Pilav pisirme yöntemleri ve iyi pilav yapmanin püf noktalari...

paylaxsxxixm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Nisan 2007
154
0
slm arkadaslar pilavızın mıs gıbı tereyag kokmasını ıstıyorsanız sunu deneyebılırsınız normalde ılk basta tereyagla pırıncı kavurunca su koydugumuzda bu koku cok etkılı olmuyodu ama benım gibi yaparsanız tereyagının kokusunu pilavda daha cok hıssedıceksınız .ilk basta herhangı bı yagla (az mıktarrda olucak bu yag,) pirincı kavurun normal olarak pılavı pişirin daha sonra tereyagını bı kapta hafıf yakın cok yakmayın,sonra pişirdiğinız pilavın üzerine gezdırıp hafıfcekarıstırın ve pilavlarınızı genellıkle tavuk suyuyla pişirin ve pişirirkende cokaz seker atın. ben her yemegıme cok az seker atarım ve yemeklerımde cok begenılırı kızlar deneyın görüceksiniz cok lezzetlı olucak.ayrıca pirinçleri ıyıce kavurun topak topak olana kadar sonra suyu atın

bende kızartmam suyunu döktüğümde üzerine kesip koyarım ama bunuda denicem kokusu buraya kadar bile geldi bak şimdi...

arkadasim ben genelde tereyagi kullanmam pilav yaparken egerki misafir gelirse tereyag kullanirim yoksa hic kullanmiyorum... Pilav yaparken aycicekyaginla, zeytinyagini birliktte karistirip yapiyorum muthis oluyor tavsiye ederimyerimseniben

Benim arkadasimda ayni dedigin gibi yapar banada o gosterdi...Parmaklarinizi yersiniz yani,bir pilav sever olarak ben bayiliyorummmmmmm....

Pilav Pişirme Yöntemleri

1. Kabartma yöntemi
Yarım tatlı kaşığı tuz katılmış 2 fincan suyu kaynatın, 1 fincan pirinç ilave edin, bir taşım kaynatın, tencerenin kapağını kapatın ve demlenmesini bekleyin. Bu yöntemle pişirilmiş pirincin tüm besin değerleri korunur. Düşük kalorili ve özellikle esmer pirinç bunun için daha elverişlidir.

2. Risotto yöntemi
Pirinç devamlı karıştırılarak az yağda hafif kavurulur ve devamlı sıvı ilave edilir. Pirinç ile birlikte istediğiniz sebzeyi ve eti kavurun. Pilav: 2 bardak su, 1 bardak pirinç: Sıvıyı birden dökün, tencerenin kapağını kapatın ve demlemeye bırakın. Bu yöntemle hazırlanmış pirincin aroması çok kuvvetlidir

Ben de önce sıvı yağla kavurup sonra tereyağ koyuyorum pişince. Kevserin Mutfağında görmüştüm, ilk başta çok aklıma yatmadı ama deneyince parmaklarımızı yedik:)

slm arkadaslar pilavızın mıs gıbı tereyag kokmasını ıstıyorsanız sunu deneyebılırsınız normalde ılk basta tereyagla pırıncı kavurunca su koydugumuzda bu koku cok etkılı olmuyodu ama benım gibi yaparsanız tereyagının kokusunu pilavda daha cok hıssedıceksınız .ilk basta herhangı bı yagla (az mıktarrda olucak bu yag,) pirincı kavurun normal olarak pılavı pişirin daha sonra tereyagını bı kapta hafıf yakın cok yakmayın,sonra pişirdiğinız pilavın üzerine gezdırıp hafıfcekarıstırın ve pilavlarınızı genellıkle tavuk suyuyla pişirin ve pişirirkende cokaz seker atın. ben her yemegıme cok az seker atarım ve yemeklerımde cok begenılırı kızlar deneyın görüceksiniz cok lezzetlı olucak.ayrıca pirinçleri ıyıce kavurun topak topak olana kadar sonra suyu atın

Bende aynen öyle yapıyorum birde rengini açması için pirinci kavururken bir kaç damla limon sıkıyorum:kk77::KK66:

ben de limon sikarim beyaz olmasi icin, sut de koyuldugunu biliyorum bir iki yudum kadar.
risotto icin soyle yaparim;
once arpaciksoganlari kavururum zeytinyaginda, sonra bir olcek risottoyu eklerim, iyice kavurduktan sonra beyaz sarapla islatirim. sarap cekince, bir defne yapragi, ezilmis iki dis sarimsak ve 3 olcek su koyarim, risotto agzi acik ya da kapagi aralik piser. suyu tam cekmeden altini kapar, ceyrek olcek krema ve yarim olcek gravyer koyar guzelce karistiririm. iste bu kadar. soganlari kavururken degisik sebzeler de ekleyebilirsiniz; mantar, kuskonmaz vb

afiyet olsun

X