Hamilelikte örnek beslenme listesi

avebru

Guru
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2007
1.154
20
Arkadaşlar düzenli beslenemeyen biri olarak internette dolaşırken hamileyiz.biz sitesinden aşağıdaki örnek listeyi buldum..Benim gibi kafası karışık olan varsa belki işine yarayabilir :)

Örnek yemek listesi

SABAH:

1 bardak süt,
1 yumurta,
1 dilim peynir,
1 orta dilim ekmek,
1 domates, 1 salatalık, maydanoz, yeşil biber, dereotu v.b

KUŞLUK:
1 meyve + 1 bardak ayran + 1 ince dilim ekmek

ÖĞLE:
1 Porsiyon etli kurubaklagil yemeği
1 porsiyon pilav veya makarna
1 bardak ayran
1 porsiyon salata
1 orta dilim ekmek ,1 adet meyve

İKİNDİ:
1 dilim ekmek+ 1 dilim peynir + domates , salatalık + 1meyve

AKŞAM:
1 porsiyon et, balık, tavuk (sebzeli)
1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği
1 bardak ayran,
1 porsiyon salata , 1orta dilim ekmek

GECE:
1 su bardağı süt veya 1 porsiyon sütlü tatlı + 1 porsiyon meyve Kahvaltıda veya ara öğünlerde 5 zeytin, 1tatlı kaşığı bal, pekmez, reçel tüketilebilir. 1 porsiyon meyve 1orta boy elma, portakal veya küçük bir salkım üzüm, ince bir dilim karpuz veya kavun, yarım muz veya greyfrut olabilir. Gebelikte Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar

Çay, kahve gibi içeceklerin yemekle birlikte tüketiminizi azaltıp, yerine ayran, süt, meyve sularını tercih ediniz. Her öğünde mutlaka C vitamini kaynakları tüketiniz.

Sebze, meyve, kuru baklagilleri iyice yıkamadan tüketmeyiniz. Sebzelerin ,makarnanın haşlama sularını dökmeyiniz, ya suyunu çektirerek pişiriniz ya da sularını çorbalarda kullanınız. Sigara, alkol kullanmayınız, sigara dumanına maruz kalmayınız.

Yemeklerde iyotlu tuz kullanınız. Tansiyon yüksekliklerinde yemekleri tuzsuz pişiriniz. Hazır gıdalardan kaçınıp doğal besinler tüketiniz. Hazır içecekler, hazır çorbalar, ve mevsimi olmayan sebze ve meyveleri tüketmeyiniz. Et, balık, tavuk, kuru baklagil tüketimini birer gün ara ile yaparak tek düzelikten kurtulup bıkkınlık yaratmadan doğru besleniniz.

Süt içemiyorsanız yoğurt veya ayran tüketiniz. Peynir yerine çökelek tüketebilirsiniz. Yağda kızarmış hamur tatlıları yerine, meyve veya sütlü tatlıları tercih ediniz.

UNUTMAYINIZ! Annenin ve bebeğin sağlıklı olmaları; annelerin gebelik öncesi sağlığı, besin yedeklerinin durumu ve gebelik boyunca kendileri ve bebekleri için yeterli ve dengeli beslenmelerine doğrudan bağlıdır. BEBEĞİNİZ SİZİN YEDİKLERİNİZDİR.

Hazırlayan : Prof.Dr. Hakan Şatıroğlu
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı

canım örnekler güzelde bu yemekleri kim yapcak bize tüm zamanımız yemek yapmakla geçmezmi buna uymaya çalışsak ben edemem yaaaaaa

ay canım aldım listeyi çok teşekkür ederim. bende 4 aylık hamileyim ilk hamile kaldığımda 62 kiloydum şuan 60 kiloyum hiç bi bulantım olmadığı halde iştahsızlık var.bu listeyi düzenli denicem işyerimede astım listeyi bakalım görcez sonucu size yazarım...

belli şeyleri yani gıdaları atlamadan herşeyden azar azar yemek gerekiyor bence ben ööle yapıyorum valla öyle çok özenmiyorum ama balık,et,süt,yumurta ve sebze özellikle salata halinde yiyorum en azından yemeye çalışıyorum ama bunun dışında canım ne isterse de yiyorum.bence abartmanın alemi yok.

