Oftalmoloji - Göz Hastalıkları Behçet hastalığı hakkında bilgi ve paylaşım

benim çok detaylı bi bilgim yok ama amcaoğlum yaklaşık 7-8 yıl önce behçet hastası olduğunu öğrendi ağzında sürekli aft benzeri yaralar çıkardı (bunun için kuşburnu çayı ve adaçayı içiyordu sürekli iyi geliyormuş,ikisini karıştırıyordu.)birde cinsel organını etrafında yaralar çıkıyordu sanırım hastalık vücudun nemli bölgelerinde daha fazla belli ediyormuş kendini ilaçlarını kullandığı sürece hastalık ilerlemeyecekti doktorların söylediği bu kullanmadığı zaman çok kötü oluyordu bacakları şişiyordu elleri şişiyordu..en son gözleri baya bir bozuldu ilaçlarını kullanmamış bi süre sıkılmış sanırım .şimdilik hatırladıklarım bu kadar geçmiş olsun..sevgiler

ben 20 yasında behcet hastasıyım hamılelık donemınde yas kucuklugunden ve zayıflıktan tırafık kazası gecırme nedenıyle hastaneye yattım bır haftda 60 kılo serum yedım 38 bendenle gırdım 48 bedeble cıktım ve hastanede yatarken surumları alırken kalcalarımda yaralar cıkmaya basladı umursamadım daha sonra ıyıce sıddetlendı artık kalcalaımın ustune oturamıyodum gene umursamadım ve aradan 3 yıl gectıkten sonra ayakalrım ferc oldu ayak damarlarım kopmustu ve ıcıne kan dolmustu ayaklarımın ıcı gozukuyodu bunun uzerıne hastaneye gıttım dahılıye bolumune bakıldım bana bıseyım olmadını dedı ama behcet ılacları yazmıstı ben ınanmadım ve cıldıye bolumune cıktım orada bakıldım behcet hastası olabılrısın dedı daha sonra 15 gun tahlıl yaptırdım ve behcet cıktı ben hıc duymamıstım takı basıma gelene kadar sımdı ıstanbulda bu ıs uzerıne kendını adamıs doktora bakılıyorum epey ılerleme oldu ama behcetın yanı sıra ıhmalkarlıgım yzuunden behcet butun organları bıtırmıstı 20 yasında seker hastasıyım sukur epey topalrma var 6 kıl verdım doktorun tedavısı uzerıne sımdı ıse buraktım malıyetı cok yuksek herkez ıyılesme sevkımı kırdı ozelıkle kayın pederım bu hastalıgın tedavısı yok neyle ugrasıyosun demesı benı bıtırdı uzuldugum zamanlar gozlerım gormuyo gozlerıme pus ınıyo napmamalazım ban yardımcı olursanız sevınırımsenağlamasenağlama

Son düzenleme:
bana acıl yardımdıcı olursanız sevınırım ayaklarımın bırdaha ferc olmasından cok korkuyorum

ben 20 yasında behcet hastasıyım hamılelık donemınde yas kucuklugunden ve zayıflıktan tırafık kazası gecırme nedenıyle hastaneye yattım bır haftda 60 kılo serum yedım 38 bendenle gırdım 48 bedeble cıktım ve hastanede yatarken surumları alırken kalcalarımda yaralar cıkmaya basladı umursamadım daha sonra ıyıce sıddetlendı artık kalcalaımın ustune oturamıyodum gene umursamadım ve aradan 3 yıl gectıkten sonra ayakalrım ferc oldu ayak damarlarım kopmustu ve ıcıne kan dolmustu ayaklarımın ıcı gozukuyodu bunun uzerıne hastaneye gıttım dahılıye bolumune bakıldım bana bıseyım olmadını dedı ama behcet ılacları yazmıstı ben ınanmadım ve cıldıye bolumune cıktım orada bakıldım behcet hastası olabılrısın dedı daha sonra 15 gun tahlıl yaptırdım ve behcet cıktı ben hıc duymamıstım takı basıma gelene kadar sımdı ıstanbulda bu ıs uzerıne kendını adamıs doktora bakılıyorum epey ılerleme oldu ama behcetın yanı sıra ıhmalkarlıgım yzuunden behcet butun organları bıtırmıstı 20 yasında seker hastasıyım sukur epey topalrma var 6 kıl verdım doktorun tedavısı uzerıne sımdı ıse buraktım malıyetı cok yuksek herkez ıyılesme sevkımı kırdı ozelıkle kayın pederım bu hastalıgın tedavısı yok neyle ugrasıyosun demesı benı bıtırdı uzuldugum zamanlar gozlerım gormuyo gozlerıme pus ınıyo napmamalazım ban yardımcı olursanız sevınırımsenağlamasenağlama

