Kendi kendine uyumasını sağlamak: Ferber Yöntemi nedir?

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
Boston Çocuk Hastanesi Pediatrik Uyku Bozuklukları Merkezi Direktörü Dr. Richard Ferber'in uyku eğitimi yöntemi Amerikan Pediatristler Akademisinin bebeklerin uykularını en iyi şekilde alabilmeleri için kendi kendilerini teskin etmeyi öğrenmeleri gerektiği yönündeki temel teorisine dayanıyor.

Ancak Dr. Ferber altı aylık ve daha büyük olan ve uykuya dalmak için sallanmak ya da emzirilmek gibi "uykuyu anne-baba ile ilişkilendirme" gereksinimi duyan bebekler için daha yapılandırılmış bir program öneriyor.

Bebeğin anne-baba tarafından teskin edilmesinden, kendi kendini teskin etmesine geçişi sağlayan Ferber yöntemi aşamalı ancak katı bir teknik. Yaygın inanışın aksine Dr. Ferber ne bebeğin kucağa alınmasının bebeği şımartacağını ne de anne-babanın hiç bir şey yapmadan bebeği yalnız başına ağlamaya terk etmesini savunmuyor.

Ne yapmanız gerekiyor?
Bebeği sakinleştiren ve uyku zamanın geldiği sinyalini veren bir uyku öncesi rutini oluşturun. Örneğin banyo yaptırmak, bir masal okumak ve bebeğe sarılmak gibi.

Gece beslenmeleri devam ediyorsa; bebeğin kendi kendine uyumayı öğrenmesinden önce; gece beslemelerinin yerini bebeğin sırtını sıvazlamak, hafif hafif poposuna vurarak pışpışlamak gibi anne-baba müdahalesini içeren bir yöntemin almasını sağlayın.

Her gece bebeği henüz uykuya dalmadan önce yatağına koyun. Bebeğin sesini kolayca duyabileceğiniz bir yerde, ancak farklı bir odada uyuyun. Düzenli aralıklarla bebeğin yanına gittiğinizde bebeği kucağınıza almayın, sallamayın ve beslemeyin. Bunun yerine sizin sesinizi duymasını sağlayın ve karnını ya da poposunu okşayın. Bebeği rahatlatmak için odaya her gidişinizde sadece iki veya üç dakika bebeğin odasında kalın. Zaman içinde Bu süreleri size en uygun zamanı bulacak şekilde ayarlayın.

Bu düzeni oturttuktan sonra bebeği kendi kendine uyumaya alıştırmak için aşağıdaki yöntemi uygulamaya başlayabilirsiniz:

Birinci gün
Yanına giderek bebeği rahatlatmadan önce beş dakika ağlamasına izin verin. Bir sonraki seferde 10 dakika ve daha sonra 15 dakika bekletin. Bebek 15 dakikadan sonra halen ağlamaya devam ediyorsa, gecenin geri kalan kısmında bebek uykuya dalana kadar, rahatlatmak için yanına gitmeden önce 15 dakikalık bekleme süresini uygulamaya devam edin.

İkinci gün
Yanına gitmeden önce bebeğin 10 dakika ağlamasına izin verin. Daha sonraki seferde bebeğin yanına gitmeden önce 15 ve sonra da 20 dakika bekleyin. Bebek uykuya dalana kadar sakinleştirmek için yanına gitmeden önce 20 dakika beklemeye devam edin.

Üçüncü gün
Yanına gitmeden önce bebeğin 15 dakika ağlamasına izin verin. Daha sonraki seferde bebeğin yanına gitmeden önce 20 ve sonra da 25 dakika bekleyin. Bebek uykuya dalana kadar sakinleştirmek için yanına gitmeden önce 25 dakika beklemeye devam edin.

Üçüncü günün sonunda çocukların çoğu kendi kendine uykuya dalmayı başaracak ve bir haftanın sonunda ise bu yönteme mutlaka cevap vereceklerdir. Aksi halde çocuk doktorunuzla durumu görüşün.

Tekniğin hoşunuza gidebilecek yönleri
Kısa süreli üzüntü ve zorluk, ardından uzun süreli uyku: Sadece birkaç zor gecenin ardından bebeklerin çoğu kendi kendini teskin etmeyi öğrenir.

Bazı uzmanlar ve ebeveynler bebeğin kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesinin bağımsızlık yönünde önemli bir adım olduğunu düşünmektedirler.

Gece uyanmalarının azaltılması ve evdeki herkesin uykusunu daha iyi almasının sağlanması açısından bu yöntem son derece başarılıdır.

Tekniğin olumsuz tarafları
Bu yönteme kalbin dayanması kolay değil! İlk anda birkaç gün kısa bir süre gibi gözükse de, birçok anne-baba bebeğin uzun süre ağlamasına dayanamamakta ve dolayısıyla önerilen takvimi uygulayamamaktadır.

