Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Reflü ve tedavi yöntemleri

ark önce g.olsun arkda reflüydü az ve sık yiyordu çünkü hemen istifra edebiliyor du bu sebeple asla doyarak yemiyordu genelde yağsız ve üçbeyazdan uzak duruyodu baş ağrısıda yapıyormuş hayatını bu şekilde idare ediyordu birde sürekli dr si var onunla konuşuyordu ilaç tedavisi görüyor uzun bir süredir şimdi iyi umutla kalın

20 senedir mide rahatsızlığı çekiyorum ülser.Şu anda reflüyle mücadele etmekteyim.Benimde KBB doktoru anlamıştı asit boğazını tahriş etmiş dedi.Şimdi 1 haftadır boğazımda bişi takılmış hissi var hayatım boyunca 1 haftada içtiğim suyu içmedim ben.Su içtimmi gidiyo hani böyle boğazında bişi kalırda su içinde yararak geçerya öyle oluyo sonra afedersiniz bir geğirmeyle tekrar yukarı çıkıyor.Büyük bir olasılıkla kabusun da yazdığı gibi kapaktan yukarı çıkıyorr.Endeskopiden çok korkuyorum bayıltarak yapıyolar diyolar ama kandırıyolarmı hani yinede duyuluyomu.Yarın doktora gidicem dua edin bana kızlar çok korkuyorum senağlamahepimize geçmiş olsun.

benim eşimde reflu hastası yogurt yediginde acaip kotu oluyor ya cok dokunuyor yogurt anlayamıyorum şimdi dra gittik işte nerdeyse hersey yasak 25 yasındayken kendimi birden 60 yasındaki perhiz yapanlara benzettim sapıttım ya ne pişirecegimi et urunleri zaten yasak ki biz et tuketen biri degilizdir domates salatalık marul yasak birde endoskopi olacak heralde ben cok korkuyorum o korkmuyoda sanki ben olcam hiç olmasınıda istemiyorum orasıda ayrı bi mesele allah kimsenin basına vermesin allah hepinizin şifasını versin arkadaslar

kızlar benim de mide şikayetim var birkaç gündür çekiyorum. sanki midem boğazımda duruyor. ağrı falan yok sadece bulantı yapıyor ve hiçbir şey yiyemiyorum bu yüzden. Ağzımı açmaya korkuyorum dişimi bile fırçalamaya korkuyorum. Ve afedersiniz sürekli geğirme ihtiyacı hissediyorum. Bu da mı reflü oluyor acaba bilginiz var mı?

Çağın hastalığı reflü var şimdi.Bende 20 senedir mide rahatsızlığı çekiyorum artık son 1 haftadır boğazımda bir şey var hissi var damacanalarla su içiyorum.Eğer miden boğazındaysa büyük bir ihtimalle reflü yani midedeki asitin boğaza kaçması.Yemek borusudaki kapağın kasılıp açılmasından meydana geliyor.Endeskopi icat olduğundan beri kaçıyordum ama sonunda banada endeskopi yolu gözüktü.Ve bu belirtiler için en sağlıklı tahlil yolu.Hepimize geçmiş olsun.Gerçi biliyorsundur ama asitli içecekler-kahve-nescafe-kızartma-kuru yemiş-çiğ sebze ve meyve ve özellikle sigara.Düşünüyorumda yaşamak mı hayat mı bu:))))Şaka bi yana hepimize geçmiş olsun.

aktif reflümü pasif reflümü ? hangi radyolojik tetkikler yapıldı sana?

Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle, yemek borusunun asitten kendini koruma özelliği yok olur.reflü tanısında yapılan tetkikler
Endoskopik Muayene (Gastroskopi)
Sıklıkla kullanılan ve en fazla bilgiyi sağlayan yöntemdir. Endoskopik muayene ile yemek borusuyla ilgili tahriş miktarını, mide kapağındaki gevşekliği, mide fıtığını, ayırıcı tanıya giren gastrit ve ülser gibi yakınmaların olup olmadığını teşhis edebiliriz. Her hastada mutlaka endoskopik muayene yapılmalıdır.

Baryumlu Pasaj Grafisi
Bu yöntemle ilaçlı bir film çekiliyor ve yemek borusundan bu ilacın geçiş paterni gösteriliyor. Böylece yemek borusunun hareketiyle ilgili bir sorun olup olmadığı ortaya konmaktadır. X ışınları aracılığıyla bu filmin yemek borusundan mideye ve mideden onikiparmak barsağına boşalımı takip edilir.

Manometri
Manometri yöntemi, yemek borusunun hareket paternini gösterir. Bu yöntemle burundan yerleştirilen bir kateter aracılığıyla yemek borusunun hareketi incelenir. Yemek borusunun oluşturduğu itici dalgaların gücünü ve ritmi saptanır.

PH Metri
Bu yöntemde de burundan yerleştirilen bir kateter aracılığıyla yemek borusunun en son kısmındaki asit ve alkali reflüsü 24 saat süreyle ölçülür ve takip edilir.

