Tuvalet Eğitimi Çocuklarda Yatak Islatma

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

TATOSH

yuvasina asik 🤲❤
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2007
4.523
783
Çocuklarda yatak ıslatma oldukça sık görülen, çocuğu ve aileyi üzen bir problemdir. Gece altını ıslatma (enürezis nokturna) çocuğun gece ve gündüz idrar kontrolünü sağlayabilecek olgunluğa ulaştığı 4 yaştan itibaren bir sorun olarak kabul edilmelidir. Çocuklarda, tuvalet eğitiminin en geç kazanılan aşaması gece idrar kontrolüdür. Bazı çocuklarda, bu akranlarına göre daha da geç olmakta, çocuk gündüzleri kuru kalıp zamanında tuvalete giderken gece tuvalet ihtiyacıyla uykudan uyanamamaktadır. Bu çocuklar, uykusu ağır, kolay uyandırılamayan çocuklardır.

Gece alt ıslatma eğer çocuk gece kuru kalmayı hiç başaramamışsa birincil, eğer en az 6 ay kuru kaldıktan sonra tekrar yatak ıslatmaya başladıysa ikincil olarak adlandırılır.

İkincil Enürezis, genellikle çocuğun yaşamındaki ölüm, boşanma, kardeş doğumu, taşınma gibi stresler sonucu veya altta yatan idrar yolu enfeksiyonu, şeker hastalığı gibi fizyolojik rahatsızlıklar sonucu olur. Önceden böyle bir sorunu olmayan çocukta, psikolojik bir stres olmadan altını ıslatma başlarsa, bir an önce doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Birincil Enürezis'de ise normal gelişim basamağına daha geç ulaşan bir çocuk söz konusudur. Bu çocuklarda, mesane kaslarında dengesizlik, mesane kapasitesinin sınırlı olması, çok su içme veya gece idrarın az olmasını sağlayan ADH (antidiüretik hormon) ile ilgili problemler sonucu gece idrar yapma ihtiyacı oluşur ve çocuk uyanamayarak altını ıslatır. Birincil enürezis, genellikle kalıtsaldır, çocukluklarında hem anne hem de baba benzer bir sorun yaşamışlarsa, çocuk için de risk yüksek olacaktır. Genellikle, gece kuru kalabilme yaşı da benzer olacaktır. Alt ıslatma , erkek çocuklarda kızlara göre 4 kat daha sık görülmektedir. 5 yaşındaki çocukların % 15' i halen gece kuru kalamamaktadır. Eğer bu durum, çocuk için sorun oluşturmaya başladıysa, doktora başvurma zamanı da gelmiş demektir. Tedavide, çeşitli yöntemler mevcuttur. Çocuğu motive edecek kayıt tutma- takvim yöntemi , mesane kapasitesini arttırıcı çalışmalar, alarm cihazı kullanımı bu yöntemler arasındadır. Gerekli durumlarda, ilaçlar da kullanılabilir.

Kızım 14 yaşına geldi hala gece alt ıslatma yaşadığımız oluyor, ergen yaşta bu problemi yaşayan var mı

Merhaba. Ailecek genetik olarak böyleyiz en erken ben bıraktım o da 7yasimda. Kizlardeslerim de 14yas ve 12 yaşa kdr devam etti. Kuzenim de öyle. Kizim 7yasinda o da aynı. 4yasindaki kızım daha bir kez ıslatmamistir. Ama 7yasinda anı gece 3kez kaldırıyorum üçünde de çişli uyanıyor. Bez bağlıyorum çünkü sırılsıklam uyumasini istemiyorum. İnsanların az mı kaldırıyorsun geç mi kaldırıyorsun bez bağladın ondan demelerinden çok sıkıldım. Özel ve devlette her birimde testleri vs yapıldı. Normal ve çok sağlıklı. Kabızlık yok. Boy kilo ortalama üstü. Psikolog luk bir durumda yok ona da gittik boşuna olduğunu bile bile takvim verip yolladı. Mesane aktif gece kontrolü de yok alarma denedim 1haftada şarjı bitti sürekli çalıyor saat başı neredeyse. Hiçbirini duymuyor wc ye gidiyor uyanmıyor bile çoğunda ve hep ıslak. Pes ettim ondan da. İlaca başladık bu sene onun da gram faydasını görmedim. Şu an aradığım tek şey uygun fiyatlı rahat sızdırmaz hasta bezi.

X