Evimizde Tasarruf

ilknuray

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2007
309
2
41
Arkadaşlar,
evlerimizde,işyerimizde nasıl tasarruf yöntemleri uygulayabiliriz??
Faturalarımızı aşağı çekmek adına,
uygun alışveriş yapmak için şeklinde fikirlerimizi paylaşalım mı??

sevgiler...
a.s.

toplu alışveriş uygulaması yapıyoruz evde ihtiyaçlar neyse belirlenip büyük boylardan alıyoruz temzilik ürünleri makarna vs hepsinden sonra ufak ufak dolduruyorum kullanıcağım kadar faturalardan tasarruf etmek için çamaşır olayında biriktirip yıkıyorum 2 parça renkliiçin çalıştırmam kolay kolay evde zaten akşamdan akşama ışıklar yanıyor yada tv izleniyor mesela mutfakta iç yapıyorsam ışıkları yv kapatırım.su tasarrufu yapmak içinde sifonuun iç takımını değiştirdim küçülttük biraz gereksiz su israfından kaçınmaya çalışıyoruz evde tasarrfulu ampullari kullanmaya başladık.faturalarda baya azalma oldu.

bizde toplu alışveriş yapanlardanız..ürünlerin büyük boy ve kampanyalı olanlarından alıyoruz..evde ise elektrik konusunda ve özellikle su konusunda tasarruf gerekiyor..mesela tv yi kumandayla deil direk kapatırım..başka bi odada işim varsa tv yi kesinlikle açık bırakmam..çıktığım her odanın 1 saniyeliğinede olsa ışıklarını kapatırım..10 dakikalığınada olsa bilgisayarı açık bırakmam..su konusunda da bulaşık makinası kullanıyorum o zaman su gerçek ten çok daha tasarruflu oluyor bu ve bunu gibi şeyler..faturalarda baya bi fark görüyorum..

açken yiyecek alışverişine çıkmamak,büyük marketlere alışverişe gitmemek,kıyafet alışverişini sezon sonalrında yapmak gerekli! tabi evde de su ve elektrik harcamalarına dikkat etmek gerekir.

a.s motacım katılıyorum sana.bu gibi durumlarda insanın gözü dönüyor sanki.ayrıca ben eskiden 3-5 parça için çamaşır mak./bulaşık mak. çalıştırırdım.şimdi valla tıka basa dolduruyorum,kendimede hayret ediyorum.ayrıca enerji tasarrufu için ampülleri değiştirdim.bu arada arkadaşlar biryerde okumuştum;tv,dvd.m.seti,bulaşık mk.,çamaşır mak. vs...elk.aletlerin açma kapama düğmeleri varya sürekli kapalı tutun,tasarruf sağlıyormuş(genelde tv yi hep uzaktan kumanda ile kapatarız,kalkıp düğmeye basmayız ve o ertesi akşama kadar açık kalır )birde elk saatleri digital olanlar akşam 22:00 den sonra çalıştırsınlar elk aletlerini acayip fark ediyor görürler.inanmayan hemen gitsin bir elk. faturasına baksın.3 bölümde fiyatlama var...en pahalısı da saat 17 ile 22 arası.

Bizde Elimizden Geldiğince Tasarruflu Davranmaya çalişiyoruz.toplu Alişveriş Yapiyoruz Evet Ama Kesinlikle Büyük Marketlerde Değil.çok çeşit Ve ürün Olduğu Için Ister Istemez Fazla Harcama Yapiliyor.toptan Fiyatina Satiş Yapan Marketler Var Onlari Tercih Ediyoruz.ve Gerekli Olan Temel şeyleri Almaya çalişiyoruz.önemli Olan Bir Diğer Noktada Kredi Karti Kullanmiyoruz.bulaşiği Bulaşik Makinesinde çamaşiri Biriktirip Yikiyoruz.tasarruflu Ampul Kullaniyoruz.
Tabi Bunlarin Yaninda Tasarruf Yapacağiz Diyede Hayattan Soyutlanmiyoruz.aşiriya Kaçmamak Kaydiyla Sosyal Yaşantimizida Sürdürüyoruz.

benim eşim bu hesapları iyi yapıyor.bende ona bırakıyorum bu konuları.ışıkları kapama,çamaşırı biriktirme zaten zorunda olduğumuz konular..
ama herşeyin büyük boyunu alma bencede iyi bir tasarruf yöntemi.ve de mesela 3 al 2 öde kampanyaları onları takip ediyor benim eşim.böylece markete gitme ihtiyacımızda fazlasıyla düşüyor.sadece kahvaltılık almaya gidiyoruz çoğu zaman.
onun haricinde en büyük tasarruf yöntemi bence çarşıya çıkmamak die düşünenlerdenim bölece aklınızda bişe kalmıor

bence de büyük marketler tam para tuzağı,aklında olmayan herşeyi alıp geliyosun
liste yapıp dışına çıkmamak en güzeli

Arkadaşlar,
evlerimizde,işyerimizde nasıl tasarruf yöntemleri uygulayabiliriz??
Faturalarımızı aşağı çekmek adına,
uygun alışveriş yapmak için şeklinde fikirlerimizi paylaşalım mı??

sevgiler...
a.s.

Önceleri rastgele heryerden alisveris yapardik, simdi daha uygun olan alisveris yerlerini seciyoruz mesela. Üstümüze basimiza en pahalisini degil, daha uygun olanlari aliyoruz vede cok gerekli oldugu zaman. Baska hicbiryerden kisitlamiyoruz. Gözümüzdede hicbirsey kalmiyor, birseyi almak istedigimizde aliyoruz ister ucuz olsun ister pahali olsun. allahima bin sükürler olsun gecinip gidiyoruz kimseye muhtac kalmiyoruz, allahtan tek dilegimde bu zaten.

Kimseye muhtac kalmayalim bu bana yeter. Allah herkeze nasip etsin.

Genellikle alışverişe çıkmadan önce liste yapar ve listeye uyarım.
Her ne kadar büyük marketlerden alışveriş yapsam da listeye uyulduğunda sorun olmuyor.
Büyük boy ürünler daha hesaplı olduğu için onları tercih ediyorum.
Ayrıca 2 alana 1 bedava tarzı kampanyalardan da yararlanmaya gayret ediyorum.
Su ve elektrik tüketimine dikkat ediyoruz.
Kıyafet, ayakkabı gibi alışverişleri mümkün mertebe sezon sonunda yapıyorum.

Çok güzel bir konu olmuş,daha ilginç cevaplar var mı acaba?
Gerçekten başka neler yapılabilir çok merak ediyorum.
Bende toplu alışveriş yapıyorum ve çok daha bereketli oluyor sanki aldığımız şeyler.
Ama büyük marketleri tercih ediyorum nedense.Tüm fiyatların gözönünde olması güzel oluyor.Küçük marketlerde pek yazmıyorlar fiyatları.İkide bir sormaktan hoşlanmıyorum.

Biz çok ekmek tüketiyoruz,elektiriği de çok harcıyoruz.Daha ekonomik olmam lazım.

ben bütün ampulleri özellikle bu son zamlardan sonra tasarruflu yaptım.bulaşık ve çamaşır makinasını iyice doldurmadan çalıştırmam.tv bilgisayar gibi aletlerin fişini çekerim.bizim kaloriferlerimiz merkezi sistem doğalgaza oranla çok hesaplı oluyor zaten.mutfakta tüp kullanıyorum misafirim yoksa çayı saatlerce ocakta tutmam ara ara ısıtırım inanın buda baya fark yaratıyor.

X