Kız Çeyizinde neler kesinlikle olmalı... Kız tarafı neler alır, Erkek tarafı ne alır?

KIZLAR BENDE ALDIKLARIMI Bİ LİSTE ŞEKLİNDE YAPAYIM NELER VAR

-YATAK ÖRTÜSÜ,PERDESİ FONUYLA,NEVRESİM TK.,KÜLLÜK 2AD,MUMLUK 2ad,
YASTIK KILIFI 2AD,BATTANİYE,YERE HASIR HALI GİBİ, (BRİLLANT TAN ALDIM )
-HAVLULARIM DANTELLİ VE GÜNLÜK KULLANIMLI OLANLAR
-EŞARPLAR,PATİKLER,MASA ÖRTÜLERİ VS...
-SALON TAKIMI İNCİLİ OLANDAN
-MUTFAK TAKIMI PÜLLÜ BONCUKLU
-İÇ ÇAMAŞIRLAR (ERKEK BAYAN)
-GECELİKLER TK LAR
-NEVRESİM TAKIMLARI(15 ADET YAKIN)
-3 UYKU SETİ
-PİKE TK.
-BORNOZ TK.
-BATTANİYE 10ADET
YANİ YATAK ODASINDA NE VARSA ALDIM EKSİK YOK ALLAHA ŞÜKÜR BİTTİ.

-TOST MAKİNASI
-EKMEK KIZ.MAK.
-KETIL
-ÜTÜ
-RONDO
-N.MEYVA SIKACAĞI
-FİRİTÖZ
-MISIR PAT.MAK.
-MİKSER
-ŞARJLI SÜPÜRGE
-YEMEK TAKIMI 12KŞLİK
-KAHVALTI TAKIM 6.KŞLK
-BARDAKLAR (ÇOK ALDIM)
-ÇATAL BIÇAK (2 TANE ALDIM SANDIKLI İKİSİDE) MİSAFİR VE GÜNLÜK
KULLANICAM
-TEFLON TENCERE SETİ(KARACA)
-ÇELİK TENCERE SETİ (BMS)
-GÜNKLÜK YEMEK TAKIMLARI ÇOK VAR
-PASTA TAKIMLARI
-ÇAMAŞIR MAKİNASI
-BULAŞIK MAKİNASI
-ANKASTRE SET ÜSTÜ OCAK,DAVLUMBAZ,FIRIN,MİKRO DALGA
-ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE
-GÜMÜŞ VİTRİN TK.
-BİBLOLARIM (SALON VE OTURMA ODASI İÇİN)

YANİ AKLIMA GELMEYEN İNCİK BONCUKLAR YAZINCA NE KADAR ÇOK
OLUYOR AMA BAKINCA HİÇ BİŞEY YOK GİBİ KIZLAR VE İNANIN DAHA
BİR SÜRÜ EKSİĞİM VAR HERKES BÖYLE SIRALASIN OKUYUNCA ARADAKİ
EKSİKLERİMİZİ BULABİLİYORUZ.

kı seni benim abime alsam varınmı a.s. anam bu neeeeeee oglan evine hiç bişi kalmamış 15 tane nevresim takımı hı vaybe bi ömür yeter kısım zuahaha:1shok: resmen şok oldum yani dedim ben herkesden çok malzeme alıyom die ama vazgeçtim ama bu kadar kalabalıgında hiç gereği yok bence çünkü her yıl yeni şeyler çıkıyo güzel güzel valla benneyaptımki

kı seni benim abime alsam varınmı a.s. anam bu neeeeeee oglan evine hiç bişi kalmamış 15 tane nevresim takımı hı vaybe bi ömür yeter kısım zuahaha:1shok: resmen şok oldum yani dedim ben herkesden çok malzeme alıyom die ama vazgeçtim ama bu kadar kalabalıgında hiç gereği yok bence çünkü her yıl yeni şeyler çıkıyo güzel güzel valla benneyaptımki

NİŞANLI OLMASAM DÜŞÜNÜRDÜM CANIM ŞAKA ŞAKA NE BİLİM BENDE
NEVRESİM TK. HASTALIGI VAR ÇOK SEVİYORUM HERGÜN DEĞİŞTİRCEM
KISMET OLURSA BİRAZ TAKINTILIYIM GALİBA......:dance:laelaelaelaelae

börtü böcükcüm bunalrın hepsini almak zorunda değilsinki hayatım :kahve:
herşeyden bir kaç parça aldınmı yeter kalınında evlenicne alırsın a.s.
yeterki gönüller bir olsun şakkıdı
pılıymış pırtımış hiç önemi yok jeyyar
sen herşeyden azar azar adlınmı yeter şimdiden mutluluklar hayatım a.s.

