Bebek Beslenmesi ek gıdaya geçiş

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
ilk önce evde çay bardağına yoğurt mayala,günlük olarak azar azar tattır 2 tatlı kaşığı kadar birde bunu her doktor farklı söylüyor ya sebzeyi ilk önce tatdırcan yada meyvayı elma ve armut hazmı en kolay meyvadır ilk önce elmayı güzelce yıka ve kabuklarını doğramadan kes suda haşla suda haşlamanın sebebine gelince bebeğe ilk defa yedireceğin için karın ağrısı yapmasın hazmetmesı kolay olsun diye kaynattıktan sonra cam rendede rendele tülbentten yada temız bir bezden geçir ilk önce suyunu vereceksın bir kaç gün ondan sonra posasıyla beraber verebilirsin sebze olarak ta ilk önce tatlı kabak bezelye ve patatesden çorba yapabilirsin her şeyi azar azar ve günlük yap birde patateslerin çimlenmemiş olanına dıkkat et oda bebekte sancı ve karın ağrısı yapar
portakal ve mandalına gibi meyvaları 1 yaşından önce verme asitli meyvalar oldukları için çocuğu pişik yapar bide portakal alerjik bir meyvadır
ayrıca 1 yaşından öncede ıspanak ve bakla verilmez

ben 6.ayda başladım ek gıdaya ek gıda olarak bende milupa kullandım kahvaltıda ise cicibebe ıhlamur peynir pekmez hepsini ezde ver geceleri milupanın gece maması var onu kullandım o sabaha kadar tok tutuyor çocuğu.

a.s. açıkçası 6.ayda ek gıdaya başlayın diyorlar ama ben küçüğüme 4 ayda meyve suları ve el yapımı yoğurtla başladım tabi azar,azar şimdide hiç bir konuda zorluk çekmiyorum:nazar:Başlık larımı okursan ama büyük oğlum 3,5 yaşında ona 6.ayda başladım çok zor alıştı pekte iştahı yoktu hala öyle devam ediyoruz:çok üzgünüm:Ama 2 yaşına kadar emzirdim çok şükür!

Teşekürederim Verdiğiniz Bilgiler Için.ellerinize Sağlik.ben Yoğurt Birde şeftali Verdim.dediklerinizi Yapacağim Saolun.sevgiler...

merhaba anneler benim kızım 5. ayını bitirdi, biz 4. ayda ek gıdaya başladık doktorumuz artık gündüz emzirmeme gerek olmadığını gece 3-4 kez emse yeter dedi bana biraz az geldi siz nasıl yaptınız acaba

merhaba anneler benim kızım 5. ayını bitirdi, biz 4. ayda ek gıdaya başladık doktorumuz artık gündüz emzirmeme gerek olmadığını gece 3-4 kez emse yeter dedi bana biraz az geldi siz nasıl yaptınız acaba

Şaşırmış o doktor. Sakın güvenmeyin dediklerine. 5 aylık bebek, annenin sütü var ve doktor gündüzleri emzirmeye gerek yok diyor. Saçmalık!

İlk 6 ay sadece anne sütü deniyor her yerde duymuşsunuzdur. Sütünüzün yeterli olmadığı durumlarda, bebeğin doymadığını gözlemlediğinizde ek gıdaya 4.aydan itibaren başlanabilir. Ancak öncelikli hep anne sütüdür ya da anne sütü kesildiyse formül süttür. 6-9 ay arası 2 çay bardağı, 9-12 ay arası ise 3 çay bardağı ek besin verilmelidir.

Size tavsiyem ilk 6 ay doya doya her fırsatta bebeğinizi emzirin. Sakın ola ki gündüz emzirmeyi bırakıp da sütünüzün azalmasına sebep olmayın. Kilo artışı azsa bebeğin, doymuyorsa ek gıda verin.

Kizlar merhaba benim melegim 4 bucuk aylik saglik ocagimdaki ebemiz ilk gunden beri takip ediyo ve ek gidaya baslamamiz gerektigini soyledi bi hafta elma bi hafya armut verdik bi hafta da elma armut gun asiri ver dedi onu da gectik simdi yogurt haftasi ancak dun ilk defa yogurt verdim.banyo yapti uyudu cocugum bir ciglik bir figanla uyandi ki anlatamam. Inanilmaz gaz yapti zaten yogurdun tatini sevmiyo. Ebe sevmezse muzla tatlandirabilirsin dedi ama ben yogurda devam edip etmemek konusunda cok krarsiz kldim. Birde imkanlarim da cok kisitli su siralar. Esimin tayini cikti
Trakyadan karsa geldik yaklasik 15 gun burda orduevinde kalcaz coo sıkıntiliyim fikirlerinizi bekliyorum. :)

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

ilk 6 ay ana besin anne sütü sonrasında sadece tadımlık ek gıda. Bebeğinizin sindirim sistemini yormamamalısınız. Sebzeyle başlayın ki meyvenin tatlı tadına alışıp sebzeyi geri çevirmesin. Havuç, patates, kabak... buharda veya suda haşlayıp bir çay kaşığı olarak başlayın, zamanla miktarı arttırın. her yeni gıda için 3 gün kuralı var, alerji yapıp yapmadığını tespit etmek için. 3 gn sonra başka bir gıdaya geçebilirsiniz. Koly gelsin.

ilk 6 ay ana besin anne sütü sonrasında sadece tadımlık ek gıda. Bebeğinizin sindirim sistemini yormamamalısınız. Sebzeyle başlayın ki meyvenin tatlı tadına alışıp sebzeyi geri çevirmesin. Havuç, patates, kabak... buharda veya suda haşlayıp bir çay kaşığı olarak başlayın, zamanla miktarı arttırın. her yeni gıda için 3 gün kuralı var, alerji yapıp yapmadığını tespit etmek için. 3 gn sonra başka bir gıdaya geçebilirsiniz. Koly gelsin.

benim doktorum da aynını dedi kabak havuç patates bulgur pirinci koydum haşladım yogun bir çorba oldu onu yedirmeye çalıştım.
5,5 aylık oldu bebek, doktor başlayabilirsin dedi, sütümü de emiyor.

zayıflamaya başladı gibi geldiğinden dolayı mamaya başladım yoksa daha 15 günü vardı.

yogurda da baslıycam ama yemegın yanında mı vereceğim yoksa akşam saatlerinde mi ? biliyor musunuz?

