Kendi kendine uyumasını sağlamak: Ferber Yöntemi nedir?

sağol canım:))
seninki ne kdarlık?başlarda zor olmadımı kendi kendine uyumasını sağlamak.yani ağlamadımı.
bende alıştırmak istiyorum ama zor gibi ya:KK43:dediğin gibi ağlayınca hoopp kucağıma alıyorum.

3,5 aylik oglum gündüz ayagimda aksam da emerken uyuyor. Arkadaslar benim oglumun gündüz uykulari cok kisa 30 dk gecmiyor dogdugundan beri böyle nasil degistirebilirim bir fikri olan varmi?

sağol canım:))
seninki ne kdarlık?başlarda zor olmadımı kendi kendine uyumasını sağlamak.yani ağlamadımı.
bende alıştırmak istiyorum ama zor gibi ya:KK43:dediğin gibi ağlayınca hoopp kucağıma alıyorum.

7aylık kızım ...Çok da yaramaz>D cimcime..Akrep burcu..Çok inatçı her dediği olacak illaa daha bu yaşta:KK70: sııfır yaş..

3,5 aylik oglum gündüz ayagimda aksam da emerken uyuyor. Arkadaslar benim oglumun gündüz uykulari cok kisa 30 dk gecmiyor dogdugundan beri böyle nasil degistirebilirim bir fikri olan varmi?

Canım kolik sancısı falan yok dimi..Gerçi benim kızım da gündüz yarım saat 45 dk uyuyup uyanıyor ama normal zaten bu..Şimdi ek gıda da verdiğimiz için gece daha rahat uyuyor..Muhallebi falan yiyor..Ama yine de emmek istiyo gece hep...illa göğsümü hissedecek..Arkadaşar Theresa Foy'un erkek bebek bakımı ve kız bebek bakımı adlı kitapları var.Son derece güzel ve doyurucu bilgiler...Tavsiye ederim kesinlikle...

merhaba cnm.
benim oğlumda öyleydi.gaz sancısı olduğundan pek fazla uyuyamıyordu.belki senin oğluşunda gazı vardır.
benim tosun 3 saatir yatıyor şuanda.:asigim:

mrb cnm.
benim oğlanda öyleydi o aylarda.gaz sancısı olduğundan pek uyuyamıyordu.belki senin oğluşunda gazı vardır.rahatsızz ediyordurkendini.düzelir zamanla uykusu annesi merak etme.
benim paşa saat 2 den beri yatıyor:asigim:

benimkide öyleydi ya acıkıtığı içindir(sadece sütle beslendikleri çin çabuk acıkıyorlar)yada sancısı olduğundandır.şimdi 6 bitti bizim birkaç haftadır kendi kendine uyumaya alıştı çok şükür.bunuda nasıl sağladık,beşiğine bırakıp bırakıp çıktım odasından.müzikli dönence aldık birde çıngırak.onlarla oynaaya oynaya dalmaya başladı.bazende yere minder koyuyorum kendine kendine dönüp oyun oynuyor yalnızlığa alışmalı.hemen öyle her ağladığında kucağınıza alırsanız olmaz.tabiki ilk zamanları ağlaması zor oluyor biraz sabır ve zaman gerekli.bazen kayın validem bakıyor.ozaman tüm düzenimiz bozuluyor.o kadar söylememe rağmen o ayağınd sallayıp her ağladığında kucağına almaya devam ediyor.bir türlü dengeyi sağlayamadık yani.

slm bebeklerin huyları sürekli değişiyo arkadaşlar. ege 6-7 ayına kadar beşiğinde sallanarak uyuyordu ama ne uyuma ellerini kollarını tutar yüzüne örtü örter bu çığlık çığlığa biz bağıra bağıra ninni söyleyerek uyuturduk. sonra arabayla turlamaya başladık beyimiz uyusun diye biz istanbul sokaklarını her gece arabayla turlardık. şimdi 15 aylık oldu uykuları düzene girdi gündüz bir kere öğlen uykusu akşamdan normal 10-11 gibi yatıyor ve sabah 7 de ayakta sallamayı falan istemiyo yanlız o uyuyana kadar yatakta birlikte yatıyoruz bu bana sarılarak kolarımı okşayarak uykuya dalıyo :) bütün zorluklar bitiyomuş zamanla..

