Bebek Beslenmesi Oğlum 4 Yaşinda Ama Hala Ben Yemek Yediriyorum

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

gxuxlxuxcxuxk

Allahım sana emanet
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2007
715
2
43
artık gerçekten ne yapacagımı şaşırdım.... o kadar çok yol denedim ki..........bu yüzden dr.a bile götürdüm.herşe y norml çıktı.ama artık büyüdü kendi yemesi gerek miyor mu?dediğimde dr.yer sen çok üstüne düşüyorsun herhalde dedi.ama o kadar çok yol denedim ki en acımasızını yazayım sizlere.hafta sonuydu kocacımda evde bir güzel kahvaltı hazırladım oğlum kahvaltıyı görünce zaten başladı yaygaraya.... hiççç oralar olmadım.eşim zorla ağzına 1 lokma yumurta soktu atakan (oğlum)bir yandan ağlıyor bir yandanda yumurtayı yanagında bekletiyordu.e şime dedim ki bırak bugünde aç bırakalım ...o gün akşam saat 5 e kadar aç durdu..sadece bizden habersiz küçük bir şeker yemiş 2.yerken yakaladım elinden aldım.kararlıy dım bu gün gerçekten kararlıyım dedim kendi kendime..akşam 4 oldu artık midesine kramplar giriyordu kiii...midesin i tutarak geziyordu ben hiç oralı oladım.annecim yemek istiyorum dedikçe ben daha yemek saati gelmedi dedim.ama içim o kadar kötüydü ki anlatamam...be zelye ve pilav pisirdim.akşam yemeginide o gün 5 te yedik.atakan her zaman ki gibi sadece 2 kaşık aldı ve doydum deyip kalktı yine ben zorla yedirdim.kavga dövüş ... arkadaşlar okadar zor bir durum ki allah kimsenin başına vermesin 1 ay önce kürtaj oldum(boş gebelik)12 haftalıktı 12 haftanın 10 haftası çok zor geçti sancılar içinde.kürtaj desen genel anesteziyle oldugu halde ameliyathanede üşümüşüm sancım çoktu.atakan beni o zor günlermde bile yemek yedirirken sinir krizleri geçirttirdi.artık bilmiyorum ne yapacagımı şaşırmış durumdayım.ben imle aynı durumda olan arkadaşlarla paylaşmak istedim.sağlıcakla kalın.....

bilidiğim kadarı ile erkek çocukları herşeyi daha geç yaparmış ama böyle bir şeyi neden yapıyordur ki kendi yemek yemiyormu hiç mi isteği yok ben kendim yiyeyim diye belki de senin onu yedirmen daha çok hoşuna giriyordur...

:sm_confused::sm_confused:allah sabır versin canım okurken ben bile üzüldüm haline . benim oğlum 2.5 yasında ama herseyi kendi yemesede yiyebileceği şeylei bilerek masasına koyuorum yavas yavas ta olsa yiyebilior.bebekten de eline hep ekmek kabukları bisküvi galetalar verirdim.belkide onların faydası oldu bilemiorum ama yeme alışkanlığını edindi
senin işin cok zor annemden biliorum cünkü, ben ve kardesim aynıymısız senin oğlan gibi,9 yasına annem yedirdi bizi hepte ilenirdi cocuklarınızda sizin gibi olsunda benim cektiğimi görün diye.ama cok sükür bana benzemedi.seninde sabretmekten baska yapacağın bişi yok sanırım.bi zamanı vardır mutlaka ama az beslendiğini düsünüosanda dr adanısıp vitamin vermen gerekebilir...

aynen banuca 75 e katılıyorum biraz biraz alışıcakatık ben kardeşlerimden biliyorum yavaş yavaş alışıyorlar

Evet canım maalesef bizim yüzümüzden çocuklar yemiyor herşeyi onlara biz yedirip alıştırıyoruz.Bende aynı senin gibiyim maalesef.Ama şimdi anasınıfına verdim.Okulda yavaş yavaş alıştı en azından benim gözümün önünde aç kalmıyor.Okuldan almaya gittiğimdede tosta hamburgere saldırıyor.Ama hafta sonları yine aynıyız.Ama zorlamayınca yada önemsemeyince hem kendisi yiyor hem iştahı açılıyor.

