kadınlar çalışmalı mı ,çalışmamalı mı?

evine hizmetçi tutacak kadar iyi maaş alıp da çalışanlara diyecek birşeyim yok ama hem çalışıp hem akşam eve gidip yemek yapıp, haftasonları temizlik, ütü bilmem ne yapıp bir de üzerine kocana, çocuğuna yetişmeye çalışıyorsan salaktan başka bişey değilsin, kimse kusura bakmasın.

eskiden erkek dışarda kadın evde çalışırdı, normal olan buydu. şimdi kadın hem evde hem dışarda çalışıyor adamlar da eve gelince yorgunum diyip seriyor kendini koltuğa. kullanıyorlar yani resmen kadınları, eskiden bi evlerini geçindirme zorunlulukları vardı artık onu da attılar üzerlerinden.

paraya ihtiyacım olmasa hobi kurslarına falan giderim ya da kendi işimi kurar, ara sıra uğrarım ama asla bir kurumda v.s çalışmam.

olumunekankayizsmile aynen katılıyorum, ben 6 yıldır evliyim hep çok geç saatlere kadar hatta hafta sonu bile çalışmam gereken işlerde çalıştım 2 ay önce yeter bee dedim istifa ettim yarım gün falan işim olsa olur ama yok daha fazlasına gerek yok enayilik oluyor. hem çalış çamaşır bulaşık evime bakamıyorum temizlikçiler kafalarına göre evimi temizler evimin sefasını bile süremedim. hep yorgun olmaktan evliliğiimden bişey anlamadım. şimdi 2 aydır çok rahatım. bebek istiyorum. bebeğime kendim bakmak istiyorum nasip olursa böyle daha bereketli oldu evimiz. . zaten azıcık aşım kaygısız başım diyenlerdenim hiç lükste falan gözüm yoktur. ama sanırım yine çalışmam gerekecek çocuk olunca onu okutmak için falan gerekirbilmiyorumkismile

bi bayan kesinlikle çalışmalı :1closedeyes:
hem kendini kimseye muhtaç etmemeli
hem de bu devirde tek maaş yetmiyor a.s

bi kadının yeterince evi arsası yada babadan kalan yüklü bi nakiti varsa çalışma yan gelip yatsın sefasına baksın şu 3 günlük dünyada...hayatın tadını çıkarsın...

ama böle bir lüksü yoksa
tabiyki çalışmalı..kendi ayaklarının üzerinde durabilmenin toplumda yer edinmenin
tadına doyum olmaz....... :))))))))))

kesinlikle çalışmalı ben deli gibi iş arıyorum ve inş bulacağım...çalışmak sadece para kazanmak değil bir yerde kendini geliştirmek ve kendine olan güvenini arttırmaktır...bir kadın evliliği kötü gider çekilmez hale gelir ama boşanamaz eğer bu kadın çalışsa bilir tek başına yapabilceğini ayakta durabilceğini..ama çalışmayan kadın tek uğraşı kocası evi çocukları vs...olduğu için ayrılıkta tamamıyla yıkılır paramparça olur çünki elinde ki tek uğraşı gitmiştir...

Kararsızım!

Soyle kı, calısma kosullarını bılıyorsunuz. Ustune bırde ulasım sorunu eklenınce, epey sıkıntılı oluyor. Hele kı ıstanbul da. ıs yerınıze varmak ıcın o ıgrenc trafıgı cekmek zorundasınız. Neyse kı benım guzergahımda trafık cok yogun olmuyor.

Her anınızı degerlendırmeye calısıyorsunuz. Hatta lavabodayken dahı planlar yapıyorsunuz. Esınızın ısteklerıne yanıt verıyor, cocugunuza banyo yaptırıyor, gece agladıgında defalarca kez uyanıyor, halıyle yeterlı uyku bıle alamıyorsunuz.

Bunlar olumsuz yanları.

Olumlu yanı bana gore, begendıgınız her ne varsa esınıze sırınlık yapmak zorunda kalmadan alabılıyor, cevrenızı genısletebılıyor, farklı ınsanlar tanıyarak bakıs acınızı yenıleyebılıyorsunuz.

Bu durumda ben, 2. secenegı tercıh ederdım. Fakat calısma saatlerımın bıraz daha az olması kaydı ıle :-)

Henuz bır bebegım olmadıgı ıcın sımdılık sıkıntım yok, ılerısını dusunerek bunu yazıyorum.

1,5 aydır full time çalışıyorum, evliyken çalışan hanımlar nasıl hayatlarını idame ettiriyor gerçekten çok merak ediyorum. hele ki istanbulda, hergün saatlerce bu iğrenç trafiği çekerken?? eve 7,30da varıyorum ya. ne iş yapılır ki bu saatten sonra? tatil sadece pazarım var, ctesi de full... öliyim ben ya :KK43:

ben bayanın çalışması taraftarıyım ama gerçekten bu zamanda hem evli oluğ bir de çocuk varsa çok zor.. Eş ilgi bekler, çocukta öyle nereye yeteceksin.. Eve mi, yemeğe mi, aileye mi.. Çok yıpratıcı olaiblir ama bir yandan da insanın kendine güveni geliyor, toplum içinde bir yeri oluyor.. Kendi paranı harcamak çok başka birşey tabii çocuğa bakıcı ve eve hizmetli düşünürsek bize ne kadar maaş kalır bilemem ama yinede birşeyler başarmak ve yaş ilerlediğinde geriye baktığında bıraktığı yıllardan mutlu olmak ayrı birşey çünkü çok değil bir 10 sene sonra çocuk aileyle değil arkadaş çevresiyle ilgileniyor hele üniversite zamanında iyice kopukluk olacak gün gelecek evlenecek ama bizim ömrümüz gidecek ve bir bakmışım boş yıllar... Çocuk bakmak, ev işi yapmak, günlere yada çay kahveye gitmek bundan ibaret bir hayat bana çok ksııtlı geliyor..

