Hamilelikte ilacı ilk 3 ay unutun!

koalayim

Guru
Kayıtlı Üye
28 Mart 2007
961
332
42
Hamileliğin ilk 3 ayında hiçbir şekilde ilaç kullanılmaması gerektiği bildirildi. Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi Jinekoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Talip Gül, hamilelikte gelişigüzel ilaç kullanılmasının hiçbir zaman önerilmediğine işaret etti.

Gül, "Hamile kadının sağlığı kötüyse hekim kontrolünde yan etkisi en az ilaçlar kullanılmalıdır" dedi.

Hamilelerin doktor kontrolü dışında ilaç kullanmalarının hem bebeğe hem de anneye büyük zarar vereceğine dikkati çeken Gül, şu uyarılarda bulundu:

"Hamileliğin ilk ayında özellikle ilaç kullanılmaması gerekir. Hatta vitamin ilaçları bile alınmamalıdır. Bazı ilaçların yan etkisi nedeniyle bebekler sakat kalabilirler. Hamilelerin ilaçların yan etkilerini çok bilmeleri gerekir. Hastalar ilk aylarında hamile olduğunu bilmediği için ağır ilaçları kullanabiliyorlar. Bunun önlemi de adet gördükten hemen sonra ilaç kullanılmasıdır. Doktorlar da ilaç verirken, bunu göz önünde bulundurmalıdır. Kadın doğum uzmanları dışındaki hekimlerin de hamilelikte zararlı olan ilaçları çok iyi bilmesi lazım. Ayrıca, ilaç verdikleri zaman kadınlara hamile olup olmadıklarını sormaları gerekiyor."

evet yaageçen hafta acaip hastalandım ama ilaç içmedim gittim kan tetsi yaptırdıktan sonra içtim dünde içtim hastalıım o yüzden devam ediyor haklı doktorlar....

X