Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Reflü ve tedavi yöntemleri

A

alevss

Ziyaretçi
arkadaşlar kulak mantarından dolayı kbb dr.gittim.gitmişken sık sık boğaz ağrısı çekiyordum ve boğazımda sanki birşey takılı gibi oluyordu onuda söyledim.sonuçta reflü olduğunu söyledi.aranızda bu rahatsızlığı geçiren varmı bana önerilerde bulunmasını rica edecektim.

ben de aynen senin gibi bu hastalığımı kbbcide öğrendim.evli değilim yani tek kişilik yatakta yatıyorum. yatağımın baş tarafının altına yastık koymuştum bayağı bir süre öyle yattım bel fıtığım olduğu için devam edemedim. yedikten hemen sonra eğilmeyeceksin,yatmayacaksın,çok yemeyeceksin,çok çok su içmeyeceksin,çikolata,çay,kahve içmeyeceksin. protein içeren gıdalar reflüyü azaltmalı. geçmiş olsun,en kötü hastalığı bu olsun :)

canım önerilerin için çok tşk.uymaya dikkat edeceğim.şu an 3 aylık tedavi uyguluyoruz.sadece mide hapı alıyorum. eğer problemim devm ederse endoskopi çekilecek.çok korkuyorum.inşallah gerek kalmazzzzz.

yatağımın baş tarafının altına yastık koymuştum bayağı bir süre öyle yattım bel fıtığım olduğu için devam edemedim. yedikten hemen sonra eğilmeyeceksin,yatmayacaksın,çok yemeyeceksin,çok çok su içmeyeceksin,çikolata,çay,kahve içmeyeceksin. protein içeren gıdalar reflüyü azaltmalı. geçmiş olsun,en kötü hastalığı bu olsun :)

Annemdede var.Ve aynen arkadaşın yazdıklarına katılıyorum.Çok güzel özetlemiş olayı.Uzunca bi dönem ilaç kullanılmak zorunda kalınıyo.Ama olsun.Daha başka kötü bişi olmasında.:1yes2: Yemek borusunun mideye birleştiği yerde bi kapı var gibi düşünün o kapının aralık kalması sonucu bu oluyo.Başın yüksekte yatması rahatlatır.Ağzına su gelmeler falan olabiliyo çünküm.
Geçmiş olsun.:1yes2:

ben 1.5 ay once endoskopi cektırdım hıcte oyle korkulacak bırsey değıl sonucta 5 6 dk suren bısey.benım mıdemde sureklı yanmalar vardı yedıklerımı yemek borumda uzun bı muddet hıssedıyordum ve arada fecı bı yanma oluyodu yemek borumu yırtarcasına aksama kadar yakıp gecıyordu vede sureklı geğırme ısteğı oluyodu.doktora gıttım muayeneden 2 gun sonra endoskopı yaptırdım 1 hafta sonra sonucları aldım.hafıf gastrıtım ve ılerlemıs reflum mevcutmus.ılac tedavısıne basladık 1 kutusunu yenı bıtırdım 2.ye basladım.ılacın adı nexium 40 mg ..çok etkılı bı ılac bunu kullanırken sıkayetım yok ama ıkı gun kullanamamıstım o ıkı gunde yıne fenalastım.

geçmiş olsun arkadaşlar

ben hamileliğin son ayında aşırı bir şekilde yaşamıştım mide yanmaları için doktor şurup vermişti fazla bir etkisi olmamıştı.genelde gece yattıktan sonra oluyordu dik pozisyonda yatınca faydasını görüyordum birde sık aralıklarla hafif beslenmeye dikkat edilmeliymiş. yağlı asitli baharatlı ağır yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor.ben sakız çiğnemeninde faydasını gördüm işe yarıyor

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları ve Baş, Boyun Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Günter Hafız, “Sigara kanser yapar, doğrudur ama reflü de bunu kolaylaştırır, çünkü orada kanserojen maddelere ortamı hazır hale getirir” dedi.

Antalya Belek’teki Maritim Pine Beach Otelde düzenlenen 29. Uluslararası Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Kongresi’ne katılan Prof. Dr. Hafız, bir bölgede kanser oluşabilmesi için o bölgede hızla değişen ve yeniden yapılanan bazı hücrelere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Hücrelerin yeniden yapılanması sırasında bazen hataların oluşabildiğini dile getiren Hafız, kanserin de bu sırada ortaya çıktığına işaret etti.