Ayaklara kuvvet...ayagimda derman kalmadi kendi kendine nasil uyutmaya alistircam bilmiyorum..sallamadan kesinlikle uyumuyor..biraksam 10 gun uyumaz:))) simdi kilo aldikca dahada zor oluyor..

evet arkadaşlar benimde 10 aylık bir kızım var ayakta sallamadan uyumuyor......gecede gündüzde sallıycam beşiğine yatırıcam öyle uyuyor.kendi kendine uyumayı nasıl öğreticem bilmiyorum ama artık ayaklarımda derman kalmadı.gece ağladığında falanda hemen kucağıma almıyorum beşiğini sallıyorum emziğini veriyorum sakinleşiyo ama ilk uyurken illa ayaklarımda sallamam gerekiyor nasıl alıştırıcaz bakalım hanımlar bi yolunu bilen varmı yardımcı olsun ? :))))

benim oğlum 5,5 aylık o da tabiki kucakta sallanmayı sever :) ama ben genelde şöyle yapıyorum

uykusu geldimi alıyorum onu yatağıma yatırıyırom emziğini veriyorum yanına yatıyorum.

o tabiki bağırıyo çağırıyo ama ben onunla ksık sesle konuşuyorum pışpışlıyorum.

en sevdiği şey başını sçlarını boynunu okşuyorum,
bide sağa sola dönüyo ya sırtını ovuyorum, işte buna dayanamıyo hemen gözler kapanıyo önce söyleniyo sonra dalıyooo

bende onu yatağına yatırıp odadan kaçıyom :))))

Okuduğum bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum;
Halk arasında ''bebeği kucağa almayın alışır'' şeklindeki yaklaşımın bilimsel gerçeklere aykırı olduğu, aksine kucağa alınan bebeğin huzur bulduğu, anne-bebek arasındaki bağı güçlendirdiği bildirildi. Bebekler kucağa nasıl alınmalı?
Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan Evliyaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğumdan hemen sonra anne ve bebeğin ayrı kalmalarının bebeğin gelişimini ve annenin davranışını olumsuz etkilediğini belirtti. Evliyaoğlu, bebeğin kucağa alınmamasının, anne-bebek bağının kurulmasını önlediğini, bebeğin ağlaması ve huzursuzluğunun yanı sıra annenin de mutsuz ve güvensiz olmasına yol açtığını ifade etti.
Emzirme ve kucağa almanın, annenin bebeğiyle yakın ve sevgi dolu bir ilişki kurmasına yardımcı olacağını vurgulayan Evliyaoğlu, oysa toplumumuzda aile büyüklerinin, bebek doğduğunda ''sakın kucağa almayın alışır, kırkında öğrendiğini 40 yıl unutmaz'' şeklinde öneride bulunduklarını anlattı. Bazı bebeklerin diğerlerinden daha fazla kucağa alınmak ve taşınmak istediklerine dikkati çeken Evliyaoğlu, ''Annelerin bebeklerini kucakta taşımasının geleneksel olduğu topluluklarda ağlama sorunu, annelerin bebeklerini kucağa çok almadıkları ve ayrı bir yatakta yatırdıkları toplumlara göre daha azdır'' dedi.
Evliyaoğlu, kucağa alınmanın bebeğin en doğal gereksinimlerinden biri
olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
''Doğumdan hemen sonra bebek anne kucağına verilmeli ve emzirilmelidir. Kucağa alınan bebekler daha az ağlarlar ve daha iyi gelişirler. Doğumdan sonraki ilk saatleri içeren duyarlı dönem boyunca anne ve bebek ayrı kalmamalıdır. Aksi takdirde, bebeğin gelişimi ve annenin davranışı olumsuz etkilenecektir. Uygun ve ideal olan bebeğin annesiyle aynı odada beraber olmasıdır. Aile-bebek arasındaki psikolojik bağın oluşmasında dokunma, kucağa alma ve sevgi çok önemlidir. Anne kucağı, bebeğin ağlamasını ve huzursuz olmasını önler. Annenin çocuğa bağlanması onun hayatta kalabilmesi için en temel gereksinimlerdendir.''

