Tüp Bebek Deneyimleri Tüp Bebek Başarı Hikayeleri

kızlar sizce gerçekten olurmu:emir_bebek:

5 yıldan sonra hamile kaldım normal yolla çok sevindik öyle güzel bi mutlulukki anlatamam bir sürü tedavi denedik olmamıştı tedaviyi bıraktık hamile kalmıştım.
şoklordaydık :1shok:
3 ay sonra bebeğimin kalp atışları durdu.çok ağladım ama artık ümidim vardı bebeğim oluyordu.7 ay sonra tekrar normal yolla hamile kaldım onun kalp atışı hiç olmadı 2. kez kürtaj oldum bir süre korktum hamile kalmaya. kendimi hazır hissetmiştim artık tekrar deneyelim dedik bu arada düşüklerin sebeblerini araştırtık ama sonuç yok tabiki yine çocuk istiyoruz bu sefer hamile kalamıyorum..:çok üzgünüm: doktora gittik bize tüp bebek önerdi. bizde yaptık ama olmadı 1 yumurtayla tüp bebek yaptırdım yumurtalarımın kalitesi yaşıma göre düşükmüş.dr öyle söyledi.şimdi ne yapacağım bilmiyorum.moralim bozuk bi tuafım sizlerin yazılarını okuyorum biraz ümitleniyorum tedavi olmaktan o kadar yoruldum ki yumurtaların kaliteli olması için ne yapabiliriiimm bilen varmı alternetif tıp bize yardımcı olurmu sizce :a015:

Herkese merhaba ben foruma yeni katıldım biraz acemi olabilirim kusura bakmayın.. Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki; forumda yazılanları okuyunca gerçekten yalnız olmadığımı düşünüyorum. Ben sizlere kısaca şimdiye kadar aldığımız tedavileri anlatacağım, aynı durumda olan arkadaşlar veya bilgi sahibi olan herkes bana yardımcı olursa çok sevinirim. Çünkü bu aralar kafam iyice karışık..
Şimdi en baştan başlarsak; ben yaklaşık 7 yıldır evliyim ve 3 yıl önce çocuk yapmayı düşündüğümüz için korunmayı bıraktık. İlk bir sene hiçbir tedavi yapılmadı ama biz emin olmak için rutin tahlilleri yaptırmıştık her şey normal çıkmıştı, sadece eşimin spermogram testinde sayının normal ama hızının biraz yavaş olduğunu fakat bunun da çok önemli olmadığını söylemişlerdi. İkinci sene doktor kontrolünde tedaviye başlandı; ilk ay günde 1, ikinci ay günde 2 gonaphene kullandım ve yumurta çatlatmak için pregnyl iğne yapıldı. Üçüncü ay da aynı ilaçlara devam edecektim ki tesadüf eseri o ay başka bir doktora muayene olduğum için yanlış bir tedavinin eşiğinden döndiüm. Çünkü ilk doktorum üçüncü ay adetin 5nci günü yumurta takibi yaptığında yumurtaların normal olduğunu ve ilacı kullanmaya devam etmemi söyledi(eğer yumurtaların gelişiminde bir anormallik olursa ilacı kesmemiz gerektiğini belirtmişti) Ancak ikinci muayene olduğum doktor yumurtaların gelişiminin erken olduğunu ve ilaç tedavisini bırakmam gerektiğini söyledi. Aksi takdirde oluşan yumurtalar kiste dönüşebilirmiş.(aynen ilk doktorun söylediği gibi ama onun ultrasonu biraz eski olduğundan belki de tam görememişti) Tabii ben doğal olarak ikinci doktorla tedaviye devam ettik. Benim yumurtlama problemim olmadığını ve bu ilaçları kullanmama gerek olmadığını söyledi. Ama ben tüp bebeğe gelene kadar insanların belli aşamalardan geçmesi gerektiğini ve bu tip hapların kullanılmasının da o aşamalardan biri olduğunu duymuştum, daha sonra görüştüğüm başka doktorlar da aynı tezi savundular. Ama tabii biz o zaman o doktora inandık kist oluşumunu engelledi falan diye.. Daha sonraki iki ay üst üste (gerçi biraz bizim ısrarımızdan) aşılama yapıldı. Her iki denemede de yumurta oluşumu için bir ilaç kullanmadım(doktor gerek duymadı), sadece yumurtanın çatlaması için pregnyl kullandım. Tabi sonuç negatif. Daha sonra yaklaşık altı ay bekledikten sonra başka bir doktorla yeniden başladık. Bu doktorumuz da aşılama yapılmadan önce mutlaka ilaçlı rahim filmi çekilmesi gerektiğini çünkü tüplerde tıkanma varsa aşılamanın da bir işe yaramayacağını söyledi. Hemen film çektirdik tüplerde problem yok dedi. Aynı zamanda iğne(puregon) ile yumurta oluşumu sağlanırsa aşılamada daha etkili olduğunu söyledi ki bizim durumumuza benzer bir arkadaş bu yöntemle hamile kaldı. Tabii biz bunu da denedik fakat sonuç yine negatif. Kısacası bize şuana kadar gittiğimiz doktorların hepsi de sebebi bilinmeyen infertilite şeklinde tanı koydular. Tüm bu tedaviler doğru ya da değil bilmiyorum ama ben artık tüp bebek veya mikroenjeksiyon tedavisine başlamayı düşünüyorum ama buna başlamadan önce de her şeyi öğrenip yanlış tedaviler uygulanmasını istemiyorum. Çünkü bu konunun artık resmen ticarete döküldüğünün de gördüm, yukarıda bahsettiğim doktorların haricinde başka bir doktor biz çocuk istiyoruz dediğimizde hemen aşılama yapmaya kalktı daha olayın başında. Şimdi de tüp bebek konusunda artık kimseye güvenemiyorum. Bazı kesim bize direk para makinesi gibi bakıyor, hiç abartmıyorum bazı doktorların gözünde dönen dolar işaretini sanki resmen görüyorum &#61514:KK66:)
Arkadaşlar kusura bakmayın kısaca anlatacağım dedim ama biraz abarttım galiba.. Belki bana gerçekten yardımınız dokunur diye düşündüm aslında daha ayrıntılar var ama ilgilenen olursa daha sonra devam ederim. Bir de gerçekten benim duygularımı paylaşacak, benim çektiğim sıkıntıları ve stresi anlayacak birileriyle konuşmak beni çok rahatlatacak. En yakın arkadaşınız bile eninde sonunda size boş ver stres yapma diyor ama gel de yapma… beni sabırla okuduğunuz için çok teşekkürler.