Benimde büyük oglum (su an 11 yasinda) 5 yaslarina kadar evde ben yemek yediyordum. Kendisini yemek yemesi icin tesvik ettigim zamanlar inatlasip, tipki senin ki gibi ya yemek yemezdi, ya da 1-2 kasiktan sonra doydum diyerek kalkardi yemegin basindan...Bu arada oglum yarim gün yuvayada gidiyordu. Yuva yarim gün oldugu icin, ögle yemeklerini yuvada yemiyordu. Daha sonra tam gün yapinca otomatikman yuvada ögle yemeklerini yemesi gerekiyordu. Neticede, oglum diger arkadaslarinin yemeklerini kendi baslarina yediklerini görünce kendi kendine yemek yemeyi ögrendi. Yani, mizmizligi tamamen bana karsiymis :)

Biz annelerin, aman cocugum kendi kendine yerse, ac kalir. Kendini doyuramaz gibi düsünceleri yüzünden cocuklar naz yapiyorlar.

Endiselenme, her acidan saglikli bir cocuk eninde sonunda kendi kendine yemek yemeyi ögreniyor. Sadece, güzellikle anlat canim yapmasi gerekenleri, inatlasirsan, emin ol cocugun senden daha fazla inatlasir. Yuvaya gönderiyor musun? bilmiyorum ama eger göndermiyorsan, göndermeni tavsiye ederim. Cocuklar cogu zaman yuva kurallarina daha cabuk adapte oluyorlar ve ayni kurallari evde de uyguluyorlar.

Unutma canim, hayatta öyle anneler var ki, ömür boyu cocuklarini bir bebek gibi bakmak ve kollamak zorundalar.

bilidiğim kadarı ile erkek çocukları herşeyi daha geç yaparmış ama böyle bir şeyi neden yapıyordur ki kendi yemek yemiyormu hiç mi isteği yok ben kendim yiyeyim diye belki de senin onu yedirmen daha çok hoşuna giriyordur...

canım bu olay geçen sene başladı önceden azda olsa yiyordu kendince ama şuan inanın artık bıkınlık getiriyo çok üzülüyorum.her yemek kabus gibi geçiyo.allahım sabır başka birsey elimden gelmiyo..

Benimde büyük oglum (su an 11 yasinda) 5 yaslarina kadar evde ben yemek yediyordum. Kendisini yemek yemesi icin tesvik ettigim zamanlar inatlasip, tipki senin ki gibi ya yemek yemezdi, ya da 1-2 kasiktan sonra doydum diyerek kalkardi yemegin basindan...Bu arada oglum yarim gün yuvayada gidiyordu. Yuva yarim gün oldugu icin, ögle yemeklerini yuvada yemiyordu. Daha sonra tam gün yapinca otomatikman yuvada ögle yemeklerini yemesi gerekiyordu. Neticede, oglum diger arkadaslarinin yemeklerini kendi baslarina yediklerini görünce kendi kendine yemek yemeyi ögrendi. Yani, mizmizligi tamamen bana karsiymis :)

Biz annelerin, aman cocugum kendi kendine yerse, ac kalir. Kendini doyuramaz gibi düsünceleri yüzünden cocuklar naz yapiyorlar.

Endiselenme, her acidan saglikli bir cocuk eninde sonunda kendi kendine yemek yemeyi ögreniyor. Sadece, güzellikle anlat canim yapmasi gerekenleri, inatlasirsan, emin ol cocugun senden daha fazla inatlasir. Yuvaya gönderiyor musun? bilmiyorum ama eger göndermiyorsan, göndermeni tavsiye ederim. Cocuklar cogu zaman yuva kurallarina daha cabuk adapte oluyorlar ve ayni kurallari evde de uyguluyorlar.

Unutma canim, hayatta öyle anneler var ki, ömür boyu cocuklarini bir bebek gibi bakmak ve kollamak zorundalar.

ewet haklısın rabbim öylelerine sğlık sıhat versin özelliklede anneye.aklıma çok getiriyorum o durumda olanları..kendime bazen çok kızıyorum yaptığın sorun dediğin şeye bak diye.yemiyorsa yedirecen çok mu zor sanki diye.ama başka çocukları görüncede imreniyo insan.insanız işte nihayetinde doyumsuz varlıklarız.o gün bi alışveriş merkezinde geziyoruz.ayy çocuğun biri nasıl ağlıyo (zaannedersem benim oğlanla yaşıttı).anne açıktım diye..bizimkide ona bakıyo...sabah kahvaltıyla duruyordu ve akşam saat 4 felandı..bizimkinin hiç gıkı çıkmıyordu..ne açıkma nede birsey isteme varsa yoksa oyuncak...işte böylelerini görüncede üzülüyorum niye benim çocuğum acıkmıyo diye..neyse ya allah sağlık versin gerisi boş...