e yani canım kendini zorlama ne kadar olursa dimi ama ailenide zora sokma bak sana bişey anlatayım aklıma geldi benim bi arkadaşım evlendi ama hiç birşeyi yoktu derler ya bi iğne bile ondan anneside bişey yapmamaşı herhalde neyse düğün zamanı bi gitiler mağazaya tam 4.5 milyarlık alışveriş yaptı bunların hepsini babasının üstüne yaptırdılar kıs evlendi adamacık hala borç ödüyo kıs aslıdna çalışıyodu alsa alabilirdi ama hep süse püse yatırdı paralarını valla böylede olunca o çeyizin hiç bi analmı kalmaz ben aldım herşeyimi ama hepsini kendim aldım anneme babama asla borça bırakmıcam allahın izniyle

bencede gerekli olanlari alirsan sen rahat edersin ,evlenince alirim deme ..sonra baska masraflar cikar sonra alirim sonra alirim der durursun ..fazlayada gerek yok ama evin esyasi tam evlenilmesi sonrasi icin rahat ..keske alsaydim der durursun....

aman herseyden olsun ama oz olsun dıyenlerdenım ama ınsan goruncede dayanamıyor o kadar cok sey cıkıo kı ınsan kendıne engel olamıyor

börtü böcükcüm işte bak yorganında var yastığında var battaniyernde var yok değil ya bi kaç parça daha alırısn mutfak için tamam dır hadi kolay gelsin canım a.s.

mızmız sen bi evlen ben sana düğün hedayesi plasitk kaşk ve tabaklar göndercem muhahahaha :roflol: plastik ne varsa alcam nan :roflol: hayır dua edersin bana demiiii :)))

kızlar ya madem hepimiz hazırlık yapıyoruz bir yerlerde kampanya olunca uygun bir şeyler alınca falan birbirimize haber versek nasıl olur ???

Arkadaşlar bu listeyi sayenizde ilk defa yapıyorum, benim de temmuzda düğünüm var, çok şey almışım gibi görünebilir ama aslına bakarsan pek bir şey almadım, zaten çeyizlik şeyleri annem kurslara giderken yapmıştı, anneannem, babaannem de bir şeyler yapmış..
Ben öğrenciyken kendi evim vardı, oradan kalan birkaç Mutfak eşyam var (pek eskitme fırsatım olmadı, daha 1,5 sene falan kullanmıştım o yüzden almıyorum). Babam biraz alışverişi sever, eskiden kredi kartları hediye kataloğu yolluyordu, yeni mutfak eşyalarımın çoğu da siemens ve o katalogdan alınmış yepyeni beni bekliyorlar. Yani kısmet evde birikenler çeyiz oldu bana

Şimdi sayıyorum;

çatal bıçak takımı, yemek takımı, tencere takımı bunların üçü beni çok seven bir tanıdığımızdan hediye geldi; bernando mağazasından alınmış.
PİKE TK, nevresim, çarşaf, masa örtüsü, şase (annem dikmişti) Dantel falan sevmem ama anneannem örmüş bir şeyler, ellerine sağlık

Aldıklarımız;
Yatak Odası (evkur dan aldım geçen hafta 600 YTL’ye)
Buzdolabı, Ç. Makinesi, B. Makinesi (üçü de bosch marka, bide telsiz telefon verdiler)
Elektrik süpürgesi, Havlular,baharatlık,yatak odası başucu lambaları,Gümüş Çay tepsisi,günlük çataldı bıçaktı kaşıktı IKEA’dan aldım,Banyo sabunlukları, yorgan (2-3 uyku setim var, tek kişilik takımlarım da zaten vardı… e yeter), yastık, tavalar (tefal)

evde hazır olanlar:mutfak robotu, şarjlı süpürge, kahve makinesi

Eski evimden eşyalar:: ütü (eski evimden, phillips marka, şu 90gr buhar verenden.. bu arada ütüyü gerçekten tavsiye ederim, çok kolay açıyor kırışıklıkları),narenciye sıkacağı,Mısır patlatma makinesi,el blenderi,saç kurutma makinası (ne marka olduğu belli değil ama bence çok önemli de değil), küçük çaydanlık,

bornoz takımı, banyo paspasları, su bardağı, kahvaltı takımı bunları kayın validem aldı, sağ olsun
ben 2 tane saten çarşaf takımı almıştım netten (ikisi 180 YTL’ye), geçen hafta bir tane de linens’te beğendik onu da aldık aşkımla
yatak örtüsü (ben çok beğenmiştim aşkım satın aldı, yataş ta şu anda %41 indirim var 160 YTL’ye aldı)
battaniye (1 tane var başka da istemiyorum, ben battaniyeyi hiç sevmem; ama onu da aşkımla evlenme teklif ettiği gün almıştık, birlikte kullanırız diye ANLAMLI BATTANİYEM BENİİMMMM )

