El Sanatları Kulübü(Öğreniyor_Öğretiyoruz)

craftideasculpeylizard6zb1.jpg

Çok Şirin oldu değilmi çocuklarınıza oyuncak yada odalarına şirin bir süs:asigim:

craftideasculpeylizardpr6.jpg

büyük plastik bir saksının üstünü cuvalla kaplayın ( tutkalla yapıştırın) kalın ip halatları iğneyle üstüne iliştirin daha önce altına biraz tutkal sürün su bazlı boyayla yada yağlıboyayla üstünü zevkinize göre renklendirin içine bol tutkallı
suya batırdığınız gazetelei doldurun doldurduğunuz kısmın üstünede cuval iliştirin deniz kenarından topladığınız renkli taş ve midyeleri vernikleyip üstüne doldurun nazar boncukları koyun
üst bölümüne çiçekçiden aldığınız kuru çiçekleri yada plastik çiçekleride koyabilirsiniz sevgiler

Muhteşem bir fikir ablacım.Aynı yöntemle ozaman minik saksı var bende resimdekinin daha ufağı servis sehpası olarak düşünebilirim demekki camıda monte etmem gerekiyor düşmesin, kırılmasın.... enfes bayıldım bu fikre oldukçada kolay gerçekten:hooray:

Çok sevdim ablacım sehpayı kesinlikle yapıp sana gösteririm..Seninde o güzel ellerine emeğine çok teşekkür ederim.Harikasınn sen:asigim::1hug::hooray:

41933819oa0.jpg

Üç tane ince uzun şerit örüyoruz. Lastik örerseniz daha düz, bir sıra ters bir sıra düz örerseniz resimdeki gibi daga yuvarlak bir atkı elde edersiniz. Üç şeriti resimdeki gibi aynı renk yada farklı renklerde örebilirsiniz. Evdeki artmış yünleri değerlendirmek için farklı renklerde örmek iyi bir fikir. örgü bittikten sonra uçlarına ponpon yapıyoruz. Şeritleri lastik örerseniz düz durması için aralarda gizli dikişle tutturabilirsiniz.

Ayrıca ponpon yapımı bilmeyen arkadaşlarımız bu linki tıklyabilirler Buket sağolsun resimlerle yapımını eklemiş hepinize kolay gelsin alıntıdır arkadaşlar çok cici bir model :asigim:http://www.kadinlarkulubu.com/cizimleriyle-ponpon-yapimi-t134565/index.html

ms eda benim becerim örgü konusunda fazla gelişmiş değil ama senin için
hergün özel bir kanalda elişleri öğreten güzel bayanın sitesinden alıntı yaptım umarım sakıncası yoktur ve umarım işine yarar sevgiler
MODEL 22 KIRMIZI PATİKLER

MALZEMELER:
• 1 yumak Vizon / renk : 3641
• Kullanılan şiş numarası 3,5

YAPILIŞI:

Prinç örgünün yapılışı:
• 1 ilmek yüz,1 ilmek ters sıra sonuna kadar aynı şekilde örülür.
• Arka sıradan örerken düzün üstü ters,tersin üstü yüz örülür.Pirinç örgüsü aynen bu şekilde devam eder.

• Patiğin örülüşü:20 ilmekle başlanıp pirinç örneği kurulur.
• 4. sıradan sonra 5.sırada patiğin tek tarafından artırmaya başlanır.23 ilmek olana kadar er sırada tek taraftan 1 ilmek artırılır.
• 23 ilmek olunca 4 sıra artırmadan örülür, böylece burun kısmı ortaya çıkıcaktır.
• Daha sonra yine eksiltmeye başlanır.20 ilmek olana kadar eksiltilir.
• Yine 4 sıra örülür 20 ilmek 23 ilmek yapılır.
• Düz olan (artırılmamış taraf) topuk kısmından 11 ilmek eksiltilir.
• Diğer 12 ilmek hiç artırmadan 4 sıra örülür.
• Tekrar eksiltilen 11 ilmek artırılarak 23 ilmeğe çıkarılır .( artırma ve eksilmelerin yapıldığı tarafta, her ön sırada 1 ilmek)
• Yine 20 ilmek kalana kadar eksiltmeye devam edilerek 4 sıra örülüp bitirilir.
• Bittikten sonra üst bantı 4 ilmek lastiğin ağız kısmından çıkarak 17 sıra üst bant örülüp bitirilir.
• Arkadan 7 ilmek çıkarılarak arka taraf örülmeye başlanır ve 8 sıra ördükten sonra bitirilir
• Patiğin yanlarından birleştirilerek şekil verilir.

