Karabasan Nedir?

SHADOWGIRL

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2007
928
24

Halk arasında "Karabasan" yada "Al Karısı" şeklinde isimlendirilen olay hakkında 2 inanış mevcuttur.Bazı bilginler bunun cin yada cinlerin eseri olduğunu düşününürler.
Bilim adamları ise bunun uyku ile uyanıklık arası bir durumda olduğunu söyler. Çoğunlukla uykudan uyandığınızı sanırsınız. Ancak aslında uyku hali devam eder.Beyin uyandığını düşünür ama vücüt hala uyku halindedir. Bu arada bir çeşit halusunasyon görürsünüz. Herkes de ayrı bir senaryo söz konusudur.

Uyandığınız yada uyandığınızı sandığınız halde yataktan kalkamamanız, bir güç tarafından hareketlerinizin engellenmesi, kıpırdayamamanız yada konuşamamanız, bağırmaya çalıştığınız halde sesinizin tüm çabalamalarınıza rağmen çıkmaması, bu sure zarfında çeşitli sesler ve halusunasyonlar görmeniz karabasan'ın belirtileridir.

Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir?

Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

ayy ben bu karabasanı loğusalık dönemimde yaşadım 2 kez hem de..korkuyordum geceleri uyumaya.gerçekten çok etkilemişti beni.hep derler ya loğusalara karabasan çöker diye.ben de bu cümlelerden etkilendim ki herhelde gerçekten gelmişti:1rolleyes:..neyse çok şükür ki geldiği gibi gitti:Roflol:
teşekkürler paylaşım içina.s.

keske aciklamasi bu kadar basit olsa benim yasadiklarimi kimse yasamaz insaallah,tabi bende

Peki tıbbın açıklamasına göre uyku felci sırasındaki halüsünasyonlarsa, neden hep aşırı kötü halüsünasyonlar görülüyor hep kötü şeyler yaşanıyor.? Bunun iyisi yok mu güzel halüsünasyonlar neden göremiyoruz hiç? Tıp bir de bunları açıklasa çok iyi olur..........

Peki tıbbın açıklamasına göre uyku felci sırasındaki halüsünasyonlarsa, neden hep aşırı kötü halüsünasyonlar görülüyor hep kötü şeyler yaşanıyor.? Bunun iyisi yok mu güzel halüsünasyonlar neden göremiyoruz hiç? Tıp bir de bunları açıklasa çok iyi olur..........

çok güzel bir soru canım.tebrikler:1hug:..ama cevap ortada bence...tıp açıklayamadığı olayları böyle birşey yok diyip geçiştiriyor işte:Roflol:
bu kadar basit:Roflol:
a.s.

karabasan cindir işte tıp istediği kadar açıklama yapsın istediğini desin,Kuran'dan öte açıklama da yapamaz ya...

seni anliyorum canim cünkü bende yasadiklarimi anlatamiyorum.
1 sene boyunca her gece ayni seyi yasardim artik uyuyamaz olmustum sabaha kadar. simdi arada bir oluyor ama ne zaman korkmamaya basladim, korkmuyorm artik dedim ozaman kurtuldum allaha sükür dedigim gibi arada bir oluyor ama okadarina raziyim.
icimden uyanana kadar bismillah diyorum. gecen ilk kez kolumu esime uzatabilmisim bunu basarmisim:sm_cool: ve bi güzel sallamisim sonrada o beni uyandirdi.

sızlerı cok ıyı anlıyorum bende cok geceler uykusuz kaldım buyuzden ama sımdı herseyın kendı alımde oldugunu dusunuyorum yanı ben korkarsam o gelıyo ama korkmazsam kendımı urkutmezsem cok rahat uyuyorum artık korkmuyorum allah kımseye yasatmassın cok kotu bırsey

yillarca bende yasadim. beni uyurken gören kaynanamin bile cok dikkatini cekmis. cok sükür artik olmuyo.bilim istedigi gibi aciklasin onu yillarca ben yasadim bilim degil.

Bilim böyle şeyleri halüsinasyon deyip geçiştiriyor..Başka nasıl açıklayacaklar ki zaten.... Bilmiyorlar:1closedeyes:

Korkularımızı yaşıyoruz ...bundan eminim.. Karabasan olayını hiç yaşamadım.. farklı şeyler yaşadım ... onlar da benim korkularımdı...

evet gerçekten çok kötü birşey ya hiç hareket edemiyosun bağırmaya çalışıyosun bağıramıyosun ben de bu durumlarda hemen dua okurum,geçiyor ozaman

çok Kötü Bişey Ortaokul Yillarinda çok Yaşardim.ozamanlar Geceleri Yatağa Dua Okumadan Yatardim Bu Karabasan Korkusundan Dolayi Hergece Bildiğim Bütün Dualari Okuyup Yatmaya Başladim Ve Yeminle Söylüyorum O Gün Bugündür Birdaha Asla Olmadi öyle Birşey..

Allahıma sukurler olsun hic basima gelmedi. her gece yattigimda nas, ihlas fatiha, ayetel kursi, fil suresi okurum. Allah koruyor basima gelse sapitirim heralde kafamçokkarıştı

eşimede olurdu sıkıntılı dönemlerinde bir teyze dediki yastığının altına siyah tesbih koyunca rahatlarsın demişti bizde her zaman eksik etmeyiz yastığının altında durur ve iyide geliyor vallahi :nazar:

ayetel kürsiyi 7 kere okuyunca bişi olmazz...yani içiniz rahatlaşır kormazsınızz....ne kadar çok korkarsanızz hep gelir...o yüzden takmamak gerekirr

bir kaç sene evvel bende yaşadım gözerim açıktı ama kımıldayamıyor ses çıkaramıyordum arkadamdan hrlama sesleri geliyodu sabah anneme anlattım korma demişti şükür birdaha olmadı

Bilim herseye bir kulp uyduruyor iste..
Cok sükür ben de yasamadim,Felak ve Nas surelerini okuyup yatiyorum.
Allahim yasayanlarada acil sifalar ve sabir versin..

ben cok sIk görüyorum bu üniverste final sinawlarininin basladigindan beri. bugün de gördüm. artik alistim halüsiyonasyonlara, yerimden kalkamamaya ve o bastrilian yerlerin acisina.
bilim zaten yasamadi ki yasamadiklari seylere laf söylemek kolay. bi doktora görünseniz, hemen szi piskologa yönlendirir, o da mnyak muamelesi hasta muamelesi yapar insana. tip hic bir sey bilmiyor

Karabasan diye birşey yoktur arkadaşlar. Uykuda nefes alamama bağıramama bir güç tarafından tutulduğunu zannetme bunların hepsi ınsanların 24 saat içinde 2 defa kan dolaşımı durur ve herşey bundan ibarettir! Bu olay genellikle uykuda rastlanır. Kan dolaşımı bir kaç saniyeliğine durur ve bütün organlardaki kan akışıda geri çekilir ama bu çok kısa bir süredir tabi o can havliyle sizlere bir ömür gibi gelebilir... Bunu Karabasan gibi şeyler uydurarak değilde biraz araştırma yaparak insanlara gerçek bilgileri aktarmalıyız... Kuran-i kerim'de Karabasan diye birşey Geçmiyorda peki sizler nasıl kuranda bile olmayan şeylere var diyebiliyorsunuz?

Benim düşüncemde bu....

Son düzenleme:
X