bebek yapmadan önce FOLİK ASİT..

selayy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2007
142
3
Jinekolog Dr. Tayfun Osmanağaoğlu folik asidin hamilelik dönemindeki önemini şöyle anlattı:

Bir yetişkin için folik asidin önemi nedir? Yeterli miktarı nedir?
Özellikle folik asit eksikliğinde kansızlık görülür. Yapısal olarak normalden daha iri ancak işlevleri iyi olmayan alyuvarlar meydana gelir.

Doğal yoldan almak mümkün müdür? Hangi besinlerde bulunur?
Doğal yoldan almak mümkündür. Doğal folik asit kaynakları tahıllar, portakal ,baklagiller, fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.

Bebek sahibi olmak isteyenler niye/ ne zaman/ ne kadar folik asit almalı?
Bebek sahibi olmak isteyenler gebelik kararı aldıklarında, 2-3 ay öncesinde folik asite başlamalılar. Günde 400 mikrogram folik asit alınmalı. Bu miktarda folik asidi ilaç olarak öneriyoruz. Özellikle folik asit eksikliğinde nöral tüp defekti (omurgada açıklık, beyin dokusunun gelişmemesi) dediğimiz anomaliler oluşabilir.

Hamilelik dışında kullanımı nasıl olmalı?
Folik asit eksikliğine bağlı kansızlık bulgusu yoksa gıdalardan alınan yeterlidir. Ekstra kullanılması gerekmez.

Folik asit eksikliği nelere yol açar?
Folik asit eksikliği kansızlığa ve gebeliklerde santral sinir sisteminde bazı anormalliklere yol açar.

Folik asitte doz aşımı gibi bir risk var mı acaba? Yani aşırı kullanım gibi bir durum olur mu yoksa vücuttan C vitamini gibi kolayca atılır mı?
Folik asit mide barsak sisteminden emilir, karaciğerde biyotransformasyona uğrar ve idrar yolu ile atılır. Yani ihtiyaç fazlası idrar ile atılır. Zehirlenme bulguları olmaz.

evet folik asit özellikle gebelikte ve gebelik düşünenlerde çok önemli.ben folik asit kullanmaya başladıktan 5 gün sonra hamile olduğumu öğrenmiştim.dr umda 3-4 ay kadar devam etmemi istedi.sonra bıraktırdı.şimdide vitaminlere devam ediyorum

Teşekkürler verdiğin bilgilere bende birşey eklersem bir de kanında pıhtılaşma olanların kan dengesini sağlıyor.

merhaba. folik asit hakkında bikaç şey sormak istiyorum. ben gebe değilim henüz ama eşimde bende bebek istiyoruz. folik asit kullanımı için doktora gitmem gerekirmi? veya bu konuda önereceğiniz bir ilaç ve doz varmı? cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

kızlar bana doktorum hiç önermedi folik asidi 2 yıllık evliyim 1 yıldır bebek istiyorum gecen yıl doktora gittim eşimde sorun çıktı dün yine eşimle beraber doktora gittim bende bi göründüm yine sağlıklısın dedi doktorum eşimin doktoru ise eşime ay sonu ameliyat olacağını söylemiş ve doktorların kararına göre ilk 3 ay gebe kalabilirmişim ama folik asidim yok:bbo:

bende hamilelik düşünmeye başladıgımda gitmiştim doktora banada vermişti
bilgi için teşekkürler
berkun ben folbiol kullanmıştım sabah akşam 1 tane doktorun varsa tlf bile sorabilirsin herkez aynı ilacı vermiyor

ben korunduğum dönemde gebeliğe hazırlık için gittim dr.a bana günde yarım folbiol verdi önce. tabii bir sürü tahlilin yanında vitamin eksikliklerinede bakıldı. folikasid yeterli çıktı almasanda olur dedi drum ama için rahat etsin diye istersen alabilirsin dedi. dojazı az diye folik plustan 1 tane içiyorum hergün.

bende beben düşünüyorum folic asid kullanıyorum hatta 3 kutu ama bir etkisi olmadı hala kansızlığım sürüyor bence bebek düşünenler kullanmalı

X