canım öncelikle çok geçmiş olsun gerçekten zor günler yaşamışsın yaşadığın acıları tahmin edebiliyorum.benim ağız yaralarım ve bacağımdaki ağrılı şişlikler dışında bir şikayetim yok zaten bu şikayetlerimde ilacımı içmediğim zaman çıkıyor.hamile kalabilmek için ilacı bırakmak gerekiyor bu nedenle şuanda ilacı bıraktım ve bacağımda şişlikler var ama senin kadar ağır geçirmedim hastalığı bu yüzden sana çok fazla bilgi veremem .
sana mutlaka behcet polikliniği olan bir hastaneye gidip bütün hastalık hikayeni anlatıp tedaviye devam etmeni tavsiye edebilirim.izmirdesin sanırım ordaki üniversite hastanelerini araştırabilirsin.eğer istanbulda tedavi olma şansın varsa çapa tıp fakültesinde behcet polikliniği var ben oraya gitmedim ama herkes doktorların iyi olduğunu söylüyor.aşağıdaki linkten bilgi alabilirsin.
çok geçmiş olsun

http://www.itf.istanbul.edu.tr/dermatoloji/beh-genbil.htm

http://www.tip.deu.edu.tr/index.php?id=323

Son düzenleme:
Mrb arkadasım bende behcet hastasıyım derdımı yazdım ama kımse paylasmıyo ben yenı uye oldum acaba yanlıs bıseylermı yapıyorum

Cnm cok tsk ederım derdımı paylastıgın ıcın ıslaah bı cozum yolunu bulurum cok caresızım artık umudumu herseyden kestım hıc bıseyı deıl oglumu dusunuyorum

Mrb arkadasım bende behcet hastasıyım derdımı yazdım ama kımse paylasmıyo ben yenı uye oldum acaba yanlıs bıseylermı yapıyorum[/QUOT

behcet hastaları genel olarak bilinçsiz çünkü sadece doktorların dediklerini yapabiliyorlar internettede fazla bişey yok sadece hastalığı anlatan yerler var yeni hiçbirşey yok maalesef bende çok kez yazdım farklı sitelere ama cevap gelmedi hiçbirinden :çok üzgünüm: ayrıca nette çok takılıp kafanı karıştırma çünkü ben bazen kötü şeyler okuduğumda korkuyorum bendemi böyle olucam diye tek yapabildiğim doktorlara danışmak pek yardımcı olamasalarda idare ediyorum enazından bilinçli ilaçlarımı kullanıyorum.geçmiş olsun

Benim ağzımda çok nadir aft çıkıyor fakat onun haricinde diğer belirtiler yok. Vitamin eksikliği ve pis elleri ağıza sokmaktan ileri geldiğini söylüyorlar. :eek:

Çocukluğumdan bu yana ağzımda çıkan yaralar son 10 senede fazla çıkmaya bir kaç senedir de sistemli bir şekilde çıkmaya başladı. Şöyle ki; her ay (alevlenme dönemi oluyor) ağzımda 10 ya da 15 tane aft çıkıyor. Ağzımda, dilimde, boğazlarıma kadar indi. Dilim bembeyaz oluyor ve kabarıyor. Ama o dönem bittiği zaman da kurtulamıyorum yine ağzımda 3-4 tane oluyor fakat artık o kadar alıştım ki hiç yokmuş gibi limonlu salata yiyorum. Ama son bir kaç aydır da cinsel bölgemde de çıkmaya başladı.
Gözüm zaten miyop bulanık görüyorum. Bir iki kişinin yönlendirmesi ile doktora gitmeye karar verdim. Çok önceleri gitmiştim ama vitaminsizlik vs.... denildi vitamin hapı verdiler ama bakmadılar incelemediler bile. Behçet'i de her doktor anlamıyor. Ama bir doktor dedi bana ve bir de arkadaşımın babası (genel cerrah) demiş mutlaka gitsin diye. En iyi yerde Çapa ve Cerrahpaşa'ymış bu konuda. Çapa'dan randevu almaya çalışıyorum özel muayne için ama yok! Ne kadar uğraşsam da bi türlü muayne olamadım. Geçen gün aldım ve gittim ama hasta bakıcı "önce genel muaynehaneye gideceksin ve tahlillerini olacaksın, ondan sonra seni özele yönlendirecekler" dedi. Canım nasıl sıkıldı anlatamam çünkü bir türlü doktorun karşısına çıkamadım. Başka problemlerim vardı erteledim sonra karar verdim gittim ama böyle durumlar.

Çapa'da muayne olanlardan ricam lütfen deneyimlerinizi yazın. Çünkü nelerle uğraşmam gerek ve ne olacak bilmiyorum.

Yine alevlenme dönemine girdim dilimde, ağzımda, boğazımda bir sürü sayısını bile sayamayacağım aft var. Dilim kabardı, bembeyaz bir hal aldı. Yemek yemek şöyle dursun, konuşmak bile işkence gibi geliyor. Boğazım ağrıyor sanki bademciklerim şişmiş gibi ama baktım ışıkla boğazımda 5 kuruşluk bozuk para büyüklüğünde iki tane çıkmış.

Bıktım artık ve korkuyorum çünkü zaman geçtikçe şiddetini arttırıyor. Cinsel bölgemde de çıkınca hepten korkmaya başladım çünkü normal değil.

Düzenli ve vitaminli yemek yiyen biriyim. Uyku saatlerimde düzenlidir. Düzenli yaşarım. Asitli şeyler içmem, fast food tarzı beslenmem, bol sebze tüketirim ve kahvaltıda bile yeşillik yerim. O yüzden birisi "vitaminsiz kalmışsındır" deyince canım sıkılıyor. Benim kadar kaç kişi bu kadar düzenli yaşayıp, düzenli ve vitaminli beslenir bilmiyorum ama bunlara dikkat eden birisi olarak bu aftların vitaminsizlikten ya da stresten çıktığını hiç düşünmüyorum ki zaten sistemli çıkıyor. Her ay hiç şaşmaz. 15 gün iyiysem 15 gün eziyet halinde.

Bütün araştırmalarım da hep behçete yönlendirdi beni. Şu Çapa'dan bir randevu alıp gitsem rahatlayacağım. Teşhisi zormuş ama belirtileri var.

1- sürekli ve fazla sayıda çıkan aft
2- cinsel bölgede çıkan af
3- bulanık görme

ama bir de aynı dönemde çok sivilce çıkıyor ben de. sanki ergenlik çağımdaymışım gibi. bu da bir belirti midir bilemiyorum ama
Çapa'ya gidipte muayne olan arkadaşlar lütfen bilgilerini paylaşsın cidden ihtiyacım var bilen birilerinden tavsiye almaya.