mezun olur olmaz evlendim hamile kaldim yinede bir yil ogretmenlik yapabildim 15gun once dogum iznine ayrildim. onumuzdeki yil calismamayi dusunuyordum ama bu evdeki yalniz gunlerim( bebegimi beklerken) o kadar hareketsiz sakin geciyorki acaba azaltilmis bir tempoda calissammi diye dusunuyorum bebek olduktan sonrada. hele bir dogsun bakalim o zaman karar verecegim. ama sosyal cevresi olan birisi calismayabilir bence eger maddi ihtiyaci yoksa. benim istanbulda bir tek akrabam yakinim olmadigi icin bu kadar yalniz hissediyorm evdeyken.

kadın çalışmamalı diye düşünenler hep ev işleri,çcuk bakımı yüzünden çalışmasın diyorlar.
ya çocuğu tek başınıza mı yaptınız,evde tek başınıza mı yiyip içiyorsunuz?
neden eşlerden yardım istemiyorsunuz?
yok yardım etmiyorki derseniz neden size yardım etmeyen bir adama çocuk yaptınız?
isteyen çalışır istemeyen çalışmaz onu bilmem ama şu saydıklarımı düşünün.

kesinlikle çalışmalı diye düşünüyorum maddi özgürlüğü olan kadının kendine güveni de bir o kadar sağlam olur evlilikteki problemlerin çoğu maddiyattan ileri geliyor bence imkanı varsa muhakkak çalışmalı.

çalışmak ısteyıpte calışamayanlardanım...
kızım var:Saruboceq:
bu engelmı bılmıyom AMA onu bırakamıyorum kayınvalıdememafoldumben
üstelık emekliliğime 5 sene varmafoldumben
çokta guzel bır meslegım var napmalıyım yardımcı olurmuısunuzmafoldumben:2:

Ev hanimlarina saygiliyim ama ne yazik ki genel olarak erkekler calisan kadina daha hosgorulu ve ozenli oluyorlar gibime geliyor.....

bu dünyada hiç bir şeyin garantisi yok. ne eşin ne ailenin.her ne kadr zor olsada kendi ayakların üzernde durabilmek kendine güvenmek kimseye muhtaç olmadan yaşamak herşeyn en güzeli..

Nıcın kayınvalıdenıze bırakamıyorsunuz?

Cok gecerlı bır nedenınız var ıse (muhtemelen oyle kı bu karara varmıssınız, fakat yıne de sorgulayın kendınızı) cocugunuzu kayınvalıdenıze bırakıp, calısmanızı onerırım. Emeklılıgınıze bu kadar az bır zaman kalmasa bu sekılde dusunmeyebılırdım. Fakat bılıyorsunuz kı emeklılık ılerıkı yaslarda cok daha onemlı oluyor bıreyler ıcın.

Ev hanimlarina saygiliyim ama ne yazik ki genel olarak erkekler calisan kadina daha hosgorulu ve ozenli oluyorlar gibime geliyor.....
hoşgörü değil de canım kadının kimseye muhtaç olmadığını rahatlıkla onları bırakıp gidebileceğini biliyorlar.bu nedenle daha uyumlu oluyorlar.aklinialirimsmile
tabii bu her erkek ve kadın için geçerli değil ama yinede çoğu evlilikte önemli bir etken
bu dünyada hiç bir şeyin garantisi yok. ne eşin ne ailenin.her ne kadr zor olsada kendi ayakların üzernde durabilmek kendine güvenmek kimseye muhtaç olmadan yaşamak herşeyn en güzeli..

aynen katılıyorum vereliniortakbelki bebek olunca bir kadın çalışma hayatına bir dönem ara verebilir ama bencede mutlaka çalışmalı
hatta zenginse çalışmasa bile bir meslek sahibi olmalı yani altın bileziğini koluna takmalı bencea.s

5 senen varmış emekliliğe bence de çalış canım
kızın küçük mü bakıcıya falan bırakamazmısın yada biraz büyüdükten sonra işine geri dönemezmisinfisfisfis
yani 5 sene az bir zaman yazık omasın emeklerinebenneyaptımki

Çalıştığınızda daha mutlu bir anne olacaksanız çalışmalısınız..
Kayınvalidenize de güvenin bence, bakıcı ile büyütmek zorunda olan anneler ne yapsın..:sm_confused:

haklısınız ama guvende dgıl nasıl anlatsam bılmıyorum
çok onusan cok ben ben dıyen sürekli kendı kardesının cocugunu buyutmuş ve sagda solda bana bıraktı gıttı ben buyuttum bunu vs vs boş konusan bı kadın :hulya:
hıc mutavazı bı kadın degılll hıc sevmedıgım bır tıp:KK1:

Çalışan kadına erkeklerin bakış açısı farklı olabilir genel olarak, ama bunu her erkek böyle görmez.
Kadın her koşulda kendi ayaklarının üstünde durmalı tabi ki, ama maddi anlamda evin normal şartlarda sorumluluğu erkektedir, bunu bilen erkek, eşi ev hanımıysa bile, ona saygı duyup, onu ezmeyecektir. Tabi bu bakış açısına sahip çok az erkek var, genelde kendilerine bağımlı görebiliyorlar evde oturan bayanı.

Ev hanımlığı zaten yeterince ağır bir iş.
Çalışmalı mı, çalışmamalı mı, bunun benim için net çizgileri yok. Her ikiside eşit değere sahip.
Yalnız kadının elinde çalışmasa da bir mesleği olmalı bence de, her türlü koşulda kendi ayakları üstünde durması için.

X