Günter Hafız, mide muhtevasının gırtlak ve yutağa çıkmasıyla oluşan reflü hastalığı nedeniyle bu bölgelerde sürekli bir “kendini yenileme” yaşandığına dikkati çekti.

Yemek borusunun mideye yakın olan kısımlarının kendini koruyacak şekilde değiştiğini ve az az olan çıkışlardan etkilenmeyecek bir yapıya kavuştuğunu söyleyen Hafız, şöyle konuştu:
“Bizi ilgilendiren kısmı, mide muhtevasının gırtlağa ve yutağa çıkması. Gün içinde birçok kere mide muhtevası yemek borusunun alt kısımlarına kadar yükseliyor ama yukarıya doğru olan kaçak çok kısa süreli bile olsa yutak ve gırtlakta sorun yaratıyor. Çünkü bu bölgeler kendini korumak üzere gelişmiş değil. Temel sorun da burada. Reflüde midenin proteinleri eritmede kullandığı pepsin denen maddenin etkisinin mide asidinden daha çok olduğu düşünülüyor. Herhangi bir anda asit mukozayı bozuyor, bozulan yere de pepsin denen madde kalıcı hasar vermeye başlıyor. Oradaki o hasar boğazı temizleme, gıcık, ses kısıklığı gibi bazı sorunlar yaratıyor. Vücudun gelen asidi nötralize edecek alt yapısı olmayan ses telleri gibi bölgelerinde yıpranma oluşarak bu bölgeler dışarıdan gelecek kanserojen maddelere karşı açık hale geliyor.”

Prof. Dr. Günter Hafız, kanserojen madde konusunda Türkiye’de kişilerin etkiye çok açık olduğunu da söyledi. Özellikle sigara kullanımının bunların başında geldiğini vurgulayan Hafız, “Sigara içmesek de yanımızda içen başka kişiler nedeniyle içmiş kadar oluruz. Burada üzerinde ısrarla durmamız gereken şey, sadece bizim içmememiz değil içmeyen insanların da aslında zararın kendilerine olduğunu bilip, içen kişileri uyarması” dedi.

Reflü, sigara kullanımı ve kanser arasında bir bağ olduğuna işaret eden Prof. Dr. Hafız, “Sigara ile kanser arasında bir ilişki vardır, sigara kanser yapar, doğrudur ama reflü de bunu kolaylaştırır. Çünkü orada kanserojen maddelere ortamı hazır hale getirir” diye konuştu.

Çağımızın hastalığı olan reflü
küçük çocuklarımızı ve yetişkinleriimizide etkiliyor...

REFLÜ NEDİR?
Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20'sinde reflü görülmektedir

Mide içeriği midenin salgıladığı hidrojen iyonu nedeniyle belirgin derecede asittir. Eğer onikiparmak barsağından mideye doğru safra geri akımı varsa mideden yukarı çıkan içerik hem asit hem de safra içerir. Alkali özellikli olan safra da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olur. Reflü hastalığı, asitli ve/veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten ve/veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen bir kapak mekanizması vardır. Reflü hastalarında en sık görülen özellik bu mekanizmanın gevşekliğidir. Bu durum sıklıkla mide fıtığıyla birlikte yaşanır. Mide boşalım bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketi bu hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir.

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen iki mekanizma vardır.

KELEPÇE MEKANİZMASI
Kelepçe mekanizması, mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını kasların bir kelepçe gibi sıkılmasıyla engeller

KAPAK MEKANİZMASI
Kapak mekanizması, mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını kasların bir kapak gibi kapanmasıyla engeller

REFLÜ ŞİKAYETLERİ NELERDİR?
Hastalarımızın en sıklıkla başvurduğu şikayet mide yanmasıdır.
Bunun yanında göğüste yanma ve ekşime,
Ağıza gelen acı bir tat,
Ağız kokusu,
Özellikle yemeklerden sonra ve tok karna yatıldığında geceleri rahatsız eden şişkinlik, geğirme ve boğulma hissi
Göğüste takılma ve sıkışma hissiyle birlikte kalbe baskı ve çarpıntı hissedilebiliyor.
Derin nefes almada güçlük çekilebiliyor.
İleri aşamalarda da;
kronik farenjit,
kronik sinüzit,
alerjik astım
ve diş çürüklerine gidilen bir süreç yaşanabiliyor.

