Tuvalet Eğitimi Başım dertte

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

kuzum

Bu konida hassasum
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
8.474
280
Teyzeleri 2.5 yaşında bir oğlum var.Haziran ayından itibaren tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorum. Geç de olsa çok şükür çişini söylüyor ama kakasını hiç söylemiyor. Biliyor yaptığının yanlış olduğunu ama hiç söylemiyor. E bezlemiyorumda yıkadığım donlarda cabası. Oğluşum çok fazla sıvı gıda tüketmediği için son zamanlarda kabızlık çekiyor. Kabızlıktan dolayı kakasını yapmakta zorlanıyor ve bize hiç dokundurtmuyor bile kendisini.Gidip yatağının yanında yapıyor gelip birde güle oynaya "Anneee kakaaaa al" diyor ya deli oluyorum.genelde belli ediyor tuvaletinin geldiğini hemen alıyorum oturtuyorum lazımlığa ama bir cıngar bir cingar, oturmak istemiyor beyfendi.Zorlamak istemiyorum, kızmak istemiyorum. Napıcam ben yaaaa. :çok üzgünüm:, 2.5 yaşında olmasına rağmen doğru dürüst cümle de kuramıyor. Bazı çocuklar geç konuşur diyorlar ama bu kadarda geç olurmu ki:çok üzgünüm: Kızım 2 yaşından sonra ne gece ne gündüz hiç bez bağlamadım çok kolay alıştı, bu oğlanla başım dertte vallasenağlama

canım sıkma canını .sanırım kızlar bu işe daha çabuk alışıyor.ee ne de olsa erkekler ya biraz dikkafalı oluyorlar.benim oğlum beş yaşında geçen seneye kadar inadından kakasını altına yapıyordu.fazla üstüne gitme ters tepki yapıyor.deneyimlerle sabittir.konuşması içinde hiç endişelenme. erkek çocuk kıza göre daha geç konuşuyor. çenesi bir açıldımı bir daha kapatamazsın merak etme.

benim oglan da iki bucuk yasinda ama ben bezliyorum cunku sonra her yere isiyor sipa
pipisini kakasini soluo ama yaptiktan sonra
poposunu acik biraktigim zaman da bi kenara gidip senin oglan gibi kakasini yapip yada pipisini yapip gelio bana soluo anne kaka anne pipi diye benimkide gulerek soluo bende sinir oluyorum ama napim anneyiz biz kosacagiz arkasinda :)) bende zorlamiyorum yoksa bu gidisle lazimlaga oturmucak en iyisi zorlamayalim kendileri elbet yapmak isticekler lazimin icinde :)

Kuzum;
ablamın kızı 2,5 yaşında.Annem bakıyor bebeğe.Sana akıl vermek ise; hiç haddim değil, sadece yaşadıklarımı paylaşmak isterim.
O da bazen söylüyor bazen yaptıktan sonra "yaptım!!!" diye bağırarak söylüyor. Dikkatle izledim. Eğer onunla çok ilgilenilmiyorsa dikkat çekmek için yapıyor bizimki. Aslında çok güzel konuşuyor,derdini anlatıyor. Ama diyelim ki eve misafir gelecek. Annem hazırlık yapıyor mutfakta, onunla oyun oynanmıyor,sorularına cevap vermiyor hemen yapıveriyor. Bir de son bir haftadır takip ettim. Hergün aynı saatlerde tuvalete götürüyoruz. Bizimki de nazlanıyordu. Ona bu tuvalet işinin önemli ve özel bir görev olduğunu anlattım. Mutlaka yapılması gereken bir şey.
"Hadi sen küçük tuvalete anneannenle gir, ben de diğer tuvalete gireyim,aynı anda yapalım,sonra masal okuruz ya da istersen Kipa'ya gideriz" dedim. Masal ve gezmek bizimkinin en sevdiği şey.
Bir de biz de sen abla oldun muhabbeti var. Eğer altına kaçırdıysa "hımm demek ki sen daha büyümedin,bak ben altıma yapıyor muyum, tuvaletim gelince hemen söylüyorum,sen de söyle ki abla olduğunu herkes bilsin" diyorum.
Allah kolaylık versin canım arkadaşım. İnşallah en yakın zamanda çözersiniz bu sorunu...:teselli:

Teyzeleri 2.5 yaşında bir oğlum var.Haziran ayından itibaren tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorum. Geç de olsa çok şükür çişini söylüyor ama kakasını hiç söylemiyor. Biliyor yaptığının yanlış olduğunu ama hiç söylemiyor. E bezlemiyorumda yıkadığım donlarda cabası. Oğluşum çok fazla sıvı gıda tüketmediği için son zamanlarda kabızlık çekiyor. Kabızlıktan dolayı kakasını yapmakta zorlanıyor ve bize hiç dokundurtmuyor bile kendisini.Gidip yatağının yanında yapıyor gelip birde güle oynaya "Anneee kakaaaa al" diyor ya deli oluyorum.genelde belli ediyor tuvaletinin geldiğini hemen alıyorum oturtuyorum lazımlığa ama bir cıngar bir cingar, oturmak istemiyor beyfendi.Zorlamak istemiyorum, kızmak istemiyorum. Napıcam ben yaaaa. :çok üzgünüm:, 2.5 yaşında olmasına rağmen doğru dürüst cümle de kuramıyor. Bazı çocuklar geç konuşur diyorlar ama bu kadarda geç olurmu ki:çok üzgünüm: Kızım 2 yaşından sonra ne gece ne gündüz hiç bez bağlamadım çok kolay alıştı, bu oğlanla başım dertte vallasenağlama

sevgili kuzum benimde 3 yaşında bir oğlum var bizimkiside 2-2.5 yaşlarında oturağa oturuyordu çişim var diyordu herşey güzeldi ama bezi yine bağlatıyordu yazın yazlıkta artık bu bezi atalım dedik deniz kenarında bezsizken hiç çişini yapmıyordu arada anne eve gidelim diye tutturuyordu ne zman altını bezliyordum eve gitmek için öyle bir çiş yapıyorduki bez şişiyordu .Normalde hiç kabızlık çeken bir çocuk değildir çünkü gün içinde fazlasıyla posalı beslenir .daha sonra kaka yaparkenyanına yaklaştırmamaya hatta wc ye gidecek diye tutmaya başladı ve her gün muntazam tuvalete çıkan çocuk çıkamamaya başladı .En sonunda 4-5 gün hiç çıkamadı ve ilaçla söktürdük halimizi görmen lazımdı anlatmakla olmaz çocuğumun hali hala gözlerimin önünden gitmiyor ağlaya ağlaya gecenin bir yarısı mosmor oldu çocuk ve büyük insan yumruğu büyüklüğünde taş gibi br kakadan sonra bacaklarından şarıl şarıl aktı.

uzun sözün kısası doktorumuz bunun bir tepki olduğunu çocuk hazır olmadan tuvalet eğitiminden kaynaklandığını söyledi.kendini hazır hissetmediğini bu şekilde ifade dermiş ve kakasını başta tutarmı sonra kaka tutulduğu için suyu kaçarmış ve bu sfer istesede çıkaramazmış.Aman kardeşim bırak istediği gibi istediği yere yapsın kendilerini ne zman hazır hissederlerse o zman yapsınlar ben bıraktım şimdi kabızlık problemi geçtilaelaelaelaelae

Kuzum bu konuda tek bildiğim zorlamaman gerektiği,zamanı gelince işin kolaylaşacaktır.Demek ki onun biyolojik saati daha gelmemiş:1hug:

ne ödüller, ne vaadler hiçbiri kar etmedi. Söyledim ya biliyor aslında yaptığının yanlış olduğunu ama niye söylemiyor bilmiyorum. Bana korkuyor gibi geliyor. Ama sürekli kaka yıkamaktan gına geldi bana yaaa.:çok üzgünüm:

Psikoloğa filanmı götürsemfisfisfis

ne ödüller, ne vaadler hiçbiri kar etmedi. Söyledim ya biliyor aslında yaptığının yanlış olduğunu ama niye söylemiyor bilmiyorum. Bana korkuyor gibi geliyor. Ama sürekli kaka yıkamaktan gına geldi bana yaaa.:çok üzgünüm:

Psikoloğa filanmı götürsemfisfisfis

canım çok zro tabi her dk. kaka temzilemek ama bence onu biraz kendi haline bırak hazır değil demek

Merhaba kuzum
Dert edilecek hiç birşey yok .Bıkkınlığını anlıyorum ama sabırla üstelemeden beklemesin.Biliyormusunuz çocuklar için öyle kıymetlidirki bu olay kendinide önemli hissettirirmiş:)İlginç ama saklamayı tercih ediyorlar bak ben yaptım gibisine.Zamanla öğrenecek canım henüz sıkıntı yaratacak yaş sınırında değil oldukça küçük..Sabır annesi sabır:)

benim cocuklar buyudu kiz,genc kiz oldu oglanda dana gibi:)azcik tecrubem var yani.psikologluk hic bir seyi yok cocugun.sanki biz psikologlarlami cis ogrendik.bence oglunun lazimligini al ve tuvalette tam karsina koy yani sen tuvalete o lazimliga otursun ve yaris yapacaginizi soyle.tuvaleti ona eglenceli hale getir korkuyu ustunden atacaktir.bunu yalniz bir defa yapma her defasinda dene.eminim faydasi olacaktir..konusma konusuna gelince bazi cocuklarin konusmasi dort yasini bile buluyor.sen ona bol,bol muzik dinlet.ise sarki sozlerini ogrenerek baslayacak:)faydasini goreceksin

Kuzu kafa sana bi daha yaşlı demicem , garibim nelerle ugraşıyomuşsun Şeniz

canım zorlama nolur kızma küçücük o daha . bak psikolojisi bozulursa yapmaz bi saat bağırır evin için de abimin kızı öyle şu an çok sıkıntı yaşıyorlar evde. benim oğlanla bir ay var aralarında . ben yeterki öğrensin ne zaman olursa diye düşündüm . çünkü benim ufaklık hasta doğdu kist vardı poposunda alındı doktorlar belki hayatı boyunca altına yapabilir tutamayabilir dediler düşünsene biz mahfolduk. hep büyüdüğü halde tutamazsa diye korkunç hayaller kurdum nasıl okula göndericektim nasıl evlencek nasıl nasıl nasıl?çünkü sinirleri kazımışlardı ve sinirler kendini onaramıyordu.tek isteğim buydu yeterki yapsın ne zaman olursa. bi tanıdığım var yeğeni on yaşında olmasına rağmen altına yapıyormuş bez bağlanıyormuş. düşünsene bi . çok şükür bizim korkulan olmadı.iki ay çok uğraştım öğrendi hamd olsun. bunları düşün kendini sıkma diye yazdım. bozma moralini.bi problem olmadıktan sonra en geç dört yaşına kadar öğrenir rahat ol biraz konuşmasını da takma kafana bak benim bi arkadaşım var çocuk üç yaşındaydı anne bile diyemiyordu. en son gördüm bikaç kelime söylüyordu haftada üç gün bi merkeze eğitime gidiyorlar. beterin beteri var canım etrafta laf söylüyor tabi . düşün benim oğlan ameliyat oldu biliyor herkes doktorlar belki yürüyemeyebilir dediler omuriliğe dayanmış kist çünkü biz ne sıkıntılar yaşıyoruz içimizde bana ne desinler yürümüyormu hala yok oturmuyormu yok benimki on aylıkken yürüdü. insanlar çok kötü ya. Senide etkiliyorlar muhakkak her çocuk bir olmuyor.

hiçbir zaman kızmadım bebeğime, bekliyorum artık zamanının gelmesini. Ama farkında olması bilerek yaptığını gösteriyor. Bu da beni deli ediyor işte.Sabredicez artık, yapacak birşey yok.

X