-BEBEKLER KUCAĞA NASIL ALINMALI?-

Evliyaoğlu, annelere ve babalara yeni doğan bebeklerini kucağa nasıl
almaları gerektiğini şu şekilde anlattı: ''Bebeklerin baş ve boyun kasları yaklaşık 2-3 aylık oluncaya kadar tam olarak gelişmeyebilir. O zamana kadar başını ve boynunu desteklememiz gerekir. Bebek kucağa alınırken, nazikçe elimizle kafası ve kolumuzla boynu desteklenmelidir. Bebeğin kafasının öne ya da arkaya sarkması önlenmelidir. Çok ağlayan bebekler ise yüzüstü tutularak kucağa alınabilir.'' Evliyaoğlu, genellikle bebek ağladığında anneye verildiğini, ancak çocuk yetiştirme konusunda babanın öneminin de unutulmaması gerektiğinin altını çizerek, ''Baba, bebeğin emzirilmesi dışında, bakımı, kucağa alınması, bezinin değiştirilmesi ve eğitimi gibi konularda en az anne kadar rol üstlenmelidir'' diye konuştu.

Arkadaşlar biz en iyisi kAlbimizinden geldiği gibi yapalım;ALLAH cC. bize annelik şerefine bahşettiyse,bebeişlerimizin için en güzeline karar verme yetisini de eklemiştir diye düşnyorum..Benim kızım da ağırlaştıkça zorlanıyoruz sallamaya eşim de ben de ama bazen düşünüyorum bu pıtırcıklargün gelecek büyüyecekler inş. eee kocaman olduklarında da sallanmayı isteyecek değiller ya :KK66: Herşey zamanında ve uslubuyla...Kuzenım de benden 10 gün sonra doğum yapmıştı,o oğlunuhiç kuağa alıştırmadı yatağına koydular ve ağlasa da almadılar..Biz dayanamadık ki,Rabbim merhametle şefkatle süslemiş canlarımızı ,disiplini tabi elden bırakmamalı ama dozunda..Uzmanlara göre bebeğin uykusunu geldiğini anladığıınızda onu yatağına yatırın 1-2 dakıka ağlayabilir dışarı çıkın ve onu gözlemleyin,eğer uyumazsa ağlamayaevam ederse kucağa alınve yatıştırın,tekrar yatağı koymayı deneyin..Bu şekild uyuma düzenini sağlamış olucaksıınız yavaiş yavaş..
Annem doğumumda yanıma geldi,canım beni çok da yardımcı oldu,hakkını ödeyemem.İşte sallamaya da o alıştırdı:KK66: Sizi hep böyle büyüttük diye diye...Küçükken mercimek olduklarından sorun olmuyor neyse de biraz sıpalar büyüdü mü ayaklarda hal derman kalmıyor:KK70: Aman arkadaşlar yeter ki gücümüz sağlığımız yerinde olsun ANNEyiz biz,yaparız elh....Değil mi? Ufak ufak herşey yoluna girer inşaallah..

