Sizce Tek Çocuk Ne Kadar Sağlıklı?

E

EU2

Ziyaretçi
Arkadaşlar biliyorsunuz,günümüzde ekonomik sorunlar sebebiyle evli çiftler sadece tek çocuk sahibi olmayı tercih ediyorlar,peki sizce kardeşsiz büyüyen çocuğun psikolojisi nasıl etkilenir bu durumdan ?Genel anlamda bu konularda düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum....

aylincim,senden kendine şu soruyu sormanı istiyorum. Etrafında kaç kişi-arkadaşın/akraban/tanıdığın- kardeşe ya da kardeşlere sahip ve onlarla iletişimleri yok ya da yok denecek kadar az.
Ben çocuğum yalnız kalmasın ileride diye düşünerek birden fazla çocuk dünyaya getirilmesini anlamlı bulmuyorum,günümüzdeki yaşam şartlarında.
Olasılıklar:
1. Birçok kişi hayatlarının ileriki dönemlerinde kardeşleriyle sorunlar yaşıyor, onlar yüzünden üzüntü çekiyor, onların sorumluluğu altında eziliyor, kendi kurdukları aileleriyle de bu yüzden problem yaşayabiliyorlar.
2. Birçoğu küsüp hiç görüşmüyorlar(ki tek kardeş olsalar,evet yine yalnız olacaklar ama en azından kardeşleriyle küs olma şansı ortadan kalkacağı için kafaları rahat,huzurlu olacaklar)
3. Kardeşlerine maddi yardım yapmak için kendileri ya da aileleri maddi sorun yaşayan insanlar var.
4. Kardeşlerinin açtığı borçlar yüzünden evine haciz gelen insanlar oluyor.
5.Kardeşleriyle anne-babalarının bakımları için tartışıp küsenler ve çok çok üzülen anne babalar olabiliyor.
vb
Bu liste daha da uzayabilir ama tabii ki hep böyle olacak diye bir şey, çok mutlu birbirine destek-can yoldaşı olan kardeşlerin sayısı da az değil(belki de giderek azalıyor)

Ama günümüzde yaşam şartlarını ve maddi sorunları düşünürsek,bir çocuğu mutlu edebilecekken,sadece kardeşi olsun diye 2 çocuğu mutsuz etmek bana hiç de adil gelmiyor.
Yanlış anlaşılmasın illa kolejde okutmak-pahalı oyuncaklardan bahsetmiyorum. Gün geliyor aileler gıdalarını bile temin etmekte zorlanabiliyor. Ya da mesela bir çocuğu spor okuluna gönderebilecekken,şimdi birini göndersek diğeri de isteyecek diyerek 2 sini birden bu tip şeylerden mahrum edebiliyorlar.
Bu konuda gerçekten çok iyi düşünülmesi ve artılarla eksilerin listelenip karşılaştırılarak karar verilmesi gerekiyor. Sevgiyle kalın...

biz üç kız kardeşiz anneme iyiki doğurmuşsun bizi diyoruz bizim küçüklüğümüzden beri başka arkadaşımız olmadı daha doğrusu arkadaşımız oldu ama birbirimizden başka dostumuz olmadı onlar benim herşeyim iyiki kardeşlerim olmuş paylaşmayı bilemezdim olmasalardı bende buna dayanarak mutlaka kardeş olmalı diyorum kimse tek başına kalmamalı.

Kendi kardeslerime bakinca allahim sukurler olsunki onlar var diye dua ederim ve her fisatta onlarin uzun omurlu olmasini dilerim allahtan,esimin ailesine baktigimda ise;o kadar vahim bir durumki anlatilmaz,hepsi birbirinin yuzune guler gibi davranir ama birbirlerinin kuyularini kazarlar,tamamen ve kesinlikle cikara ve paraya dayanan bir kardeslikleri vardir ve her dusundugumde dumur olurum acikcasi,kendi cikarlari ugruna kardeslerinin yuvalarini bile yikmaktan asla cekinmezler,allah boylelerinden esirgesin,her kardeslik ayni olmuyor maalesef,acikcasi allah verirse bir tane olacak benimde cocugum,paylasmayi daha degisik yollarlada,egitimlede ogretebiliriz saniyorum,allah herkese hayirlisini nasip etsin dilerim.