Empedans pH metri
Empedans pH metri 2 nokta arasındaki iletkenliğin, buradan geçen madde tarafından değiştirilmesi prensibine dayanan bir yöntemdir. Klasik pH metride asit reflüsü belirlenirken, empedans pH, asit, alkali ve/veya gaz-buhar reflüsünü de belirler. Özellikle ilaç tedavisinden fayda görmeyen hastalarda yararlı olabilir. Henüz rutin kullanımda değil.

Empedans Manometri
Empedans pH metri ile aynı prensip ile çalışır. Rutin kullanımda olmamakla birlikte özellikle yutma güçlüğü olan post-op hastalarda kullanılmaktadır.

Antraduodenal Manometri
Akademik çalışmalarda kullanılan, mide çıkışında pilor olarak adlandırılan bölümün basınç ve kasılma paternini ölçen bir yöntemdir.

Mide boşalım sintigrafisi
Mide boşalım güçlüğünü dökümante etmek amacı ile kullanılır. Radyoaktif maddenin mideden oniki parmak barsağına geçişinin zamansal gösterimidir. Nadiren kullanılır.tedavisi Reflü tedavisinde 4 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler Reflü'nün şiddetine ve ilerlemesine göre doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi ve endoskopik tedavi tip ve evrelerine göre hastalığın iyileştirilmesini sağlayan yöntemlerdir.
şikayetler
mide yanmasıdır.
Bunun yanında göğüste yanma ve ekşime,
Ağıza gelen acı bir tat,
Ağız kokusu,
Özellikle yemeklerden sonra ve tok karna yatıldığında geceleri rahatsız eden şişkinlik, geğirme ve boğulma hissi
Göğüste takılma ve sıkışma hissiyle birlikte kalbe baskı ve çarpıntı hissedilebiliyor.
Derin nefes almada güçlük çekilebiliyor.
İleri aşamalarda da;
kronik farenjit,
kronik sinüzit,
alerjik astım
ve diş çürüklerine gidilen bir süreç yaşanabiliyor. çağrıştırabileceği hastalıklar
HAZIMSIZLIKLA İLGİLİ OLAN ŞİKAYETLER
Şişkinlik, geğirme, midede yanma ve hazımsızlık hissi
safra kesesi taşı olan insanlarda
Ülseri olan insanlarda
Gastriti olan insanlarda
görülebilir.
KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI İLE İLGİLİ OLAN ŞİKAYETLER
Kronik farenjit
Kronik sinüzit
Ses kısıklığı
Kronik tahriş öksürüğü
GÖGÜS HASTALIKLARI İLE İLGİLİ OLAN ŞİKAYETLER
Alerjik astım
Kronik öksürük
KALP HASTALIKLARI İLE İLGİLİ OLAN ŞİKAYETLER
Çarpıntı
Kalpte sıkıntı hissi

sormak istediğin birşey varmı tedavi ile ilgili

Bana soruyosan bişi sormucam bilgiler için teşekkür ederi.Pasif mi aktif mi olduğunı bilmiyorum 2-3 güne kadar anlarım tşk.

yaklaşık 4 yıldır bu hastalığı çekiyorum :çok üzgünüm:yağlı acılı yiyecekler çikolata kahve tetikliyor ve eşimin önerisine göre yemekten sonra en az 2 saat yatmamam gerekiyor ve yattığımda 45 derecelik bir açıyla yatıyorum bu tedbirler yardımcı oluyor ve lansor diye bir ilaç kullanıyorum bunları yaptığım sürece iyiym fakat yapmazsam kötü oluyor :1no2:bunları sende uygularsan daha mutlu olursun:sm_cool:
geçmiş olsun canım a.s.a.s.

evet reflu maalesef kabus bi hastalık bende de var
sigara cay alkol abur cubur SÜT asitli icecekler PORTAKAL domates kabugu

vs vs buyuk harfle yazdıklarım insana resmen iskence ediyo yerseniz

yemek borusu yanıyo resmen cok kotu
dar pantolon kesnlkle gymemelisin

ayrıca ben bazen afedersinz kusmalarımı engelleyemiyodum bu gibi durumlarda veya cok bogazınız yandıgı durumlarda ... isimli ilacı icebilirsinz surup naneli jel gibi 2 olcu sizi paklar :p oyle bi bastırıoki refluyu tum midenizi sardıgını hssediosunuz resmen

eczena fiyatı 5 ytl :p
.. o ilaclarda ii ama ilerlemiş reflulerde (mesela ben) ilacı bile cıkartıyordum

Son düzenleyen: Moderatör:
evet reflu maalesef kabus bi hastalık bende de var
sigara cay alkol abur cubur SÜT asitli icecekler PORTAKAL domates kabugu

vs vs buyuk harfle yazdıklarım insana resmen iskence ediyo yerseniz

yemek borusu yanıyo resmen cok kotu
dar pantolon kesnlkle gymemelisin

ayrıca ben bazen afedersinz kusmalarımı engelleyemiyodum bu gibi durumlarda veya cok bogazınız yandıgı durumlarda...isimli ilacı icebilirsinz surup naneli jel gibi 2 olcu sizi paklar :p oyle bi bastırıoki refluyu tum midenizi sardıgını hssediosunuz resmen

eczena fiyatı 5 ytl :p

.. o ilaclarda ii ama ilerlemiş reflulerde (mesela ben) ilacı bile cıkartıyordum

Ewet arkadaşım ben ondan da içiyorum yanında ... de içiyorum yemeklerden önce oda şişkinliği gideriyor.Geçmiş olsun.

