Örgü Açıklamalı örgüler!...

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,
sunu1rj9.jpg

YAPILIŞI (2 Adet)
15 ilmekle başlanır.
1.sıra (ters sıra) : 7 düz, işaretleyici şişe takılır,1 düz, işaret konur,7 düz
2.sıra (düz sıra) :1 düz,1 arttır,işarete kadar düz ör,1 arttır,işareti sağ şişe kaydır,1 düz,işareti sağ şişe kaydır,1 arttır,1 ilmek kalana kadar düz ör,1 arttır,1 düz (19 ilmek olacak)
3.- 4.sıra:1.ve 2.sıra tekrarlanır.(27 ilmek olur)
5.- 8.sıra:Bütün sıralar haroşa örülür,işaretleyiciler kaldırılır.
9.sıra:10 düz,2 ilmek birlikte düz örülür,işaret konur,3 düz,işaret konur,2 ilmek birlikte düz örülür,10 düz (25 ilmek kalmış olur)
10.sıra:İşaretten önceki 2 ilmeğe kadar düz örülür,2 ilmek birlikte düz örülür,işaret sağ şişe kaydırılır,3 düz,işaret sağ şişe kaydırılır,2 ilmek birlikte düz örülür,sıra sonuna kadar düz örülür (23 ilmek kalmış olur)
11.sıra: Bütün ilmekler düz örülür.
10.ve 11. sıra 4 defa daha tekrarlanır (15 ilmek kalıncaya kadar).Bu aşamadan sonra 1 düz,1 ters olmak üzere 7,5 cm oluncaya kadar lastik örülür ve bitirilir.
Aynı ipi kullanarak arka ve taban kısmından dikilir,eşit kesilen kurdelerde resimdeki gibi dikilir.

sunu1yx8.jpg

Malzeme : Nako Merino
Renk no : 2156 Mor (1 yumak), 3938 Yeşil (1 yumak), 6344 Kavuniçi (1 yumak), 256 Krem (1 yumak)
Şiş no : 5,5
Örgü şekli : Düz örgü
Beden : 8-10 ay
ARKA :
İki ayrı renkten iki ayrı parça olarak başlanacak. Mor renk ile 26 ilmek ve yeşil renk ile 26 ilmek başlanacak. Beden boyu 17 cm olduğunda yanlardan kol evi oyuntusu için 4’er ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Beden boyu 29 cm’de yaka kenarından iki kere 5 ilmek kesilirken omuzlarda iki kere 6 ilmek olarak kesilip arka parçalar bitirilecek.
ÖN :
İki parçadan oluşan arkanın renk olarak devamı olacak şekilde önlerde iki ayrı renkten örülecek. Bir ön mor renk ile 34 ilmek olarak, diğer ön parça da yeşil renk ile 34 ilmek olarak başlanacak. Beden boyu 17 cm’de kol evi oyuntusu için yanlardan 4’er ilmek kesildikten sonra örgüye devam edilecek. Beden boyu 27 cm’de ön yaka oyuntusu için yaka kenarından
bir kere 8, bir kere 4, bir kere 3, bir kere 2, bir kere 1 ilmek kesilirken beden boyu 30 cm’de omuzlarda iki kere 6 ilmek olarak kesilip ön parçalar da bitirilecek.
KOL :
Kollar da iki ayrı renkte yapılacak. 36 ilmek başlanacak yanlardan her altı sırada bir altı kere 1 ilmek artış yapılacak. Artışlar bitince 48 ilmeğe ulaşılacak. Kol boyu 23 cm olduğunda kol ilmekleri düz olarak kesilip kol bitirilecek.
CEP :
Kavuniçi renk ile 14 ilmek başlanacak. 18 sıra örüldükten sonra ilmekler kesilerek bitirilecek. Hırkanın tüm kenarlarına iğne ile fildişi nakış yapılacak

