Smmm belgesi

o_efruz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Mart 2007
104
0
arkadaşlar aranızda aof işletmeden mezun olup serbest muhasebeci mali müşavirlik belgesi alan varmı? nasıl kazanılır bu sınav şu stajı bir başlatabilsem

efruz staja başlamadanda sınava giriyorsun sanırım. Daha sonra 2 yıl staj bittikten sonrada 2 yıl içinde belge için sınavlara giriyorsun ama sınavlar çok zormuş. sınavlar test değil yazılı oluyormuş ve kanunları kendi kafana göre yorumlayarak değilde kitaptakilerin aynısını istiyorlarmış. Bir kerede vermek mümkün değil sınavları vermek diyorlar. Benimde İşletme son sınıf bu yıl bende düşünüyorum. mali müşavir arkadaşlarım var onlardan almıştım bu bilgileri:)

eşim salı gün belgesini iade etti:çok üzgünüm:

Ya insanların belge almak için anaları ağlıyor. Noldu ki niye eşin iade etti belgesini? Özel değilse tabi...

Bu arada Efruz staj dosyası açtırıp sonra da Ankara veya İstanbul daki Staja başlama sınavına girmen lazım. ÖSYM yapıyor bu sınavı ve test. Ama girenler bayağı bir zorlanıyor. Lay laylom bi sınav değil anlayacağın...

Ya insanların belge almak için anaları ağlıyor. Noldu ki niye eşin iade etti belgesini? Özel değilse tabi...

Bu arada Efruz staj dosyası açtırıp sonra da Ankara veya İstanbul daki Staja başlama sınavına girmen lazım. ÖSYM yapıyor bu sınavı ve test. Ama girenler bayağı bir zorlanıyor. Lay laylom bi sınav değil anlayacağın...

bir süredir kendi bürosu yok sanırım odayla bir sorun yaşamış sinirlendi engel olmak istedim ama dinlemedi gitti verdi belgeyi yeniden çıkartmak için en az ikibin ytl vermesi gerekecekmiş:çok üzgünüm:

valla arkadaşım ben 3 kez girdim staj başlatma sınavına.hala kazanamadım(gerçi pek ders çalıştığım söylenemez).oldukça zor bir sınav.sistemli bir çalışmayla başarabilirsin sanırım.

benim kocam da giriyo sınava,iiki seferdir kazanamıyo,hep uçlarda ,birinden 57,öbüründen 58 aldı,bi 60 ı göremedik gitti.Şimdide kasımdakine girecek,bakalım kısmet,inşallah bu sefer olur.

Kısmetse bende kasımda giricem sınava çalışıyorum ama azimliyim başaracam sengözlerimebaksanab

slm arkadaşlar benim eşim bir girişte yedi dersi birden verdi ve belgesini aldı darısı tüm isteyenlere

arkadaşlar bu sayfayı yeni gördüm, benim stajım 20 gün sonra bitiyo, temmuzda sınavlar, bu konuda fikir alışverişi yapabiliriz. eski tarihli bir forum ama....

bende iki defa staj başlatma sınavına girdim 59 da kaldım...ama pes ettim ben..artık girmeyi düşünmüyorum...sıkılmaya başladım işimden..belkide çalıştığım firma yüzünden olabilir....ya da ben kolayına kaçıyorum çalışmak zor geliyor....ama isteyen herkese başarılar diliyorum....

mart sınavına giridm .ama kursa gittim hazırlanmak için.
ilk girişte bingo 64 puan aldım.çok şükür staj evrakalrımıda teslim ettim şimid stajerim .
ama 2 yıl sonr aki sınavlara nasıl hazırlanacağımı şimdiden düşünüyorum bakalım nasıl oalcak.sıkı bir çalışma lazım eminim.
allah kolaylık verisn.
staj başaltma sınavı zor değil ancak doğru kaynaktan çalımak laızm.kursalr çok etkili.çünkü riek sınava endeksli hazırlıyorlar öyle bir fırsatınız varsa kursalra başvurun arakdaşalr