Merhaba Hoceee,

Aramıza hoşgeldin.Sende çok uğraşmışsın.Umarım Allah'ım bütün bu uğraşmalarımızı görür ve hepimize tez günde bir evlat nasip eder....
Bende yakında tüp bebek tedavisine başlıyorum.Doktorumdan aldığım bilgiler ve az da olsa kendimin internetten yaptığı araştırmalar sonunda sana şu bilgileri verebilirim.Ama tabii burada en önemli konu; Kesinlikle tam güvenebileceği bir doktor bulabilmek...Anladığım kadarıyla birkaç doktor değiştirmişsin.Gördüğüm kadarıyla Konya'dasın ve Antalya'ya yakın...Antalya'da bu konuda uzmanlaşmış iki merkez var benim bulduğum;1-Akdeniz tüp bebek merkezi 2-Antalya Tüp Bebek merkezi.Ben bunlardan birincisinde eşimin aynı bünyede çalışması nedeniyle birincisini seçtim.Rahim filmi ve Laparoskopi ameliyatlarından sonra tüplerimdeki işlevin çok ağır olduğunu öğrendik.Doğal yolla da gebe kalmam mümkün ama kimbilir ne zaman !!!Yani hemen de olabilir ama çokda uğraştırabilir.Yaş itibariyle bizde daha fazla beklemek istemiyoruz.O yüzden doktorumun ikinci teklifi tüp bebek oldu.Aşılamayı es geçtik çünkü doğal yöntemle gebe kalmam ne ise aşılama da oydu bizim için.
Şimdi,öncelikle adetin 2.günü doktorumun vereceği ilaçları kullanmaya başlayacağım.Ki öğrendiğim kadarıyla bunlar aşılama da kullanılan hormon iğneleri ile aynı ilaçlarmış.Bir iki gün de bir yine doktorun kontrolunda oluyormuşsun.Bu ilaçlar ile amaç verilmli yumurtalar oluşturmak.Bu işlem yaklaşık 10-12 gün sürecekmiş.Sonrasında çatlatma iğnesi dedikleri iğne ile yumurtalar çatlatılıyormuş.Çatlatma iğnesi sonrasında 32-36 saat sonrasında yumurtalar toplanıyormuş.Burada bu zamanlama çok önemliymiş yani çatlatma iğnesi sonrası 36 saati aşmaması gerekiyormuş yumurta toplama işleminin.Bu yarım anestezili bir işlemmiş ve toplayabildikleri kadar yumurta toplamaya çalışıyorlarmış.Bu arada erkek de sperm örneğini veriyor.Alınan yumurtalar bu spermler labarotatuvar ortamında dölleniyormuş .(Bu mikroenjeksiyon , normal tüp bebek de kendi kendine döllenmesi için aynı kapta bekletiliyormuş ama genelde artık mikroenjeksiyon uygulanıyormuş) Yine 2-3 gün sonrasında bu sefere döllenen yumurtaların rahme yerleştirilmesi işlemi oluyormuş.Transfer işleminden 10-12 gün sonrası da artık gebelik testi yapılıyor.Şayet gebelik varsa ne mutlu,yoksa da üzülmeye gerek yok, bir daha deneyeceğiz :)
Bu bilgiler dediğiö gibi benim doktorumdan öğrendiğim ve internetten yaptığım araştırmalar neticesinde ulaştığım bilgiler.Doktorun sana en güzel bilgiyi verecektir.
Umarım yardım olabilmişimdir.Dilerim sende en kısa sürede yavruna kavuşursun....
Sevgi ve saygılar....

