Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Wilson Hastalığım ?

• Konu Sahibi ece-bebek
  • Başlangıç Tarihi
merhaba hastalık karaciğerimde belirti vererek ortaya çıktı. genel anlamda çabuk yoruluyorum halsizlik çöküyor son birkaç aydırda unutkanlığım arttı. kan tahlillerimde b12 vs.normal ama bilemedim bende.

merhaba,
ben de wilson hastasıyım. 30 yaşındayım. 2005 ten buyana tedavi görmekteyim. İzmir' de Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi nde 3 aylık bir araştırma sonucu teşhis koyuldu. Erken teşhis olduğu için şanslıyım sanırım. metalcaptase 300 mg, zinco capsül ve dideral kullanmaktayım. Beyinde ve gözde yok. Sadece karaciğerimde birikme var. 2 senedir Ankara da İbni Sina Hast. de kontrollerime devam ediyorum. Senede 1 kez endoskopi ve beyin mr yapılmaktadır. Bunun yanında Dalak büyümesine bağlı olarak giderek artan kansızlığım var. Bu sebeple kemik iliği alınıyor bazen. En son yaptırdığım tahlillerde mds sendromu açısından takip edileceğimi göstermiştir.
Zaman ilerledikçe hastalığa dair yeni bilgiler öğrenmekteyiz. Benimle aynı durumda olan arkadaşlarla bilgi alışverişi yapabiliriz. Hepimize gelmiş geçmiş olsun. Umarım her zaman güçlü olabilir ve hastalığın bizi yenmesinin önüne geçebiliriz.

bu arada ilaç değişimi nedeniyle elimde metalcaptase 300mg var 1 kutuya yakin. Acil ihtiyaci olup bu ilaci bekleyen arkadaslar varsa gönderebilirim.

merhaba;
bende metalcaptese 300 mg - zinco 220 mg kullanıyorum . İki yıldır jtedavi görüyorum.geçmiş olsun sizede. Merak ediyorum gebelik süreci nasıl oluyor diye okuduklarımdam sonra içim sıkıldı doktora sordum emin olmak adına o aynı şeyleri söeyledi ;bebeği emzirmen tehlikeli olur oyuzden emzirmeyeceksin ama ilaçlarınada devam edeceksin eğer ilaçlarına ra verirsek karaciğer yetmezliği ortaya çıkar dedi. Bende Antalya eğitim araştırmada tedavi görüyordum artık İstanbulda medeniyet üniv.hastanesine gidiyorum.Oradaki doktorlar çok iyi.

merhaba,
ben de wilson hastasıyım. 30 yaşındayım. 2005 ten buyana tedavi görmekteyim. İzmir' de Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi nde 3 aylık bir araştırma sonucu teşhis koyuldu. Erken teşhis olduğu için şanslıyım sanırım. metalcaptase 300 mg, zinco capsül ve dideral kullanmaktayım. Beyinde ve gözde yok. Sadece karaciğerimde birikme var. 2 senedir Ankara da İbni Sina Hast. de kontrollerime devam ediyorum. Senede 1 kez endoskopi ve beyin mr yapılmaktadır. Bunun yanında Dalak büyümesine bağlı olarak giderek artan kansızlığım var. Bu sebeple kemik iliği alınıyor bazen. En son yaptırdığım tahlillerde mds sendromu açısından takip edileceğimi göstermiştir.
Zaman ilerledikçe hastalığa dair yeni bilgiler öğrenmekteyiz. Benimle aynı durumda olan arkadaşlarla bilgi alışverişi yapabiliriz. Hepimize gelmiş geçmiş olsun. Umarım her zaman güçlü olabilir ve hastalığın bizi yenmesinin önüne geçebiliriz.

bu arada ilaç değişimi nedeniyle elimde metalcaptase 300mg var 1 kutuya yakin. Acil ihtiyaci olup bu ilaci bekleyen arkadaslar varsa gönderebilirim.
Elinizde var işinize yaramıyorsa bana gönderebilirsiniz kardeşim metalcaptese 300 mg kullanıyor

Mrb benim oğlum 6 yaşında 3 senedir Wilson hastalığı nedeniyle tedavi görüyor bende bu konuyla alakali herseyi araştırdım ama aynı durumdaki insanlarla iletisime gecebilirsem sevinirim

