Tuvalet Eğitimi ilgilenmem için altına işiyor

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

xuxlxuxfet

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2007
258
0
2 tane oğlum var büyük 7.sınıfa gidiyor .Küçüğüm 3.sınıf küçük oğlum çok kıskanç abisiyle veya bir başkasıyla konuşsam onunla ilgilenmem için altına işiyor.doktora götürdüm hiç birşeyi yok çocuğun dedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

2 tane oğlum var büyük 7.sınıfa gidiyor .Küçüğüm 3.sınıf küçük oğlum çok kıskanç abisiyle veya bir başkasıyla konuşsam onunla ilgilenmem için altına işiyor.doktora götürdüm hiç birşeyi yok çocuğun dedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

Canım benim küçük oğlunun altına kaçırdığını ve bunu kıskançlık sebebiyle yaptığını düşündüğünü yazmışsın. Anladığım kadarıyla oğlunun kaçırması gece ve gündüz farketmiyor. Doğru anladıysam eğer sana bir önerim var. Şayet baba problemi ve çocuğun sırf seni kıskandığını düşünüyorsan. Onunla bıktırma derecesinde çok ilgilen sevginle ilginle boğ onu, birde bu yolu dene bakalım. Ama eğer gece altına kaçırmasıysa o başka bir durum. Senin evliliğinde bir problem mi var. Hiç bir çocuk kabul etmiyorum ki : Annesinin ilgisini çekmek için altına kaçırsın. Durumunu biraz açarsan seni daha rahat anlarım.

ilginize çok tşk ederim.aile sorunumuz yok onun her istediğine cevap vermeye çalışıyorum ama yetersiz kalıyorum demekki gece gündüz hiç fark etmiyor mesala geceleri onunla beraber uyumamı istiyor bazen yatıyorum ama onunla yatmadığım zaman bugün bu yatak ıslancak diyor vede öyle oluyor inanın çok bunalıyorum doktora götürdüm aşırı ilgi gösterdim başka ne yapabilirim bu sorun daha çok büyücek diye korkuyorum. tşk öptüm.

ilginize çok tşk ederim.aile sorunumuz yok onun her istediğine cevap vermeye çalışıyorum ama yetersiz kalıyorum demekki gece gündüz hiç fark etmiyor mesala geceleri onunla beraber uyumamı istiyor bazen yatıyorum ama onunla yatmadığım zaman bugün bu yatak ıslancak diyor vede öyle oluyor inanın çok bunalıyorum doktora götürdüm aşırı ilgi gösterdim başka ne yapabilirim bu sorun daha çok büyücek diye korkuyorum. tşk öptüm.

canım benim konun çok ilginç geldi. Benimde çocuklarım gece ıslatma olayını çok geç noktaladılar ama seninkisi bambaşka bir şey. Yinede diyorum sana çok dikkatli bir şekilde neden ara. Cocuğu gözle nedenlerini araştır. Genelde altını ıslatan çocuklar gece yapar o yaşta o zamanda sıkılırllar utanırlar. Ben bu gece bu yatağı ıslatacam diyen çocuğu hiç duymadım. Ama sns diyorum ki çocuğunu iyi gözlemle onu araştır çözmeye çalış. Kıskaçlık diyorsun onu kıskandıracak şeyleri asgariye indir. Altını ıslattığı zaman küçük cezalar ver. canım çok etkilendim beni haberdar edersen sevinirim.Öptüm sabırllı olman gerek.

Canım benim sana bir önerim sornun hakkında uygularsan bir sonuç alacağına eminim, çünkü bu yol aldığım bir kursta anlatıdı ve uygulandı olumlu sonuç alındı.Çocuğun altını ıslattığı zaman ona ıslattığı her eşyasını yıkaması gerektiği anlat. Bir olumsuzluk yaptın sen de sonucunada katlanacaksın de ve eline bir leğen ve deterjan ver ıslattıklarını kendi yıkasın, sersin tolasın sen hiç karışma. Şimdi sen titiz kadınsındır nasıl çişli şeyleri çocuğa yıkatırım dersin. Ama sen onun haberi olmadan yeniden yıkarsın. İnan bana dene sonuç alacaksın. Çocuğun yaptığı suçun cezasını kendine ödetmiş oluyorsun böylece bu sıkıntıya katlanamacak çocuk işiyerek seni cezalandırmaktan vazgeçecek. Umarım her şey gönlünce olur.

canım ablacım inanmıcaksın ama kendisine defalarca yıkattım astı kuruyunca toplatıp dürmesini istedim bunu yapmaya ne var kolaymış dedi resmen benimle dalga geçiyor hırsımdan delirdim dişlerimi sıkmaktan çoğu kırıldı bu çocuk reri zekalımı diye zeka testi yaptırdım dr yaşıtlarına göre daha zeki bir çocuk dedi inan öyle çaresizimki beni birtek sen anladın ablacım çok sağol kocaman öpüyorum