Çocukluğumdan bu yana ağzımda çıkan yaralar son 10 senede fazla çıkmaya bir kaç senedir de sistemli bir şekilde çıkmaya başladı. Şöyle ki; her ay (alevlenme dönemi oluyor) ağzımda 10 ya da 15 tane aft çıkıyor. Ağzımda, dilimde, boğazlarıma kadar indi. Dilim bembeyaz oluyor ve kabarıyor. Ama o dönem bittiği zaman da kurtulamıyorum yine ağzımda 3-4 tane oluyor fakat artık o kadar alıştım ki hiç yokmuş gibi limonlu salata yiyorum. Ama son bir kaç aydır da cinsel bölgemde de çıkmaya başladı.
Gözüm zaten miyop bulanık görüyorum. Bir iki kişinin yönlendirmesi ile doktora gitmeye karar verdim. Çok önceleri gitmiştim ama vitaminsizlik vs.... denildi vitamin hapı verdiler ama bakmadılar incelemediler bile. Behçet'i de her doktor anlamıyor. Ama bir doktor dedi bana ve bir de arkadaşımın babası (genel cerrah) demiş mutlaka gitsin diye. En iyi yerde Çapa ve Cerrahpaşa'ymış bu konuda. Çapa'dan randevu almaya çalışıyorum özel muayne için ama yok! Ne kadar uğraşsam da bi türlü muayne olamadım. Geçen gün aldım ve gittim ama hasta bakıcı "önce genel muaynehaneye gideceksin ve tahlillerini olacaksın, ondan sonra seni özele yönlendirecekler" dedi. Canım nasıl sıkıldı anlatamam çünkü bir türlü doktorun karşısına çıkamadım. Başka problemlerim vardı erteledim sonra karar verdim gittim ama böyle durumlar.

Çapa'da muayne olanlardan ricam lütfen deneyimlerinizi yazın. Çünkü nelerle uğraşmam gerek ve ne olacak bilmiyorum.

Yine alevlenme dönemine girdim dilimde, ağzımda, boğazımda bir sürü sayısını bile sayamayacağım aft var. Dilim kabardı, bembeyaz bir hal aldı. Yemek yemek şöyle dursun, konuşmak bile işkence gibi geliyor. Boğazım ağrıyor sanki bademciklerim şişmiş gibi ama baktım ışıkla boğazımda 5 kuruşluk bozuk para büyüklüğünde iki tane çıkmış.

Bıktım artık ve korkuyorum çünkü zaman geçtikçe şiddetini arttırıyor. Cinsel bölgemde de çıkınca hepten korkmaya başladım çünkü normal değil.

Düzenli ve vitaminli yemek yiyen biriyim. Uyku saatlerimde düzenlidir. Düzenli yaşarım. Asitli şeyler içmem, fast food tarzı beslenmem, bol sebze tüketirim ve kahvaltıda bile yeşillik yerim. O yüzden birisi "vitaminsiz kalmışsındır" deyince canım sıkılıyor. Benim kadar kaç kişi bu kadar düzenli yaşayıp, düzenli ve vitaminli beslenir bilmiyorum ama bunlara dikkat eden birisi olarak bu aftların vitaminsizlikten ya da stresten çıktığını hiç düşünmüyorum ki zaten sistemli çıkıyor. Her ay hiç şaşmaz. 15 gün iyiysem 15 gün eziyet halinde.

Bütün araştırmalarım da hep behçete yönlendirdi beni. Şu Çapa'dan bir randevu alıp gitsem rahatlayacağım. Teşhisi zormuş ama belirtileri var.

1- sürekli ve fazla sayıda çıkan aft
2- cinsel bölgede çıkan af
3- bulanık görme

ama bir de aynı dönemde çok sivilce çıkıyor ben de. sanki ergenlik çağımdaymışım gibi. bu da bir belirti midir bilemiyorum ama
Çapa'ya gidipte muayne olan arkadaşlar lütfen bilgilerini paylaşsın cidden ihtiyacım var bilen birilerinden tavsiye almaya.

merhaba,
5 yıllık bir behcet hastası olarak hemen doktora gitmenizi tavsiye ederim.çapa dışında göztepe ssk hastanesi merdivenköy polikliniklerinin cildiye bölümüne randevu alıp muayene olabilirsiniz.genel muayene ve testleriniz yapıldıktan sonra behcet tanısı koyulduğunda sadece çarş günleri behcet polikliniğinde tedaviye aylık kontrollerle devam edebilirsiniz.