REFLÜ ŞİKAYETLERİ BAŞKA HANGİ HASTALIKLARI CAĞRIŞTIRIR?
HAZIMSIZLIKLA İLGİLİ OLAN ŞİKAYETLER
Şişkinlik, geğirme, midede yanma ve hazımsızlık hissi
safra kesesi taşı olan insanlarda
Ülseri olan insanlarda
Gastriti olan insanlarda
görülebilir.
KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI İLE İLGİLİ OLAN ŞİKAYETLER
Kronik farenjit
Kronik sinüzit
Ses kısıklığı
Kronik tahriş öksürüğü
GÖGÜS HASTALIKLARI İLE İLGİLİ OLAN ŞİKAYETLER
Alerjik astım
Kronik öksürük
KALP HASTALIKLARI İLE İLGİLİ OLAN ŞİKAYETLER
Çarpıntı
Kalpte sıkıntı hissi

REFLÜ TANISI
Reflü'yle ilgili yapılan bazı testler vardır. Bunlar;

Empedans pH metri
Empedans pH metri 2 nokta arasındaki iletkenliğin, buradan geçen madde tarafından değiştirilmesi prensibine dayanan bir yöntemdir. Klasik pH metride asit reflüsü belirlenirken, empedans pH, asit, alkali ve/veya gaz-buhar reflüsünü de belirler. Özellikle ilaç tedavisinden fayda görmeyen hastalarda yararlı olabilir. Henüz rutin kullanımda değil.

Empedans Manometri
Empedans pH metri ile aynı prensip ile çalışır. Rutin kullanımda olmamakla birlikte özellikle yutma güçlüğü olan post-op hastalarda kullanılmaktadır.

Antraduodenal Manometri
Akademik çalışmalarda kullanılan, mide çıkışında pilor olarak adlandırılan bölümün basınç ve kasılma paternini ölçen bir yöntemdir.

Mide boşalım sintigrafisi
Mide boşalım güçlüğünü dökümante etmek amacı ile kullanılır. Radyoaktif maddenin mideden oniki parmak barsağına geçişinin zamansal gösterimidir. Nadiren kullanılır.

Endoskopik yöntemler
Entereks Gatekeeper ve Endocinch Mayıs 2007 itibariyle sonuçların başarısız olması ve/veya ciddi komplikasyonlar oluşması nedeniyle piyasadan çekildi.

Endoskopik dikiş yöntemleri
Yine endoskopik yöntemle bu kez mide içinden yaklaşılarak tek bir adet tam kat dikiş konulabilir.(Plicator) Cihazın 2. kuşağının çıkması ile birlikte işlem süresi kısalmış ve sonuçların da daha iyi olacağı öngörülmüştür. Kullanılan endoskopik yöntemler arasında büyük bir olasılıkla en sık kullanılan yöntem olacaktır.

REFLÜ TEDAVİSİ
Reflü tedavisinde 4 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler Reflü'nün şiddetine ve ilerlemesine göre doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi ve endoskopik tedavi tip ve evrelerine göre hastalığın iyileştirilmesini sağlayan yöntemlerdir.

(alıntıdır)

hepinize sağlıklı günler dilerim..

hiç bu sitede reflü hastası olmamasına sevindim....

herkez sağlıklı mutlu olsun...

sevgiler..

var canım malesef ben varım.hemde 8 yıl olmuş ama ben geçen yıl öğrendim

hiç bu sitede reflü hastası olmamasına sevindim....

herkez sağlıklı mutlu olsun...

sevgiler..

ah canım ahhhhhh malesef var, hemde en koyusundan, hafif sinirlensem dünyam kararıyor gün boyunca mahvoluyorum, bilgiler için çok teşekkür ederim

bendede var doktorum sinirden uzak dur diyo ama insanın elimdemiki

lise çağındayken sigara içiyordum sonra geceleri bir yanma bir alev göğsümde sanki ölüm...sigarayı bıraktım bana mısın demedi. sonra reflü olduğumu endoskopiye gidince anladım.... geceleri ağzım akıyor ekşi ekşi kokuyor yastığım :KK43: ilaç tedavim bitti... onun damarına basmayacak şeyler yemedikten sonra sorun olmuyor genelde...benneyaptımkibenneyaptımki ve birazcık üzülsem hemen başlar gıcık şey

