Bebek Beslenmesi Bebeklere bal yerine pekmez yedirin

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

çokoprens

iki prens annesi
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2007
2.766
15
44
Sağlık Bakanlığı, alerjen maddeleri içermesi nedeniyle bir yaşından küçük bebeklere bal yedirilmemesi gerektiğini açıkladı. Bakanlık bal yerine pekmez önerdi.
Sağlık Bakanlığı alerjen maddeler içerdiğinden bir yaşından küçük bebeklere bal yedirilmemesi gerektiğini açıkladı. Bakanlık, "Bunun yerine besleyici değeri çok daha fazla ve demirden zengin olan pekmezin tüketilmesi daha sağlıklıdır" açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanlığı, alerjen maddeleri içermesi nedeniyle bir yaşından küçük bebeklere bal yedirilmemesini önerdi.

Sağlık Bakanlığı, annelere, bebek beslenmesiyle ilgili birkaç püf nokta verdi.
"Alerjen maddeleri içermesi nedeniyle bir yaşından küçük bebeklere bal verilmemelidir. Bunun yerine besleyici değeri çok daha fazla ve demirden zengin olan pekmezin tüketilmesi daha sağlıklıdır" diyen Bakanlık, böbrekleri henüz gelişmediğinden ve böbrek solid yükünü artırdığı için bir yaşına gelene kadar bebeklere tuz ve tuzlu gıdaların da verilmemesi gerektiğini bildirdi.

Bakanlık, "Şeker de boş kalori kaynağı olup, gelişmeye katkısı bulunmadığı ve yeme isteğini azalttığı için bebekler için uygun besinlerden değildir" açıklaması yaptı.

Bebeklere ilk altı ayda sadece anne sütü verilmesini öneren Bakanlık, altı ayın sonunda uygun pişirme yöntemi kullanılarak hazırlanan balık ve yumurta verilebileceğini kaydetti.

benım kızım bol bol yer pekmezı, hatta ılac dıye ıcer. ılacı cok sevıyo. 31 aylık su anda. cıkolata kıvamında bır kecıboynuzu pekmezı kesfettım severek ıcıyo cok sukur..

Benim bebeğim 6.5 aylık bende kahvaltısına 1 tatlı kaşığı katıyorum.Demir yönünden çok zengindir pekmez.Süt ve süt ürünleri ile aynı anda vermeyin ama emilimini azaltıyor

6 aylık olduğu günden beri her sabah 1 tatlı kaşığı pekmez kahvaltısına mutlaka eklerim.tavsiye ederim tüm annelere...

bende önceleri kahvaltısına katardım ama devam sütü ve peynir de kattığım için artık katmıyorum kahvaltıdan önce sabaha karşı 20cc su içine bi tatlı kaşığı katıyorum afiyetle içiyo oğlum..

ne yazik ki kasik mamalari dahil bir cok hazir cocuk ek gidasina bal konuluyor,ustelik 4.aydan itibaren yazisi konularak :KK43:.Bal 1 yasindan once kesinlikle verilmememelidir,nasil ne sekilde zarar verdigine dair uzun ve aciklayici bir makale okumustum fakat simdi ne zamanim ne de hafizam size ogrendiklerimi aktarmama musait,siz yine de vermeyin.Ben de nerdeyse 2 aydir pekmez veriyorum kahvaltisnda,hazir gida alirken de icinde bal var mi yok mu basindan beri dikkat ederim.

ne yazik ki kasik mamalari dahil bir cok hazir cocuk ek gidasina bal konuluyor,ustelik 4.aydan itibaren yazisi konularak :KK43:.Bal 1 yasindan once kesinlikle verilmememelidir,nasil ne sekilde zarar verdigine dair uzun ve aciklayici bir makale okumustum fakat simdi ne zamanim ne de hafizam size ogrendiklerimi aktarmama musait,siz yine de vermeyin.Ben de nerdeyse 2 aydir pekmez veriyorum kahvaltisnda,hazir gida alirken de icinde bal var mi yok mu basindan beri dikkat ederim.

1 yaşından öncebal bukadar zararlıyken mamalarım içinde olması benimde kafamı karıştırıyor
balın yasak olduğu zararlı olduğunu duymuştum fakat sağlık ocağına gideceğimiz gün kendime ballı ıhlamur çayı yapmıştım, kızım içerken öyle bir baktıki dayanamadım 1 yudum verdim sonra sağlık ocağına gittik
ebemiz uzun uzun bebek beslenmesini anlattı ve balı 1 yaşından önce kesinlikle verme dedi çok tehlikeliymiş, bala alerjisi olan bebeklerin yutakları hemen şişerek bebeğin nefessiz kalmasına ve Allah korusun ölümüne neden oluyormuş.hastaneye bile yetişemezsiniz dedi
tövbe bundan sonra vermem bidaha , kızıma organik üzüm pekmezi aldım ondan veriyorum bende

X