Arkadaşım çok garip ya ne diyeceğimi şaşırdım inan böyle şey olmaz diyesim geliyor. Acaba diyorum neden bir çocuk sırf kıskançlık için böyle bir şey yapsın. Pisikoloğa götürdünmü canım ya inan durumuna üzülüyorum. Keşke çözüm bulabilsek. Sen annesisin sen nedenini araştır konuş onunla bir çözüm yolu olmalı canım ya. Çok iyi gözlemle sen çocuğu nedenini kendine sor.

haklısın inanılmıcak bir durum ama ben malesef yaşıyorum.konuştum psikoloğa götürdüm bitkisel ilaç içirdim acaba arkadaşlarından utanırmı diye okula giderken bez bağladım banamısın demedi sadece küçük çişi olsa iyi beni daha çok bunaltan büyük çişinide yapması bazen suçu kendimdede arıyorum acaba ilgisiz çok cahil ilgisiz bir annemiyim diye ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum hiç kimseyle komşuluk arkadaşlık yapamıyorum daha ne yapayım demi

canım benim senin çocuğun sorunu seni aşmış görünüyor. Çok iyi bir pisikologla iletişim kur en kısa zamanda tek başına kalkamazsın gibi görünüyor. Sen tabi iyi bir anne iyi bir eşsin canım moralini hiç bozma kendinide suçlamaktan vazgeç. Bunun altında başka sorunlar var gibi görünüyor. Sana allah sabır versin sakın kendini suçlama canım sen mutlaka elinden geleni yapıyorsun ama demekki yeterli olmuyor bu senin suçun değil.... mutlaka yardım alman gerekiyor. Allah yardımcın olsun........

haklısın inanılmıcak bir durum ama ben malesef yaşıyorum.konuştum psikoloğa götürdüm bitkisel ilaç içirdim acaba arkadaşlarından utanırmı diye okula giderken bez bağladım banamısın demedi sadece küçük çişi olsa iyi beni daha çok bunaltan büyük çişinide yapması bazen suçu kendimdede arıyorum acaba ilgisiz çok cahil ilgisiz bir annemiyim diye ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum hiç kimseyle komşuluk arkadaşlık yapamıyorum daha ne yapayım demi

Arkadaşım ne yapacağını sadece hislerimle,kendimi senin yerine koyarak,ben olsam ne yapardım şeklinde düşünerek yazabilirim naçizane.

Ama ilk önce sunu söylemek istiyorum;
istenmeyen davranış için ceza yerine,beklenen davranış için ödül denedin mi?

Bir de utandırma ve ceza ters teper diye biliyorum ben okuduklarımdan!..

Haftalık bir çizelge tutabilir,çişini yapmadığı günlerde ödüllendirebilirsin sevdiği bir şeyle,dene bakalım.
Bir de baba dan bahsetmemişsin hiç,baba ile ilişkiler nasıl?

arkadaşım ilgin için tşk ederim. büyük oğlumda hiç böyle sorun yaşamadım ama küçükte sanki ilk çocuğummuş gibi bocaladım çocuk eğitimi diye kurs açıldı gittim orada bu konuyu açtım çizelge verdiler uyguladım ama hiç sonuç alamadım ne istersen alacam yada yapacam dedim lazım değil dedi babamız ilgili çocuklarına karşı ama oğlumun tek derdi benim 5 bilgisayarın başına oturuyorum bunu dahi kıskanıyor. Sadece allahtan sabır istiyorum daha ne kadar dayanırım bilmiyorum.

arkadaşım ilgin için tşk ederim. büyük oğlumda hiç böyle sorun yaşamadım ama küçükte sanki ilk çocuğummuş gibi bocaladım çocuk eğitimi diye kurs açıldı gittim orada bu konuyu açtım çizelge verdiler uyguladım ama hiç sonuç alamadım ne istersen alacam yada yapacam dedim lazım değil dedi babamız ilgili çocuklarına karşı ama oğlumun tek derdi benim 5 bilgisayarın başına oturuyorum bunu dahi kıskanıyor. Sadece allahtan sabır istiyorum daha ne kadar dayanırım bilmiyorum.

Bak arkadaşım benim oğlum 7. sınıf çiş sorunu yok ama benzeşen bir sorun var. Ben kendisiyle ilgilenmeyince derslernden zayıf ilgilenince iyi alıyor. Aynı şey,ben bunu oğlum okula başladığından beri 7 yıldır çekiyorum. Okullar açılıyor, bu yıl kendi kendine yetmesini öğreteceğim diyorum. Sadece ders çalışma saatlerini ve çalışıp çalişmadığını kontrol ediyorum. Ve bekliyorum ilk yazılılar 30 35 yani bir. Bu yılda olmayacak diyorum büyümedi daha. Başlıyorum onun istediği şekilde oğlumla ilgilenmeye, okuluna sormaya gidiyorum haftada en az iki kere, evde beraber ders çalışıyoruz. Her dakika beraber misafir almıyorum bir yere gitmiyorum. Beraber o ders çalışıyor ben yanında kitap okuyorum. İnan mutfağa gitsem dersini bırakır türlü bahaneler bulur yanıma gelir.Ben yanında oturursam çalışır, okula iki gün gitmeyim şikayet alırım, sınıfta dersi dinlemiyor diye. Ama ben okula sık sık gidersem evde diz dize göz göze ders yaparsak. oğlana sihirli deynek değiyoe sanki, bütün dersleri 80-95 oluyor. Seninkisi çiş benimkisi ders inan bana aynı sorun. Bende her yolu denedim kendi kendine ders çalışsın diye ama her yıl hayal kırıklığı yaşıyorum. Sınıfta kalmasını istemediğimdende onunla bebek gibi ilgilenmek zorunda kalıyorum. Umarım sana yardımcı olur kendine bir pay çıkarabilirsin. Eğer bedensel zihinsel bir sorunu yoksa çocuğunun ;o senin istediğin gibi olamıyorsa , sen onun istediği gibi ol. Sabır diliyorum.

