Primolut -n Kullananlar

primolut-n progesteron salgısını arttırmak ve düzene sokmak için kullanılır. çoğu kadın bunu (artık kimden duydularsa) tatil için, denize girmek için falan kullanıyor, regl olmamak için. fakat bu pek sağlıklı bir şey değil.

kadınlarda her adet döneminde endometriyum tabakası, yani rahmin içi kalınlaşır. bebek için hazırlıktır bu. daha sonra döllenme olmayınca bu tabaka komple sökülür ve dışarı atılır. zaten buna adet kanaması diyoruz. bu, normal kadınların başına gelen şey. fakat kimi pcos hastalarında endometriyum tam olarak dışarı atılamaz. her adet döneminde tabaka yeniden kalınlaşır ve yine tam olarak dışarı atılamaz. bu da üst üste gelen doku ve düzenli olarak atılamadığından dokunun kalınlaşıp bozulması demek olduğundan rahim kanseri riskini doğrurur.

bendeki durum buydu. 5 yıl boyunca yasmin kullandım adet düzenleyici olarak. yoksa adet olamıyordum zaten. ileri derecede pcos hastasıyım çünkü. sonra gittiğim bir doktor bana yasminin bana hiç faydası olmadığını ve rahim iç tabakasının kansere doğru gidecek derecede kalınlaştığını söyledi. durum o kadar kötüydü ki biyopsi yapmak zorunda kaldı. allahtan ki alınan parçalardan bir şey çıkmadı.

sonra bana her zamanki gibi glukofen ve bu sefer değişik olarak primolut-n yazdı.

bu ilaç, her adet döneminde salgılanan, progesteron diye bir hormon içeriyor. bu hormon endometriyumu besliyor. pcos hastalarında bu hormon yeterince salgılanmadığı için endometriyum sert ve kalın oluyor, dökülmüyor. bu ilaç, endometriyumun beslenmesini, normal kadınlarınki gibi bir hale gelmesini ve dökülmesini sağlıyor.

olayı bu yani.

bu ilacı 6 ay boyunca düzenli olarak kullandım ve hala kullanmaya devam ediyorum. 2 hafta önce gittim en son doktoruma ve 7 mm incelme olduğunu söyledi. artık endometriyumum benim yaşımda, normal bir kadınınkiyle aynı incelikteymiş.

böylece 5 yıldır yasminin yapamadığını primolut 6 ayda yaptı.

tedavi açısından kullanıldığında inanılmaz derecede şahane bir ilaç. fakat hormon takviyesi olduğu unutulmamalı ve "yaa 10 günlük tatilimin tam 3 gününde denize giremeyeceğim!" gibi anlık zevkler için mümkün olduğunca kullanılmamalı.
Merhaba. Vermiş olduğunuz bilgiler çok aydınlatıcı ben de bugün gittim bana iki kutu verdi dostinexle beraber 9gün önce adetim bitmişti yeniden başladı ve bu rahatsızlıktan dolayı artık strese girmiş ağlıyordum nedeni ise gittiğim her doktor başka bir doktora yönlendiriyordu ve ben daha çok geriliyordum. Gitmek bir tarafa o hastanede beklemek beni çıldırtmıştı hiçbir tedavi başlanmadı geçen yıl göğsümden süt geliyordu gittim ama hiçbir şey yapılmadı inanılmaz sıkıldım hep bi yerlere sevk edildi nöroloji ye gittim nörolog hipofiz bezi tümörü teşhisi bıraktı üstüne üstelikte ms hastasısın dedi. Ben sandalyeye çakılıp kaldım kaç tane nörolaga gittim yok birşey dediler tamam yokta neden ordan oraya sevk ettiniz nörolog=beyin cerrahi=dahiliye=endokroloji=kadın doğum doktoru ya nasıl strese girdim anlayın artık bende ki hormon tavan yaptı artık.. Doktorlarda insan neden anlamıyorlar ki bir çoğu ben o gün neler yaşadım artık anlatamam ve bugün sağolsun kadın doğumcu tedaviye başladı nihayet. Ama buradaki yorumları okuyunca ilaç yönünden tedirginim sporda yapıyorum umarım kilo derdim olmaz inşaallah öpüyorum kızlar...

