Konuşma Problemleri Çocuklar ne zaman konuşmaya başlar

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
karşısında konuş sürekli dinlesin diycem ama benim oğlum da dinlemezdi hiç göz teması kuramazdık. kızım sürekli sormuştu anne bu ne? bu ne? oğlan hiç bişey sormadı zamanı gelince bi baktık herşeyi öğrenmiş biriktirmiş . sormaya tenezzül etmemiş demek ki. için rahat olsun arada kelime söylüyorsa öğrenecektir.

arkadaşlar benim oğlum 15 aylık fakat henüz konuşmuyor ne baba ne anne diyor yalnızca isteklerini işaret ediyor sizce çocuklar kaç yaşında konuşmaya başlar bu normalmi sizce ben daha vardır diyordum ama etraftaki insanlar çok kafamı karıştırdı her gelen bu çocuk niye konuşmuyor diyor bende çok üzülüyorum fikirlerinizi paylaşırmısınız

Canım tek kerdeşmi. genelde evdeki tek bebekler 2 kardeşe göre daha geç konuşuyorlar. bu benimde başıma gelmişti. ilk bebeğim ikincisine göre daha geç konuşmuştu.ikincisi 10 aylık kelimeleri çıkarıyordu.

:nazar: CANIM
SANA BİR HEDİYE İNŞALAH BEBEĞİN DEN DE OLUR
Ne zaman çaresiz kalsam
Yavru serçeler gibi
Ne zaman kırılsa ümitlerim
Tuzla buz olsa bir ayna gibi
Ismin bir kutsal duadır hecelediğim
Dudaklarımda gecelerce
Yeryüzüne inen melek, anneciğim :nazar:

arkadaşlar benim oğlum 15 aylık fakat henüz konuşmuyor ne baba ne anne diyor yalnızca isteklerini işaret ediyor sizce çocuklar kaç yaşında konuşmaya başlar bu normalmi sizce ben daha vardır diyordum ama etraftaki insanlar çok kafamı karıştırdı her gelen bu çocuk niye konuşmuyor diyor bende çok üzülüyorum fikirlerinizi paylaşırmısınız

Kızım 1,5 yaşında anne dedi. Daha öncesinde top at vs. parmakla sayılacak kadar az kelime söylüyordu. Şuan 2 yaşında ve inan susmuyor. Biranda takır takır söktü maşşallah. Şuanda tüm derdini anlatıyor. Diyeceğim şu ki çok normal. Konuşma işi biraz genetik sanırım. Ve erkek çocuklar daha geç konuşurlar dert etme. Bende çok dert ediyordum ama endişelenecek hiç bir şey yok....
yerimseniben

bence düş canım yani diliinin altında falan sorun varmı bakıyolar o şüphelerden kurtul sonrada takma benim 2 arkadaşımın çocukları biri 4 biri 6 hala konuşmuyo onlarda sorun yok ama oluyo bazen çocuklar geç konuşuyor sağlık sorunu olmasın ne zaman konuşursa konuşsun bence takma kafana

Dilekciğim; benim kızım 17 aylık ve sadece 1 haftadır sürekli bir şekilde anne,baba,anne,baba......diye tekrarlayıp duruyor,karşılık almadan da susmuyoryerimseniben Ama inan bana ben de konuşmasının geciktiğini düşünüp kendimi yiyip bitiriyordum, ne anne diyordu ne baba. 1 hafta içinde öyle hızlı oldu ki gelişimi, anne,baba dışında rahat 6-7 kelime daha söylemeye başladı. Hiç merak etme zamanı geldiğinde mutlaka konuşacaktır, o şimdi kayıt ediyor bencea.s Bir de sana tavsiyem,işaret ederek anlattığı her isteğini hemen yerine getirme, suyu işaret ediyorsa adını söyle ona birkaç defa ve öyle ver. Çünkü her isteği ifade etmeden yerine getirilen çocuklarda konuşma gecikebiliyormuş. Ve bence doktorluk hiçbirşeyi yok meleğinin, bir problem olsa 'at' da diyemezdi a.s