Ilk baslarken gunduz ver gaz yapabilir. Birer kasik arttirarak ver biz evimize gectik duzene girmeye basladik sabahlari ilk uyaninca anne sutunden sonra yogurt veriyorum oglene kadar ara ara yine emiyo oglene kabak havuc patates ve pirincten muhellebi kivaminda corba veriyorum aksam da meyve rendeliyorum uyumadan once de meyveli yogurt yada muhallebi yediyorum az az tabi meyveli yogurdu da kendim yapiyorum ama gece ve gun icinde emzirmeye de dikkat ediyorum zaten yeni yeni duzen kurmaya basladigimiz icin hepsinden birer kasik arttirarak yiyo e cok doyumluk olmadigi icin anne sutune de devam ediyo

benim doktorum da aynını dedi kabak havuç patates bulgur pirinci koydum haşladım yogun bir çorba oldu onu yedirmeye çalıştım.
5,5 aylık oldu bebek, doktor başlayabilirsin dedi, sütümü de emiyor.

zayıflamaya başladı gibi geldiğinden dolayı mamaya başladım yoksa daha 15 günü vardı.

yogurda da baslıycam ama yemegın yanında mı vereceğim yoksa akşam saatlerinde mi ? biliyor musunuz?

canım, ara öğün olarak ver yoğurdu mesela kahvaltıdan sonra emzirdin diyelim, uyusun, uyandıktan sonra bir iki çay kaşığı verebilirsin. küçük kavanzolara, her gün taze mayala, 6. aydan sonra kefirede başlanıyor aklında bulunsun. Çok faydalı, gaza, kabızlığa, ishale herşeye, her derde deva

Kizlar merhaba benim melegim 4 bucuk aylik saglik ocagimdaki ebemiz ilk gunden beri takip ediyo ve ek gidaya baslamamiz gerektigini soyledi bi hafta elma bi hafya armut verdik bi hafta da elma armut gun asiri ver dedi onu da gectik simdi yogurt haftasi ancak dun ilk defa yogurt verdim.banyo yapti uyudu cocugum bir ciglik bir figanla uyandi ki anlatamam. Inanilmaz gaz yapti zaten yogurdun tatini sevmiyo. Ebe sevmezse muzla tatlandirabilirsin dedi ama ben yogurda devam edip etmemek konusunda cok krarsiz kldim. Birde imkanlarim da cok kisitli su siralar. Esimin tayini cikti
Trakyadan karsa geldik yaklasik 15 gun burda orduevinde kalcaz coo sıkıntiliyim fikirlerinizi bekliyorum. :)

Canim benim bebisimde ek gidaya basladi4 aylik.ayni senin gibi meyve sulariyla basladik.yogurt gaz yapti demissin.bir sure verme israrla verirsen bebise zarari dokunir.sebze puresi vermeyi dene patates havuc biraz irmik koy.pirinc unlu sutlu mamasi var milupa nin ondan verebilirsin.bu arada bende karstayim .imkanlar sinirli degil merak etme.hosgeldiniz:)

bebeğe gaz yaptıysa biraz ertele bence ben organik kutu süt alıp onunla çok ılıkken mayalıyorum tatlımsı bir tadı oluyor kızım severek yiyor birde böyle deneyin derim hafif suluda olduğundan yutması da kolay

arkadaşlar ek gıdaya kaçıncı ayda başladınız.ilk neler verdiniz.?
Benimde 7 aylık bi kızım var bi ay önce basladım ek gıdaya süzme yogurt baharatsız sebze corbaları verdim meyve olarakta ceyrek muz ezip verdim tabi anne sütünede devam ettim ediyorumda suan 7 aylık sebze püreleri veriyorum kahvaltıda süzme peynir 2.3 caykasıgı rafadan yumurta donatesin suyuna cok az yag cok az tuz atıp ekmek dogrıyıp eziyorum öglen yine corba baharatsız yine ekmek dıgrıyıp eziyorum katıya alısması için bugazının yanında ya meyve püresi yada kendi yaptıgım meyve suyunu içiriyorum böyle zaten yavas yavas alısıyo o kendisi kilosu falan cok iyi arada muhallebi cicibebe falanda yapabilirsin canım Allah bagıslasın yavrunu en tatlı zamanları simdi

Ben doktorunun söyledini dogru bulmuyorum hic adı üstünde ek gıda ana gıdası anne sütüdür hastalıklardan korur direncini kuvvetlendirir yiyemedigi bütün besinleri anne sütünden alıyo bebek ben 6cı ayda basladım ek vermeye bütün doktorlarda bunu söylüyo üstüne basa basa anne sütünü ihmal etmeyin diye suan 7 aylık ekde veriyorum ama emmek istedigi her zaman emziriyorum yine sen bilirsin ama arastır bak ben böyle dğsünüyorum canım tavsiyem bebegin emdigi sürece emzirmeye calıs

X