jeyyarevet haklısınız bi kavga ediyorum arkasına kusuyorum

var canım malesef ben varım.hemde 8 yıl olmuş ama ben geçen yıl öğrendim

ah canım ahhhhhh malesef var, hemde en koyusundan, hafif sinirlensem dünyam kararıyor gün boyunca mahvoluyorum, bilgiler için çok teşekkür ederim

bendede var doktorum sinirden uzak dur diyo ama insanın elimdemiki

lise çağındayken sigara içiyordum sonra geceleri bir yanma bir alev göğsümde sanki ölüm...sigarayı bıraktım bana mısın demedi. sonra reflü olduğumu endoskopiye gidince anladım.... geceleri ağzım akıyor ekşi ekşi kokuyor yastığım :KK43: ilaç tedavim bitti... onun damarına basmayacak şeyler yemedikten sonra sorun olmuyor genelde...benneyaptımkibenneyaptımki ve birazcık üzülsem hemen başlar gıcık şey

jeyyarevet haklısınız bi kavga ediyorum arkasına kusuyorum

a.s.

ilk önce hepinize çok geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum....

ilk bu konuyu açtığımda bu hastalığı olmayan arkadaşlarımız var diye sevindim...

bunuda belirtmiştim...

ne yazıkki bu hastalığa sahip olan arkadaşlarımıza çok geçmiş olsun diyorum....

ama şunu bilmeliyizki reflüyle yaşamayı bilmeliyiz...

şimdi size birşey sorucam....

hangimiz diyet uyguluyoruz peki

mesela saat yediden sonra yemek yemek aslında reflüyü tetikler bunu biliyormuyuz peki benneyaptımki

ayrıca saat yediden sonra yemek yenilince asit yemek borusuna kaçıyor bunu biliyormuyuz peki....benneyaptımki

lütfen doktor arkadaşlarımızdan sizin için en uygun diyeti vermesini rica edin.....

hepinize çok geçmiş olsun dileklerimle..a.s.

ben çok ağır bir ülserden sonra gastritle yaşamasını öğrenen bir insanım..tam 11 yıl oldu..şimdi de hamileyim ve mafoluyorum..kaç geceler uyuyamadım..şimdi gavıscon kullanıyorum biraz daha iyi..
kronik faranjitte var ben de..midemden asitler ağzıma gelince bu sfer kulaklarımın içi de yanıyor ve acayip kaşınıyor..başkasına söylesem inanmıyor ama bubi gerçek..

ben çok ağır bir ülserden sonra gastritle yaşamasını öğrenen bir insanım..tam 11 yıl oldu..şimdi de hamileyim ve mafoluyorum..kaç geceler uyuyamadım..şimdi gavıscon kullanıyorum biraz daha iyi..
kronik faranjitte var ben de..midemden asitler ağzıma gelince bu sfer kulaklarımın içi de yanıyor ve acayip kaşınıyor..başkasına söylesem inanmıyor ama bubi gerçek..

gaviskon ve lansor mide için çok iyi gelir canım

fakat en kısa zamanda bir doktor arkadaşımızın yardımını rica et..

başı boş ilaç almak doğru değil

özelliklede hamilesin...

sağlıklı günler dilerim..

geçmiş olsun............a.s.

Bende 7 senedir reflüyüm.Ara sıra çok rahatsızlanınca doktora gidip ilaç kullanıyorum.Yediklerime çok dikkat ediyorum.Yemek konusunda sorunum kalmadı çünkü mideye zararlı hiçbir şey yemiyorum.Artık alıştım bu şekilde beslenmeye.Fakat stres ve sinirde düşmanı bununla baş edemiyorum ve rahatsız oluyorum çok zaman zaman.

Bende 7 senedir reflüyüm.Ara sıra çok rahatsızlanınca doktora gidip ilaç kullanıyorum.Yediklerime çok dikkat ediyorum.Yemek konusunda sorunum kalmadı çünkü mideye zararlı hiçbir şey yemiyorum.Artık alıştım bu şekilde beslenmeye.Fakat stres ve sinirde düşmanı bununla baş edemiyorum ve rahatsız oluyorum çok zaman zaman.

çok geçmiş olsun canım sinir baş düşmenıdırreflünün etrafınızdaki kişilerin

bilinçlenmesi lazım ..

bunu siz yapın eğer yapamıyorsanız gergin ortamlardan kaçının...saygılarımla..

sağlıcakla kalın..

X