Canım benim yazında bilgisyara oturmamı bile kıskanıyor diyorsun. Ben ancak gece kuşu gibi oğlum uyuduktan sonra yani taaaaa 9.30 dan sonra otuyorum bilgisayara.
Belki benim için bir seçenek var bırakacam sonucuna katlanacak, yani sınıfta kalacak bunu ben denemedim,ama inan bana çokta etkili olduğuna inanmıyorum. Bu nereye kadar devam edecek onuda bilmiyorum, ama emek veriyorsam keyfinide çıkarıyorum. Oğlum hep takdir alır. Tüm annelerin allah yardımcısı olsun.

haklısın ablacım çocuk yetiştirmek emek ister sabır ister sonuçta onları dünyaya getirirken sormadık herşeylerine katlanmak zorundayız amaaaaaaaaaaa bazen dayanamıyorum bana diyorlarki çocukların büyüdü sana hiç zararları yok ama bilmiyorlarki ben ne sorunlar yaşıyorum herkeze söyleyemiyorum kız kardeşime bu konuda dert yandım aldığım cevap o senin sorunun demekki çocuk yetiştirmeyi bilmiyorsun dedi. bu kelime çok gücüme gitti. senden allah razı olsun bana ilaç gibi oldun derdime ortak oldun sana hep dua ediyorum gönlüne göre versin.

haklısın ablacım çocuk yetiştirmek emek ister sabır ister sonuçta onları dünyaya getirirken sormadık herşeylerine katlanmak zorundayız amaaaaaaaaaaa bazen dayanamıyorum bana diyorlarki çocukların büyüdü sana hiç zararları yok ama bilmiyorlarki ben ne sorunlar yaşıyorum herkeze söyleyemiyorum kız kardeşime bu konuda dert yandım aldığım cevap o senin sorunun demekki çocuk yetiştirmeyi bilmiyorsun dedi. bu kelime çok gücüme gitti. senden allah razı olsun bana ilaç gibi oldun derdime ortak oldun sana hep dua ediyorum gönlüne göre versin.

Canım benim sen hiç kafana takma sabırlı ol inan emeğinin sonucunu alacaksın. Bazan hepimiz çöküntü yaşıyoruz, hiç bir şey istediğimiz gibi gitmeyince yıkılıveriyoruz. Ben inanıyorum ki bir anne olarak kendini toparlayıp çocuklarına daha faydalı olacağına. Olurmu çocuğun büyüdü rahatsın, çocukların her döneminin sorunu vardır. 21 yaşında kızım halen kedi gibi gelir koynuma girer. Sen güçlü ol sabırlı ol sorunun:içelim: çözülür. Gevezelik edenleride duyma bile , her anne çocuğunu iyi yetiştirmeyi ister ama bazanda hata yapabilir, ben her zaman çocuklarıma şunu derim: Bende sizinle birlikte büyüyorum ve öğreniyorum. sizden önce defalarca çocuk büyütmedim , hep birlikte bu işi öğreneceğiz diyorum. Sanada kolaylık diliyorum inşallah sorununu kısa zamanda çözersin, beni de mutlu edersin. Öptüm.

canım benim senin çocuğun sorunu seni aşmış görünüyor. Çok iyi bir pisikologla iletişim kur en kısa zamanda tek başına kalkamazsın gibi görünüyor. Sen tabi iyi bir anne iyi bir eşsin canım moralini hiç bozma kendinide suçlamaktan vazgeç. Bunun altında başka sorunlar var gibi görünüyor. Sana allah sabır versin sakın kendini suçlama canım sen mutlaka elinden geleni yapıyorsun ama demekki yeterli olmuyor bu senin suçun değil.... mutlaka yardım alman gerekiyor. Allah yardımcın olsun........

altına kaçırma sorunu benimde kızımda var 9 yaşında doktolara götürdük ve ancak ergenliğe geçince düzeleceğini söyledikler ailede yaşanan sıkıntılardan kaynaklanıyormuş gece yatarken yatak pedi seriyorum ayda 1 kez oluyor ama genede tedbir için.

yapmayın yaaaaaaaaaaaaaa ergenlik çağına kadarmı inşallah en kısa zamanda böyle bir sorunumuz kalmaz sizin ayda bir miş benimki hergün her saat şu an 34 yaşındayım eğer bu sorun ergenliğe kadar sürerse heralde 40 yaşını göremem ben çooooook bunaldım arkadaşım dualarınızı eksik etmeyin.

X