Üstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü?

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
Halk arasında "üstüne adet gördüğü" için hamileliğini geç fark ettiğini söyleyenlere şahit oluruz. Peki, bir kadının hamile olduğu halde adet kanamasına benzer bir kanama yaşaması mümkün müdür? Halk arasında "üstüne görmek" olarak adlandırılan durum gerçekten de söz konusu olabilir mi, yoksa kanamalar başka nedenlere mi bağlıdır? Herhangi bir kanama durumunda ne yapmanız gerekir?

İmplantasyon kanaması
Hamile kadınların %25'inde ilk üç ayda hafif vajinal kanama veya lekelenme görülebilir. Çoğunlukla lekelenme herhangi bir soruna işaret etmez.

İlk üç aydaki hafif kanamaya döllenen yumurtanın rahim duvarına implantasyonu (yerleşme) neden olur. Bu implantasyon kanaması genellikle döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir.

Bazı kadınlar adet kanaması olarak değerlendirse de, implantasyon kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensizdir.

Normal seyreden bir hamilelikte adet kanamasına benzer derecede ve adet kanaması ile aynı sürede devam eden kanamalar olmamalıdır.

Her türlü kanamaya dikkat!
Hamilelikte, az ya da çok, her türlü vajinal kanama ciddiye alınmalıdır. Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, her türlü kanama durumunu mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Doktorunuz kanamanın herhangi bir ciddi sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını saptayacaktır.

Hamileliğin ilk aylarındaki kanamalar bir sorunun işareti olabilmektedir. Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda derhal doktorunuzu aramalısınız:

Aşırı kanama

Kramp, ateş ve ürpermelerin eşlik ettiği kanamalar

24 saatten uzun süren bir kanama

KANAMANIN NEDENLERİ NELER OLABİLİR?
Hamileliğin ilk aylarında implantasyon haricinde vajinal kanamaya yol açan nedenlerden bazıları şunlardır:

Rahimdeki değişiklikler
Hamilelik sırasında rahme daha fazla kan akışı söz konusudur. Dolayısıyla kanama olasılığı da artmaktadır. Hamilelik sırasında cinsel ilişki bazen az miktarda vajinal kanamaya neden olabilir. Ayrıca pelvik muayene sonrasında da lekelenme görülebilir.

Düşük
Hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen vajinal kanamalar bazen de düşük belirtisi olabilmektedir.

Dış gebelik
Karın ağrısı ile birlikte olan vajinal kanama dış gebelik belirtisi olabilir. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere ve genellikle de fallop tüplerine implant olmasıdır. Acil müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Dış gebeliklerde sağlıklı bir bebek gelişimi mümkün değildir. Ayrıca tedavi edilmeyen dış gebelikler anneye ciddi zararlar verebilir veya yaşamını kaybetmesine neden olabilir.

evet canım üstüne görme oluyo bi arkadaşım hamile olduğunu 2.5 ay sonra öğrenmiş tesadüfen çünkü adet oldugu için anlamammış.vede hamileliği çok saglıklı geçmiş.

Adet gibi olur da hamile olduğunu anlayamayan kadın bu sürede ilaç kullanmış olursa ne olacak peki? Yani hamile olduğunu ilk 10 hafta anlayamazsa aldırma gibi bir durumda olamayacak demek oluyor bu. Yine kadınların psikolojisini bozacak bir sorun:KK43:((

ben üstüne gördüm.lekem geliyodu.sonra geçti.ama bazıları tam adet olur gibi oluyo.bir ay önce drdaydım.kızın biri aşırı kanamam var dr kürtaj olucan dedi diye başka dra gelmiş. çıkışta sordum.bebeğinin kalbi atıyomuş.dr üstüne görmşsün demiş.ve bebeği sağlammış.galiba kişiden kişiye değişiyo

ben üstüne gördüm.lekem geliyodu.sonra geçti.ama bazıları tam adet olur gibi oluyo.bir ay önce drdaydım.kızın biri aşırı kanamam var dr kürtaj olucan dedi diye başka dra gelmiş. çıkışta sordum.bebeğinin kalbi atıyomuş.dr üstüne görmşsün demiş.ve bebeği sağlammış.galiba kişiden kişiye değişiyo

ya bu durumda ne yapabilir ki insan. Düşünün korunuyorsunuz, doğal oalrak hamile olmadığınızı düşünüyorsunuz, sağlık sorunlarınız nedeniyle ilaç kullanıyorsunuz, hiç şüphelenmiyorsunuz, çünkü adetiniz devam ediyor. O da ne bir gün hamile olduğunuz öğreniyorsunuz ve siz ilaç kullanmışsınız belki röntgen çektirmişsiniz, uff yaaaa:1no2:

kızlar bende geçen ay öyle olmuştum ya hatırlayan vardır belki.adet gördüğüm zaman meğer hamileymişim hemde normal edetimi görmüştüm 6 gün sürdü..kesildikten 1 hafta sonra kadar titreşimli zayıflama kemeri kullandım ve bebeğim tam yerleşme zamanında rahme tutunamadı ve lekelerim başladı arkasından kanamam ve bebeğim düştü.o kemeri kullanmasaydım bebeğim şimdi 2.inci ayını geçmiş olacaktı ne kötü değilmi.ama nerden bileyim edet gördüm diye ben çok rahattım...bebeğimi bilmeden düşürdüm..senağlama

kızlar bende geçen ay öyle olmuştum ya hatırlayan vardır belki.adet gördüğüm zaman meğer hamileymişim hemde normal edetimi görmüştüm 6 gün sürdü..kesildikten 1 hafta sonra kadar titreşimli zayıflama kemeri kullandım ve bebeğim tam yerleşme zamanında rahme tutunamadı ve lekelerim başladı arkasından kanamam ve bebeğim düştü.o kemeri kullanmasaydım bebeğim şimdi 2.inci ayını geçmiş olacaktı ne kötü değilmi.ama nerden bileyim edet gördüm diye ben çok rahattım...bebeğimi bilmeden düşürdüm..senağlama

geçmiş olsun arkadaşım. Bu durumda ne yapacağız; bebek isteyen-istemeyen herkes bir yanlışlık olmasın diye her ay hamilelik testi mi yapacak?:uhm:

Dış gebelik
Karın ağrısı ile birlikte olan vajinal kanama dış gebelik belirtisi olabilir. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere ve genellikle de fallop tüplerine implant olmasıdır. Acil müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Dış gebeliklerde sağlıklı bir bebek gelişimi mümkün değildir. Ayrıca tedavi edilmeyen dış gebelikler anneye ciddi zararlar verebilir veya yaşamını kaybetmesine neden olabilir.

bende bunu yaşadım malesef.. ama buradaki kanama farklı.. kahverenginde lekelerim vardı benim.. ara ara..çok kötü bişeyyy.. Rabbim kimseye yaşatmasın:KK43:

ben her ay reglim bittikten sonra test yapıyorum eczaneden alıp ama nafile tek cizgi cikio hep

kızlar ya hamilemiyim değilmiyimbilmiyorum ama ben adet gördüm ama adet olduğum zaman baş ağrısı mide bulantısı halsizlik bu belirtilerim var acaba adetim bittikten sonra test yapayım mı sizce?fisfisfis

selam arkadaslar benım adetlerım duzensızdı bu ay 10 gun gecıktı bende sanırım hamıleyım derken adet gordum acaba hamıle olabılırmıyım yınede yaaa keske su yumurtlama donemını bı denk getırebılsek olacak bıseyler ama duzensız olunca denk gelıp gelmedıgını bıle bılmıyoruz

selam arkadaslar benım adetlerım duzensızdı bu ay 10 gun gecıktı bende sanırım hamıleyım derken adet gordum acaba hamıle olabılırmıyım yınede yaaa keske su yumurtlama donemını bı denk getırebılsek olacak bıseyler ama duzensız olunca denk gelıp gelmedıgını bıle bılmıyoruz

yumurtlama döneminin denk gelip gelmeyeceğini ancak dr yardımıyla ultrasonda yumurtlama takibinde anlarsın..
o yüzden bence eğer bebek istiyorsan vakit kaybetme..bende seninle aynı sorunu yaşıyordum adetlerim düzensizdi..yumurtlama takibinin 2. ayında hamile kaldım ..

bende bu hamileliğimde yaşadım 2ci ayımda resmen regl oldum 7 gün sürdü doktorum sürekli yatmamı söyledi şuan yedinci ayımdayım sorun yok

mrh
üstüne görmede yaşadığın talihsiz olaya çok üzüldüm. İnşallah istediğini bebeğine kavuşursun.
Üstüne görme olayı ile ilgili yakın çevremden bir takım şeyle duyuyorum ve çok kafamı karıştırıyor. Bir tanıdığım hamile olduğunu sancım var diye doktora gidiyor ultrasyonda çocukla karşılaşıyor. yani 6 ay normal adet görüyor ve hamile olduğunu anlamıyor. Bu olayı yaşayanın bizzat kendinden duydum. Yine bir tanıdığım ezcaneye idrardan test yaptırmak için gidiyor ve ezcanede adet görüyor. ayıp olmasın diye yine de yaptırıyor ve hamile çıkıyor böyle entrasan şeylerle karşılaşıyorum.
allah hepimize istediğimiz bebeklerimize kavuştursun.

X