Zayıflamak İçin Diyetisyene Falan Gidilmez !!!

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.066
65
Zayıflamak için diyetisyene falan gidilmez

Doç. Dr. Feryal İlkova'ya göre doğru beslenmenin kuralları çok basit. Diyetisyenler en fazla motivasyon sağlar diyen İlkova, "Diyetsiyene ihtiyacınız yok! Ben olsam diyetisyene gitmek yerine günde ortalama 45 dakika yürürüm" diyor..

Amerikan Hastanesi Gastroentoloji Uzmanı Doç. Dr. Feryal İlkova doğru beslenme ve diyet prensipleriyle ilgili bilgiler verdi. Obezitenin nedeninin sanılanın aksine çok yemek değil, yanlış beslenmek olduğunu belirten İlkova, psikolojik sorunları olan insanların kolay kilo aldıklarını dile getirdi. Kimsenin kolay kolay ve kısa zamanda 100 kiloya çıkamayacağını belirten İlkova, bazı insanların duygusal açlıklarını gıdalarla bastırmaya çalıştıklarını söyledi.

GARİP ŞEYLER ÖNERİLİYOR
Gastroentologların ihmali nedeniyle beslenme konusunun diyetisyenlerin eline kaldığını belirten İlkova, "Diyetle ilgili prensipler aslında çok basittir ama diyetisyenler fark yaratmak için garip şeyler öneriyorlar" dedi ve ekledi: "İnsanlar kayısının içine ceviz koyunca kilo vereceklerini zannediyorlar. Diyetisyenleri bırakıp kendi kendilerine doğru beslenmeyi öğrensinler. Bakın o zaman ne güzel zayıflayacaklar. Ben zayıflamak istesem, diyetisyene gitmem. En doğrusu kişinin bilinçlenmesidir. Diyetisyen size sadece motivasyon sağlar, o kadar." Önemli olanın diyetisyene gidip 6 ayda kilo vermek değil, bunu bütün bir hayata yaymak olduğununaltını çizen İlkova, zayıflamak isteyenlere düzenli beslenmelerini ve bol bol yürümelerini önerdi. İncelmek için spor salonlarına kaydolmanın da şart olmadığını dile getiren İlkova şunları söyledi: "Ne zaman bir hastamıza 'egzersiz yap' desek, hemen gidip bir spor salonuna üye oluyor. Halbuki 45 dakika yürüse yeterli. Zayıflamak isteyenlere bir diğer tavsiyem de, akşamları yediklerini azaltmaları. 1000 öğünü tek bir öğünde almakla 5 öğüne bölerek almak arasında büyük fark vardır."

SAKIN ÖĞÜN ATLAMAYIN
Doç. Dr. Feryal İlkova, beslenme ile ilgili en sık yapılan hataların tek tip beslenme, öğün atlama ve şok diyetler olduğunu da söyledi ve ekledi: "Sağlıklı beslenmek öğün atlamamaktır. 3 öğünün arasına mümkünse ara öğün koyulmalıdır. Protein, karbonhidrat ve yağları uygun oranlarda tüketmek gerekiyor. Bir gün sadece elma, protein, karbonhidrat tüketmek metabolizmanın dengesini bozup daha sonra aniden kilo almaya neden oluyor. Bunlara yoyo diyet deniyor. Diyetlerin amacı aslında kilo verdirmek değil, düzgün beslenme alışkanlığını insanlara öğretmektir. '6 ay diyet yapıp forma gireyim, sonra yine istediğimi yerim' diyemezsiniz. Hayat o kadar cömert değil! İlkova sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenlerin nasıl beslenebileceklerine dair ise şunları söylüyor: "Hayvansal proteinleri örneğin kırmızı eti kısıtlayın. Beyaz et, tavuk ve balık önerim. Kırmızı eti haftada bire indirebilirsiniz. Bunları çok dikkatli söylemeye çalışıyorum çünkü bilimselliği kanıtlanmış deneyler yok. Ama kırmızı eti ne kadar az alırsanız o kadar iyi. Tabii bu tavsiyelerim erişkinler için. Gelişme çağındaki insanların biraz daha ete ihtiyacı var. Ayrıca lif açısından zengin gıdalarla beslenmemiz gerekli. Yani sebze ve meyve ağırlıklı yemeliyiz. Lift bağırsakta emilmiyor, emilmediği için de bağırsakta bulunan dışkıyı süpürerek çıkartıyor. Lifli beslenirken kan şekeri geç yükseliyor. Bu da metabolizmanın doğru çalışmasını sağlıyor."

