9-12 aylık bebeğin beslenmesi :

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
# Bu dönemde yetişkinler için pişirilen ev yemeklerinin çoğunluğu püreler halinde, az baharatlı, az tuzlu olarak bebeğe verilebilir. ***Çocuğunuz 1 yaşına gelince aile ile birlikte mama sandalyesini sofraya yaklaştırarak yemek yemeğe alıştırınız ve kendi kendine yemesine fırsat tanıyınız. Sebze, meyve, köfte, patates gibi yiyecekleri küçük parçalar halinde hazırlayarak önüne koyunuz. Bebeğinizi beslemeye başlamadan önce birlikte vakit geçirin, bebeğinizle onu cesaretlendirecek biçimde konuşun. Beslemeye başlamadan önce ağzını açmasını bekleyin. Bebeğiniz parmaklarıyla mamasını tutmak isterse, izin verin. Sevmediği besinler için zorlamayın, bir süre vermeyin ve tekrar ayni besini bebeğiniz açken vermeyi deneyin.

ÖRNEK MENÜ (12 Aylık Bebekler İçin)
# Uyanınca: Anne sütü Sabah: Kahvaltı 1 çay bardağı şekersiz süt (120 ml) .½ kibrit kutusu peynir 1 yumurta (gün aşırı) 1 tatlı kaşığı reçel veya pekmez ½ ince dilim ekmek veya 2-3 adet bisküvi Ara: 1 çay bardağı meyve püresi

Öğle: 5-6 silme yemek kaşığı kıymalı sebze püreleri (kıymalı dolma içleri, terbiyeli veya sebzeli köfteler, sebzeli tavuk veya balık, kuru baklagil püreleri 5-6 silme yemek kaşığı patates püreleri (makarna, pilav, vb) 1 çay bardağı içecek (süt ve/veya su)

İkindi: 8-10 yemek kaşığı yoğurt Ekmek, evde yapılmış ince bir dilim kek veya 2-3 bisküvi 6 yemek kaşığı meyve püresi
Akşam: 8-10 yemek kaşığı muhallebi veya öğlenin aynısı Anne sütü ...

Dr. Aysun Gökalp

benim oğlum 9 aylık ama pütürlü gıdaları yemiyor. örneğin yoğurtla beraber pilav vermeye çalışıyorum hemen kusuyor.şehriye çorbasındaki şehriye tanesini 10 parçaya bölüyorum ki içebilsin. halbuki pilav, ezilmiş makarna ve dolma içi yemesi gerekiyormuş ama ne mümkün yedirebilmek...

benim oğlum 9 aylık ama pütürlü gıdaları yemiyor. örneğin yoğurtla beraber pilav vermeye çalışıyorum hemen kusuyor.şehriye çorbasındaki şehriye tanesini 10 parçaya bölüyorum ki içebilsin. halbuki pilav, ezilmiş makarna ve dolma içi yemesi gerekiyormuş ama ne mümkün yedirebilmek...

aynen canım benimkinin:KK50:de öyle pütürlü şeyler boğazından gitmiyor.ev yemeği yedirenleri kıskanır oldum:)

vallaha bende çok zorlanıyorum bu aralar hiç birşey yemek istemiyor ben mi sabırsızım bilmiyorum annem ve kvalidem ben işteyken nu bunu yedirdim diye anlattıkça ülüyorum bende bir problem var heralde ama dişlerde huysuzluk yapar diye dşünyrm.kızım benim yanımda bambaşka davranıyr daha 9 aylık ama herşeyden haberi var saolsun..:nazar:

X