Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

kızlar bugün ders anlatırken resmen dudağımın içi parçalandı ya 6 saat konuş konuş mafoldumben

opheliaaa ilk bır hafta benımde agzımın içi yanak içleri hep yara olmuştu konuşurken kan tadı gelıyordu artık.doktorun mum vermedı mı mum yapıştır braketlerın ustune gecıyo yaralar.vermediysede iste bence boşuna çekme çok kotu bilirim mirmirmirmir

canım biz seninle ne konuşsak tellerle ilgili ne konuşsak banada oluyor =)keşke bütün işlerini h.sonuna bırakmasaydın randevunu da erteleyebilirdin hasta halinle gidip o kadar eziyet çekmeseydin keşke=)

Hadi ya :KK70: ay cok kotuydu ctesi günü ya bide gezdik her magazada oturcak yer arıyorum ordan surupta aldık ictim ama iyilestim allaha sukur
Tellerimi mavi yaptırdım yükselticilerim cıkmadı bide yay takıldı dişime. Kötü haberde damagımı yardırmaya az kaldı disci 15 tatil icin randevu alırız dedim yandımm..

sevindim cnm iyileşmene:) iyi yapmışsın tatile denk getirmekle senin için daha rahat olur:) hiç düşünmemeye çalış sen düşündükçe o gün beynin yapabildiği kadar pürüzlük yapıcak o günü kafandan çıkar hiçbir şey bilmiyormuş gibi git otur o koltuğa..
mavi mi hehehe tam benlik yaptırmışsın desene:KK70: canım yay nasıl bir şey ki ben hiç duymadım

Hadi ya :KK70: ay cok kotuydu ctesi günü ya bide gezdik her magazada oturcak yer arıyorum ordan surupta aldık ictim ama iyilestim allaha sukur
Tellerimi mavi yaptırdım yükselticilerim cıkmadı bide yay takıldı dişime. Kötü haberde damagımı yardırmaya az kaldı disci 15 tatil icin randevu alırız dedim yandımm..

damagını neden yardırıyosun canım??

sevindim cnm iyileşmene:) iyi yapmışsın tatile denk getirmekle senin için daha rahat olur:) hiç düşünmemeye çalış sen düşündükçe o gün beynin yapabildiği kadar pürüzlük yapıcak o günü kafandan çıkar hiçbir şey bilmiyormuş gibi git otur o koltuğa..
mavi mi hehehe tam benlik yaptırmışsın desene:KK70: canım yay nasıl bir şey ki ben hiç duymadım

Saol canım. Discim öyle dedi ya 15 tatilde olsun diye ama biraz önce nette okudum tatil olmucak falan yazıyodu gecenlerde de tatilin 1 ay olcagını duydum :S
Bilirken bilmemis gibi davranabilsem keske ama cok zor
Evet mavi :KK70: bosluguma taktı canım normal yay işte ince bisey 1 cm boyu var:KK70:

keşke öyle olsaydı canım ya yine hasta oldum öksürüyorum baktım lastikler işimi zorlaştırıyor onları çıkarıp attım.YıldızlarVeGece ben o lastikleri ilk verdiği günler taktıysam bayramı hiç dert etmem.ki bu sene yeniden össye hazırlanıyorum dersanenin ilk günleri hocalar dışında kimseyi tanımıyorum söylediklerim anlaşılmıo o halim bana bile çok garip gelirken o halime hiç tanımadığım insanlar ne der ne düşünür vs.allahtan arkadaşlardan biri de eskiden telliymiş bana bayağı bi moral verdi o gün gittiğimde daha fazla sorun etmedim lastikleri:))
birşey sorucam kullandığım ilaçlardan dolayı mı bilmiyorum benim diş etlerim şişti fırçalamak dışında yapabiliceğim birşey var mı?

tuzlu su ile gargara yapabilirsin cnm yerimseniben hatta boğazına yaparsan ona da cok iyi geliyor rahatlatıyor boğazı ozellikle boğazın için yatmadan once yap.

1 çay bardağina bir çay kaşiği tuz yeterli olur

benim biR sorum oLucak
bnm ön üStte bulunan3 dişim yamuk çok aşırı
bi yamukluk değil ama bn rahatsız oluyorum far edilir bi yamukluk var.
bunun için teL taktırmayı düşünüyorum.
ama ne kadar takarlar ve sadece üç dişemi takarLar yoksa dişlerin tamamına mı?

biri yardım etsin lütfenn..

tuzlu su ile gargara yapabilirsin cnm yerimseniben hatta boğazına yaparsan ona da cok iyi geliyor rahatlatıyor boğazı ozellikle boğazın için yatmadan once yap.

