Para biriktirmek uğruna herşeyden vazgeçilmeli mi???

Saruboceq

İki Kız Annesi :)
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
12.358
218
Ben 16 Aylik Evliyim.yaklaşik 6 Yil üzerine Evlendik Eşimle.eşim Taniştiğimizdan Bu Yana Hep Bir şekilde Para Biriktirmeye çalişirdi.bana Da Derdi Ama Ben çeyizimi Kendim Yaptiğim Için Tüm Parami çeyize Yatiriyordum.(kendisi şansliydi Ona Düşen Herşeyi Ailesi Yapti)
Düğünde Takilanlari Aldi Benden.bozulamayacak Olanlari Birakti diğer Bilezikleri Ve Liralari Ve Parayi Alip Bozdurup Bankaya Yatirdi.kendi Parasinida üzerine Koydu.şimdi Hala Para Biriktirme Derdinde.bazen O Kadar Kziyor Sinirleniyorumki Yani çalişip Istediğim Gibi Harcayamadiktan Sonra Niye çalişiyorumki Ben Diyorum.bazen De Hoşuma Gidiyor Ilerisi Için Iyi Olucak Diye.
Hadi Siz Anlatin Bakalim..sizler Para Biriktirebiliyormusunuz Ve Buna Nasil Bakiyorsunuz.herşeyden Kasip Biriktirmeli Mi Yoksa Yemeli Mi???

Son düzenleme:
canım bızde evlendıgımızde benım ceyızımı ailem yaptım gerı kalanın hıc bırısını esımın aılesı yapmadı :eek:klava:halıyle altınlar bozulup mobılyalara gitti üstüne üstlük bırde salon borcu derken 1.5 sene borç odedık sımdıde ancak calıstıgımızı bırıktırıp bırseyler yapmaya calısıyoruz bebek de :emir_bebek: yapamdık :çok üzgünüm:

bu devirde para biriktirmek şart...biz biraz harcamayı seven bir çiftiz sanırım...bu yüzden ben parayı bağlayacak bişeyler bulnaya çalışıyorum...araba almak vs. gibi...parasız da olmuyor ki...ama tabi abartmamak lazım galiba...

ben kendi çeyizimi kendim yaptım borçsuz evlendim kocamla,onun da biraz borcu vardı hepsini 7 ayda ödedik! ama şimdiaskere gidiyor. en az 6 aylık kiranın kenarda olması gerektiğini söyleyerek parayı biriktirdi. saolsun çok düşüncelidir. ben kendi maaşımla öderim ama yinde o yokken sıkışmamı istemiyor canım kocam!

aferinn senin kocacıına...bu tür işleri kocaların düşünmesini hep sevmişimdir...:)))

Genellikle patron şirketlerinde ya da SSK'lı çalışan insanlar olduğumuz için gelecek kaygısı mutlaka para biriktirme düşüncesine itiyordur hepimizi. Elbette yaşlılığımıza yatırım yapmak, çocuklarımıza gelecek hazırlamak güzel bişey. Ama hayatın telafisi yok arkadaşlar. Geçen yaşınızı ömrünüzü geri getiremezsiniz. 10 yıl sonra iyi bir paranız olabilir ama 10 yıl önceki arzularınızı yapacak ne enerjiniz ne de hevesiniz artık kalmaz. O yüzden evet para biriktirelim ama abartmayalım kendimize de ayıralım. Ben bazen diyorum ki birşeye 10 yıl sonra kavuşma ihtimalim varsa - bütçemi kısarak- biraz daha rahat yaşayarak 13 yılda kavuşayım. O üç yıllık birikim benim lüksüm olsun. Daha az biriktireyim ama mahrum da kalmayayım herşeyden. Dikkatli, planlı ve de doğru harcadıktan sonra inanın ne mahrum kalırsınız ne de parasız. yerimseniben

Gülşahcım bende henüz 6 aylık evliyim. Biz evlenmeden önce beyaz eşyalarımızı alıp ödemiştik. Annemde çeyizimi bitirmişti zaten. Evlenirkende benim ailemde kendi aileside mobilya, halı ve perdeleri kendileri aralarında hallettiler. Bize az birşey kaldı ödememiz gereken fotoğraflar falan. Ancak halen kendimizi toparlayamadık. İkimizde çalışıyoruz iyide kazanıyoruz Allah'a şükür. Ama daha kenara 1 lira bile atamadık. Takılar bankada kasada ama para biriktiremiyoruz. Biriktirmemiz gerekiyor bende bundan yakınıyorum. Çünkü isteklerimiz bitmiyor. Önce araba istiyoruz sonra ev istiyoruz. Bizim biraz sıkmamız gerekiyor galiba. Yani gülşahcım tabiki köle gibi çalışıp beyler gibi yemeği de bilmek gerekiyor bence. Ama hayat standardını düşürmeden. Çünkü gençlikte geri gelmiyorki arkadaşım.