bende hep istiyorum ama birtürlü kendime güvenip kursa yazılmadım. önce sıkı bir şekilde hazırlanmam gerekiyor. şuan bir firmada muhasebe bölümünde çalışıyorum ama beyanname falan unuttum hep. okuldayken dolduruyorduk, ama pratikte yapmadım. büro tecrübemde yok. oyüzden cesaret edip sınavada hazırlanmak gelmiyor içimden. birde şunu merak ediyorum. bu staja başvuru, sınav, staj dosyası hazırlama..vs. bu işlemler için çok masraf oluyormu? bu işin çok masraflı olduğunu duymuştumda..CADIARZU

bende hep istiyorum ama birtürlü kendime güvenip kursa yazılmadım. önce sıkı bir şekilde hazırlanmam gerekiyor. şuan bir firmada muhasebe bölümünde çalışıyorum ama beyanname falan unuttum hep. okuldayken dolduruyorduk, ama pratikte yapmadım. büro tecrübemde yok. oyüzden cesaret edip sınavada hazırlanmak gelmiyor içimden. birde şunu merak ediyorum. bu staja başvuru, sınav, staj dosyası hazırlama..vs. bu işlemler için çok masraf oluyormu? bu işin çok masraflı olduğunu duymuştumda..CADIARZU

AŞAĞI YUKARI 1,000 YTL MASRAFIN OLUR TABİ BUNUN YANINDA KİTAP ALCAKSIN KURSALR DA 1,500 FELAN
AMA SANA TAVSİYEM HİÇ KAFANI KARIŞTIRMADAN GÜZEL BİR KURSA GİT BEN ÖYLE YAPTIM.
10 YIL OLMUŞ KİTAP YÜZÜ GÖRMEYELİ BİRDEN KARAR VERİDM KURSA GİTTİM.SINAVA BAŞVURUDM VE İLK SINAVDA KAZANDIM.ÇOK ŞÜKÜR.
AMA EVDE ÇALIŞMAYA KALKANALR NEREDEN BAŞLAYACAĞINI BİR TÜRLÜ BİLEMEDİĞİ VE FAZLA DETYYA GİRİDĞİ İNİÇ VEREMEDİLER.
VE HEP KURSA GELDİLER.
BEN HİÇ EKSTRE BİR ÇALIŞMA YAPMADIM SADECE KURSA VE KURUSN TESTLERİNE BAKTIM BAŞKA EKSTRA UĞRAŞIM YOK .
ZATEN DERSLER NORMAL ÇALIŞMA HAYATINDNA GELMİYOR HEP DERS YANİ BAŞKA BİR ŞEY BAKLMA VE KISA YOLDAN KURSA GİT.
GELECEK YILLARDA İNGİLİZCE FELAN DA EKLENCEKMİŞ SINAVA HEMEN ACELE TARAFINDAN BAŞVUR VE KAZAN :)

staja sınavına başlamak için biraz masrafın oluyor dosya açtırmak için...birde sınav için ödeme yapıyorsun..bunlar tesmer sitesinde yazıyor oradan bakabilirsin....

daha bitirme sınavına girmeden son iki yılda 3,500 ytl param gitti. sertifika 2,000 ytl imiş
zor elbet ama aziiiiiiim! başlatma sınavına islam çankayanın 1 tane kitabıyla 3 ay kendimi eve kapatarak çalıştım.sabah 7-akşam 7 ve ancak 3.sınavda kazanabildim 58.bilmem kaç, 59.bilmem kaç
derken 3. de oldu

smmm bürosunda çalışmadığım için kendimi hep yetersiz görüyorum. şuana kadarda hiç büroda iş bulamadım. şuan çalıştığım yerin müşavirliğini yapan bey stajımı çalıştığım yerde yapabileceğimi söyledi. liseyi ticaret lisesinde okudum. işletme mezunuyum, yıllardır muhasebe dersleri gördüm hep, seçmeli derslerimi de muhasebeden seçtim. temelim var yani. burdada çok şey öğrendim muhasebeyle ilgili. ama yinede smmm bürosunda çalışmadığım için hep yetersiz görüyorum kendimi, staj için.. peki sizler, bürodamı çalışıyorsunuz??

yok hayatım büro tabiki farklı bir tecrübe ama şart değil ben 11 yıldır çalışıyorum sadece 1 yıl büroda çalıştım. çalıştığın yerde denetim altında staj yapabilirsin. kendini yetersiz görme, kendine güven

X