Gebelikte ilk 3 ay,ikinci 3 ay,son 3 ay yaşananlar

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
İlk 3 Ay ;

Bebeğin organlarının gelişmeye başlama ve tamamlanma, ayrıca annenin de gebeliğe adaptasyon sürecidir.

Bu dönemde gebelik heyecanının yanı sıra ufak tefek sorunlarda başlar.

Fiziksel Değişiklikler
# Bulantı Kusma
# Göğüs Hassaslığı
# Kilo Artışı
# Kasık Ağrısı
# Huy Değişiklikleri
# Halsizlik, Yorgunluk

İkinci 3 Ay ;

Bebeğin hızla geliştiği ve kendini anneye tamamen hissettirmeye başladığı dönemdir.

Fiziksel Değişiklikler
# Kabızlık
# Yanma ve Ağrılar
# Gebelik Lekelenmeleri, Cilt Döküntüleri
# Bacak Krampları
# Kilo Artışı
# Aşermeler

Son 3 ay;
Artık doğuma hazırlığın başladığı ve bittiği dönmedir.

Fiziksel Değişiklikler
# Psikolojik Problemler ve Gerginlik
# Yorgunluk, Halsizlik
# Karın, Bel, Kasık ve Bel Ağrıları
# Nefes Darlığı
# Midede Ekşime

off son üç aydaki belirtilerin hepsi var:KK43: özellikle çok gerginim.az kaldı sıkıyorum dişimii:)))

daha erken bulantılarının başlamasına.ama hiç bulantının olmamasıda anormal bi gebelik demek değildir bence.mesela benimde bu aya kadar hiç bulantım olmadı.bu haftaya kadar çok rahat geçirdim gebeliğimi cnm

yarın 34.haftaya girecem.bulantılarım 12.haftada falan başladı.çok az oldu allahtan.ama her gbede farklı olabiliyo cnm.sen yinede doktorunla konuş.sorunsuz bi hamilelik geçirirsin inşallahh:)))

son 3 aya girdim ama pek bişim yok sadece dokunsan ağlayacak modundayım ağlamak için bahane arıyor gibiyim.. bide kas çekilmeleri çok oluyor ayağımda normalde zaten çok yoğurt yiyen biriyim ama yetmiyor galiba kızımda benim gibi yoğurt canavarı olacak gibi görünüyor... :KK70:

evet ne dogru tespitler:)düne kadar bişeyim yoktu..7 haftalık bebiş.ve ben çok kötüyüm:KK43:halsizim,dolabı açınca kokusu burnumu deliyor..biryeere çıkmak istemiyorum)bittim yani...toparlanmam için birşeyler öneren var mı?

Gülşah bende çok zor geçirdim ilk dönemi ama yapacak fazla birşey yok. Ben yağlı, baharatlı, etli ve salçalı yemeklere dayanamıyordum ve onlardan uzak durdum. Fazla sıvı ile doldurma mideni ki bulantın artmasın. Canın ne istiyorsa onu ye ve söylemişlerdir sıksık az az ye. Yürüyüş falanda iyi geliyormuş hem bulantılar için hemde anneyi rahatlatıyormuş

X