bütün ay çalışıyorsun yoruluyorsun ee tabi ki harcıyacaksın! yoksa insan hayattan keyif alamaz! sana tavsiyem gülsem,maaşını aldığın gün eve gelmeden kuyumcuya git,artık ne olursa çeyrek,yarım ve ya tam altın yaptır. hem değerli,hem de bozdurmaya kıyamıyor insan:1hug:

çaktırma öyle yapıyorum zatenn...kocacım yoktur buralarda di mi...az da olsa bir miktar parayı yok sayıyorum ve altın alıyorum...bir büyüğüm söylemişti her aybir çeyrek altın alsan, ki hiç gözüne gelmez, emekli olduğunda bir araba parası olur sana diye...hakikaten öyle...küçük bir hesap yaptım bu konuda...ama bennn 2 araba parası planlıyorum:sm_cool::teytey::teytey:

Genellikle patron şirketlerinde ya da SSK'lı çalışan insanlar olduğumuz için gelecek kaygısı mutlaka para biriktirme düşüncesine itiyordur hepimizi. Elbette yaşlılığımıza yatırım yapmak, çocuklarımıza gelecek hazırlamak güzel bişey. Ama hayatın telafisi yok arkadaşlar. Geçen yaşınızı ömrünüzü geri getiremezsiniz. 10 yıl sonra iyi bir paranız olabilir ama 10 yıl önceki arzularınızı yapacak ne enerjiniz ne de hevesiniz artık kalmaz. O yüzden evet para biriktirelim ama abartmayalım kendimize de ayıralım. Ben bazen diyorum ki birşeye 10 yıl sonra kavuşma ihtimalim varsa - bütçemi kısarak- biraz daha rahat yaşayarak 13 yılda kavuşayım. O üç yıllık birikim benim lüksüm olsun. Daha az biriktireyim ama mahrum da kalmayayım herşeyden. Dikkatli, planlı ve de doğru harcadıktan sonra inanın ne mahrum kalırsınız ne de parasız. yerimseniben

EVET HAKLISIN SANIRIM...
AMA SANIRIM BENİM EŞİM BİRAZ ABARTIYOR GİBİ...
BAZEN BOĞASIM GELİYOR ONU SIRF BU YÜZDEN.ERKEKELRE GÖRE BİR ÇOK ŞEY GEREKSİZ.
SAÇLARINA FÖNÜ SEN ÇEKEBİLİRSİN,KAŞLARINI ALABİLİRSİN,MÜMKÜNSE RÖFLEDEN VAZGEÇ KENDİ RENGİNE DÖN..AMAN BİR SÜRÜ AYAKKABIN VARKEN NE GEREĞİ VAR Bİ TANE DAHA ALIOSUN..YUMUŞATICI KOYMANA GEREK YOK ÇAMAŞIRLARA..HEM TUVALETE HEM MUTFAĞA AYRI AYRI ÇAMAŞIR SUYUNA GEREK YOKKİ..KIYAFETLERİNİN İÇİNE GİREMİYORSAN YENİ BİŞELER ALMAK YERİNE ZAYIFLAMAYI DENE Bİ 5 KİLO..ARABAYLA HERYERE GİTME..VE BUNUN GİBİ KAÇ KATI..
İŞ DE BENİM KOCAM senağlama senağlama senağlama

EVET HAKLISIN SANIRIM...
SAÇLARINA FÖNÜ SEN ÇEKEBİLİRSİN,KAŞLARINI ALABİLİRSİN,MÜMKÜNSE RÖFLEDEN VAZGEÇ KENDİ RENGİNE DÖN..AMAN BİR SÜRÜ AYAKKABIN VARKEN NE GEREĞİ VAR Bİ TANE DAHA ALIOSUN..YUMUŞATICI KOYMANA GEREK YOK ÇAMAŞIRLARA..HEM TUVALETE HEM MUTFAĞA AYRI AYRI ÇAMAŞIR SUYUNA GEREK YOKKİ..KIYAFETLERİNİN İÇİNE GİREMİYORSAN YENİ BİŞELER ALMAK YERİNE ZAYIFLAMAYI DENE Bİ 5 KİLO..ARABAYLA HERYERE GİTME..VE BUNUN GİBİ KAÇ KATI..

