Kız Çeyizinde neler kesinlikle olmalı... Kız tarafı neler alır, Erkek tarafı ne alır?

mrb kızlar ben daha sözlüyüm evlenmemize 2 sene var bnde işe başladım yeni eksiklerimi yavaş yavaş kendim tamamlıyım artık diyorum. bugn liste çıkardık annemle aklımıza gelnler bunlar oldu

philips buharlı ütü
ütü masası
saç kurutma makin.
karyola takımı
2 kuş tüyü yorgan 1 mikrofiber yorgan
2 battaniye(bitane var)
tost makinası
blandır seti
döküm tencere(çeliğim var)
teflon takımı(büyük)'bi takım var'
2 bardak takımı günlük ve misafir için
çay takımı
yemek takımı (günlük) misafir için var
2 çatal bıçak takımı misafr ve gnlük için
bıçak seti
banyo takımı
klozet takımı
büyük banyo havlusu(bornoz takımım var)
15 iğne oyası tülbent
30 tane havlu
15 mutfak havlusu
2 nevresim takımı(5 tane var)
2 pike takımı
mutfak tahtası
su ısıtıcısı
çamaşır makinası
bulaşık m
yatak örtüsü
yatak odası halısı
küçük yatak odasına tv
duvar saati
kahve makinası
5 seccade(3 elde işlenmiş var)
10 tesbih
2 vitrin takımı(boncuklu,dantel) iğne oyasından var
mutfak takımı
süs eşyaları
son olaraktaelektrik süprgesi

bunlar al al nasıl biticek hiç bilmiyorum aileleri karıştrmak istemiorm kndi emeğimz olsn kıymet bilelim diye ama hayırlısı...

bulaşkla çamaşır makinası aldığımz için yatak odası takımını biz almicaz bu şekilde benm listem eğer eksiklerim varsa sölersnz sevinrm:KK1:

kızlar sizin adetlerde bütün beyaz eşyaları kız tarafımı alıyor :26: bizde ya bulaşık mk. yada fırın alır bide durumu varsa mobilya takımlarından birini alır tabi tüm mutfak ve tekstil ürünlerinden sonra :emir_bebek:

Cok ilginc valla.. kiz tarafi bu kadar cok mu sey aliyor.. erkek tarafi ne aliyor peki?? Bizim yurtdisinda valla kiz tarafi cok
az sey aliyor.. genelde erkek tarafi herseyi hazirliyor..:44::44: Cok zor valla..

kızlar tabı bu adetlere ve karsılıklı anlasmaya baglı ama bızde kız tarafı bulasık makınası fırın camasır makınası mutfak esyaları ve yatak odası mobılyası ve tabıkı yatak yorgan fılan alır gerısı erkek tarafına alt zaten gerıyede bısey kalmıyor onlar takı takıyor ya ole esıtlemeye calısmıslar akıllarınca ama kız tarafıda erkege takıyor tabı neyse bole ıste bız nısanlımla kendımız aldıgımız ıcın hıc bole dertlerımız yok:nazar:

ya bana çok saçma geliyo kız tarafı bunu alır erkek tarafı şunu alır muhabbetleri yani aileler ayrı ayrı görüşülür neler alabilir maddi durum nedir nasıldır diye sonra aileler birbirleriyle görüşüp bi karar verilir illa nihayetinde herkes bişeylere para veriyor bu yatak odasına verilmiş ya da halılara verilmiş ne fark eder ki üç aşağı beş yukarı cepten aynı para çıkıyor. tartışmak mantıksız ailelerde bu şekilde anlatıldığında anlayacaklardır herşeyi kız tarafına ya da erkek tarafına yüklemek ileride oluşabilecek sorunlara ortam hazırlar.

ya bana çok saçma geliyo kız tarafı bunu alır erkek tarafı şunu alır muhabbetleri yani aileler ayrı ayrı görüşülür neler alabilir maddi durum nedir nasıldır diye sonra aileler birbirleriyle görüşüp bi karar verilir illa nihayetinde herkes bişeylere para veriyor bu yatak odasına verilmiş ya da halılara verilmiş ne fark eder ki üç aşağı beş yukarı cepten aynı para çıkıyor. tartışmak mantıksız ailelerde bu şekilde anlatıldığında anlayacaklardır herşeyi kız tarafına ya da erkek tarafına yüklemek ileride oluşabilecek sorunlara ortam hazırlar.
Valla bnm annem anlamıyor kim ne alıcaksa onu alıcaz diyor :) o yüzden mecburen bizdee herşey paylaşıldı ..

Bende 3 aylik nisanliyim ceyizimi tamamlamaya calisiyorum.Mutfak ve yatak odasini biz alacaz. Mutfak hali perde yemek takimi catal bicak takimi tencere elektirikli supurge blendir seti utu tost Makinesi cayci bulasik ve camasir makinesi yatak odasi mobilya perde hali yastik yorgan nevresim bunun disinda banyo icin havlu bornoz vs de kiza ait boyle iste bizde daha elektrikli aletleri almadik daha dugune 9 ay var durduklari yerde bozulmasin dedik.Nisanlim da salon mobilyasi oturma grubu yemek masasi sandalyesi sehpa misafir odasi yatagi avizeler buzdolabi televizyon duşakabin gibi seyleri alacak hayirlisi olsun hepimiz icin gule gule kulanalim aldiklarimizi önemli olan bu:)

Ayrica portmanto ayakkabilik gibi seyleri de erkek tarafi aliyor

Son düzenleme:
Saydıklarınız alınıyorsa erkek tarafına pek bir şey kalmış olmuyor :)

X