Evet canım maalesef bizim yüzümüzden çocuklar yemiyor herşeyi onlara biz yedirip alıştırıyoruz.Bende aynı senin gibiyim maalesef.Ama şimdi anasınıfına verdim.Okulda yavaş yavaş alıştı en azından benim gözümün önünde aç kalmıyor.Okuldan almaya gittiğimdede tosta hamburgere saldırıyor.Ama hafta sonları yine aynıyız.Ama zorlamayınca yada önemsemeyince hem kendisi yiyor hem iştahı açılıyor.

canım ya inşallah benimkide seneye anasınıfına gidecek.inşallah dediğin olur ve azıcıkta olsa rahatlarım.ana sınıfını bilerek öğlenci yapacağım sırf bu yüzden...yaa çokmu kötü anneyim bennnnnnnnnnnnn

canım benim, bildiğim kadarıyla bu durumlar malesef bizlerin yüzündn oluyor.daha küçük yaşlarda yani 1 yaş civarında onlara kendi başlarına yemek yemyi öğretmiyoruz.onlar kendileri yemek isteyince de izizn vermiyoruz,yok dökecekler,yok heryer berbat olacak diye.ama çok yanlış yapıyoruz.drçlar hep diyor bırakın ev batarsa batsın hiç önemli değil.izin verin diye ama biz dinlemiyoruz.canım benim önüne sevdiği şeyleri koy ve ilgilenme sadece yemesini söyle .biraz sabır ve kararlılık gerektiriyor.benim de bebeğim çok fazla yemiyor,hele üstüne düşünce hiç yemiyor.ama öğün atlayınca,aç kalınca bak nasıl yiyor.sen merak etme onun karnını tutması senin ilgini çekmek için,karnının ağrıdığından değil,umursama ve fazla yüz verme,kendini de yıpratma.anlayacağı şekilde,eğer acıktıysa senin ona yemek hazırlayacağını ama yedirmeyeceğini söyle.ve bu konuda kararlı ol.gerekirse yemeğini hazırladıktan sonra onu yanlız bırak.bugün 1 kaşık yer sonra 3 derken kendi kendine yemeye alışır.kolay gelsin,kendini de üzme.bak yeni kürtaj da olmuşsun,dikkat et biraz.öpüyorum,sevgiyle kal.a.sa.sa.s
ah canımın içi ah.bebekken inan çok rahattım.eline herseyi verirdim öyle dökülecek saçılacak diye hiçççççç aldırmadım.geçen sene felan azda olsa kendi yiyordu ama bu sene malleseff...dediğin gibi günlerce öğün sırası geldiğinde önüne yemek koyup yanından ayrıldım.ne yaptı bir bilsen...ağladı ağladı ben hiç oralı olmadım.ses kesildi kendi kendime dedimki yiyor herhelde yavaşça baktımki sandalyenin üstüne yatmış uyumuşşşşşşşşşşşş.anlayacağın denemediğim hiç ama hiç birsey kalmadı.....canım beni düşünmen hoşuma ğitti.saol arkadaşım çok şükür iyiyim .....

:sm_confused::sm_confused:allah sabır versin canım okurken ben bile üzüldüm haline . benim oğlum 2.5 yasında ama herseyi kendi yemesede yiyebileceği şeylei bilerek masasına koyuorum yavas yavas ta olsa yiyebilior.bebekten de eline hep ekmek kabukları bisküvi galetalar verirdim.belkide onların faydası oldu bilemiorum ama yeme alışkanlığını edindi
senin işin cok zor annemden biliorum cünkü, ben ve kardesim aynıymısız senin oğlan gibi,9 yasına annem yedirdi bizi hepte ilenirdi cocuklarınızda sizin gibi olsunda benim cektiğimi görün diye.ama cok sükür bana benzemedi.seninde sabretmekten baska yapacağın bişi yok sanırım.bi zamanı vardır mutlaka ama az beslendiğini düsünüosanda dr adanısıp vitamin vermen gerekebilir...