Hz. Fatıma (r.anha) bir gün her zaman yaptığı gibi ayağında bebeğini sallarken bir yandan eşi Hz. Ali’nin gömleğini onarıyor bir yandan da Kur’an okuyormuş. O sırada Efendimiz (sas) içeri girdiğinden Hz. Fatıma babasına saygı icabı ayağa kalkmak istemiş ancak Efendimiz (sas) ona engel olmuş ve şöyle buyurmuş:

“Devam et Ya Fatıma, şu anda senin etrafında üç yüz melek sana rahmet okuyor. Yüzü bebeğini ayağında salladığın için, yüzü onardığın gömlek için, yüzü de okuduğun Kur’an için....''
:nazar::nazar::nazar::emir_bebek::eek::asigim::asigim:

Arkadaşlar bebeklerimizi ayağımızda sallıyorsak,asla hızlı olmayalım,bebeğin beyninde bebek sallama sendromu oluşabilir...Yavaş yavaş ve pışpışlayarak yani rahatlacatak şekilde sallayalım sallayacaksan,ya da -kolaysağ hiç alıştırmayın:roflol::roflol:::roflol:

Çok güzel paylaşımlar olmuş bu topikte.Libyanacım tebrikler. Benim oğlum altı aylık ve bugunlerde uykuyla hiç arası iyi değil. Uykuyu sevmiyor, uyumuyor, o yüzden mecburen ayağımda salllıyorum, ben çok zor uyutuyorum ama eşimde daha kolay uyuyor, kucağında iki piş piş diyor uyuyor sıpa, bütün nazı bana galiba.

Çok güzel paylaşımlar olmuş bu topikte.Libyanacım tebrikler. Benim oğlum altı aylık ve bugunlerde uykuyla hiç arası iyi değil. Uykuyu sevmiyor, uyumuyor, o yüzden mecburen ayağımda salllıyorum, ben çok zor uyutuyorum ama eşimde daha kolay uyuyor, kucağında iki piş piş diyor uyuyor sıpa, bütün nazı bana galiba.
Bizler yani bebişleri olan bayanlar,gül kokulu annecikler,daima paylaşmk isteriz neler yapıyoruz hangi durumlarda nasıl hareket ediyoruz?...:1rolleyes:Bebekli bir aileyle karşılaşınca yeni birşeyler öğrenmek ister ve merakla heyecanla sorarız tüm detayları özellikle TÜRK annelerinin kanında var bu SICAKLIK,yavrusunu en güzel şekilde büyütme içgüdüsü,şefkatli olma ve daha sayılamayacak kadar çok tatlı özelliklere sahibiz elh..
Babalarımızın da HAKKINI yemeyelim,,o kadar ilgili ve merhamtliler ki..
Baba kucağında rahatlıyor demişsiniz ya arkadaşım;tıp biliminde psikoloji alanında BABA KUCAĞI dye bir kavram vardır ve bebişlerimiz onların omzuna yaslandılar mı müthiş bir şekilde rahatlarlar..:icecream:.Babadanson derece pozitif enerji alırlar..Özellikle yenidoğdukları dönemlerde..Siz ağlayan bebeğinizi rahatlatmak içinherşeryi yaparsınız,hatta o susmayınca siz d ağlar stres olursunuz,sonra babacık gelir alır kucağına öper koklar sallar bakmışsınız ki sizin minik afacan kendinden geçmiş rahatlıktan:KK66: :roflol:

Sizlerinde tecrübelerinizi -varsa anılarınız- bilgilerinizi paylaşmanızı dilerim...a.s.

Haydi tatlış anneler...

benim oğluşumda yedi aylık başlarda kolik sıkıntısı olduğundan gece gündüz sallardım ama zamanla bir düzene oturdu şimdi uykusu geldiğinde eğer başka bir sebepten rahatsızlığı yada ateşi yoksa yatağına koyarım kendi kendine uyumasını sağlarım genelde uyur. biraz öncede mızmızlık yapıp duruyordu götürdüm yatağına koydum bide müzik açtım. yanında durmuyorum beni görünce yaramazlık yapıyor. az öncede gidip baktım yaaaaaaaaa öyle şeker uyumuşki içimin yağları eridi. ölürüm ona bennnnn çok seviyom napimmmmm

X