Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

canım ben öğretmenim benim okulumdada o apareyden kullanan bir öğrenci vardı hiçbir sızlanması yoktu ama okuldada kullanıyordu. hiç sorun etme bence. çünkü böyle bir tedavi yaptırmazsanız ilerde niçin yaptırmadınız diyebilir size,kemik gelişimi geçtikten sonra da ameliyat gerekebilir. sonuçta bu bir ameliyat değil. hiç kendinizi üzmeyin. bir sorun yaşamazsınız.

Allah razı olsun bitanem içime su serpdin biraz..Seninde ağrıların olmuş,ayırdılar falan diye yazmışın ya benim oğlan içinde böyle bi işlem yapılacak sanırım..Çokmu aciyor gerçekden..Yavrum iki gün arayla dolgu kanal tedavisi mahvoldu zaten...
Baba ödüllendirmek için sinemaya götürdü onu az önce..ooof of anne olmak çok zor,sizde tadacaksınız inşaallah..Tekrar teşekkür ederim canım ilgine,senden başka duyan olmadı beni bak...

canım böle ağrı baş ağrısı diş ağrısı gibideğilde basınç gibi yani dişini sürekli ittiğini düşün onun gibi ama dişçim ilk bir hafta bunu çekeceğimi söyledi. hatta şuan dişimin sol tarafını bastırabiliyorum. bir hafta basınç hisseder oğlun ama ömür boyu bozuk gezmesin çocuk bir haftalık bir durum için öyle dayanılmıycak hiçbirşey yok yani. hatta takılırken hiçbirşey hissetmiyosun.öyle olsa bunca ınsan yaptıramaz canım. inşallah bizde tadarız :KK70::KK70: oğluşu benim için öpün haberdar edin sık sık merak ederiz.

Hehe :KK70: Benimde braketteki lastiklerim tek tek cıkıyo ya ama yarın randevum var bursaya gidicem işin yoksa 1 saat yol cek zaten geberiyorum atesten cok zor geliyo ama bayramlık falanda bakmalıyım kaydirigubbakcemile2

canım biz seninle ne konuşsak tellerle ilgili ne konuşsak banada oluyor =)keşke bütün işlerini h.sonuna bırakmasaydın randevunu da erteleyebilirdin hasta halinle gidip o kadar eziyet çekmeseydin keşke=)

Kızlar izninizle bende size bişey danışmak istiyorum yardımcı olurmusunuz?
Benim oğlum 9 yaşında alt çenesi şimdi çok belli değil ama ilerde iyice öne çıkma durumu olacakmış..Diş hekimimiz bizi ortodontise yönlendirdi..
Ağzında önce dolgu ve kanal tedavisi olması gereken dişleri varmış,geçen haftadan beri o dişleriyle uğraşıyo doktoru..
Ben çok üzülüyorum nasıl dayanabilecekmi henüz ufak ya..Babayla gidip geliyo Bakırköyde doktoru...Dışdan takacağı bir alet varmış sanırım netden bakdık..bu çocuk bütün gün okulda tabii, anca akşamları kullanacak..İçerden de bişey takacakmış dişinin aralarından..Çok acısı olurmu kızlar nolur aydınlatın beni biraz..İçimi ferahlatın..Oğluma belli etmiyorum''Bu neki bak başka çocuklar ne zor hastalıklarla uğraşıyo'' diyorum ama gelinde bana sorun...Teşekkür ederim şimdiden.. bekliyorum sabırsızlıkla cevabınızı

canım maaelsef sana ağrızı sızısız olacak diyemeyiz...hele de 9yaşında bir çocuk için... ama çocuğunun sağlığı için önemliyse buna katlanılacak... ben 28 yaşındayım ve kendi isteğimle yaptırıyorum... keşke ailem ben gençken yönlendirseymiş beni diye de düşünüyorum... o yüzden sen tedavi boyunca gerekli desteği vermelisin ; o ağrı sızılar gerçekten daha sonra güzel sonuçlar doğuruyor...

dıştan takılan aparat nedir bilemiyorum ama doktoruna danıştınız mı genelde tüm gün takılmasını önerirler ?

benim biR sorum oLucak
bnm ön üStte bulunan3 dişim yamuk çok aşırı
bi yamukluk değil ama bn rahatsız oluyorum far edilir bi yamukluk var.
bunun için teL taktırmayı düşünüyorum.
ama ne kadar takarlar ve sadece üç dişemi takarLar yoksa dişlerin tamamına mı?

