Hamilelikte yumurta bebei koruyor.

S

SENACE

Ziyaretçi
imperiaflex000bw3.jpg
Hamilelikte yumurta bebeği koruyor

Hamilelik döneminde yüksek düzeylerde ihtiyaç duyulan kolin, folik asit ve riboflavin vitaminlerince
zengin olan yumurtanın bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve beyninin sağlıklı gelişmesinde
önemli rol oynadığı bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Parlat,
standart bir yumurtanın 6,5 gram kadar yüksek biyolojik değere sahip protein içerdiğini söyledi.

Bir yumurtada ortalama 6 gram yağ bulunduğunu dile getiren Parlat, bunun yüzde 65-70'inin doymamış,
yüzde 30-35'inin ise doymuş yağ asitlerinden oluştuğunu bildirdi.

Tavuk yumurtasının, paranın satın alabileceği en besleyici ve en ucuz gıda olduğunu vurgulayan Parlat,
şunları kaydetti:

''Yumurta, yağda çözünebilen A, D ve E vitaminleri ve suda çözünebilen B grubu vitaminlerce zengindir.
Yumurta ayrıca tiroid hormonlarının sentezi için gerekli olan iyot ile sağlıklı diş ve kemikler için ihtiyaç duyulan
fosfor bakımından da beslenme açısından yeterlidir. Hamilelik döneminde artan kırmızı kan hücresi formasyonu için
gereksinim duyulan demir bakımından da zengin olan yumurtada bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için gerekli olan
çinko ve selenyum elementleri de bolca bulunmaktadır. Yumurta, yine hamilelik döneminde
yüksek düzeylerde ihtiyaç duyulan kolin, folik asit ve riboflavin vitaminlerince de oldukça zengindir.''

Özellikle hamilelik dönemindeki yetersiz kolin ve folik asit alımının bebeğin beyin gelişiminin yetersiz olmasına
ve doğum sonrası dönemde ciddi hafıza anormalliklerine veya kayıplarına yol açabildiğini ifade eden Parlat,
''Bu yüzden hamilelikte düzenli yumurta tüketimi bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde,
beyninin sağlıklı gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özellikle hamilelerin günde en az bir yumurta tüketmeleri son derece önemlidir'' dedi.

Senace çok sevindim buna.Herşeyden tiksinen hiç bir şey yiyemeyen ben Allahtan hamilelik öncesinde de çok sevdiğim yumurtadan tiksinmedim.Zaten tek besini onden alıyorum.Et yiyemiyorum süt içemiyorum ama her sabah bir ya da iki haşlanmış yumurta yiyorum.İçimi rahatlattın sağol.

Senace çok sevindim buna.
Herşeyden tiksinen hiç bir şey yiyemeyen ben Allahtan hamilelik öncesinde de
çok sevdiğim yumurtadan tiksinmedim.
Zaten tek besini onden alıyorum.Et yiyemiyorum süt içemiyorum ama her sabah
bir ya da iki haşlanmış yumurta yiyorum.İçimi rahatlattın sağol.

SENDE SAĞOL CANIM...

BEBEĞİNİ SAĞLIKLA KUCAĞINA ALIP, HUZURLA BÜYÜTÜRSÜN İNŞALLAH.

SEVGİLER...

ben öncee afiyetle yiyorum yumurtayı
sonra da midem bulanıoooo:KK43:

ben öncee afiyetle yiyorum yumurtayı
sonra da midem bulanıoooo:KK43:
Ayyy. yerim seni.Hamiş olmuş da bulantısı da varmış.Daha dur daha.Bir süre sonra yemeden bulanıcak miden.Olsun canım bu da güzel.Bak ayva çıktı.Ben ilk ayva aşerdim.Yoktu o zaman.Şimdi çıktı.Sabah ve akşam midem bulansa da onu yiyebiliyorum hem de aç karnına.Hem ayva çocuğu güzel olur derler.Annem bende 9 ay boyunca hiç bir şey yiyememiş sadece günde iki ayva.O da dalından koparıp.Hani ben de güzel sayılırım vesselam.

ya arkadaşlar benim de yumurta yeme konusunda bi sıkıntım olmadı ama ben eskiden beri yumurtanın az haşlanmışını yerim... çok pişmiş yiyemiyorum ne yazıkki... bunun çok zararı varmıdır acaba...

Ya Ben Yumurtayi Sevmiyorum 2 Senedir Azima Sürmedim Napicam Bebeğim Için Zorlicam Kendimi Aklima Gelince Bile Midem Kaldkiyo Ya O Kokusu Mahvediyo Beni Of

bir de ben yiyebilsem oldum olası sevmedim sevemiyorumm

arkadaşlar bende yumurta yiyemeyenlerdenim valla ya hele haşlanmış yumurta kokusu öldürüyor beni yağda yumurta hiç denemedim ama haşlanmış yada yagda hangisi daha iyi dir. gerçi hemsire bir komşum var o hergün mutlaka bir haşlanmış yumurta ye dedi özelliklede beyazını ama beyazı daha çok kokuyor ya ne yapıcam ben bunu bilmiyorum

Senace çok sevindim buna.Herşeyden tiksinen hiç bir şey yiyemeyen ben Allahtan hamilelik öncesinde de çok sevdiğim yumurtadan tiksinmedim.Zaten tek besini onden alıyorum.Et yiyemiyorum süt içemiyorum ama her sabah bir ya da iki haşlanmış yumurta yiyorum.İçimi rahatlattın sağol.

mrb. ben 3. kez hamileyim ilk 2 sinde düşük meydana geldi. bunda da düşük tehlikesi var. dr. kalp atışlarını göremedi. hiç bir şey yiyemiyorum ne süt nede başka birşey.herşeyden tiksiniyorum.kaşığın kokusu bile beni deli ediyor. ne yapıcam ben. belkide hiç birşey yemediğim için böyle oldu.:emir_bebek::emir_bebek:korkuyorum bunu da kaybetmekten.

Ben tam bir yumurta delisiyimmm hergün mutlaka sabahları haşlanmış olarak tüketirim .
küçüklüğünden buyana vazgeçilmezlerim arasında :dance:

Arkadaşlar sade yiyemiyorsanız sevdiğiniz şeylerle karıştırıp omlet olarak tüketin bari.Peynirli,kıymalı,mantarlı,kabaklı,patatesli(nefis olur).

BENDE SEVERİM KERATAYI:))YAĞDA HAŞLAMA HİÇ FARKMAZ.. VALLA UTANMASAM HERGÜN İKİ TANE TÜKETCEMDE.. UTANIYOMM:))AMA EN AZ GÜN AŞIRI YİYOM.. ÇOK SEVERİM.. FAYDALI OLDUĞUNU ÖĞRENDİĞİMDE İYİ OLDU.. HAMİŞLİK YOK AMA İNŞ ODA OLUCAKK.))

ben çok severim haşlama yumurtayı. çok pişmiş olucak. tuzsuz sevmiyorum. hergün yiyorum.

X