evet canım bende öyle düşünüyorum yani dilinde bişey olsa belli olurdu benim hatam her işaret ettiğini hemen veriyorum birde vermeden deneyeyim inşallah bir an önce konuşurda bende kurtulurum çok teşekkür ederim hepinize

evet canım bende öyle düşünüyorum yani dilinde bişey olsa belli olurdu benim hatam her işaret ettiğini hemen veriyorum birde vermeden deneyeyim inşallah bir an önce konuşurda bende kurtulurum çok teşekkür ederim hepinize

benim bebişimde aynı durumda 2yasında bende senin gibi neyi gösteriyo veriyorum elimden tutup mutfaga götürüyo gösteriyo bende hep soruyorum sumu istiyosun mamamı öğrensin die ama tık yok arada kendi isteyinde cu mama diyo cok zor oluyo anlamayınca kendide anlatamıyo bende bazen anlamıyorum aglamaya baslıyo inşallah en yakın zamanda düzelir..

benim kızım da 20 aylık ama kelimelerin sadece ilk hecelerini söylüyor. kızımdan daha küçük çocuklar konuşmaya başladı ama benimkinde hala tık yok her kelimeye dili dönmüyor sorulara sadece istediği zaman cevap veriyor. işaretlerle anlatmaya çalışıyor ve anlamadığımız zaman sinirleniyor.

benımde 18 aylık oglum var konusmuyor sadece do(top) hav dıyor bırde herseye ah dıyor ısetdıgı seye ısaret ederek ah ah dıyor derdını boyle anlatıyor bazı cocuklar nasıl olsa ıstedıgım anlasılıyor dıye tembellık edıp konusmazlarmıs bızımkıde mı oyle acaba :44: cok erken yürüdü 9.5 aylıkken dişlerinide erken tamamladı ama konusmaya gelınce yok sabırsızlıkla beklıyorum bakalım

Benim oğlum da 17 aylık , canı isterse baba ,anne , dede , tuba diyor.canı istemezse de hiç bir şey söylemiyor.
İstediği her şeyi işaretle anlatıyor , biz ne söylersek anlıyor , mesela acıktın mı diyorum , acıktıysa kafasıyla evet işareti yapıyor , acıkmadıysa hayır işareti.Her lafımızı anlıyor.
Ben de her istediğini anlattığı için konuşmaya gerek duymadığını düşünüyorum , herkes birden konuşacağını söylüyor.

Çınarım 18 aylık, 17 aya kadar çok az şey söyledi. herşeye baba dedi. 17 ayı bitince bir anda kelime haznesi çoğaldı. şimdi çoğu hayvanın adını ve çıkardığı sesleri söylüyor. istediğini yarı hareket, yarı da ufak kelimelerle anlatıyor. kitabındaki resimlere bakmayı çok seviyor ve adını bildiği halde tekrar tekrar söyletiyor. bende usanmadan söylüyorum. sorduğumda yanılmadan gösterebiliyor. canı isterse de adını söylüyor. şu an yaklaşık 20 adet kelime kapasitesi var ve ben çok hızlı ilerlediğini düşünüyorum.
o yüzden, anneler bence çok telaşa düşmeyin. çocuğunuzun sağlığı yerinde ise, ve sizi anladığını düşünüyorsanız gerek yok telaşa. zamanı gelince konuşacaktır.

kızlar yazdıklarınızı okuyunca stres yaptım.benimde oğlum bir hafta sonra 11 aylık olacak.
hala anne,baba demiyor.
diyorda nadir dede diyor mesela,ne zamandır baba demiyor,anneyi söyletemedim.
geçte yürüyeceğe benziyor.dayday bile durmuyor.
neyse geç olsunda güç olmasın diyelim:KK43:

Son düzenleme:
X