Teşekkürler Canım,

Güzel bir liste, ama insan bazen canı ne isterse onu yemek istiyor... Yinede bebeğe yarayacak şeyler tüketmek öncelikli...

ben hamıle kalmadan oncede hamıle kaldıktan sonrada maydonaz her sabah kahvaltıda tuketırım.hiç düşüm fılan da olmadı.kişiye gore değişir. drunuzun dediğine göre beslenme tablonuzu oluşturun sevgili hamişler!!!

ben bu listedekileri öğünlerindeki gibi tüketrisem çatlarım kesin çünkü hemen doyup çabuk açıkıyorum yani az az sık sık yiyorum

kızlar bu liste mutlaka dogrudur,yanlis anlamayinhatali demiyorum.
butun kategorilerden az az yenilecek heralde ama bunlar benim gozume coook geldi yaaffkafamçokkarıştı ben o kadar sey bi seferde yersem doguma yuvarlanarak giderim artik :emir_bebek:

Bence çok faydalı ve doğru bir liste olmuş.
Listede benim listede bolca bulunan hamur işleri,börek,baklava yok...

Bu arada bu listedekileri yemeklerden önce mi yiyeceğiz sonra mı??:roflol:

Ayy siz bana bakmayııın 7,5 aylık hamileyim 20 kilo aldımjeyyar
Ben ettim siz etmeyiin.tatlicadiarzu Sinirlerim bozuldu.

Kızlar ben 1 dilim ekmek ve 3-5 kaşık yemekle hemen doyuyorum ama 2 saat sonra yine acıkıyorum, o kadar çabuk doyuyorum ki, 1 dilim ekmeği bile zorla yiyorum, normal mi acaba?

bence bu liste çok ağır gelir özelliklede ilk üç ayında olan hanımlar için ben de hamileliğimin 4. ayındayım ilk üç ayda çok şişlik (kullandığım fulk asit ilacınında etkisi büyük) ve bulantı yaşadım tek öğünde bu listedeki gibi yemek yediğimde kesinlikle istifar ediyodum şu anda daha az yemek yiyorum tabikide gerekli besinleri tüketiyorum biraz aralıklarla almakta fayda var

ya açıkçasını sölim bu liste doqru o kadar araştımalarıma göre bu sonucu çıkarıyorum çünkü bende aynen böle besleniorum listede çok gibi görünüoyo ama deil bence en önemlisi çayı ve kahveyi tamamen kesmek ben hamileleliğimden beri ilk defa bu sabah 4 bardak çay içtim ama arada bi oluyo böyle kaçamaklar ama hergün yoqurt süt peynir asla ihmal etmem 100% meyve suları ne bilim ayran falan alışınca bunları tüketio insan herşey onlar için:)

selamlar hamile ve örnek beslenme başlığını görünce birazcık yazayım dedim :KK9::KK9::KK9::KK9:

ben çok düzensiz bi yeme alışkanlığım vardı ki meyveden nefret ederdim :KK19:
her akşam meyve süper oldu bende zaten kasım annesiydim 2008 de .. kışın gripten de korunmuş oldum ..

ve en büyük tavsiyem ne olursa olsun bol bol balık

Allah yardımcınız olsun :KK16: :KK16::KK16::KK16:

Son düzenleme:
lİSTE güzelde ben buna uyamam ki :) evde olay çıkar valla. Ama ben genede saglıklı beslenmeye çalışıyorum

ben daha 7 haftalık hamileyim doktor ilk 3 ay sütü önermiyoruz bulantıyı artırıyor dedi zaten bende sütü sevmiyorum + peynirde yemiyorum nasıl beslenicek bebişim bilmiyorum ama onun yerine ayran ve yoğurt tüketmeye çalışıyorum kızlar o listede her ögün yeşillik var yeşillik bu kadar önemlimi ben her ögünü bırak her gün bile yemiyorum yardım:KK4:

X