Merhaba canlarım

Boş bırakmadığınız için bu bölümü hepinize teşekkür ederim..Ve oldukça yoğun bir dönem geçirdim misafir açısından o yüzden bakamadım bir türlü affınıza sığınıyorum..Netten alıntıların dışında kendi yaptıklarımdan örneklerde vermek istiyorum nihayet boş vakit yakalayabildim umarımda sizlerle kalabilirim yapacak ve öğrenilecek okadar çok şey varki..Diğer bölümlerde kendi yaptıklarını ekleyen arkadaşlarımızda var hepsi enfes yaptıklarını keşke burda bizlerde barçman ablam gibi anlatsalar yeni elsanatlarını bizlerde öğrensek hepinizin katkılarını bekliyorum..Şimdiden teşekkürler..

ms eda benim becerim örgü konusunda fazla gelişmiş değil ama senin için
hergün özel bir kanalda elişleri öğreten güzel bayanın sitesinden alıntı yaptım umarım sakıncası yoktur ve umarım işine yarar sevgiler
MODEL 22 KIRMIZI PATİKLER

MALZEMELER:
• 1 yumak Vizon / renk : 3641
• Kullanılan şiş numarası 3,5

YAPILIŞI:

Prinç örgünün yapılışı:
• 1 ilmek yüz,1 ilmek ters sıra sonuna kadar aynı şekilde örülür.
• Arka sıradan örerken düzün üstü ters,tersin üstü yüz örülür.Pirinç örgüsü aynen bu şekilde devam eder.

• Patiğin örülüşü:20 ilmekle başlanıp pirinç örneği kurulur.
• 4. sıradan sonra 5.sırada patiğin tek tarafından artırmaya başlanır.23 ilmek olana kadar er sırada tek taraftan 1 ilmek artırılır.
• 23 ilmek olunca 4 sıra artırmadan örülür, böylece burun kısmı ortaya çıkıcaktır.
• Daha sonra yine eksiltmeye başlanır.20 ilmek olana kadar eksiltilir.
• Yine 4 sıra örülür 20 ilmek 23 ilmek yapılır.
• Düz olan (artırılmamış taraf) topuk kısmından 11 ilmek eksiltilir.
• Diğer 12 ilmek hiç artırmadan 4 sıra örülür.
• Tekrar eksiltilen 11 ilmek artırılarak 23 ilmeğe çıkarılır .( artırma ve eksilmelerin yapıldığı tarafta, her ön sırada 1 ilmek)
• Yine 20 ilmek kalana kadar eksiltmeye devam edilerek 4 sıra örülüp bitirilir.
• Bittikten sonra üst bantı 4 ilmek lastiğin ağız kısmından çıkarak 17 sıra üst bant örülüp bitirilir.
• Arkadan 7 ilmek çıkarılarak arka taraf örülmeye başlanır ve 8 sıra ördükten sonra bitirilir
• Patiğin yanlarından birleştirilerek şekil verilir.

Evet bu akşam barçman'ın bulup eklediği bu anlatım üzerine oturup denedim ve oldu kızlar. Ama 1 yaş hatta daha büyük için çocuklar için oldu, bebekler için bunu küçültüp denemek lazıım. Birde şema ekliyorum anlamanızı kolaylaştıracak, benim işime çok yaradı. Şimdi birde kolay bir hırka buldum onu deneyeceğim ve ekleyeceğim, kolay gelsin herkese.

dscf1102zp8.jpg

Merhaba Kızlar
Bu takı benim kendi yaptıklarımdan ve yapılışı oldukça kolay..Kısaca hemen anlatayım sizlere...
Gerekli malzemeler

0.25 mm misina
İstediğiniz renkte kombin yaratabileceğiniz resimde gördüğünüz gibi kum boncuğun bir ölçü büyüklüğünde boncuk isterseniz kumboncuta olur:emir_bebek:
Araya ekleyebileceğiniz boncuklar değişik sizin zevkinize kalmış tamamen
Ve kapatmak için gerekli malzemeler İsterseniz papağan ucuda kullanabilirsiniz
Yapılışı ise
Misinayı uzun kısa nasıl görünmesini istiyorsanız 5 eşit parçada birleştiriyorsunuz ve yapılan örnekte görüldüğü gibi boncukları diziyorsunuz dediğim gibi oldukça basit resimdende anlaşılabiliyor.Diğer apartları takıp kapatıyorsunuz..İstediğiniz renk boncuk olur nasıl isterseniz tamamen zevk işi...
Bileklik ise sadece tele geçirilen boncuktan oluşuyor istediğiniz boyutta teli kesip yapabilirsiniz..Kolay gelsinn:1hug:

kızlar hareketlenmenize sevindim bu kapıcı bulunan evler için gazete ve ekmek kutusu
kutuyu ince zımparayla güzelce zımparalayın elinizi sürdüğünüzde pütür yoksa tamamdır sonra her yerini yaldız boyayla boyayın üstüne patina süngeriyle yaldızın içine biraz kahverengi koyup patineleyip eskitin
üstü için kozalakları en alt bölümünden 3 yaprak bırakarak kesin
sonra kozalaktan yaptığınız çiçekleri meşe palamutu sap defne tohumu minyatür nar yani tabiattan bulup kuruttuğunuz nesneleri dizayn edip sıcak silikon tabancasıyla kutuya yapıştırın üstüne yer yer sprey yaldız sıkın ve su bazlı cilayla cilalayın kolay gelsin

Ablacım enfesikiside ellerine sağlık aynı teknikle benim yaptığım bir kutu buda çukulata kutusuydu önce damla ve inci boncuklarla süsledim sonra yaldızla eskitmeyle boyadım

dscf1134wc3.jpg

dscf1135fr7.jpg

hob0077a.jpg
hob0077.jpg

Her evde büyükçe bir kavanoz mutlaka vardır. Peki ya böylesine bir değişim geçirmiş bir vazo? Yapımı çok basit olan bu çalışma için, beğendiğiniz deseni taşıyan bir peçete edinin. Gerisini uygulamak son derece kolay.

Malzemeler
Büyük boy cam kavanoz (kahve ya da konserve kavanozu olabilir), desenli peçete, makas, peçete tutkalı, beyaz akrilik boya, sünger ve fırça.

Uygulama

İşe başlamadan önce kavanozun içini ve dışını iyice temizleyip, yağ ve kirden arındırın.
Ardından akrilik boyayı, sünger yardımıyla tamponlayarak, kavanozun dış
yüzeninin tümünü beyaza boyayın.
Peçeteden kullanmayı düşündüğünüz motifi keserek çıkartın. Peçetenin iki katını resimli olan üst katından ayırın.
Peçete tutkalı ve fırça yardımıyla, peçeteyi zemine, hava kabarcığı kalmamasına dikkat ederek yapıştırın.
Tüm zemini bu biçimde bezedikten sonra kurutup sprey vernikle tüm zemini koruma altına alın. Verniklemeyi açık alanda, 45 derecelik açıyla dairesel hareketlerle yapmayı ve koruyucu maske takmayı unutmayın.
Size özel vazonuz hazır. Balkonunuzda keyifle kullanabileceğiniz vazonun içine, dilerseniz peçetenizdeki çiçeklerin aynısını koyarak, görsel anlamda bir bütünlük de yakalayabilirsiniz.
Aynı uygulamayı kullanmadığınız cam servis tabaklarınızın üzerine de yapabilir ve eviniz için şık ve dekoratif aksesuarlar elde edebilirsiniz.

hob0080.jpg

Terlikten bir torba yapmayı denediniz mi? Duvarda çok şık duruyor gerçekten. Yapması kolay ve çok işlevsel. İster girişe asın içine şemsiye, çekecek gibi fazlalıkları doldurun, ister banyoya asın lif ve benzeri malzemenizi içinde saklayın, ister mutfağa koyup içine çöp poşetlerinizi doldurun. Ne yaparsanız yapın evinize renk katacağı kesin. Nasıl mı?

Terliğin alt ve üst kısmını oluşturacak parçayı kağıda çizin ve kesin. Böylece kalıbınızı oluşturun. Çift kat kumaş üzerine kalıbı yerleştirip bir cm dikiş payı ile kesin. Aynı kalıbın bir cm küçüğünü de sünger üzerine koyup, kesin. Çift kat kumaş arasına süngeri koyup dikin. Alt taban ve üst parçayı da dikerek terliği oluşturun. Üst kısmına dantel, fisto gibi malzemelerle süsleme yapın. Arka kısmına da bir kanca takın. Terliğiniz hazır bile.