Bazı uzmanlar da bebeğin uykuya dalana kadar ağlatılmasının anneyi bebeğinin ihtiyaçlarına karşı duyarsızlaşmaya teşvik ettiğini ve ilk yılda bebekler için anne-babalarının kendilerine cevap ve güven vermesinin, kendi kendilerini teskin etmeyi öğrenmelerinden daha önemli olduğunu savunuyorlar.

Bazı uzmanlar da bebeğin uykuya dalana kadar ağlatılmasının anneyi bebeğinin ihtiyaçlarına karşı duyarsızlaşmaya teşvik ettiğini ve ilk yılda bebekler için anne-babalarının kendilerine cevap ve güven vermesinin, kendi kendilerini teskin etmeyi öğrenmelerinden daha önemli olduğunu savunuyorlar.

Yazının içindeki en önemli şey bu.
Bence tabii..
Bıraksınlar sevdikleriyle uyusunlar,sarılsınlar öpüşsünler yaaa...!
Ne zamana kadar yapcak zaten....

vicdan ve kalbimin sesi en iyi sestir bana göre..

evet. 3 dakika ağlatınca epey bir sakinleştirmeye çalıştım zaten. kıyamam ya. evet ne zamana kadar yapacak ki değil mi?

bu yöntemi de bir zamanlar büyük bebeğim için denemiştik..hey gidi günler...sallanıyordu ayaklarda o zamanlar..ve inat etmiştik 30 dakka ağlatmıştık :KK43:(...güzel günlere geçiş için iyi olacak diyerekten..neyse sonra çocuk psikologuna bahsettik durumdan, yani ayakta kan ter içinde çırpınarak ağlamasından (bizim onu gördüğümüzü bilmiyordu)...,psikolog: "aslında denenmiş de olsa, her yöntem çocuğunuza uymayabilir. siz çocuğunuzun dilinden daha iyi anlarsınız" dediğinde öfkelendiğimi hatırlıyorum..oysa kesin bir çözüm gibi sunulmuştu bize...

sonuçta yanına yatarak masal anlatarak ve uyku rutini oluşturarak çözdük işi...böylece sallamıyourz ve rahat rahat uyuyoruz, sonra kendi başına onu yatağında bırakıyourz...ah geceleri de bir kaç kez kalkıp bizi yanına çağırmasa...ama o da geçecek inşallah..

Ben De Kizimi Baslarda Salliyordum Sonra 1 Bucuk Yaslarinda Falan Sallanmayi Kendi Istemedi Baya Zorladi Bizi Kendiside Uyuyamiyordur 12- 1 Biz Bizim Kizla Ugrasiorduk En Sonunda Bayiliodu:)bi 10 Gun Surdu Sanirim Bu Sonra Kendi Uyumayi basardi Hep Ona Bu Guveni Asilamaya Calistik Ama Simdi 3 Yasina Gircek Kendisi Yatar Uyur Illaki Arada Cagirir Hepimiz Cocuk Olduk Korktuk Bazen Biseylerden Okadar Olacak Herseyin Bi Zamani War Bence Sabretmek Lazim Kendilerine Guvenmelerini Sahlamak Da Bizim En Buyuk Gorevimiz Bence

beniimkisi 2 yasında ama halasallanmak istiyo ve ona bi isim buldu nenni yap anne diyo yada kucağında salla diyo ben basaramadım kendi uyusun da bırakıyım olmadı yani korkmuyo karanlıktan kendine güveni var ama yalnız olmak istemiyo uykuyu sevmiyo o yüzden oynarken yalnız kalıyo isterse anlamadım ben onu cok oyuncu sabretcem artık 4 yasına kadar sallamam heralde insallah

Walla Ins Sallamassin:) Bi Alistilarmi Birakmiolar Cnk Bu Yaslarda Biraktirdin Biraktirdin Benim Abimi Annem Ilkokul 1 Giderken Bile Salliomus En Sonunda Tak Etmis Canina Ve Seni Ogretmenine Soyliycem Demis Abimde Utanmis Ve Birdahada Sallamamis:)

Ben cocugu aglatarak uyutmaya karsiyim.
o saatlerce aglamaktan helak olacak gücü kesilecek
sonra uykuya "dalacak" öylemi? böyle bir düsünce tarzi
bana cok ters.
O cocugun psikolojisini düsünün bir. Güvendigi annesi
onun koruyucu melegi onu korumaya gelmiyor, yalniz birakiyor
Yazik degilmi cocuga ayol!
Benim oglum 13 aylik ve ben dogdugundan berri yanimda
yatiriyorum saclarimla oynayarak uykuya daliyor, sonra
yatagina yatiriyorum.