sunu2jk6.jpg

Malzeme : Nako Şenet
Renk no : 257 Bej (4 yumak)
Şiş no : 5
Örgü Şekli : Düz örgü
ÖN :
86 ilmek başlanacak. 2 düz 2 ters lastik olarak 3 cm örüldükten sonra düz örgüye geçilecek. Yanlardan 2 ilmek içerden her 8 sırada bir dört kere 1’er ilmek kesilip daha sonra her 10 sırada bir dört kere 1’er ilmek artış yapılacak. Beden boyu 34 cm’de kol evi oyuntusu için yanlardan 3’er ilmek kesildikten sonra ön yaka oyuntusuna ve kol evi iç kesimlerine başlanacak. Yakada 1 ilmek içerden iki kere 1’er ilmek, bir kere 2’li ilmek şeklinde toplam 28 ilmek kesilirken, bu arada kol evi kesimleri 3 ilmek içerden kesimler üst üste iki kere 1’er ilmek gidiş geliş yapıldıktan sonra yine üst üste iki kere 1’er ilmek şeklinde toplam 12 adet iç kesim yapılacak. Kol evi ve yaka içi kesimleri bittiğinde tepelerde kalan 2’şer ilmekler de kesilerek ön parça bitirilecek.
ARKA :
86 ilmek başlanacak. 2 düz 2 ters lastik olarak 3 cm örüldükten sonra düz örgüye geçilecek. Ön parçada kol evi oyuntusuna kadar yapı- lan bütün işlemler arka parçada da tekrarlanacak. Beden boyu 34 cm’de kol evi oyuntusu için yanlardan 3’er ilmek kesildikten sonra kol evi iç kesimlerine başlanacak. Yanlardan 3 ilmek içerden kesimler üst üste iki kere 1’er ilmek gidiş geliş yapıldıktan sonra yine üst üste iki kere 1’er ilmek şeklinde toplam on altı kere iç kesim yapılacak. Arkada 14 kesim olduğunda arka yaka ortasından 20 ilmek yanlardan bir kere 8, bir kere 6 ilmek kesim yapılırken yandaki iç kesimlere devam edilerek arka parça bitirilecek.
KOL :
50 ilmek başlanacak. 2 düz 2 ters lastik olarak 7 cm örülecek. Lastik üstünde düz örgüye geçtikten sonra yanlardan 2 ilmek içerden her 12 sırada bir üç kere 1’er ilmek artış yapılacak. Kol boyu 23 cm’de yanlardan 3’er ilmek kesildikten sonra bedenlerdeki gibi 3 ilmek içerden 12 içli kesim yapıldıktan sonra, bir taraftan içli kesimlere devam edilirken diğer taraftan bir kere 14, altı kerede 1’er ilmek kesilerek son kalan 2 ilmek kesilip kol bitirilecek.
YAKA LASTİĞİ :
20 ilmek başlanacak. İlmekler başlara 3 düz gelecek şekilde aralar 2 düz 2 ters şeklinde dizilip 95 cm uzunluğunda örülecek. Bu bandın bir kısmı beden üzerine gelecek şekilde yaka etrafına dikilecek.