Tabi bunu söyleyen erkekler; kendi arabası ile heryere gidebilen kadınlara, saçları fönlü bakımlı makyajlı hergün farklı giyinen kadınlara, üstü başı mis gibi kokan hatunlara bakmadan, takdir etmeden, hayranlık duymadan da geri durmazlar nedense:sm_confused:

Gülşahcım bende henüz 6 aylık evliyim. Biz evlenmeden önce beyaz eşyalarımızı alıp ödemiştik. Annemde çeyizimi bitirmişti zaten. Evlenirkende benim ailemde kendi aileside mobilya, halı ve perdeleri kendileri aralarında hallettiler. Bize az birşey kaldı ödememiz gereken fotoğraflar falan. Ancak halen kendimizi toparlayamadık. İkimizde çalışıyoruz iyide kazanıyoruz Allah'a şükür. Ama daha kenara 1 lira bile atamadık. Takılar bankada kasada ama para biriktiremiyoruz. Biriktirmemiz gerekiyor bende bundan yakınıyorum. Çünkü isteklerimiz bitmiyor. Önce araba istiyoruz sonra ev istiyoruz. Bizim biraz sıkmamız gerekiyor galiba. Yani gülşahcım tabiki köle gibi çalışıp beyler gibi yemeği de bilmek gerekiyor bence. Ama hayat standardını düşürmeden. Çünkü gençlikte geri gelmiyorki arkadaşım.

EVET JULİED CİM ÇOK HAKLISIN..
AMA BEN YOLU BULDUM MAAŞIMI DİREK ELİNE VERİYORUM.PRİMİMİ İSE KESİNTİYE UĞRATIYORUM.İÇİNDEN BİR MİKTARI KENDİME AYIRIP SONRA VERİYORUM ELİNE.PRİMİMİ HESAPLAMASI BİRAZ ZOR.TAM TOPARLAYAMIYOR YANİ..BEN DE ÇOK İSTERİM AMA EŞİME KURUŞU KURUŞUNA VERMEYİ.AMA VERMİYORUM.BİRAZ DÜZELENE KADAR DA VERMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM CANIMMM
:teytey:

EVET HAKLISIN SANIRIM...

canım senin eşin hakikaten biraz abartmış...okadar da değil tabiki...ama ben kadınların bu tür konuları yani kendi masraflarıyla ilgili konuları eşlerine kabul ettirebileceklerini düşünüyorum...kullandığın yöntem onu ikna etmiyorsa farklı yöntemler dene...son şans olarak da bence birkaç gün bırak kendini eminim canım bu ne hal istersen bir kuaföre git diyecektir...ya da bu havlular çok setrt diyecektir...bu birkaç kişide denenmiş ve etkili olmuş bir yöntemdir...yerimsenibenyerimseniben

canım bende senin gibi düşünüyorum.

elbette birikim en dogru akilci davranistir ama asirisi hayati kisitlamaktir bence dozunu kacirmadan birikim yapmak guzel ve akillicadir yoksa bogazimizdan kisip
gezmeyi ve biraz eglenceyi asiri kisitlarsak hayata olan bagimiz ve mutlulugumuz azalir kazanmayi bildigimiz gibi birazda yasamayi bilmeliyiz bu hayata 1 kez geliyorum asirisi bence zarardir

Biz gerektiği yerde harcayan gerektiği yerde para biriktirmeyide bilen bir aileyiz.Eşimle ben hiç borçsuz evlendik.Bütün eşyaları aileler aldı.Beş yıllık evliliğimiz var ve çok şükür bir ev ve arabaya sahibiz.Birde dünyalar tatlısı bir kız çocuğuna.Bunu niye yazıyorum?Çünkü çocuk hiçbirşeye mani değildir.Hatta aileye bereketiyle gelir.

canım senin eşin hakikaten biraz abartmış...okadar da değil tabiki...ama ben kadınların bu tür konuları yani kendi masraflarıyla ilgili konuları eşlerine kabul ettirebileceklerini düşünüyorum...kullandığın yöntem onu ikna etmiyorsa farklı yöntemler dene...son şans olarak da bence birkaç gün bırak kendini eminim canım bu ne hal istersen bir kuaföre git diyecektir...ya da bu havlular çok setrt diyecektir...bu birkaç kişide denenmiş ve etkili olmuş bir yöntemdir...yerimsenibenyerimseniben