iki oğlum var ikiside çok küçük büyükte duymuştum hatta denedim fakat fazla ağlamasına imkan vermedim ama ağlayınca hemen de yanına gitmedim,hatta kısık sesle elektrik süpürgesi çalıştır dediler denedim güya o ses çocukta anne karnında hissi uyandırırmış bu yöntemi de denedim bilmem işe yarıyormu ama büyük halen uykusu gelince kendi kendine uyur sıkıntısı olmaz,ama küçük çok fecii değil 10 dk 5 dk bile ağlamasına imkan yok keşke ağlasa sinirden ne yapıcağını nasıl ağlıyacağını şaşırır Kötü Kazen kıyamam da zaten illede hemn gidip kucağıma alıcam sokulacak bana:)

benim ablam bu yöntemi uygulamıştı ve başarılıdda olmuştu çocugu 1 yaşını geçti ve hep kendi uyuyo ben bebegimi uygulayamyorum aglamasına dayanamıyorum

Ben de hiç sallamadım kucağıma bile almadım kuzumda beni üzmedi ağlamadı maaşallah şimdi 7 aylık uykusu gelince yatırıyorum üztünü örtüyorum ya emerek yada emzikle uyuyuveriyor...

maalesef denedim ama başarılı olamadım. çünkü dahada hırslanan dahada huysuzlaşan ağlama tonu dahada artan bir bebk çıktı ortaya bende bıraktım. uykusu gelince alıyorum kucağıma hafif hafif vuruyorum sırtına hafifte sallaıyom kucağımda napayım. öyle gidiyor ama çok sık uyanıyor maalesef, halen dzüenli uykuya geçemedik

Boston Çocuk Hastanesi Pediatrik Uyku Bozuklukları Merkezi Direktörü Dr. Richard Ferber'in uyku eğitimi yöntemi Amerikan Pediatristler Akademisinin bebeklerin uykularını en iyi şekilde alabilmeleri için kendi kendilerini teskin etmeyi öğrenmeleri gerektiği yönündeki temel teorisine dayanıyor.

Ancak Dr. Ferber altı aylık ve daha büyük olan ve uykuya dalmak için sallanmak ya da emzirilmek gibi "uykuyu anne-baba ile ilişkilendirme" gereksinimi duyan bebekler için daha yapılandırılmış bir program öneriyor.

Bebeğin anne-baba tarafından teskin edilmesinden, kendi kendini teskin etmesine geçişi sağlayan Ferber yöntemi aşamalı ancak katı bir teknik. Yaygın inanışın aksine Dr. Ferber ne bebeğin kucağa alınmasının bebeği şımartacağını ne de anne-babanın hiç bir şey yapmadan bebeği yalnız başına ağlamaya terk etmesini savunmuyor.

Ne yapmanız gerekiyor?
Bebeği sakinleştiren ve uyku zamanın geldiği sinyalini veren bir uyku öncesi rutini oluşturun. Örneğin banyo yaptırmak, bir masal okumak ve bebeğe sarılmak gibi.

Gece beslenmeleri devam ediyorsa; bebeğin kendi kendine uyumayı öğrenmesinden önce; gece beslemelerinin yerini bebeğin sırtını sıvazlamak, hafif hafif poposuna vurarak pışpışlamak gibi anne-baba müdahalesini içeren bir yöntemin almasını sağlayın.

Her gece bebeği henüz uykuya dalmadan önce yatağına koyun. Bebeğin sesini kolayca duyabileceğiniz bir yerde, ancak farklı bir odada uyuyun. Düzenli aralıklarla bebeğin yanına gittiğinizde bebeği kucağınıza almayın, sallamayın ve beslemeyin. Bunun yerine sizin sesinizi duymasını sağlayın ve karnını ya da poposunu okşayın. Bebeği rahatlatmak için odaya her gidişinizde sadece iki veya üç dakika bebeğin odasında kalın. Zaman içinde Bu süreleri size en uygun zamanı bulacak şekilde ayarlayın.

Bu düzeni oturttuktan sonra bebeği kendi kendine uyumaya alıştırmak için aşağıdaki yöntemi uygulamaya başlayabilirsiniz:

Birinci gün
Yanına giderek bebeği rahatlatmadan önce beş dakika ağlamasına izin verin. Bir sonraki seferde 10 dakika ve daha sonra 15 dakika bekletin. Bebek 15 dakikadan sonra halen ağlamaya devam ediyorsa, gecenin geri kalan kısmında bebek uykuya dalana kadar, rahatlatmak için yanına gitmeden önce 15 dakikalık bekleme süresini uygulamaya devam edin.

İkinci gün
Yanına gitmeden önce bebeğin 10 dakika ağlamasına izin verin. Daha sonraki seferde bebeğin yanına gitmeden önce 15 ve sonra da 20 dakika bekleyin. Bebek uykuya dalana kadar sakinleştirmek için yanına gitmeden önce 20 dakika beklemeye devam edin.