999999999nn0.jpg

Malzeme : Nako Rekor –Nako Bebe Color
Renk no : 517 lacivert (Rekor 2 Yumak), 85292 mavili (B.Color 2 Yumak)
Şiş no : 3,5
Örgü şekli : Düz örgü
Aksesuar : 4 adet düğme
Beden : 6-9 ay
ARKA :
Lacivert iplik ile 158 ilmek başlanacak. 2 sıra haroşa yapıldıktan sonra Nako Bebe Color iplikde lacivert iplik ile beraber götürülerek diagramdaki desen etek ucuna yapılıp yine lacivert iplik ile örgüye devam edilirken ara ara 10 ilmek kesilerek 148 ilmek ile örgüye devam edilecek.Tüm beden boyu 32 cm olduğunda Nako Bebe Color iplik bağlanıp örgüye başlanırkenara ara 59 ilmek kesilerek 89 ilmeğe düşülecek. Bebe Color ile 5 cm örüldükten sonra yanlardan kol evi oyuntusu için 1 kere 4 ilmek, 1 kere 3 ilmek, 1 kere 2 ilmek, 1 kere 1 ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Tüm beden boyu 51 cm’de arka yaka ortasından 17 ilmek yanlardan 2 kere 5’e ilmek kesilirken aynı zamanda omuzlardaki ilmeklerde 2 kere 8 ilmek olarak kesilerek arka parça bitirilecek.
ÖN :
Arka parça gibi başlanıp aynı sıralı işlemler tekrarlanarak örgüye devam edilip beden boyu 32 cm olduğunda bebe iplik bağlanıp örgüye başlanırken ara ara 59 ilmek kesilip 89 ilmeğe düşülecek. Daha sonraki sırada 42 ilmek örülüp bu ilmeklerin sonuna 5 ilmek şişe artış yapılıp bu parça 47 ilmeğe çıkarılacak. Diğer 47 ilmeklik parçada ayrı olarak örülüp ön ayrım yerinden itibaren 10 sıra örüldüğünde ağ ön parçada 3 ilmek içerden 1. ilik açılıp daha sonra her 12 sırada bir 3 kere ilik açılıp bu parçada toplam 4 adet ilik açılacak. Son ilik üzerine 2 sıra örüldükten sonra ön yaka kesimlerine başlanacak. Yaka kenarından 1 kere 6 ilmek, 1 kere 5 ilmek, 1 kere 4 ilmek, 1 kere 3 ilmek, 1 kere 2 ilmek, 1 kere 1 ilmek kesilip omuzda kalan ilmeklerde 2 kere 8 ilmek olarak kesilerek ön parçada bitirilecek. Parçalar dikilecek.
KOL BANDI :
Lacivert iplik ile tüm kol evi etrafından şişe toplam 92 ilmek takılıp 2 sıra haroşa örüldükten sonra ilmekler kesilerek bitirilecek.
YAKA BANDI :
Tüm yaka etrafına 100 ilmek şişe takılıp 2 sıra haroşa yapıldıktan sonra ilmekler kesilerek bitirilecek. Sağ ve sol ön kenarlara şişe 41’er ilmek takılıp 1 sıra haroşa yapıldıktan sonra ilmekler kesilerek bitirilecek.

Bunu daha evvelde eklemiştim ama burası tam yeri sanırım. Bu arada açıklamalı örgü bence çok iyi bir fikir. Emeğinize sağlık

Ben kızıma hırka modeli ararken buldum bu hırkayı ve başlamaya karar verdim. İnternette o kadar çok örgü ile ilgili site özelliklede blog var ama işe yarayacak doğru düzgün anlatan site bulmaz zor. Bende bulunca sizinle paylaşayım dedim.

LACİVERT HIRKANIN YAPILIŞIII:

Arka- 60 ilmek başla 1 sıra ters 4 sıra düz 1 sıra ters örüp düz örgüyle 1 karış 4 parmak ör kol evini 3,2,1 kesip 2 parmak daha düz ör ve 12 sıra haroşo örerek örgüyü bitir (kes)
Ön- 35 ilmek başlanıp 1 sıra ters 4sıra düz 1 sıra ters örülüp düz örgüye geçilir düz örgünün 4. sırsında ön taraffa gelen yerde 3 ilmek örüp 3 ilmek kesin ilik olacak dönüş sırasında kesitiğimiz ilmeklerin yerine şişe 3 ilmek atıp kalan 3 ilmeği örün bu işlem 5 kez yapılacak. kol evleri arka gibi 3,2,1 kesilip 2 parmak düz örüldükten sonra haroşoya geçilir yaka oyuntusu için önden ilikli yerden yani önce 5,3,2,1 olarak kesilir karşılıklı her iki önden aynı şekilde. haroşonun 12 .sırasında örgü kesilir.
Kol- 25 ilmek başlanır önde ve arkada yapılan etek örneği uygulanır ve 4 parmak düz örgü ile örülür sonrasında yanlardan 1 er ilmek arttırılarak 35 ilmek olana dek örülür kol evi 3,2,1 kesilip tüm parçalar dikilir.
Kapşon- yakadan ilmek alınarak (108 ilmek) düz örgü ile 1 karış kadar örülüp ilmekleri 3 e bölerek ilk 36 ilmeği keselim. kalan 72 ilmeği örüp diğer taraftan bu sefer 36 ilmek keselim ortada kalan 36 ilmeği 36 sıra örüp kesilim. önce kestiğimiz kısımları uzun parçanın yanlarıyla dikişle birleştirelim

Not : bu sayılar bebe yünü için geçerleidir makarna ip gibi kalın yünlerde sayıları hemen hemen yarıya düşürün.

sunu1iz7.th.jpg

yapılışı:
ön, arka ve kol beraber örülüyor.
5 numara şiş ile 44 (48-52-56-60) ilmek atın. düz örgüyle başlayın ve 32 (34-38-40-44) sıra örün.
kol artışı
sağ ve sol taraf olmak üzere toplam 8 sırada 5 (-6-7-8-9) ilmek artırın.artırma sonucu elimizde 84 (96-108-120-132) ilmek olacak.
ön tarafın ayrılması
34 (40-45-51-56) ilmek örün ve bekletmeye alın ortadaki
16 (16-18-18-20) ilmeği kesin. diğer tarafta kalan 34 (40-45-51-56) ilmeklere devam edin.
ve 16 (18-22-24-26) sıra örün.
kol kesimi
5 (6-7-8-9) ilmeği yine 8 sırada kesin 14 (16-17-19-20) ilmek kalacak.
32 (34-38-40-44) sıra örün ve hepsini birden kesin. sağ ön bitti.
çok güzel bir model keşke bunud yapabilsem

sunu1mo0.th.jpg

sunu2xk1.th.jpg

sunu3mh9.th.jpg

BU BOLERO İÇİN 2.5 ADET 100 ER GR. LIK İPLERDEN KULLANILIYOR. BEN 5 NO ŞİŞLE NAKO REKOR İPİNDEN ÖRDÜM. ASLINDA 3. İPTEN ÇOK AZ KULLANILDI AMA DAHA UZUN YAPMAK İSTEYENLER İÇİN 3 ADET İP YETERLİ OLUR. BİRDE NEREDEYSE ÖRNEĞİN 3/2 Sİ ÇİFT LASTİK ÖRÜLDÜĞÜ İÇİN ÇOK İPLİK HARCANIYOR.
BEN KENDİ ÖRDÜĞÜM ÖLÇÜYE GÖRE SİZE BİLGİ VERECEĞİM YANİ 38 BEDENE GÖRE. AMA ALDIĞIM ÖRNEK YAKLAŞIK 40 - 42 BEDENE GÖRE ÖRÜLMÜŞTÜ, PARANTEZ İÇİNDEKİ İLMEK SAYILARINI 40 - 42 BEDEN İÇİN VERİYORUM.
YAPIM AŞAMALARI:
1. ŞİŞİMİZE 150 (180) İLMEK ATIP 25 CM 2/2 (YANİ 2 TERS 2 YÜZ ) LASTİK ÖRÜYORUZ.

2. 25 CM SONUNDA İLMEK SAYISINI HER 2 İLMEĞİ BİR ÖREREK 75 (90) İLMEĞE DÜŞÜRÜYORUZ.