benim annemde behcet hastası.benimde aft şikayetleriyle gittiğim doktorlar anlamadılar 3 yıl sonra genital ülser (yara) ve bacaklarda ağrılı şişlikler çıkınca tekrar göztepe ssk ya gittim doktorlar hemen şikayetlerimi dinlediler ve behcet hastalığı için yapılan paterji testini yaptılar sonuç pozitifti ve hemen behcet polikliniğinde takip edildim ayrıca sizi ayrıntılı göz muayenesine gönderiyorlar gözün arka kısmında tutulma olup olmadığı kontrol ediliyor.genetik tahliller için çapaya gönderdiler.
size tavsiyem çapaya yakınsanız çapayı tercih edin ve kesinlikle ihmal etmeden biran önce sizden istenen herşeyi yapın.gerçekten zor ve yorucu bir süreç ama inanın hastalığın ilerlemesi durumda yaşayacağınız sıkıntılar çok daha zor.zaten ilaç kullanmaya başladıktan sonra şikayetleriniz azalmaya başlayacaktır.yaşınızı bilmiyorum ama hastalığın 40-50 yaşından sonra gerilemeye başladığı söyleniyor.ayrıca ilaç kullandığınıuz sürece kesinlikle doğum kontrol yöntemi kullanmak zorundasınız.cildiye doktorları ilaç kullanırken hamile kalmamalısın desede kadın doğum doktorları kullanabileceğini söylüyor.bu konuda fikir birliği olmasada ilaç kullanırken hamile kalmak sağlıklı değil.

sormak istediğin şeyler olursa özeldende cvplayabilirim...geçmiş olsun...

Son düzenleme:
Çok gerçekten çok ama çok teşekkür ederim ilginiz ve verdiğiniz bilgi için. Benim için çok önemli gerçekten. Çapa beni mafetti ya. Bir türlü randevu alamadım. Hala deniyorum. Hafta başı deneyeceğim.

Bir de bu arada yine ağzımda, dilimde aftlar var ve onu geçtim 4-5 gün önce kulağımın alt tarafında, boynumda beze çıktı. Bir ağrı yok diğer gün 2 tane daha çıktı. Şimdi de çenemde çıktı. Dışarıdan görünmüyor ama hissedebiliyorum. Psikolojim berbat durumda artık. Sürekli bişeyler oluyor ama nefret ettim bi gidemedim doktora. Çapa iyi diye uğraşıyorum ama dediğiniz yerler de bana epey uzak. Ben avrupa yakasındayım.

Bu çıkan bezelerin behçetle ilgisi olabilir mi sizce? Korkuyorum ya daha kötü bişey çıkarsa diye.

Tekrardan çok teşekkür ederim. Hiç ihmal edeceğim bir durum kalmadı çünkü aftlarım artık hiç geçmiyor hep var ve bir de boynumda ve çenemde şişlikler çıkmaya başlayınca sinirlerim de yıprandı.

Çok gerçekten çok ama çok teşekkür ederim ilginiz ve verdiğiniz bilgi için. Benim için çok önemli gerçekten. Çapa beni mafetti ya. Bir türlü randevu alamadım. Hala deniyorum. Hafta başı deneyeceğim.

Bir de bu arada yine ağzımda, dilimde aftlar var ve onu geçtim 4-5 gün önce kulağımın alt tarafında, boynumda beze çıktı. Bir ağrı yok diğer gün 2 tane daha çıktı. Şimdi de çenemde çıktı. Dışarıdan görünmüyor ama hissedebiliyorum. Psikolojim berbat durumda artık. Sürekli bişeyler oluyor ama nefret ettim bi gidemedim doktora. Çapa iyi diye uğraşıyorum ama dediğiniz yerler de bana epey uzak. Ben avrupa yakasındayım.