herkeze iyi günler yessillim ellerine sağlık elişlerin çok güzeller
bende yaptığım seramik hamuruyla süslediğim bir şişeyi ekleyim dedim bunu kavonozlarada uygulayabilirsiniz üzüm kiraz gibi meyvalarla süsleyebilirsiniz
unun içine dekupaj tutkalı yada çiçek yapımında kullanılan tutkaldan ekleyip hamurunuzu yoğurun hamurdan minik parçalar alarak istediğiniz şekli verin ve kurumaya bırakın hamur kuruyunca ahşap boyasıyla boyayın su bazlı vernikle vernikledikten sonra istediğiniz objeye sıcak silikon tabancasıyla yapıştırın
NOT yaptığım menekşelerin ortasına hamurum yaşken hazır çiçek tohumları
koydum

Esennil yaka kesimi yuvarlak olacaksa ortadan 15-16 ilmek kes.Normalde ben 20 keserim ama çocuk olunca biraz eksilt.
Şimdi..diyelim 60 ilmeğin var şişte yani yaka kısmına geldiğinde 60 imek bulunuyor elinde diyelim..15 ilmeği 60 dan çıkararak hesapla..45 i ikiye böl çünkü yarısını ayrı öreceksin.
22 ilmek ör,15 ilmek kes,kestiğin yeri öreceksin şimdi..iki sıra sonra 1 ilmek kes..tekrar iki sıra sonra 1 ilmek daha yeterli olur.. Biraz daha ör yaka bitip omuz hizasına gelince düz çık ve kes.
Diğer bölüme geç ve aynı işlemi uygula..İki ucu da bitirdikten sonra arkayla birleştir ve dik.(Arka kısımda bitirmeye 3-4 sıra kala kes çünkü arka ile ön birbirini tutmaz) Diktikten sonra yakadan ilmek al ve lastik yap
Takılırsan ben burdayım..Kolay gelsin.

Arkadaşlar bu şapka ve eldiveni ben ördüm.
Şapka:
90 ilmek başladım..10 sıra 1 ters 1 düz bordo ile ördüm.Mavi ipe geçip 4 düz 3 ters örmeye devamettim.8 sıra olunca düz ilmekleri saç örgüsü olarak burktum(Saç örgüsü: ilk iki ilmeği sağ şişe al sola geçir..diğer iki ilmeği sağ şişe al bu 4 ilmeği sol şişe geçirip ör) 4 lü düz ilmekleri saç örgüsü olarak bur 3 ilmeği ters ör..her 8 sırada bir aynı işlemi yapın.Arka sırada terse ters düze düz örün.Kafa genişliği bitiği yerde her 9 ilmekte bir kesin..Her sırada aynı işlemi yapıp 9 ilmekte bir keserek şişte 4-5 ilmek kalıncaya kadar devam edin.Kalan ilmeklerin içinden ip geçirip büzdürün.Arkadan dikin.Ponpon yapın..
Eldiven:
32 ilmekle başladım bordo renkle 10 sıra bir ters 1 düz lastik yaptım.Mavi ipe geçip düz örgü ördüm(4 şişle) Başparmak kısmından 1 ilmeğin sağ ve solundan 2 sırada bir 2 ilmek artırdım..Toplam 8 ilmek olunca artırmayı bıraktım.Mavi renk 15 sıra olunca baş parmağında oluşan 9 ilmeği ipe geçirip bıraktım..Mavi ip 17 sıra olunca en sondaki 7 ilmeği ipte beklettim..2 sıra sonra yüzük parmağıyla işareti ipte beklettim..Orta ipte maviyle 7 sıra örüp kestim.Baş parmağa bordo ip bağladım 7 sıra örüp kestim.İşaret parmağıyla seçeye turuncuyla devamettim 7 sıra..Yüzük parmağına da bordo takıp 7 sıra örüp kestim..
Umarım anlatabilmişimdir.

hülyacığım bende örgüden anlarım ama bu örnek hiç net değil:KK43:( ajurlu bir çalışmayı bu netlikten çıkaramazsın zaten ....ayrıca bir tane dahi tam motif yok modelde :KK43:((bu süvetermi yoksa,düşük kollu önden düğmeli süveter modeli şeklinde bir hırkamı????ne kadar iyi bilen olursa olsun bu veri ile bu örnek çıkarılıp tarif edilemez gibi geliyor bana...ancak örneği biliyorsa o başka....o zaman bile bir motifi tamamlayacak kadar her sıranın tarifini verecek oda yazı dilinde hayli karışık ve zor:KK43:((ifade sıkıntısı olur........ne ise belki anlatabilen olur...yinede şemalı anlatım ister diyorum ben.....sevgiler

X