Merhabaler.
Ben 2 yıllık evliyim ve nisan ayında tüp bebeğe başvurucaz. Çok tedirginim. Problem eşimde hiç sperm olmaması. Bu konuda yazı yok. Lütfen bilgilerinizi banada aktarırmısınız.

Selam Tülin ;
Öncelikle ilgin için çok teşekkürler, inşallah en kısa zamanda dileğine kavuşursun. Gerçekten sıkıntılı durumlar bunlar herkes söylüyor işte stres yapmayın diye ama insanın elinde olmuyor bazen. Ama benden sana tavsiye direk tüp bebeği düşündüğün için rahat ol, iğneler de gözünü korkutmasın ben son aşılamada bahsettiğin iğneleri oldum hem de kendi kendime yaptım. Göbekten yapıyorsun zaten ucu küçücük çok acımıyor sadece insanın kendi kendine iğne batırması biraz zor geliyor. Eğer sen de kendin yapacak olursan korkma bir iki yaptıktan sonra alışıyorsun. Eğer zorlanırsan dışarıda da yaptırabilirsin, tabii bilmiyorum doktorun ne tavsiye edecek, herneyse kendin yapacak olursan yine anlatırım ben sana. Anlattığın süreç hemen hemen aşılamada aynı ta ki yumurtaların toplanma kısmı hariç. Ama yine sana tavsiyem mutlaka anestezi altında yumurta toplanmasını iste çünkü çok acılı oluyormuş diye duymuş. Bazı kliniklerde anestezi yapmadan bu işlemleri yapıyorlarmış diye duydum. Bir de ben aşılamada sperm enjekte edilirken bile rahatsız oldum bayağı. Benden başka bu rahatsızlığı yaşayan var mı bilmiyorum, doktor nadir rastlanır demişti. Tabii ben üç kere aşılama yaptırdığım için bir çok şeyi öğrendim artık. Şimdi istediğim güvenebileceğim bir yerde mikroenjeksiyon yaptırmak(tüp bebekten vazgeçtim diğeri daha garanti olduğundan). Tabii Konya’dakilerin çok iyi olduğunu düşünmüyorum. Ankara,İstanbul,İzmir olabilir, Antalya’da olabilir tabi niye olmasın. Tedavi sırasında istirahat etmem gerekirse diye düşününce keşke Konya’da iyi bir yer olsa da hiç başka şehirlerde sefil olmasak diyorum, çünkü bir günlük iş değil ki. İnşallah sizden hayırlı haberleri alırız da biz de belki Antalya’ya geliriz belli mi olur. Yazmaya oturunca yazacak o kadar çok şey var ki bitmiyor valla. Ben de size yardımcı olabildim mi bilmiyorum ama insan en azından bu konuları yaşayan birleriyle konuşunca biraz daha rahatlıyor. Eğer buraya yazamayacağınızı düşündüğünüz şeyler olursa özel msj da yazabilirsiniz. Ben diyorum ki herşeyin zamanı var Allah ne zaman kısmet ederse o zaman olur, herşey gönlünüzce olun..

ben sözleşmeli öğretmenim yani ssk.kurum hiç birşeyi karşılamıyor.