1 çay bardağina bir çay kaşiği tuz yeterli olur

çok teşekkür ederim canım ilk fırsatta hemen yapıcam:) boğazım için bi sprey kullanmaya başladım o da iyi geldi dişetlerime..tatilin bitimiyle birlikte lastiklerimi de takmaya başlıcam artık. öksürük geçti annem bünyem güçlensin diye sürekli doping yapıp duruyor onu kızdırmamak için itiraz da edemiyorum napalım bir gün daha böyle idare edicez:1rolleyes:

3 dişe takılmaz heralde ya bütün dişlere takılır yanlıs bilgide vermek istemiyorum. Canım ne kadar tutar bilemeyiz ki onu dişci bilir dişten dişe göre degisir o. Sen bi ortodontiste git onunla görüs biz burdan ne desek yanlıs olur

üstlerin hepsine takılır canım...sadece 3 dişe değil yani...ya da en arkadakiler hariç takılabilir... üst çenende yer yoksa diş çekimi yapılabilir... ya da önce bir apareyle damak genişletme yapılabilir...

genelde de 1 sene rahat sürüyor...1 seneden az derse inanma zaten... çünkü dişlerin düzeldiğinde de bir süre sabitlenmesi için bekliyorsun... bir de sen sadece üst birkaç dişin yamuk dersin dişçi sana burası bozuk şurası bozuk sayar ... yok kapanış bozukluğu ; yok orta hattın da sorun var ; arkın düzgün değil vs... o yüzden birkaç diş doktoru ile görüşmeni öneririm... kafana ve bütçene uygun olana karar verirsin ...

üstlerin hepsine takılır canım...sadece 3 dişe değil yani...ya da en arkadakiler hariç takılabilir... üst çenende yer yoksa diş çekimi yapılabilir... ya da önce bir apareyle damak genişletme yapılabilir...

genelde de 1 sene rahat sürüyor...1 seneden az derse inanma zaten... çünkü dişlerin düzeldiğinde de bir süre sabitlenmesi için bekliyorsun... bir de sen sadece üst birkaç dişin yamuk dersin dişçi sana burası bozuk şurası bozuk sayar ... yok kapanış bozukluğu ; yok orta hattın da sorun var ; arkın düzgün değil vs... o yüzden birkaç diş doktoru ile görüşmeni öneririm... kafana ve bütçene uygun olana karar verirsin ...
çok tesekkür eDerim.bn De pek bi soRun yk dedigim gibi üstteki öndeki 3 dişim yamuk
o Da çok aşırı dgL ama bn rahatSız oluorm kötü göRünüyor.
mutLaka bi kaC diS doktoRuna gidecegim. tekRar saoL(=

bnmde azı dişlerinde sorun yok sanıyordum meğersem kapalı ortunuş soz konusuymuş hepsi bnm goremeyeceğim şekilde içeri doğru hafif meyilliydi

sonunda geçmiyor dediğim günler geçti salı günü kontrolüm var:KK70: bu sefer daha da güzel haberler bekliyorum ama bakalım:)

yaa arkdaslar cok tuhaf bı durumnla karıslasrtım ben bundan bı sure once cene amelıyatlarını arastıryorm hep doktrum bana amelıyat olablırsın demıstı bnm cok kafama yatmamasına p,rağmen hep arastırdım aslında ve bugun arkdasımın kontrolne gıııtk bende gosterek,ve fıkır almak amaclı gıttım.dr bana hayır cok sacma kesınlıkle amelıyat olma sen gerek yok ztnn sana dedı.vcok tuhaf oldum.neyın varkı bı sorun yok dedı telle halledımeyece sorun değil bu flaan dedı cok kotu oldum bıe bole farklı durumlr soz konusu anlamadım ussten ıkı dıs cekerek hallolur dedı senın problem. kı bende bı turlu kabullenemıyordum amelıyatı cunku gozle gorunen barız bı bızukluğum yoktur bnm.bana resımler gosterdı işte amelıaytlarına gırdığı ksılerın resımlerını bız boylelerıne amelıyatt dıorus ve yapıyoruz dedı.sen bnm kardesım olsan dedı sana asla bu amelıayt yaptırmazdım dedı.amelıyatı kotulemek ıcın değıl sadece sana lazım değil dedı anlayacağınız kafa cok karısıkk

X