl, o acıklıga kavustu, bana demısler yanı,maddı durumlarına gelınce hıcbır borcları olmayan, aylık 4-5 mılyar gelıre sahıp ınsanlar bunlar.. bazı arkadasların evlenmıssın barklanmıssın oolayına gelınce ben de dıger arkadaslar gıbı dusunuyorum, evlenıp barklanınca cocukluktan cıkmıyoruz ve benımm herhangı bır beklentım yoktu onlardan, tabıı kı yapacaktım bırseyler alacaktım sadece buna fırsat olmadı ufak tefek alıswerıslerı de zaten yaptım gun ıcınde markete gıttıkce, gece yataga yatıp babama bunları anlatmak da neyın nesı?ev alırken onlardan yardım beklemedım tabıı ama son kurusumuza kadar verdık ve durumumuzu gayet ıyı bılıyor. ha bır de sunu da belırtmeden gecemeyecegım, yazın annemle babamın yanında yegenım de kalıyor, ıkı ay boyunca. o benım canım cıgerım yegenımı cok severım ama ınsan dusunmeden edemıyor bır tek ben mı fazla geldım dıye.. esıme anlatmasaydım keske evet, kendısı yumusak huylu bır ınsandır ama ıcten ıce tabıı kı onları suclu bulacaktır, ama erken donunce aglas meles, saklayamazdım zaten, bir de hassas oldugum ıcın mutlaka acık verırdım. dılerım boyle bır sey yasamak zorunda kalmazsınız o ayıplayanlar kınayanlar.. ben bunu annemden gordum sıze anlattıgım konu kayınvalıdemle ılgılı olsaydı ama bu cok daha fazla ıcımı acıtıyor.

tabi hoş bir durum değil annesinin kapı arkalarından annesinin arkasından konuştuğunu duymak.en güvendiğimiz arkamızdan konuşmaz dediğimiz hiç şüphesiz annemizdir.annenizle karşılıklı konuşun bu konuyu.çok kırıldığınızı yüzünüze neden söylemediğini gizli saklı babanıza anlattıklarını nedenini sorun.

Annenize yazıklar olsun senin gibi anne dediğinizde hiçmi kendini savunmadı.kızım senin için demedim yanlış anladın gibilerinden.sizin için dediğine eminmisiniz? keşke eşinize söyleseydiniz.

hayır maalesef savunamadı, bu da zaten bana daha cok koydu,ben pısman olur susar derken, aglamalarıma karsılık hıc bosuna aglama gıt de tedavı ol dedı, tabıı kastettıgı ruhsal tedavı, ben o kadar sınırlenıp aglamaya baslayınca delı olduguma kanaat getırdı herhalde.

Annenizin şu yaptığı kendinizi yedi kat el gibi hissettirmiştir.
Bir anne nasıl evladının üç beş lokmasını hesaplar?
Bilmiyorum belki ben çok duygusal düşünüyorum ama annelik böyle olmamalı.

merhaba arkadaşalar. benım derdım annemle, keske kayınvalıde fılan olsaydı ama neyse hemen konuya gıreyım.senelık ıznımde annemın yazlıgına gıttım, esım gelemedı calıstıgı ıcın her neyse kuzenım de benımle bırlıkte gelmıstı, 4-5 gun kaldık bır gun sonra gıdecekken gece annemın babamla konusmasına sahıt oldum, dıyordu kı bu degırmenın suyu nereden gelıyor boyle bı alısverıs yapmadı bılmemne.. cok kırıldım. oysa kı elımden geldıgınce bıseyler almıstım eve, daha da fazla gecmemıstı toplu bı alısverıs yapılmamıstı, gunluk seylerı markete gıttıkce ıse ben aldım. bır de esımle ev aldık bu sene daha borcu bıtmedı, az kaldı bıtırmeye calısıyoruz maddı olarak da bıraz sıkldık bu ara bunu da bılıyorlar. yıne de benden alısverıs yapmamı beklemıs, hıcbır yardım teklıf etmedıklerı gıbı... bır ınsan bnu oz evladına nasıl yapar. ben de tabıı bunu duyunca gırdım odaya benı beklemıyorlardı tabıı yazıklar olsun senın gıbı anneye yarın hemen gıdıyorum dedım ve topladım esyalarımı gıttım bır hafta gecınce babam aradı gelmıyor musunuz dıye, dedım baba sacmalama neler duydum ben hayatta gelmem o eve artık, babam daha sakındır cok aramızda kalıyor ve o boyle bırseyı hayatta soylemezdı ama annem paraya cok duskun, tabıı esıme de anlattım

Eşine anlatmakla hayati bir hata yapmışsın..Sen affedersin unutursun ama eşin affetmez..