Sevgili ay bilge sana özel mesaj nasıl gönderebilirim?? Siteye yeni üye oldum . Özel mesajlara kapalısınız diye uyarı geliyor??

mrhaba ben 2000 yılında tüp bebek yaptırdım..su an 7 yasında üçüzlerim var...ancak hamileliğim sadece 6 ay sürdü..tam 100 gün önce doğum yaptım..bebeklerin en büyüğü 900 gr dı..bir sürü sorunlar yasadım..hem maddi hem manevi..üstelik sorunumun en büyüğü hala devam ediyor..oğlumun biri uygulanan oksijen tedavisi sırasında gözlerini kaybettti ve su an göremiyor..bu yüzden tüp bebek tedavisine başlayan herkesin bu konuda çok bilinçli olmasını ve her konuyu enine boyuna araştırmadan başlamamasını tavsiye ediyorum...

arkadaşlar ben kesin tüp bebek ya da mikroenjeksiyon yaptırmaya karar verdim. İstanbul'da bir kaç hastane ismi duydum ama tam araştıramadım. Eğer sakıncası yoksa İstanbul'da tüp bebek yaptıran veya araştıran varsa yardımcı olabilir mi. (özellikle fiyatlarını) Direk yazmak problem olursa özel mesaj atabilirsiniz. Teşekkürler..

TÜLİN ERDİŞ bende antalyadanım.anadolu hastanesi akdeniz tüp bebek merkezini biliyorum.yengem bu ay orada tüp bebek yaptırdı daha sonucu bekliyor.sana asıl sorum tüplerinin şilevi ağır demişsin.bende rahim filmi çektirdim doktorum rahim kanalların uzun dedi.hamile kalman zaman alabilir dedi.acaba ikiside aynı şey mi merak ettim.

Merhaba Arkadaşlar,

Birkaçınızın bildiği gibi geçen ay başında Laparoskopik bir ameliyat geçirdim.Doktorum o zaman tüplerimin işlevinin ağır olduğunu söylemişti.Hamile kalmam imkansız değildi ama zaman alabilirdi.Ancak bir ihtimal bu ameliyat sonrasında gebe kalabilme ihtimali olabildiğinden ( ki bu şekilde gebe olan çok hasta olmuş) tüp bebek tedavisine başlamadan önce bize 3 aylık bir ara vermişti.

Şimdi asıl konu, ben 5 gün geciktim :) İçimden buna sevinmek geliyor ama bir yandan da yanlış alarm korkusu da var :KK43: tam bir ikili ruh durumu yani anlıyacağınız.Dün doktorumu aradım,bu ameliyatın bir etkisi olabilir , sen kendini lütfen kaptırma dedi ...Cumartesi'ye kadar bekleyelim, ve kan testi yapalım dedim.Lütfen benim için dua edin....

Şimdi ister istemez ne kadar heyecanlıyım tahmin edebilirsiniz, daha önce adetimde 1-2 günlük sapmalar olurdu ama bu kadar sürünce ister istemez kapıldım.Laparoskopi yapan arkadaşlar ; ameliyat sonrası adetiniz de bir gecikme yaşadınız mı???

Bu arada Sevgili GÜLEN,
Rahim kanalları uzunluğu ile aynı şey olduğunu sanmıyorum .Benim sorunum fiziksel olarak düzgün görünenen ama işlevsel olarak pasif kalan tüplerim maalesef.Gerçi yukarıda da yazdığım gibi , bu kesinlikle doğal yoldan gebe kalamayacağım anlamına gelmiyor ama ne zamana denk gelir allah bilir...
Tedavi göreceksen,Akdeniz tüp bebek merkezinden Sinan Bey'i tavsiye ederim.En önemlisi bir doktor olarak hastasına güven veriyor :KK66: Gerçi sende yengenden dolatı tanıyorsundur.Ve umarım yengenin hayırlı haberlerini en kısa zamanda alırsınız.

Sevgiler,
Tülin

tülincim benim doktorum figen demir belki tanıyorsundur.ben sinan beyede gittim benimle çok güzel ilgilendi.biz figen demirle birlikte çalışıyoruz doktorunuzu bırakmayın dedi.ama ben sinan beyi ve hastaneyi çok beğendim gerçekten ilgileniyorlar.

arkadaşlar ben yeniyim .dün gece üye oldum bugün ilk mesajımı yazıyorum.mikroenjeksiyon deniyoruz.şuanda iğnelerimi ve ilaçlarımı kullanıyorum.tahminim haftaya yumurta toplacak.çok heyecanlıyım.hayırlı sonuçlar alrım inş.bu konuda fikirleri olan varmı.ayrıca yumurta toplanmasından sonra hemen yumurta kalitesini söyleyebiliyorlarmı.yazılarınızı bekliyorum.bizim problemimiz eşimin sperm sayımı düşük.ve ben prolaktin düşürücü ilaç kulanıyorum .biraz tahllim yüksek çıktı.fikirlerinizi ve mikroenjeksiyon yaptıran arkadaşlarımızın tavsiyelerini bekliyorum.