Slm kızlar benım adetlerim duzensiz Dr bu
nu verdi 3 ay kullanıcam adetin 19.gunu basliycam 7 gun gunde 3 defa kullanıcam ne işe yarıyor ve ben 3 yıldır bebek istiyoruz olmuyo adet duzensızligınden

Merhaba arkadaslar. Adetimi one almak icin bu ilaci kullandim. 5 gun boyunca gunde iki defa. Arastirma yaptigimda ilaci kestikten 2-3 gun sonra adet baslar diyor. Fakat 5. Gun oldu hala tik yok. Az kullandigim icin mi boyle oldu? Bi kac gune daha olmazsa tekrar ilaca baslayip geciktirmek icin kullanicam yaklasik 9 gun daha. Bu kadar cok kullanmanin bi zarari var mi

Merhaba arkadaşlar ilk defa adet geciktirici hap kullanıcam çoğu yoruma baktım ve beni korkuttu kullanıp kullanmama konusunda kararsız kaldım ama içmem gerekiyo birde troid ilacı kullanıyorum acaba ikisini kullandığım için çok fazla yan etkisi görürmüyüm :KK43:

Arkadaşlar bu ilaç adet düzensizliği yapıyor mu iki ay önce Dr verdi kullandım bırakınca adet oldum ama sonraki ay 31. Günümde adet oldum bu ay 19. Günümde adet oldum. Yani geçen ay geç oldum bu ay çok erken oldum acaba bu ilaçla mi alakali

primolutn konusunu bende cok arastırdım. kullandım ve cogu yazılan etkıler bende olmadı. ılk kullandıgım 3 gun bıraz zorladı ama sonrasında sankı reglım yenı bıtmıs gıbı rahattım karnım şişmedi göğüslerim şişmedi. sadece ayaklarım bıraz şişti okadar reglımı 10 gun gecıktırdım.ılacı bıraktıktan 3 gun sonra regl oldum baya cok oluyor ılk 2-3 saat sancım cok oldu suan sancı falan yok. ılk defa kullandım gerekmedıkce kullanmamak lazım tabıı ama dugunler ve tatil nedenıyle kullandım.

Ben regl'im gecikince primolut n ilacını 4 gün günde 3 defa kullandım sonrasında bıraktım akabinde reglimin gelmesini beklerken adaçayı kekik çayı da tükettim ilacı bırakalı 1 hafta oldu ve sonuç mükemmel regl'im geldi ama adaçayı ve kekik'in de faydası büyük ...Sevgiler

Primolut N Adet Geciktirici Kullanımı
Primolut N,kadınlar için özellikle çok özel günlerde ve yaz aylarında tatil denk gelen günlerinde regl günlerini ertelemeleri için yapılmış harika bir ilaçtır. Genel olarak regl erteleme özelliğinin dışında doktorlar tarafından farklı tedaviler içinde kullanılabilir. Yapmış olduğu uygulama regl tarihini ileri bir tarihe ertelemek ve istenilen dönemler içinde olmamasını sağlamak olacaktır.Adet geciktirici ve adet söktürücü olarak da bilinmektedir.

Primolut N Nasıl Kullanılır
Eğer âdetinizi ertelemek istiyorsanız mutlaka ama mutlaka 2 ya da 3 gün öncesinde başlamanız gerekiyor. Adet olduktan sonra ya da bir gün öncesinden pek etki etmez ve boş yere içilmiş olunur. İlacı kullandığınız dönem boyunca adet olmaz ama adet olmanın tüm belirtilerini yaşayabilirsiniz. Özellikle göğüsleriniz büyür ve hassasiyet başlar. Vücutlarda ödem ve şişkinlik olabilir.

Kanamalarımda Düzensizlik yapar mı?

Primolut N kanamalarda bir düzensizlik yapabilir gibi bir durum söz konusu olamaz ama bu kişinin tamamen bünyesi ile alakalıdır. Her bünyede farklı durumlar gösterebilir. Bir sonraki âdetinizde düzensizlik olması çok ciddi bir durum olmasa da, bunun devam etmesi ciddi bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu gibi bir yan etki yaparsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ne kadar kullanılır

Adet geciktirici olarak bilinen bu ilaç mutlaka ve ön görülen bir kıstas olarak 3 gün önceden başlanmalı ve günde 2 kez olarak alınmalıdır. Sabaha ve akşam olmak üzere ele alınan bu ilaçlar ile adet olma tarihinizi ortalama bir hafta atabilirsiniz.