Ayrıca o anne! Ve bu kadar ağır tepki verecek bir şey yapmamış.. O kadın seni karnında taşımış,yememiş yedirmiş,sütünü vermiş..pisliğini temizlemiş, nazını çekmiş.. ayaklarının altına paspas olsan hakkını ödeyemezken sen küçücük bir çekiştirmeyle düşman ilan ediyorsun....Yazık.. :KK14:

Kimse mükemmel değil..Senin annen de böyle bir insan,maddiyata önem veriyor.Onu olduğu gibi kabul edip,anne kusura bakma maddi olarak daha fazla destek olmak isterdim ama biraz sıkışığız ve ev ödüyoruz..Emin ol telafi ederim,kusura bakma gibi bir konuşma yeterdi.... :KK14:

Eşine anlatmakla hayati bir hata yapmışsın..Sen affedersin unutursun ama eşin affetmez..

Ayrıca o anne! Ve bu kadar ağır tepki verecek bir şey yapmamış.. O kadın seni karnında taşımış,yememiş yedirmiş,sütünü vermiş..pisliğini temizlemiş, nazını çekmiş.. ayaklarının altına paspas olsan hakkını ödeyemezken sen küçücük bir çekiştirmeyle düşman ilan ediyorsun....Yazık.. :KK14:

Kimse mükemmel değil..Senin annen de böyle bir insan,maddiyata önem veriyor.Onu olduğu gibi kabul edip,anne kusura bakma maddi olarak daha fazla destek olmak isterdim ama biraz sıkışığız ve ev ödüyoruz..Emin ol telafi ederim,kusura bakma gibi bir konuşma yeterdi.... :KK14:

küçücük bir çekiştirme öyle mi? neyin çekiştirmesi? evladının mı? evet maddiyata önemverebilir, bu da hoş görülebilir, ama evladının lokmalarının agır gelmesı, ben bunu hosgormeyecegım, sız yasarsanız boyle bır olayı dedıgınız gıbı yaparsınız umarım..

Valla canım sen anne görmemişin. Ben de çalışıyorum ve öğretmenlik yapıyorum. İşimi de ayakta gırtlak patlatarak yapıyorum. Benim annede dağıtma huyu var. Bir gün sabah okula gitmeden tatlı yaptım, akşam yemeğinde yeriz diye. Eve geldim tepside bir dilim tatlı kalmamış. Annem geldi yanıma, şu tatlının tarifini bi yazıver, komşular beğenmişler, dedi. Benim nasıl çalıştığımı bilmiyor musun? Hadi verdin, bari sabah yapan can, akşam gelince yaptığını yemek istemez mi diye hiç düşünmedin mi? dedim. Kadın açtı ağzını yumdu gözünü. Akşama kadar oturup oturup geliyormuşum... Bir tatlının lafını ediyormuşum... Benim gibiyken kendi neler yaparmış neler... 35 yaşındayım, ben beni bileli Sürahi Hanım gibi kahyalık yapar hiçbir işin ucundan tutmaz. Bence sen annene biraz fevri davranmışsın.

Valla canım sen anne görmemişin. Ben de çalışıyorum ve öğretmenlik yapıyorum. İşimi de ayakta gırtlak patlatarak yapıyorum. Benim annede dağıtma huyu var. Bir gün sabah okula gitmeden tatlı yaptım, akşam yemeğinde yeriz diye. Eve geldim tepside bir dilim tatlı kalmamış. Annem geldi yanıma, şu tatlının tarifini bi yazıver, komşular beğenmişler, dedi. Benim nasıl çalıştığımı bilmiyor musun? Hadi verdin, bari sabah yapan can, akşam gelince yaptığını yemek istemez mi diye hiç düşünmedin mi? dedim. Kadın açtı ağzını yumdu gözünü. Akşama kadar oturup oturup geliyormuşum... Bir tatlının lafını ediyormuşum... Benim gibiyken kendi neler yaparmış neler... 35 yaşındayım, ben beni bileli Sürahi Hanım gibi kahyalık yapar hiçbir işin ucundan tutmaz. Bence sen annene biraz fevri davranmışsın.

keske benımkı de bunları yapsaydı da arkamdan konusmasaydı

Eğer sizin icin söylenmişse, gercekten yaziklar olsun..bir anne hesabini bilir, belki tutumludur..belkide cimri! Fakat hic bir anne, misafir gelen evladinin, yediginin içtiğinin hesabini tutmamali..

Sizin arkanızdan, böyle bi dedikodu yapma gibi bi hakki olamaz. .anne-evlat..daha başka aciklamaya gerek yok, tabiki yedirecek, icirecek.

Sizede duyduklariniz tabiki aci gelecek. ..sirin kelebekler gibi, herseyi toz pembe göstermeye çalışan insanlardan değilim...

hayır maalesef savunamadı, bu da zaten bana daha cok koydu,ben pısman olur susar derken, aglamalarıma karsılık hıc bosuna aglama gıt de tedavı ol dedı, tabıı kastettıgı ruhsal tedavı, ben o kadar sınırlenıp aglamaya baslayınca delı olduguma kanaat getırdı herhalde.

Malesef günümüzde insanlar, kendi pisliklerini (sözüm meclisten disari) ortmek icin, haklii insanlarin tavirlarini, onlara 'deli' diyerek baskılamaya çalışıyor. .ama yutturamazlar..haksizliga mezarda bile gelemem..Annenizin durumuda buna benziyor malesef. .siz sonuna kadar haklısınız bence..

X