NE ALACAĞIMA GELİNCE;

yatak, banyo sepeti, cezve takımı, oklava, süzgeç, havan, kova, ütü masası, kurutmalık, çamaşır sepeti,
perde (beni en çok bu korkutuyor), tost makinası, büyük çaydanlık, kettle

Erkek tarafına gelince;

mutfak masası ve sandalyeleri, ayakkabılık, banyo dolabı, ocak, aspretör, salon oturma grubu (aldı aşkım onu da evkur’dan)
yemek odası (alınacak), avizeler, halılar, oturma odası alacaklar… Öyle siz şunu bunu alın hiç konuşulmadı, bende olanlar ve aldıklarımla onlara da bunlar kaldı…

Son düzenleme:
Bir kizin ceyizinde olmasi gereken en onemli sey edebi ve namusudur.Gerisi bos arkadasim..

Bir kizin ceyizinde olmasi gereken en onemli sey edebi ve namusudur.Gerisi bos arkadasim..

Bence de önce kesinlikle o gelmeli..
sandığa önce saygı ve sevgiyi koymalı, gerisi gelir zaten..
Gene de insan özeniyor.... a.s.

Allah herkesi mesut etsin, umduğunu karşısına çıkartsın...

al al bitmez kız çeyizi bu karşılıklı konuşmaya bağlı bende yatak odası getirdim birde mutfakta aklınıza gelcek herşey,danteller,patikler,mutfak ve yatak odası perdesi birde halıları ve daha bissürü şey.....

ayy ne zor iş bu bende yapıyorum ama cidden hergün bişiy çıkıyor bari bende listemi yazıyım daha pek bişiy alamadım ama anca sıra geliyor...

aldıklarım:
yemek takımı 82 parça
çatal bıcak seti 96 parça
kahvaltı takımı 36 parça
battanye 2 adet
uyku seti 2 adet
yatak örtüsü
nevresim takımı biri saten 2 tane (biraz daha almayı düşünüyorum)
bornoz takımı
beyaz eşya (buz dolabı,çam.mak., bul.mak. annem aldı sağolsun)
ütü
çaydanlık (bir adet daha alıcam)
batikler lifler örtüler şallar (onları anacım yapmış zamanında canım)
mutfak robotu
halı yıkama makinası süpürgeli

şu sıralar alacaklarım..

ocaklı fırın
tencere takımı set halinde (çaydanlık cevze tk.süzgeç v.s)
1adet battanye+3 adet nevresim takımı
günlük yemek tk. çatal bıcak
saç kurtma mak.+tost mak+ketıl +
12 li 4paket çay ve su bardağı,rende,kova,toz küreği,maşrapa,bulaşık leğeni
şekerlik,bıcak seti,salata tabakları,kepçe seti,baharat takımı,limon sıkıcağı,nihale,yer sofrası+sofra bezi
çay tepsileri,börek tepsileri ve borcam
kek kalıpları,oklava,iki adet çöp kovası,çay süzgeci ekmek sepeti iki adet
duvar saati-meyvelik-şu tekelekli masalar varya bi tane ondan -yumurta fırçası-iğne iplik makas
sabunluk-çamaşır sepeti-kirlilik-çamaşır kurutmalık-

şimdilik listem böle..daha ne alim bilmiyorum,,bi eksik varsa söleyin lütfen:)

bence ailene baskı yapıp şunuda alın bunuda alın deme.ne kadar az şeyle gidersen o kadar kıymetin oluyo valla billa.halıları falanda almış annen.hiç gerek yok bence.çok şey aldırıpta sonra oturup ailen için üzülme.herşey oluyor sırası gelince nasıl olsa.ve birde şöyle bişey var.artık kız tarafı erkek tarafı bişey kalmadı.sen isteyeceksin onlar yapacak.şu olacak şu renk olacak diyeceksin iş bitecek.yazık falanda değil onlara bence,gül gibi kız alıyorlar daha ne istiyorlar.acıma,acınacak hale gelirsin,haberin bile olmaz.sevgilerle....

selam kızlar yeni üye oldum bu kadarmı konu olur bi sitede pardon kulüptü dime burası.
mız mız arkadaşım bende nişan hazırlığı yapıyorum, bi taraftan da çeyiz alıyoruma. artık bunu erkek tarafı şunu kız tarafı alır diye bişi kalmadı. çiftler kendi çalışıp kendi alıyo hiç bişiyi takmayın annecinle kafanıza olur herşey sağlık huzur olsunda

duydumkı bı ceyız lafı hemen kostum geldım bende sözlendım nısan olcak bızde mutfak esyası halılar perdeler çamasr bulasık mak fırın yatak odasını oo say say bıtmez en ıyısı allah mutluluk versın gerısı kolay sağlık olduktan sonra evlensen eksık olsada calısr alırsınz herkese mutluluk dılıyorum

X