Kireçlenen ütü temizliği nasıl yapıyorsunuz?

bende bı turlu kıreclenen utume care bulamıyordum en sonunda dn utumun tabanı patladı malesef ama calısıyor ne yapmam gerek fıkrı olan varmı arkadaslar?

kızlar valla kirecini kendinden temizleyen ütüler var onları denesenz??mesela annem philips elance diye bi ütü kullanıyo baktm şimdikaydirigubbakcemile2 kendi kirecini kendi temizliyo buhar yoluyla sanırım ama bu seferde kireçler dökülüyo etrafa en azından onları süpürme işi kalıyo size o kaa:hulya: haydin kolay gelsin hepinize,öpüldünz:p

arkadasım limon tuzunu bende su ısıtıcı icin kullanıyorum cok memnunum.
gecen günde limon tuzunu ütü icin denedim. acıkcası makinam buhar ayarında calısıp o kadar kireci nasıl attı bende anlamadım. ama uzun süre eski bir bezi ütüledim. sonuc olarak ben cok memmun kaldım arkadaslar

:44:denesemmi acaba

kesinlikle limontozu
hiç buhar vermeyen ütümü tamamen zahmetsiz ve iki dakikada açtı
hem ucuz hem kolay
çok memnum kaldım çoooook

önce çaydanlığımda biraz su ile limontozunu kaynattım
çaydanlık temizlendikten sonra o suyu ütüye doldurdum

canım su ısıtıcın için tavsiyem limon tuzu çok işe yarıyor ben de arçelik semaverimi kaynatıyorum arada hiçbişeycik kalmıyor sirke kaynatmak ta işe yarıyor bir de marketlerde elektrikli ürünler için kireç sökücü oluyor ondan da alabilirsin gene kaynatılan birşey

şimdi çaydanlıgımı ve kettilimi öyle temizledim acaba o suyu koysam temizlenir mi ki korkuyorum da :KK70:

slm bayanlar.....konu açılalı bayağı olmuş.....benimde çift tabanlı ütüm var......1 haftadır bozuldu..:KK43:......fişe takar takmaz kendini otomatik kapatıyo......ışığı daha 10 sn olmadan sürekli yanıp sönüyo.....buz gibi oluyo.....derken bugün servise verecektim...ama bir deneyeyim dedim :KK28:....limon tuzunu erittim ütünün su haznesine koyup çalıştırdım....kireçler nasıl çıktı.....baktım tabanın içindeki deliklerde hala duruyo....şırıngayla ordanda koydum....sonra soğuttum....suyla iyice içini çalkaladım....işlemi bir kez daha tekrarladım......sonuç.....süper...hiç çıkmayan buharını özlemişim...hem ütüm normale döndü,hemde buharı açıldı...tavsiye ederim..
En Büyük TÜRKİYE En Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYE

ütünün su haznesine suda eritilmiş limon tuzu koydum buharı açıldı ama sarı sarı köpükler akıtmaya başladı, kaynamış suya sirke koyup geniş bi kaba boşalttım içine sirke koydum yarı yarıya ütüyü soğukken içine oturttum ama ütünün tabanını geçmesin su. içinde beklettim ütüyü, su soğuyunca kaynatıp tekrarladım işlemi üç kez, sonra bol temiz su ile eski bir bezi ütüledim missss gibi oldu, sarı sular bitti, buharı harika üflüyo. ütümün markası tefal bu arada kireç çubuğu hikaye, 5-6 ayda bir sirkeli suya oturtucam artık ütümü..

"ÜTÜDEKI KIREÇI ÇIKARMAK IÇIN ÜTÜNÜN SU HAZNESINE SIRKE KOYUN BIRAZ ISITIN BEKLETIN DAHA SONRA SIRKEYI DÖKÜP BIRKAÇ DEFA SUYLA YIKAYIN GÖRECEKSINIZ KI KIREÇTEN ESER KALMAYACAK"

Umarım başka bir siteden yaptığım bu küçük alıntı/öneri işine yarar. Sevgiler..

hmmmmmm her zaman olduğu gibi sirke her derde deva gibi görünüyo :KK9::KK9::KK9:

IMAG0608.jpg kızlarr yardımcı olun nolur :KK58: Ütümün altı şu an böyle ve sürekli kireçten tıkanıyor .Ne önerirsiniz :KK43:

Eki Görüntüle 1702700 kızlarr yardımcı olun nolur :KK58: Ütümün altı şu an böyle ve sürekli kireçten tıkanıyor .Ne önerirsiniz :KK43:

Kkda diger bi konuda su bilgiyi buldum sizin sorununuz icn.

'Tabanı kireç tutan ütüler saf sirke ile temizlenebilir. Sirke, yumuşak bir beze damlatılır ve taban silinir. Sirke tek başına tabandaki kireci sökmeye yetmezse, bezin üzerine bir miktar karbonat eklenebilir.

Sirkenin ana maddesini oluşturduğu bilinen ve düşük asit seviyesine sahip asetik asidin içinde bulunduğu sirke ruhu ile de ütünün tabanı temizlenebilir. Sirke ruhu bir pamuk üzerine dökülür ve taban silinir.

Ütü tabanındaki deliklerde meydana gelen kireçlenmeleri temizlemek için, kulak pamuğu saf sirke veya sirke ruhuna batırılır ve delikler silinir.Ütü tabanına yapışkan bir madde veyahut kumaş parçası yapıştıysa, ütü fişe takılarak en yüksek ısıya ayarlanmalıdır.

Ütü yeterince ısındıktan sonra fişi çekilmelidir ve ütü kalınlaştırılmış birkaç gazete kağıdına sürtülmelidir. Bu şekilde tabana yapışan yapışkan madde ve kumaşlardan kurtulmak mümkündür."

Bilgiler için çok teşekkür ederim sapsik58 sapsik58 .ütüm sıcakken altını sirkeli bez ile sildim fakat geçmedi.Şimdi birde sirke + karbonatı deneyeyim.Ütümün performansından memnunum ama bu kireçler ütülediğim kıyafetleri mahvediyor :KK61:

Konu açtım ama pek yardımcı olunmadı .Ne hale geldi limon tuzu kaynatıp içine döktüm bu hale geldi sirkeylede sildim çıkmıyor .Umarım bozulmamıştır ev duman gibi oldu iğrenç kokular yayıldı çok pişmanım denediğime:KK20:

Eklentiler

• IMG_20160907_211919.jpg
    IMG_20160907_211919.jpg
    56,1 KB · Görüntüleme: 107
  • IMG_20160907_211919-1.jpg
    IMG_20160907_211919-1.jpg
    45,5 KB · Görüntüleme: 115
X