Hangi durumlarda İlaç Kullanılmaz

Eğer ilacı kullandıktan sonra çok şiddetli baş ağrıları ya da daha önce görülmeyen rahatsızlıklar baş gösteriyorsa derhal ilacı bırakınız ve doktorunuz ile görüşünüz.

Kullanıcı Yorumları

Primolut N kullanıcı yorumları arasında olumsuz olarak en çok kişilerin regl düzenlerinin bozulduğunu görüyoruz. Her ay düzenli ve aynı olan kişilerde sapma ya da gecikme olabiliyor. Bu gibi riskleri almak istemiyorsanız o halde ilacı hiç kullanmayacak ve adet düzeninizi bozmuyor olacaksınız. Yaklaşık 2 ay içinde adet döngüsü tekrar düzeliyor ve eski haline geliyor. Bu ilaçları mecbur kaldığınız dönemlerde içmeniz ve asla alışkanlık haline getirmemeniz gerekmektedir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba , Emzirme dönemi sonrasi 2 kez dūzenli adet oldum sonra 1 ay atladi ve Aralik da tekrar regli oldum bu çok aşiri yoğun bir kanamaydi ve 10 gūn sūrdū artik yūrūyemiyor hareket edemiyordum dūşūnūn pet yetmiyordu sonrasinda drumu aradim gittim kontrol etti Primolut verdi kanamayi kesmemiz gerektiğini söyledi 10 gūn kullandim gūnde 3 tane 2 gūn önce bitti kendisi hap kullanimi bitince 2 gun en fazla 3 gūn kadar tekrar kanamam olacagini ve kesileceğini söyledi ama yine ayni yoğunlukla devam etmeye basladi 3 gūn sonra normal randevum var umarim o gūne kadar kesilir kendiliğinden yoksa böyle kanamaya devam edersem vūcudumda kan kalmayacak .. Kontrolsūz gelisen kanamayi durdurmaya yönelik verdi bu hapi ama birKtigim an yine ayni şiddetli kanamalara devam ...

Kizlar primolut adet duzenlesin diye doktor verdi 1 hafta sonra adet olcaksn dedi buteli 4 gun oldu leke var sade niee oylee devami olmicak herhalde bunun adet olamadjm daha nedendir yasayn varmi olamayan gec olan yada kullanan

İyi akşamlar bende primolut kullanıyorum 2.ayım sizin probleminiz neydi bende yan tesirleri oldukça etkili oldu ama mecburen devam etmek zorundayım

Merhabalar bu ilaç bende yapmadığını bırakmadı desem yalan olmaz terleme sinir şişkinlik şu yaşıma kadar adet sancısı çekmeyen beni kıvrandırdı ama sonucu güzel olacaksa katlanmaya değer

Ben tedavi amaçlı kullanıyorum adet kanamam çok fazla ve çok uzun sürdüğü için doktora gittim asla böyle bir problemim yoktu adet günüm 3 günü geçmezdi ve yoğunluğuda pedimi kirletmezdi bile ama bir anda böyle oldu tanı hormonel bozukluk stres kaynaklı ve şu an 2. Kutuya başladım bakalım nasıl olucak..

Merhaba , Emzirme dönemi sonrasi 2 kez dūzenli adet oldum sonra 1 ay atladi ve Aralik da tekrar regli oldum bu çok aşiri yoğun bir kanamaydi ve 10 gūn sūrdū artik yūrūyemiyor hareket edemiyordum dūşūnūn pet yetmiyordu sonrasinda drumu aradim gittim kontrol etti Primolut verdi kanamayi kesmemiz gerektiğini söyledi 10 gūn kullandim gūnde 3 tane 2 gūn önce bitti kendisi hap kullanimi bitince 2 gun en fazla 3 gūn kadar tekrar kanamam olacagini ve kesileceğini söyledi ama yine ayni yoğunlukla devam etmeye basladi 3 gūn sonra normal randevum var umarim o gūne kadar kesilir kendiliğinden yoksa böyle kanamaya devam edersem vūcudumda kan kalmayacak .. Kontrolsūz gelisen kanamayi durdurmaya yönelik verdi bu hapi ama birKtigim an yine ayni şiddetli kanamalara devam ...

X