Bu hastalıkta sabır çok önemli. Her gün düzenli ve aksatmadan ilaçlarımı kullanmak artık zor geliyor. Sanırım ergenlık dönemimde olmaktan da kaynaklı bir durum. Peki sizin çocuklarınızda da ilaçlarını önemsememe içmeme gibi bi durum var mı acaba? Doktorum karaciğer yetmezliğine yolun var düzenli kullan dedi. İnternette de benim gibi wilson bir cocugun zaten öleceğiz yiyip öleyim diyerek yasak yiyecekleri yiyip karaciğer yetmezliğinden vefat ettiğini okumuştum. Çocuklarınızda benim gibi bir sorun yoksa eğer olmaması için ilaç içmeye teşvik edin. Ailem her gün ilaçlarımı aksatmamam için çabalıyor. Ama öleceksem çikolatamı yiyip öleyim diyerek yiyeceklerime dikkat etmiyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun. En azından hastalığımızın bir ilacı caresı var. Caresı olmayanlara Allah sabır versın.

herkese merhaba bugün birşey duydum ama emin değilim araştırıyorum sizlerin bilgisi var mı? wilson hastalığından engelli raporu alınabiliyormuş ve malülden emekli olunabiliyormuş belli gün sayısını doldurduktan sonra böyle birşey var mı?

Merhaba geçmiş olsun benim kardeşimdede bu hastalıktan şüpheleniyor karaciğer yetmezliği teşhisi koyuldu Wilson belirtisi çıktı gözünde biyopsi yapılacak yarın yada ertesi gün netleşecek göğsünde ve sırtında lekeler çıkmaya başladı sapsarı heryeri gözleri sizinle edindiğiniz tecrübeler hakkında iletişime geçmek isterim.

herkese merhaba bugün birşey duydum ama emin değilim araştırıyorum sizlerin bilgisi var mı? wilson hastalığından engelli raporu alınabiliyormuş ve malülden emekli olunabiliyormuş belli gün sayısını doldurduktan sonra böyle birşey var mı?
Evet doğrudur. Ben almıştım. Ancak süreliydi. Süre bitince yeniden alamadım.

oğlum 21 yaşında 4 sene önce tesadüfen öğrendiğimiz bu hastalıktan dolayı hiç bir belirtisi yok.Sadece AST ve ALT yüksekliği ile başlayan tanı sürecimizde CK yüksekliğinin üzerine düşerek nörolojik bulgulara ulaştık.Girdiği EMG sonucunda sağ tarafında atmalar olduğu çıktı.Metalcaptase ve Zinco kullanıyor.Diyetine dikkat ediyor.Ama yine de ilerleme riski konusunda tedirginim.Böyle hiç belirtisi olmayan hastalar varsa ani ilerleme durumu olanlar var mı? Kaslar için ayrıca bir ilaç içmeye ihtiyacı var mı?

Merhaba oğlunuzun durumu nasıl sizinle aydı durumdayım alt ast ck yüksekliği var çözemediler.

Arkadaşlar merhaba son durumlarınız nedir? Bu hastalıkta kreatin kinaz ck değeri yükseliyor mu? Bende alt ast ve ck yüksekliği var alt 55 ast 65 ck 250 civarı seyrediyor. 5 tane doktora gittim çözüm alamadım. karaciğer biyopside bakır kuru ağırlık 68 çıktı seruplazmin 23 çıktı bende hiç bir bulgu ve belirti yok 9 senedir enzimler bu şekilde seyrediyor. Bir tedavi almıyorum. Tahlil yapan doktorlar 6 aylık kontrollere gel dedi.

merhaba hüzün güzeli cnm ilgin için teşekürler ama ben zaten ilaç kullanıyorum ve ömür boyuda kullanacam ve hastalığımın bu olduğuna eminim çünkü 12 sene oldu yani ama yinede teşekürler
SELAMLAR BEN 12 SENEDİR WİLSON HASTASIYIM,EVLİYİM VE 4 SENEDİR BEBEĞİM OLMUYOR EĞER BU HASTALIKTA BEBEĞİ OLAN VARSA KONUŞMAK İSTİYORUM LÜTFEN YAZIN BİLGİLENDİRİN BENİDE WİLSON HATALIĞI KONUSUNDA HERŞEYİ BİLİYORUM ARTIK AMA YİNEDE BENİM GİBİ OLAN BAŞKA İNSANLARLADA KONUŞMAK İSTİYORUM BELKİ BURDA BULABİLİRİM :emir_bebek::emir_bebek::emir_bebek::emir_bebek:a.s.
Merhaba size özel nasıl mesaj atabilirim.

X