Bu çıkan bezelerin behçetle ilgisi olabilir mi sizce? Korkuyorum ya daha kötü bişey çıkarsa diye.

Tekrardan çok teşekkür ederim. Hiç ihmal edeceğim bir durum kalmadı çünkü aftlarım artık hiç geçmiyor hep var ve bir de boynumda ve çenemde şişlikler çıkmaya başlayınca sinirlerim de yıprandı.

rica ederim ...boynunda çıkan bezelere için birşey söyleyemem ama bu beze tarzı şişlikler genelde kol ve bacaklarda çıkar....ilaç kullanmaya başladığınızda kendini daha iyi hissedeceksiniz tabi hemen değil ..kendinizi yormayın ve herzaman moralinizi yüksek tutun çünkü bu hastalık stres ve ani üzüntülerle tetikleniyor...

Son düzenleme:
Gecmis olsun diyorum öncelikle.Benimde erkek kardesim yakalandi bu hastaliga gectigimiz sene.Sikayetlerinin hemen hepside suanda bendede var.Kardesiminki ileri safhada oldugundan dolayi o kortizon ve kemoterapi aliyor.Bende kan sonuclarimi bekliyorum.Oldukca cok arastirdim basagrim ve göz bulanikligim nörobehceti isaret ediyor ama:KK43:(
Beklemedeyim...

Geçmiş olsun arkadaşlar. Teyzemde var bu hastalık. Cerrahpaşaya gidiyor. Önce cildiyeye gidiliyor onlar Behcet polikliğine gönderiyor. Çapadan daha iyi olduğunu duydum. Teyzem 55 yaşında, eklem ağrısı çok çekti. Ağzında ve özel bölgesinde yaralar çıktı. Gözlerininde takibini yapıyorlar. Ama merak etmeyin hepsi iz bırakmadan geçiyor Allahın izniyle. Sağlıklı bir insandan farkı yok. Moral olsun diye yazdım. Allah şifalar versin.

öncelikle hepimize allahtan acil şifalar diliyorum
benim etek yaram hiç olmadı fakat bacaklarımdaki ağrılı kızarıklık ve şişliklerim var ,birde ağız aftım vardı şimdi yok denecek kadar az aftlarım
aslında benim sorum evli olan bayan arkadaşlarıma bu hastalık özel hayatınızı nasıl etkiliyor ve ben evleneceğim insana bunu nasıl anlatacağım bu yüzden evliliği bile düşün müyorum

arkadaşlar ben erzurumda tedavi oluyorum benim doktorumun uzmanlık alanı ben aylık deposilin ,koişin ve dertakortilin alıyorum üniversite hastane doktoru doktorum

s.a bende behçet hastası oldugumu yeni ögrendim su an ilaç kullanamıorum bebegimi sütten kesmem lazım onu beklıyorum sizler neler yapıyorsunuz kaç senelik hastasınız acaba

Merhaba,
Birçok hastalıkla ilgili bilgi edinebildiğim bu siteye bu güne kadar üye olmadım. Sadece bu başlığı görüp uyarabildiğim kadar insanı uyarmak için üye oldum ve yazıyorum.

Behçet kadınlarda hafif, erkeklerde ise çok ağır seyreden "ırsi" bir hastalık! Her ne kadar ırsi değil dense de ailemde bu hastalığa sahip insanlar var. Kesin teşhis de bir takım genetik testlerle konuyor zaten.

Bu hastalığa sahip erkek bireyler çok çok ciddi tehlikelerle karşı karşıyalar! Lütfen hafife almayın! Bu hastalık öyle sivilce/çıban gibi, romatizma gibi, mide ülseri gibi, bağırsak iltihabı gibi ciddi ama basit rahatsızlıklarla tanımlanabilecek bir hastalık değil. Ailemde bir kişi bu illet yüzünden bir gözünü kaybetmek üzereydi zor durdurduk ve sürekli takip altında. Diğer bir kişi beyin içinde yaptığı ataktan ötürü 50 yaşında adam 3 yaşında çocuk gibi akıl sağlığını kaybetti. Bir diğer kişininse damar iltihabı yüzünden bir bacağı kesilmek üzere halen uğraşıyorlar.