BOL BOL ELMA YİYİN!
Elmanın diyetlerin vazgeçilmez bir parçası olması gerektiğini söyleyen İlkova, ekledi: "Elmayı mönünüzden eksik etmeyin ve kabuklu yiyin. Çünkü elma yendiğinde kan şekeri daha geç yükselir ve daha geç acıkırsınız. Bir elma yemekle bir şekerpare yemek arasında çok fark var. Şekerpare yedikten hemen sonra şeker ihtiyacına yol açar, hemen acıkırsınız. Elma yediğinizde ise, saatler sonra kan şekeri yükselir. Akşam yemeği sonrası, öğlen ve akşam arası öğünlerde meyveyi çok öneriyorum. Bazıları meyvenin yemekten sonra yenmemesini öneriyor. Bazıları, 'Yemekten 2 saat sonra yiyin' diyor. Bunlar bilimsel olarak kanıtlanmış doğrular değil.

GAZI OLANLARA SÜT YOK
Gaz sorunu olanlara ya da bağırsaklarında şişkinlik bulunanlara ise daha az baklagil tüketmelerini önerdiklerini belirten Doç. Dr. Feryal İlkova, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kabak, brokoli, nohut ve fasulyeyi çok sık yemeyin. Gazlı içeceklerden uzak durulmasını öneriyoruz. Maden suları da gazlı içecekler sınıfına girmektedir. Gazlı içecekler mide asidini baskılamada yardımcı olurlar ama şişkinliği artırıcı bir rolleri de olabilir. Her yemekten sonra mutlaka maden suyu içenlerin mide ya da bağırsak sorunları vardır." Yemeği yavaş yemenin şişkinliğin giderilmesinde önemli bir rol oynadığının altını çizen İlkova, ekledi: "Çok fazla baharatlı gıdaları yememek gerekli. Eğer süt ve süt ürünleri şişkinliğe neden oluyorsa, onlardan da kaçınmak gerekli. Biz aslında Kafkas ırkıyız ve bizim ırkımızda sütü sindiren enzim az olabiliyor. Kimileri süt içince anında ishal olur. Kimilerine hiçbir şey olmaz. Bazı bünyelerde ise süt şişkinlik yaratır. Bana şişkinlik şikayetiyle gelen hastalara sütü bırakmalarını tavsiye ediyorum. Diyetlerinde de süte yer vermekten kaçınıyorum. Bir de rafine şekerler de şişkinlik yapıyor. Onların tüketiminden de mümkün mertebe kaçınmak gerekiyor.

Sabah gazetesi

ben zayıflamak için diyetisyene gidenlerdenim :) evet diyetisyende hep bildiğimiz şeyleri söylüyor öneriyor ama aynı zamanda motive de ediyor.eğer tek başıma başlasaydım rejime daha ilk haftadan bırakırdım.tam 20 gün kilo vermem durdu ama azmettim ve devam ettim.bu da diyetisyenimin desteği ile.şu an toplam 8 kg verdim daha 6 kg vericem inşallah.diyetisyene karşı insan bi sorumluluk hissediyor çünkü her hafta tartıyor.kilo almış çıkmamak için de insan bozamıyor :)

ben zayıflamak için diyetisyene gidenlerdenim :) evet diyetisyende hep bildiğimiz şeyleri söylüyor öneriyor ama aynı zamanda motive de ediyor.eğer tek başıma başlasaydım rejime daha ilk haftadan bırakırdım.tam 20 gün kilo vermem durdu ama azmettim ve devam ettim.bu da diyetisyenimin desteği ile.şu an toplam 8 kg verdim daha 6 kg vericem inşallah.diyetisyene karşı insan bi sorumluluk hissediyor çünkü her hafta tartıyor.kilo almış çıkmamak için de insan bozamıyor :)

canım beni azimlendirdin yaa bende kilo vermeye çalışanlardanım. kilo vermem durdu buara iyice sinirlenmeye başladım. diyetisyen motive edebilir ve belki kilo vermem hızlanabilir aslında. yaa gitmem lazım eveett ama çalışıyorum hiç zamanım olmuyo kii :çok üzgünüm: napiim artık izin alıcam ve muhakkak gidicem. yukarıdaki yazıda doktor hanm bana biraz ukala geldi beaa :mymeka:

bence hiç bozma moralini cnm kilo verme durabiliyor ya da gecikebiliyor ama ben aralık da başladım ve bahara kadar ideal kiloma ulaşıp incecik olup elbiseler dar tshirtler giyeceğimi hayal ederek ve diyetisyenimin desteği ile bak nisanda istediğini giyebileceksin dedi bana ve bu şekilde motive oldum.benim metabolizmam çok yavaş ve kabızlık sorunum olduğundan yavaş kilo verdim.3 ayda 8 kilo verebildim gerçi 1 ay rejimi bıraktım.pastalar börekler yedim ve ona rağmen kilo almadım hata 2 kg vermişim pastalar böreklerden sonra :) sende moralini bozma ve yakın olduğun biri varsa kız arkadaş ya da erkek arkadaş onlarla beraber rejime başla kilo sorunu olan varsa.insanı çok fazla motive ediyor.benimle beraber diyetisyene gitmeden 3 kişi daha rejime başladı ve onlarda bayağı bir kilo verdi:)sen de yazı düşünerek motive ol ya da önümüzdeki kış giyeceğin güzel kazak hırkaları uzun kazakları..ben hep kışın uzun kazak ve kemer 2 lisini giymek isterdim ama aşırı göbekten kilodan giyemezdim de:)

tıp doktorları ben sordum biliyorum beslenme ile ilgili 1 tek ders almamışlar neredeyse ,diyetisyenler ne diye 5 sene okuyor inanamayın böyle şarlatanlara ya Doç. Dr. Feryal İlkova zengin olmak istedi heralde

bence gitmek gerekir..kan ölçümlerini yapmadan sana uygun olan diyeti bilemezsin ki.kan sekerin filan düşer,diyetisyen senin çalısma durumuna göre yasına göre diyet veriyor ben o konuda çok hassasım...

Bende bir diyetisyenim bu doktorların bizim mesleğimize sataşmasına alışkınım ama yine de üzüldüm evet bana gelen birçok danışan çoğu şey hakkında bilgi sahibi ama ona yardım edecek motive edecek bir beslenme arkadaşı istiyor kilo vermeyince mahçup oluyor nasıl bir dersi kitaptanda çalışırsınız yada özel ders alırsınız arada fark çok fazla buda böyle bir konu.Etik değerler gereği bir meslek hakkında böyle konuşmak emeğe saygısızlık.

Bende bir diyetisyenim bu doktorların bizim mesleğimize sataşmasına alışkınım ama yine de üzüldüm evet bana gelen birçok danışan çoğu şey hakkında bilgi sahibi ama ona yardım edecek motive edecek bir beslenme arkadaşı istiyor kilo vermeyince mahçup oluyor nasıl bir dersi kitaptanda çalışırsınız yada özel ders alırsınız arada fark çok fazla buda böyle bir konu.Etik değerler gereği bir meslek hakkında böyle konuşmak emeğe saygısızlık.

evet walla benim kocam doktor beslenmeyle ilgili birsey bildigi yok. gecen bana baklagilde protein mi olurmus dedi ihaha=)) ya siz tip fakultesinde ders almadiniz mi dedim meger almiyorlrmis haberleri yok komsulaaaar havar!:KK1:

ha bir de bir arkadasim her ay duzenli kan testi yaptiriyor bir hastaligi var. aile hekimi sevk edince para odemiyo. bir ay diyetisyeni istemis bu da hekimiyle gorusunce agzindan kacirmis. adam yazmamis sevki. senin diyetisyenini sikayet ederim o ne anlar kan testinden die kovalamis bunu. ukelaa dumbeleklerii:KK37:

Bencede gerek yok. He çok fazla kilon vardır diyetle gitmiyordur ya da sporla boğazına da dur diyemiyorsan gidersin ama bencede gerek yok

bende diyetisyene gerek olmadığını düşünenlerdenim.mesleğinize sahip çıkmanız çok hoş ama bence diyetisyenlik olmamalı insan kendini tanır bilir hekimler daha güvenilir.mesela Canan Karatay muazzam bir insan..okumanızı tavsiye ederim..diyetisyenlerde kibrit kutusu peynir olayını aşamadıkları sürece itibar görmeyecektir..

Bence de hiç gerek yok şimdi gene vermeye çalışıyorum kilo ama bundan 2 yıl önce sadece yediklerime dikkat edip(porsiyon küçültüp),7'den sonra bir şey yemeyerek ve günde 40 dk dans ederek 75 kilodan 63'e inmiştim ..
Gerek yok yani şimdi gene vermeye çalışıyorum gene gitmicem ..

X