Merhaba Mizan,

Forumu baştan sona okursan birçok kişinin tecrübesini görebilirsin.Eminim sana yardımcı olacaktır.Sana ve eşine bol şanslar ve umarım bu süreç sonunda minik yavrunuzu kucağınıza alırsınız..

Sevgiler,

arkadaşlar bana dua edin salı günü yumurtalarım toplanacak.bu akşama çatlatma iğnemi vurulacağım.kasıklarımda çok ağrı var.yürürken dahi zorlanıyorum.inş.hakkımızda hayırlı şekilde sonuçlanır.yumurta toplama öncesinde ağrılar bu kadar çok oluyormu?

tülin sonucu yazmamışsın, aklıma geleni söylemek istemiyorum ama sonuç ne olursa olsun kendini bırakma adetinin geciktiğini söylediğinde öyle tuhaf oldum ki!bu duyguyu iki defa yaşadım sağolsun adet tarihim hiç şaşmaz.insanı en çok yoran beyniyle yaptığı savaş oluyo,hayal kurmak istemezsin ama bi bakarsın adı ne olsun, beşiğin rengi nasıl olsun babasına nasıl veririm müjdeyi soruları çoktan sarmış her yanını.hayal kurmaktan vazgeçme kapılıp kendiğini yıpratmadığın sürece.

Merhaba Yeşilimsi,
Maalesef bu seferde olmadı....Hayat benimle dalga geçti...Dediğin gibi ister istemez hayallere kapılıyorsun, sonrasında da toparlanması her seferinde daha da güçleşiyor...Sonra araya zaman giriyor, yine alışıyorsun....Üçüncü defa bu şekilde bir aldatmaca yaşadım...İnat ettim ilk günlerinde , yok canım olamaz, bu sadece bir gecikme "dedim.Ama o da inat eti benimle...1 hafta, 10 gün, 2 hafta ... ve ister istemez evet artık tamam diyorsun...Hatta o kadar komik ki en son iki haftalık gecikme oldu ve o gün test yaptım , ama negative ve aradan bir saat bile geçmeden adet gördüm.:)
Ne yapalım Hayat!!! Herşey onun elinde....O istediğine istediğini yapar.....Olsun ben yine deneyeceğim, yine , yine ve yine....

Canım ilgine çok teşekkür ederim.

Sevgiler,

ilgi göstermemek mümkün mü canım ya! yaşananlar o kadar aynı ki,umarım birgün yine aynı ama konusu mutluluk olan hikayelerimizle karşılaşırız

ilgi göstermemek mümkün mü canım ya! yaşananlar o kadar aynı ki,umarım birgün yine aynı ama konusu mutluluk olan hikayelerimizle karşılaşırız

İnşallah Canım, o mutlu anımızı bizde burada paylaşacağız.Sadece uygun zamanı beklemek lazım....:1yes2:

Tülincim canım heşeyin hayırlısı üzme kendini.. Ben de senin gibiyim bu ay.. Benim de adetim gecikti 1 gün 2 gün derken 7nci gün kan testi yaptırdım negatif bekledik hala olmadı 15nci gün idrar testi yaptım yine boş ve ertesi gün doktora gittim yani dün.. Artık kendimi hep hamile değilimdir diye şartlamaya çalışmıştım ama ne de olsa insan bir yandan da ümitleniyor.. aceba kist falan mı oluştu yoksa hamilemiyim neden gecikti diye.. ultrason temiz çıktı ve eve geldikten 2 saat sonra ben de adet oldum.. gerçekten pis bir durum daha önce benim hiç bu kadar gecikmemişti.. nedenini hiç bilmiyorum.. artık bırakıcam bir kaç ay bu işleri ve tüp bebek deneyeceğim.. saçma sapan ilaçları kullandıkça normal olan düzenimizi de bozuyoruz valla.. benim hiç bir problemim yoktu ki.. canım üzme kendini bak yalnız değilsin...

X