AHHH GÜLSEM AHHHHH sengözlerimebaksanab

BEN BU ADAMI 7.5 YILDIR TANIYORUM YOK ANAM YOK.BU ÖYLE HAVLULARDAN FİLAN RAHATSIZ OLMAZ.SAÇINA FÖNÜ SEN ÇEK DİOR.BİRAZ KAYINVALİDEMLE DE ALAKALI SANIRIM BU İŞ.KAYINVALİDEM YUMUŞATICI KOYMAZMIŞ ÇAMAŞIRLARA RENGİ GİDER DİE ÇORABIN İÇİNE SABUN KOYARMIŞ O HEM MİS GİBİ KOKUTURMUŞ HEMDE MASRAFSIZMIŞ..
KUAFÖRE AYDA BİR GİDER KAŞLARINI KENDİ TOPARLAR SADECE ŞEKİL VERDİRMEYE GİDER.SAÇLARINI KENDİ BOYAR AYDA BİR GİTTİĞİNDE O DA GÜNÜ VARDIR ZATEN.FÖNÜNÜ O BAHANEYLE ÇEKTİRİR.
KAYINVALİDEM 4 ÇOCUKLA DOLMUŞLARDA GİTMİŞTİR HERYERE BENDE DAHA ÇOCUK BİLE YOK...ARABAYLAYIM..
KAYINVALİDEMDE TEMİZDİR AMA BENİMKİ TİTİZLİK BOYUTUNDA TEK ÇAMAŞIR SUYU YETER YADA HER YENİ ÇIKAN TEMİZLİK MADDEYİ ALMAZ KAYINVALİDEM KİMYASAL MADDE ONLAR DİE.SABUN ONUN KURTARICISIDIR...
YANİ SANIRIM BİRAZ DA KAYINVALİDEMLE ALAKALI BENİM YAŞADIĞIM DURUM.KAYINVALİDEM DE BENİM GİBİ OLSA BENİM EŞİMİN GÖZÜNE PEK GELMEZ BUNLAR...AMA SANIRIM EŞİME GÖRE MÜSRİF DAVRANIYORUM ASLINDA GERÇEKTEN DEĞİLİM..:uhm:

EVET HAKLISIN SANIRIM...

Haksızda sayılmaz canım ya.Beni cimrilikle suçlayabilirsiniz ama para kolay kazanılmıyor. Zenginsen alırsın ayrı mesmele ama bütçe sınırlıysa kaşlarını kendin alabilirsin. Fönü kendim çekiyorum ben. Sonra her yıkamada yumuşatıcı kullanmam bazılarında. Mutfakta bulaşık yıkıyorsam oturma odasının ışığı yanmaz, vs.... İnan küçük ayrıntılar ama paranın en çok gittiği yerde bu ayrıntılar. Ayrıca erkekler bazı şeyleri gereksiz görürler evet ama bu onların yaşam tarzı, ama bak bir düşün gereksiz gördüğü şey gerçekten doğru olabiliyor. mesela yumuşatıcı çok elzem bişeymi sence? Bence diil :emir_bebek:

çok haklısın hayatta küçük ayrıntılara dikkat etmek lazım.para kolay kazanılmıyo fönünün kendin çekip kaşlarını kendin alsan ne olur veya mutfağa ayrı banyoya ayrı çamaşır suyu alsan ne farkeder...çok saçma

Hayatta Sikintin Bunlar Olsun Bence Sen Abartiyorsun Arabayla Gezdiğini Pirlantalari Flnda Arada öne Sürüyosun Eşin çok Hakli Bence

çok haklısın hayatta küçük ayrıntılara dikkat etmek lazım.para kolay kazanılmıyo fönünün kendin çekip kaşlarını kendin alsan ne olur veya mutfağa ayrı banyoya ayrı çamaşır suyu alsan ne farkeder...çok saçma

BENİM TEMİZLİK ANLAYIŞIMDA TUVALETE KULLANDIĞIM ÇAMAŞIR SUYUNU MUTFAĞA GEÇİRMEK YOK..
ÇALIŞIYORUM HERHANGİ BİR GİDERİM YOKKEN YANİ SİGARAM FİLAN BU PARAYI HAFTADA BİR KUAFÖRE VERMEK BANA GEREKSİZ GELMİYOR.KAŞLARIMIDA ALAMIYORUM CANIM ACIYOR,KIL KÖKLERİM KALIN OLDUĞU İÇİN..
KÜÇÜK AYRINTILARA DİKKAT EDİYORUM ZATEN AMA STANDARTLARIMIN DIŞINA ÇIKMAKTAN DA HOŞLANMIYORUM BEN.ÇALIŞMASAM KENDİMİZİ GEÖİNDİRMEK ZORUNDA OLSAM HERŞEYDEN KISAYIM DA YAPTIKLARIMA KARIŞIYOR OLMASI DAHA SAÇMA..

X