üstlerin hepsine takılır canım...sadece 3 dişe değil yani...ya da en arkadakiler hariç takılabilir... üst çenende yer yoksa diş çekimi yapılabilir... ya da önce bir apareyle damak genişletme yapılabilir...

genelde de 1 sene rahat sürüyor...1 seneden az derse inanma zaten... çünkü dişlerin düzeldiğinde de bir süre sabitlenmesi için bekliyorsun... bir de sen sadece üst birkaç dişin yamuk dersin dişçi sana burası bozuk şurası bozuk sayar ... yok kapanış bozukluğu ; yok orta hattın da sorun var ; arkın düzgün değil vs... o yüzden birkaç diş doktoru ile görüşmeni öneririm... kafana ve bütçene uygun olana karar verirsin ...

hanımlar muayeneleriniz nekadar arayla oluyor?

ben haftada 1 gidiyorum... ama benim bir dişim var altta sorunlu olan amacımız onu yakın takibe almak...o tek diş için bütü alt dişlerim zaten yoldan çıktı :)

haftada 1 gidiyorum ama sadece bakıyor... genelde de 2haftada 1 lastiklerimi değiştiriyoruz...
tabii bu sık kontrolde dişçimle aynı caddede oturuyor oluşumuzun ve benim sabırsızlığımın payı büyük :)

Allah razı olsun bitanem içime su serpdin biraz..Seninde ağrıların olmuş,ayırdılar falan diye yazmışın ya benim oğlan içinde böyle bi işlem yapılacak sanırım..Çokmu aciyor gerçekden..Yavrum iki gün arayla dolgu kanal tedavisi mahvoldu zaten...
Baba ödüllendirmek için sinemaya götürdü onu az önce..ooof of anne olmak çok zor,sizde tadacaksınız inşaallah..Tekrar teşekkür ederim canım ilgine,senden başka duyan olmadı beni bak...

eğer dişlerine braket takılacaksa dişler sürekli hareet halinde olacağı için ısırma ve çiğneme problemi olabilir... yumuşak şeyler yiyebilecek... ona göre yemek hazırlarsınız... çorbalar ; yumuşak pastalar filan... kurabiye gibi sert şeyler değil yani... ya da sandviç; tost filan ısırarak yiyemeyebilir...

ben bu sene hiç erik yiyemedim mesela :)

tabii senin oğlun daha çok küçük...onun canının çekeceği şeyleri siz de yemeyebilirsin bir süre... yerimseniben

cumartesi günü kontrole gittim, doktorum yine değişmiş CADIARZU haber de vermiyorlar. uyuz oldum her neyse bu doktorda çekimli tedeviye göre çok iyi gitmiş çok güzel dedi. çok sevindim çünkü üsteki geride olan dişi öne almaya başlıyoruz arkalarada yükseltici taktık, (ötki doktorum sığar mı diye düşünüyordu karar veremiyordu hatırlarsanız, bu sığa tabi ki yeterli dedi çok sevindim sanırım diş çekmeye gerek kalmadı daha kaydirigubbakcemile5

duyguygt çok sevindim canım ekstra diş çekmediklerine =)tedavin daha çabuk ilerlicek demek ki..
opheliaaa benim muayenelerimde yaklaşık 30-35 gün arayla

duyguygt çok sevindim canım ekstra diş çekmediklerine =)tedavin daha çabuk ilerlicek demek ki..
opheliaaa benim muayenelerimde yaklaşık 30-35 gün arayla

bende çok sevindim, doktor dediki şimdi rahat yemek yiyemeyeceksin ve ağrın olacak dedi bende sen merak etme dedim ben aç kalmam :)