Bu hastalık sinir ve stressle doğru orantılı. Kendinizi her türlü üzüntüden uzak tutup dünyaya boş vereceksiniz! Başka tedavisi yok bu illetin. Sadece ve sadece ÇAPA'ya gideceksiniz. Gerçek teşhisi sadece ve sadece onların yapabildiği bir tür DNA testi ile koyabiliyorlar. Herkese her doktora inanmayın.

Biraz kötü bir tablo oldu ama, gerçekten birebir yaşayan biri olarak uyarmak istedim. Bu çok ciddi bir hastalık, "ne yapacağımı bilemiyorum, o doktor mu bu doktor mu" deyip zaman kaybetmeyin, oyalanmayın! Kendinize dikkat edin. Hastalığın teşhisi kesin olarak konmadan panik yapmayın!

Saygılar

Merhaba,
Birçok hastalıkla ilgili bilgi edinebildiğim bu siteye bu güne kadar üye olmadım. Sadece bu başlığı görüp uyarabildiğim kadar insanı uyarmak için üye oldum ve yazıyorum.

Behçet kadınlarda hafif, erkeklerde ise çok ağır seyreden "ırsi" bir hastalık! Her ne kadar ırsi değil dense de ailemde bu hastalığa sahip insanlar var. Kesin teşhis de bir takım genetik testlerle konuyor zaten.

Bu hastalığa sahip erkek bireyler çok çok ciddi tehlikelerle karşı karşıyalar! Lütfen hafife almayın! Bu hastalık öyle sivilce/çıban gibi, romatizma gibi, mide ülseri gibi, bağırsak iltihabı gibi ciddi ama basit rahatsızlıklarla tanımlanabilecek bir hastalık değil. Ailemde bir kişi bu illet yüzünden bir gözünü kaybetmek üzereydi zor durdurduk ve sürekli takip altında. Diğer bir kişi beyin içinde yaptığı ataktan ötürü 50 yaşında adam 3 yaşında çocuk gibi akıl sağlığını kaybetti. Bir diğer kişininse damar iltihabı yüzünden bir bacağı kesilmek üzere halen uğraşıyorlar.

Bu hastalık sinir ve stressle doğru orantılı. Kendinizi her türlü üzüntüden uzak tutup dünyaya boş vereceksiniz! Başka tedavisi yok bu illetin. Sadece ve sadece ÇAPA'ya gideceksiniz. Gerçek teşhisi sadece ve sadece onların yapabildiği bir tür DNA testi ile koyabiliyorlar. Herkese her doktora inanmayın.

Biraz kötü bir tablo oldu ama, gerçekten birebir yaşayan biri olarak uyarmak istedim. Bu çok ciddi bir hastalık, "ne yapacağımı bilemiyorum, o doktor mu bu doktor mu" deyip zaman kaybetmeyin, oyalanmayın! Kendinize dikkat edin. Hastalığın teşhisi kesin olarak konmadan panik yapmayın!

Saygılar
Merhabalar,
Bende 1 haftadır kızımda bu hastalıktan şüpheleniyorum.
Sürekli tekrarlayan ağız yaraları ve vajinasında yılda 2-3 kez çıkan egzema benzeri yaraları var.Daha önce vajina yaraları için 2 kez dermatoloğa götürdüm ,sadece egzema deyip ilaç verdi.Ama ailemizde behçet hastası var ve şans eseri onunla konuşurken hemen bir romatoloğa götürmemi söyledi.
İstanbul a çok uzağım,bulunduğumuz ildeki üniversite hastanesine götürmeyi düşünüyorum,fakat tekrar yara çıkmasını bekliyorum.
Sizce ağzında veya vajinasında yara çıkmasını beklemelimiyim testleri yaptırmak için?

X