Üçüncü gün
Yanına gitmeden önce bebeğin 15 dakika ağlamasına izin verin. Daha sonraki seferde bebeğin yanına gitmeden önce 20 ve sonra da 25 dakika bekleyin. Bebek uykuya dalana kadar sakinleştirmek için yanına gitmeden önce 25 dakika beklemeye devam edin.

Üçüncü günün sonunda çocukların çoğu kendi kendine uykuya dalmayı başaracak ve bir haftanın sonunda ise bu yönteme mutlaka cevap vereceklerdir. Aksi halde çocuk doktorunuzla durumu görüşün.

Tekniğin hoşunuza gidebilecek yönleri
Kısa süreli üzüntü ve zorluk, ardından uzun süreli uyku: Sadece birkaç zor gecenin ardından bebeklerin çoğu kendi kendini teskin etmeyi öğrenir.

Bazı uzmanlar ve ebeveynler bebeğin kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesinin bağımsızlık yönünde önemli bir adım olduğunu düşünmektedirler.

Gece uyanmalarının azaltılması ve evdeki herkesin uykusunu daha iyi almasının sağlanması açısından bu yöntem son derece başarılıdır.

Tekniğin olumsuz tarafları
Bu yönteme kalbin dayanması kolay değil! İlk anda birkaç gün kısa bir süre gibi gözükse de, birçok anne-baba bebeğin uzun süre ağlamasına dayanamamakta ve dolayısıyla önerilen takvimi uygulayamamaktadır.

aynısını denedım.ılk kızımda dayanamadım yapamadım.5yasına geldı hala uyutup kacıyoruz yada gece yanın aıstıyor:KK43:((
ıkıncıde bunu basardım.ılk 3gun her uykusunda 10dakıka agladı.artık umudu kestı.karnını doyurup altını temızleyıp gazını cıkardıktan sonraopup yatagına yatırıyorum ve gozlerının ıcı gulerek battanıyesıne sarılıp uyuyor.ben bunu 2,5aylıkkan yaptım su an 9aylık ve kendısı artık odasını yatagını ısaret ederek bana sokulup goturmemı beklıyor.
gercekten boyle cocukta annede rahat edıyoru.cunku dıger uyutma yontemlerı anneyı ve bebegı gerıyor:KK43:((( bebekler daha huzursuz uyuyor.
ben cok memnunum.buyuk kızımı ancak alıstıra bılıyoruz.sımdılık gecelerı uyanmıyor.aksamda babasıyla masal okuyup uyuyor.yalnız yatmaya daha tam alısmıs degıl yanı.bu sene okula basladıgında onuda alıstıracagızzz ınsaallah:)))))
kızlar emın olun deenyın.ılk gunlerde zor gıbı gelsede her ıkınızede kolaylık bu.vıcdasızlık degıl bu.o aglarken ben nasıl dururum degıl.bebege yatagını uykusunu duzenını daha bu yasta ogretmek.

benim canm oğlumda 8,5 aylık. Ne sallayarak ne de kendi başına uykuya dalıyo,
memede uyuyor şimdilik ama ileride ne şekilde uyur bilmiyorum.
bu arada kimse kusura bakmasın ama ben bebişimin 15, 20 dakikayı bırak bir dakika ağlamasına bile dayanamıyorum.

ayrıca hadi diyelim ki ağlamasına dayandık bıraktık yatağına ama benimki yatağında rahat durmuyor ki; kalkıyor yerinden, tutunuyor yatağı kenarlarına ondan sonra zaten ağlamayı kesip oyuncaklarına bakıyor. olmuyor olmuyor anlaycanız

Kızlar,bebeğinizi nasıl uyutuyorsunuz ? Ağladığında hemen kucağa alıyor musunuz? Sevgiler.:emir_bebek:

ilk dört ay battaniyenin arasında sallıyorduk.ölüyordum ya resmen.ama şimdi çok şükür ayağımda uyumaya alıştı.ağayımda sallayıp beşiğine koyuyorum.
ağladığında kesinlikle alırım kucağıma,hiç dayanamam:)

Ay tatlım maşaALLAH ya ne güzel bebişin var ALLAH bağışlasın..Ben kendi kendine uyusun istedim öyle alıştırdık başta,ananecik saolsun,bi geldii herşey değişti:KK70: ayakta salladı bi kaç kez şimdi hep istiyor anca çok yorulduğu zaman kendi kendine uyuyor.Bakıyorum gözler gidiyor öpüyorum onu gıdışından yatağına yatırıyorum1-2 dk söyleniyor (onu izliyoruz eşimle kapıdan:KK70:) sonra uyuyakliyor..Doktorlar bu şekilde tavsiye ediyor aslında ama dayanamıyoruz ki:KK70: Ağlayınca da paat kucağaaaa:KK70:

X