BU KISIMDA İSTEDİĞİMİZ ÖRNEĞİ KOYUYORUZ BEN DEĞİŞİK BİR AJUR ÖRNEĞİ KOYDUM. ALDIĞIM ÖRNEKTEKİ 3 LÜ BURMA AJUR DU AMA ONU YAPAMAYINCA ÖRGÜ KİTAPLARINDAN BU ÖRNEĞİ BULUP UYGULADIM. SİZ DÜZ ÖRGÜ YADA NE SİTERSENİZ ONU YAPABİLİRSİNİZ . BU KISIM SIRT KISMINI OLUŞTURACAK.

3. 28 CM ÖRNEKLİ KISMI ÖRDÜKTEN SONRA YENİDEN İLMEK SAYISINI 150 (180) ' YE ÇIKARIYORSUNUZ (YANİ ARTIRIYORUZ) VE YİNE 25 CM 2/2 ( YANİ 2 YÜZ 2 TERS ) LASTİK ÖRÜP, 25 CM SONUNDA HEPSİNİ BİR KESİYORUZ.VE ELİMİZDE AŞAĞIDAKİ RESİMDEKİ GİBİ BİR PARÇA OLUYOR.

4. BU AŞAMADA İSE PARÇAMIZI AŞAĞIDA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ 2' YE KATLAYIP LASTİK ÖRDÜĞÜMÜZ KISIMLARI KENARDAN DİKİYORUZ. ÖRNEK KOYDUĞUMUZ KISMI DİKMİYORUZ. ÇÜNKÜ BURADAN BOLEROYU GİYECEĞİZ.

5. BU BOLEROYU GİYMEK İÇİN İSE YÖNTEM ŞU AŞAĞIDAKİ RESİMDEKİ GİBİ TUTUP GİYECEKSİNİZ. HEM DİKİLEN YERLER BU ŞEKİLDE DAHA NET GÖRÜLÜYOR.

6. VEEEE İŞTE BENİM MANKENLİK YAPTIĞIM BOLEROMUZ HAZIRR...
BEN ÖNÜNÜ TUTURMAK İÇİN ÇENGELLİ İĞNE ŞEKLİNDE BİR BROŞ SEÇTİM. SİZ UÇLARI PONPON OLAN 2 İPLE YADA DÜĞME İLEDE BİRLEŞTİREBİLİRSİNİZ.

BU DA ARKADAN GÖRÜNÜŞÜ

AJURLU ÖRNEĞİDE KISACA TARİF EDEYİM:
ÖRNEK 12 İLMEK VE KATLARI ÜZERİNDEN KURULUYOR :
3 SIRA DÜZ ÖRÜN,
4. SIRADA BAŞTAN ÜÇ İLMEK TERS ÖRÜLECEK 1 ARTIR (YANİ İPİ ŞİŞE DOLAMAK) 2 KES, 2 KES 1 ARTIR VE 3 İLMEK TERS ÖRÜLECEK.SONRA YİNE 1 ARTIR 2 KES, 2 KES 1 ARTIR 3 İLMEK TERS.. TÜM SIRA BU ŞEKİLDE TAMAMLANIR.
5, 6 VE 7. SIRALARDA YİNE DÜZ ÖRGÜ ÖRÜLÜR VE 4. SIRADAKİ İŞLEM YAPILIR. YANİ HER 4. SIRADA DÜZ YÜZDE ÖRNEK UYGULANACAK. AŞAĞIDA ÖRNEĞİN YAKINDAN HALİNİ GÖRÜYORSUNUZ:

ASLINDA ÇOK HOŞ BİR AJUR MODELİ AMA BU RESMİ SABAH SİZE YETİŞTİRMEK İÇİN ÇOK ERKEN SAATTE ÇEKTİĞİM İÇİN DİKKAT EDEMEMİŞİM..
HERKESE KOLAY GELSİN...

bu model bana aittir adresi
http://funmak.blogcu.com/1865178/

lütfen arkadaşlar aldıgınız adreside yazalım

X