Bi de bu 3. doktorum değişiyor sorun olur mu yanlış yapılır mı bilmiyorum

:)ben aç kalmam iyiymiş:KK70:
yok canım daha iyi olmuş beni de babam sırf o yüzden özel bir hastaneyle anlaşalım doktor gelmezten vazgeçer falan sonra tedavin yarıda kalmasın diye şimdiki doktoruma götürmüştü.belki şimdiki doktorun daha iyi daha tecrübelidir bi de bu taraftan düşün..

dişlerim şu an acıyor ama ekmeği bile ısırıyorum zorla canım yanıyor ama umursamıyorum :)

benim için doktorun değişmesi problem değil aslında sadece annemler nasıl iş bu müdürle konuşacam falan diyor ben problem yatarmıyorum sevgilimde diyor sesini çıkar diyor ses diyoum çok kızıyor :)
böyle yaparsam ilgilenmezlermiş tedavim uzarmış ne alakaysa aman ya hayırlısı olsun taktırdık sonuçta gerisi gelir

öyle de canım peşini bırakma yarın öbür gün ortodonti bölümünü kaldırıyoruz biz başınızın çaresine bakın derlerse napıcaksın?ilgilenmezler diye birşey olamaz ki sende oraya para ödüyorsun diğer hastalar da..normal diş çekimine gelen hastadan aldıkları ücretle bizden aldıkları arasında o kadar da fark varken seni de önemsemezler kendileri bilir..
annenler,sevgilin bu kadar baskıya rağmen sen hala sesini çıkarmadıysan sende peygamber sabrı varmış ne diyim:KK70: ben doktora patlayamasam bile birinden birine çoktan patlamıştım:KK70:

ben işim görülüyor mu diye bakıyorum:) ılk doktor değiştiğinde tartışma yaşamıştık ve müdürü bize bu tedaviye başladınız en iyi şekilde size uygun olarak yürütülmesi için elimizdn geleniyapacağız demişti, şimdi sorun çıkarmak istemiyorum çünkü alttan alıyorlar zaten. ıçim huzurlu. Sadece doktor değiştiğinde haber vermeliler bunu belirteceğim bu son olmalı

tamam canım sen bilirsin:)ama şunu unutma alttan almak onları görevi zaten sen x yerde tedaviye başladım ama bırakmak zorunda kaldım ... sebeplerden dolayı desen zararlı çıkan onlar olucak yine.işimiz görülmesi de önemli de gittiğim yerde de sadece maddi bir kazanç olarak görülmemek de benim için önemli:)

braketlerdeki lastik dediğiniz ne oluyor :?akannehir
canım iremin dediği doktorun braketlerin üzerine taktığı lastik ilk zamanlarda bende de öyle vardı metalin içinde parlıyor ordan farkediyorsun:KK70:
benim şimdi taktıklarım daha farklı şu bildiğimiz renkli küçük saç lastikleri var ya küçük kızların taktıkları onlar gibi diyim

duygucum bence doktorunun değişmesi iyi olmuş diğeri hiç guven vermiyordu bence ne o sığar mı sığmaz mı deneyelim bakalım gorelim:) bence bu sozler doktorlara yakışmıyor.

benim kontrollerimde ayda 1 oluyor.

duygucum bence doktorunun değişmesi iyi olmuş diğeri hiç guven vermiyordu bence ne o sığar mı sığmaz mı deneyelim bakalım gorelim:) bence bu sozler doktorlara yakışmıyor.

benim kontrollerimde ayda 1 oluyor.

sığar mı sığmaz mı ilk gititğimde 2 ay sonra karar vereceğiz dmeişti 4 ay olmuştu hala karar verememişti, ben de buna uyuz oluyordum yazmıştım. Kendim iyi kötü ince iple ölçmüştüm üstelik sığıyordu hayli. Neyse herşeyde vardır bir hayır :hulya:

X