her çocuk bir olmaz tabiki ama genellikle tek çocuk bencil oluyor,şimartılıyor.
paylaşmayı bilmiyor.zor arkadaşlık kuruyor.birde ileriye dönük düşününce derdini paylaşacağı bir kardeşi olsa daha iyi olur sanki.

ben de tek çocukluyum ve ikincisini düşünmüyorum ama evliliğimde sorunlar var sağlığım da bozuk onun için yoksa bi de kızım olsun diye heves ederdim eskiden evlenince vazgeçtim kızı mutlu etmek çok zor gibi geldi bi de benim eşimin ailesinde kız büyütmek çok zor bağnaz bi aile giydirdiğime karışırlar gülse oynasa karışırlar Allah bildiği için bi oğlum var Allah ona ömür versin hayırlı yazı yazsın

tek çocuk büyütmenin 2 çocuk büyütmekten daha zor olduğunu düşünüyorum bende..
var çevremde tek olsun napıyım iki taneyi şartlar belli diyenler ama memnun etmek için verdikleri çabayla 2çocuk aynı şekilde büyür gider diyorum ben :)
benim de bi tane 4 yaşında bi oğluşum var şimdilik önümüzde ki senelerde Allah kerim inşallah..

şu anda çocuğum yok ama eğer şartlar verrise ve allahım izin verirse eğer anne olmama 2 tane çocuğum olsun isterim. tek çocuğunda problemi var. bence o yetiştirmeyle ilgili. benim eşim 4 kardeş. valla kayınvalideme helal olsun ki hepsi birbirinden iyi yetişmiş.

eğer evlilikte bi problem yoksa bence tek çocuk iyi birsey değil. Annem tek çocuk benim kardeşsizliğin acısını çekiyor, bizde dayı ve teyzesizliğin kuzensizliğin.. "sıkıntılarında kötü gününde en iyi dost aile oluyor, kardeş oluyor" der annem. kendisi genç kızlığından beri 3 çocuk yapcam demiş, Allah da vermiş muradını. 3 kız kardeşiz şimdi annemin hem kızı hem kardeşi gibiyiz. Ekonomik açıdan daha iyi olsaydık hiç düşünmeden 1 tane daha yapardı annem :dance: ideal olan 2 cocuk bana göre yerimseniben

benim tek çocuğum var ikincisine karar veremiyoruz aslında kardeşi olsun diyoruz ama bir yandanda kızımız için düşündüğümüz gelecek planları yarım kalıyor tek ile iki çocuk arasında bir türlü kara veremiyoruz eski insanlar olsun diyor kardeşsiz olmaz diyorlar ama şimdiki şartlarda iki kardeşi zorluyor.

zeynepcim şartlar tek çocuğu da zorluyo aslında ama Allahtan diledik oldu şükür eğer eşinle bi sorunun yoksa yapabilirsin ben de çok isterdim kardeşi olsun oğlumun ama şartlar müsait değil

bi de her çocuğu en iyi okullarda okutucaz en iyisi olcak diye düşünmeyelim bizim çocuklarımızda en iyisine sahip olmasın varsın Allah sağlıklı hayırlı evlatlar versin herkese kendileri ilerde çalışıp kendilerini kurtarırlar inşallah yoksa bizim gibi dar gelirli insanlar kendimizi ancak geçindiriyoruz onlara iyi bi gelecek bırakmak bi yana bugünlerini sağlasak yetiyo yani

Benimde oğlum yedi yaşında. o doğduğundan beri hep tek çocuktan yanaydık. eşim bazen zamanı olunca olabilir bir tane daha derdi ama ben kesinlikle bir tane yeter diye düşünüyordum. Hep en iyisi olsun onun için olsun, bir büyütmek farklı,iki farklı derdim. taki oğlum biraz büyüyüp yanlızlığı hissedene kadar.Kardeşi olanları gördükçe hep bende kardeş istiyorum der oldu. Benimde düşüncelerim zamanla değişti. çünkü benimde bir ablam var belki ondan uzakta yaşıyorum ama onunla neredeyse her gün konuşuyorum. üzülsem, sevinsem ilk onunla paylaşıyorum, annemle bile okadar konuşmuyorumdur. Benim böyle bir kardeş diyoloğum varsa, oğlumu niye mahrum edeyim diye düşünüyorum. Artık istiyorum ama bu yaz bir düşük yaptım. Bu çok kötü birşey Allah kimseye yaşatmasın.senağlama Hele oğlumun sevincini anlatamam. Bebek alıcaz dediğimde bana şöyle demişti,kardeşi olmayan bir arkadaşı var.onunla ilgili bana;'anne hazal beni çok kıskanıyor çünkü onun kardeşi olmıyacak, o hep yanlız kalacak' demişti.Bu sözünü hiç unutamıyorum.:1no2:

Bence hiç kimse yanlız kalmamalı. ne olursa olsun ilerde anlaşamayacak bile olsalar hiçkimse kardeşe benzemiyor.Tabiiki dileğimiz tüm kardeşlerin anlaşması. Rabbim inşaallah oğluma, hayırlı, sağlıklı bir kardeş verir.:1hug::emir_bebek:

eğer ortada sorunlu bir evlilik yoksa ve maddi imkanlar elveriyorsa ben kesinlikle birden fazla çocuk olmasından yanayım. Biz 3 kız kardeşiz mesela,ve hiç yalnızlık çekmedik nereye gitsek.evde büyüklerimiz bizi anlamadığında ve ya herhangi bir sıkıntımız olduğunda hep birbirimizle paylaştık.kardeş sahibi olma duygusu o kadar güzel ki bence her çocuk tatmalı şartlar uygunsa. tabii ki kötü örnekler de vardır belki,anlaşamayan,hayırsız kardeşler de vardır. ama ne olursa olsun gün gelir kimse kalmaz etrafınızda,yine kardeşlerinize sarılırsınız.beraberken tartıştığınız kardeşinizi ayrılırken o kadar özlersiniz,
kıymetini anlarsınız ki..ayy bak duygulandım şimdi özledim kardeşlerimisenağlama

selam kızlar benimde 3,5 yaşında bir oğlum var 2 ci çocuğuda hiç düşünmüyorum sadece oğluma daha iyi bir hayat yaşatabilmek için ama oğlum çevresinde kardeşi olanları gördükçe evdeki oyuncakları kardeşi yapıyor anne ses yapma kardeşim uyuyor felan diyor geçen gün anne ben kardeş istiyorum neden almıyorsunuz dedi sizce onu kardeş sevgisinden mahrum bırakmaya hakkım yok diğmi fikirlerinize ihtiyacım var birde arada ne kadar yaş farkı olmalı ben ilerde düşünürsem hep oğlum 10 yaşına felan geldiği zaman düşünüyorum sizce çokmu geç

Benimde oğlum yedi yaşında. o doğduğundan beri hep tek çocuktan yanaydık. eşim bazen zamanı olunca olabilir bir tane daha derdi ama ben kesinlikle bir tane yeter diye düşünüyordum. Hep en iyisi olsun onun için olsun, bir büyütmek farklı,iki farklı derdim. taki oğlum biraz büyüyüp yanlızlığı hissedene kadar.Kardeşi olanları gördükçe hep bende kardeş istiyorum der oldu. Benimde düşüncelerim zamanla değişti. çünkü benimde bir ablam var belki ondan uzakta yaşıyorum ama onunla neredeyse her gün konuşuyorum. üzülsem, sevinsem ilk onunla paylaşıyorum, annemle bile okadar konuşmuyorumdur. Benim böyle bir kardeş diyoloğum varsa, oğlumu niye mahrum edeyim diye düşünüyorum. Artık istiyorum ama bu yaz bir düşük yaptım. Bu çok kötü birşey Allah kimseye yaşatmasın.senağlama Hele oğlumun sevincini anlatamam. Bebek alıcaz dediğimde bana şöyle demişti,kardeşi olmayan bir arkadaşı var.onunla ilgili bana;'anne hazal beni çok kıskanıyor çünkü onun kardeşi olmıyacak, o hep yanlız kalacak' demişti.Bu sözünü hiç unutamıyorum.:1no2:

Bence hiç kimse yanlız kalmamalı. ne olursa olsun ilerde anlaşamayacak bile olsalar hiçkimse kardeşe benzemiyor.Tabiiki dileğimiz tüm kardeşlerin anlaşması. Rabbim inşaallah oğluma, hayırlı, sağlıklı bir kardeş verir.:1hug::emir_bebek:

geçmiş olsun bende düşük yaptım çok zaman geçti ama acısı geçmiyo biliyrum
Allah duanı kabul etsin amin

arkadaşlar bende tek çouk olarak büyüdüm benimki biraz mecburiydi 10 yaşımda babamı kaybettim.hep hayalimde 3 çocuğum olsun derdim ama kızım erken dğum oldu ve çok yoruldum hala yorgunum 4 yaşında olmasına rağmen hem 5 tane doğurursun yalnız kalmasın diye ama kader ya allah 4 ünü yanına alır yine tek kalır hayatta.kızım için duam kardeşi gibi güveneeği arkaşı olsun benim var en azından onunla teselli oluorum.:sm_confused::sm_confused:

selam kızlar benimde 3,5 yaşında bir oğlum var 2 ci çocuğuda hiç düşünmüyorum sadece oğluma daha iyi bir hayat yaşatabilmek için ama oğlum çevresinde kardeşi olanları gördükçe evdeki oyuncakları kardeşi yapıyor anne ses yapma kardeşim uyuyor felan diyor geçen gün anne ben kardeş istiyorum neden almıyorsunuz dedi sizce onu kardeş sevgisinden mahrum bırakmaya hakkım yok diğmi fikirlerinize ihtiyacım var birde arada ne kadar yaş farkı olmalı ben ilerde düşünürsem hep oğlum 10 yaşına felan geldiği zaman düşünüyorum sizce çokmu geç

öncelikle emel arkadaşımın geçmiş olsun dilekleri için teşekkürler.

Benim oğlum yedi yaşında 3-4 yaşlarındayken aynı senin gibi düşünürdüm her şeyin en iyisini oğlum için yapmalıyım.Oysa öyle düşünürken onu en güzel duygu olan kardeş duygusundan mahrum etmişim. Oğlumun hareketleri hep kardeş istediğini belli ediyor zaten.Mesela ne zaman bir ranza görse anne bunlardan alalım altta kardeşim üstte ben yatarım diyor ve bunun gibi pekçok şey söylüyor.Bence çocuklarımızın bir tane kardeşi olmalı.Şuanki aklım olsa oğlum 3-4 yaşına gelince hemen bir tane daha olsun isterdim.Yaşları yakın olursa beraber oyun arkadaşı olurlar.Şimdi ise ya babası ya ben oyun arkadaşıyım onun. Neyse bir tane niyetlendik oda düştü.Şimdi doktora gittim iltihap varmış üç aylık bir tedavi verdi.Bana bu üç ay çok uzun geldi ama ne yapayım bekliyeceğiz artık.
İnşaallah üç ay sonunda hemen olur.Tabiiki Rabbim hayırlı ve sağlıklı bir evlat nasip etsin hepimize.:emir_bebek:

ben de çok kararsızım bu konuda.bir oğlum var 3 yaşında.ben 34 yaşındayım.
ikinci bir çocuk hiç düşünemiyorum.hem maddi anlamda hemde bakımı anlamında.çünkü oğluma bile bakamıyorum sayılır.
çok kararsızım bu konuda....
zaman da geçiyor.işim de sürekli gezerek olduğu için hamileliği yaşamak zor benim için.

merhabalar.6 yaşında bir kızım var.geçen yıla kadar kafamdaki hep tek çocuktu.fakat en yakın arkadaşımın babası hastalandı ve onlar 5 kardeş türkiye nin dört köşesinden gelip babalarının ölene kadar başında beklediler ve ben çok kötü oldum ilerde bize bişey olsa kızım yalnız dedim.ve 2. karar verdik ama bir yıldır sonuç alamıyoruz.inşallah olur.bencede onlar yalnız kalmamalı.en azından ilerisi için

benim oğlum 3,5 yaşında 2. coçuğun zamanı geldiğini düşünüyorum,ama yinede kararsızım,hayat şartlarından dolayı,,,ogluma soruyorum bazen,kardeş alalımmı sanada?oyun oynarsın kardeşinle diyorum,hayır bizim kardeş almak için paramız yok,ben oyun oynamak istemiyorum kardeşle,benim arkadaşlarım var diyor,,kesinlikle yanında başka bir çocuğu sevemiyorum zaten,inanılmaz derecede kıskanıyor beni,eşimle bile onun yanında yanyana oturamıyoruz....
2.yi yapsam biliyorumki çok kıskanıcak,kesinlikle kardeş istemiyor,buda problem yaratacak,yapmasam yalnız kalacak,,,

X