Birde unutmadan ssk lı iseniz karnenize yazdırırsanız
...u 4-5 şişe falan veriyor.Geçende ben yazdırdım 3 tane aldım

Merhabalar,

Ben de reflü hastasıyım...Şükür ki çok iyi bir doktorum var..isteyen olursa önerebilirim....şikayetlerim çok ağır olduğu için hemen reflü teşhisi koydu ama endoskopi de istedi...Ben sakinleştirilmek istediğimi söyledim ve öyle yaptılar...
korktuğum kadar değilmiş..işlem sırasında uyuduum için bişey hissetmedim ama sonrasında bir hafta boyunca daha şiddetli bir mide yanması ve boğaz ağrısı çekiyosunuz...sonra bi etkisi kalmıyo...

Reflü ile barışık yaşamayı öğrenmek gerekiyo...çünkü tamamen tedavisi yokmuş ben aylardır araştırıyorum...
Öncelikle şiddetle tavsiye ediyorum"....denen tabletleri çantanızdan eksik etmeyin...resmen hayat kurtarıyo...doktorumun bana verdiği sıkı bir diyet listesi var ona uyuyorum...yastık konusunu herkes dile getirmiş zaten...her yemekten sonra ve gece yatmadan önce ...çiğnerseniz boğaz ağrısı ve ses kısıklığı şikayetleri de azalıyo...şiddetli yanma ve ağrı atakları geldiğinde de .....asidi içine çektiği için bi miktar rahatlatıyo....tabi en önemlisi doktorunuza kontrole gitmeyi bırakmamanız gerekiyo...
Bu hastalığın sizi tamamen bırakmayacağını ve ona göre yediklerinize ve yaşantınıza(stres ve yorgunluk düşman) dikkat etmeniz gereltiğini unutmayın...

Herkese geçmiş olsun, acl şifalar!!!

arkadasım oncelikle gecmiş olsun allah sifanı versin sıkı bi diyet listesi olarak ne uyguluyorsun ??

cok zor bu iş ya hersey neredeyse yasak

bende bir reflü hastası olarak ...şurup kullanıyorum .tablet dahamı iyi sence springos.bide arkadaşında dediği gibi ne tür bi diyet uyguluyorsun.

:1hug:canım benim benim kızımada 2 yaşındayken reflü tehşisi kondu ve beş yıl reflü tedavisi gördü tedavi ilaçla değil tabiki küçük oldugu için yatagını yükselttik tıka basa doyurmadık yani herzaman biraz aç kalktı yemekten, nezaman yemeği fazla kaçırsa olduğu gibi çıkarırdı ama şimdi doktorumuzu değiştirdik ve yeniden tetkikler yapıldı ve reflüsünün geçtiğini öğrendik ve ben inanıyorumki geçmiycek yada çaresiz kötü bir hastalık değil ve sana tekrar geçmiş olsun allah acil şifalar versin.......

tesekkur ederim arkadasım

benim esimde gavıscon ve trio die bi ilac verdi dr su anda onu kullanıyoruz aslında yiyecekler kişiden kişiye degişiyor mesela sut dokunmuo esime ama yogurt yedimi acaip derecede bi oksuruk oluyor

Evet bünyeden bünyeye mutlaka farklılıklar oluyo...zamanla insan kendine neyin dokunup neyin dokunmadığını çözüyo ona göre belirliyo yediklerini...eşine çok geçmiş olsun...senin için de zor olur ona özel yemekler yapmak allah kolaylık versin...acil şifalar..

ole canım ya hafif derecede reflu cıktı aslında ama dr omur boyu ilackolik olacaksın dedi kendi kendime sok oldum ya insallah butun reflu hastaları bu hastalıgı yener ve kurtulur dr ameliyatsız reflunun caresi yok dedi ama insallah atlatırda kurtulursunuz

hepinize geçmiş olsun arkadaşlar allah acil şifalar versin

arkadaşlar endoskopiden korkmayın bayıltılar anlamıyorsunuz bende ilk başta kokrtum ama sonra hissetmedim bile.yediklerimize dikkat etmeyiliz stresten uzak durmak gerekiyor başta.bol su tüketimi asitli baharatlı acılı çiğ şeylerden uzak durmak gerekiyor bendede var çünkü.yatarkende yastığımız yüksek olmalı.herkeze geçmiş olsun.

merhaba arkadaşlar reflü için hangi doktora gitmemiz gerekiyor bilgi verrmisiniz

X