canım küçükken bende eline herşey verdim yok dökülür diye hiö kaygım olmadı..eşim işi dolayısıyla biz çok ayrı kaldık.ayrı kaldığımı zzaman zarfındada ya annemlere yada kayınvalidemlere ğittim mecburen..(yalnız bırakmıyorlar çocukta küçük ya)oğlum gecen sene çok etkilendi sanırım.6-7 ay kadar ayrıydık..oğlumda babsına çok düşkün..bence çocuklar bu tip şeylerden çok etkileniyor.annemlere gidince oğlumun iştehı açılıyo..öyle seviniyorumki..deniz kenarı ne yiyeceğini şaşırıyo..ama kaynanamlarda 1 lokma yemez.ben artık peşinde koşuyorum..ya çok zor birsey.

canım küçükken bende eline herşey verdim yok dökülür diye hiö kaygım olmadı..eşim işi dolayısıyla biz çok ayrı kaldık.ayrı kaldığımı zzaman zarfındada ya annemlere yada kayınvalidemlere ğittim mecburen..(yalnız bırakmıyorlar çocukta küçük ya)oğlum gecen sene çok etkilendi sanırım.6-7 ay kadar ayrıydık..oğlumda babsına çok düşkün..bence çocuklar bu tip şeylerden çok etkileniyor.annemlere gidince oğlumun iştehı açılıyo..öyle seviniyorumki..deniz kenarı ne yiyeceğini şaşırıyo..ama kaynanamlarda 1 lokma yemez.ben artık peşinde koşuyorum..ya çok zor birsey.

canım ya cok ii anlıorum seni teyzemin torunuda 5 yaslarında ,anneme gidince bahcede yedirioruz cocukları ama o da fayda etmior benimki oturuor masaya ama o oturmuor.kesinlikle alıskanlıkla ilgili bundan sonra fazla zorlama ve yıpratma kendini biraz aklı erince zaten kendi yiyecek
bana ne attın anlamadım bilemedim....

canım ya cok ii anlıorum seni teyzemin torunuda 5 yaslarında ,anneme gidince bahcede yedirioruz cocukları ama o da fayda etmior benimki oturuor masaya ama o oturmuor.kesinlikle alıskanlıkla ilgili bundan sonra fazla zorlama ve yıpratma kendini biraz aklı erince zaten kendi yiyecek
bana ne attın anlamadım bilemedim....

canım kontrol paneline bak rep attım.ilaçla ilğili.ben cok vitamin kullandım.iştah açıcı şurupta..senin yazdığın ilaçı ilk kez duymuştum o yüzden rep attım.nasıl birsey yazarmısın.multivitamin mi?

canim uzulme,inanirmisin ayni sorun bende var yine seninki sen yedirince yiyormus,benim kiz 22aylik ben veriyorum ve ustelik acikmiyor ve ustelik ben verince zorla veriyorum anlayacgin bende gunlerce ac biraktim kendi yesin diye ama bos hic orali bile olmadi,herhalde arkadasim tek care sabir bekle saglikliya gerisi gelir ins,ictah acici suruplara inanma bn inan hepsini denedim ama hic yardimi olmadi,eger saglikliysa bisey yoksa gecer,bunlari sana diyorum ama bide kendime desem,bendede sabir kalmadi,anne olmak dunyanin en guzel seyi ama okadarda sorumluluk ister bekleyelimve bunada sukur edelim canim,sabir

bak simdi bi mesajini okudum,cokmu kotu anneyim diye yazmissin asla.asla asla sakin bi daha bunu yazma,soylermisin hangi anne kotu olabilirki hangi anne isterki cocugu ac kalsin hasta olsun,hicbir anne,oyuzden sakin kendini suclama inan oyle degil,cocuklar sadece inan sandigimizdan da uyaniklar ,bazen bizi kullanmasini cok iyi biliyorlar oyuzden seb sabret,inan gececek cunku bende artk sabrediyorum cunku baska caremiz yok ama kendimizi suclayark bi yere varamayiz baksana sadece sende osorun yok cogumuzda var demekki sorun sen de degil,allah buyuk bunuda sukredelim,okmi

bak simdi bi mesajini okudum,cokmu kotu anneyim diye yazmissin asla.asla asla sakin bi daha bunu yazma,soylermisin hangi anne kotu olabilirki hangi anne isterki cocugu ac kalsin hasta olsun,hicbir anne,oyuzden sakin kendini suclama inan oyle degil,cocuklar sadece inan sandigimizdan da uyaniklar ,bazen bizi kullanmasini cok iyi biliyorlar oyuzden seb sabret,inan gececek cunku bende artk sabrediyorum cunku baska caremiz yok ama kendimizi suclayark bi yere varamayiz baksana sadece sende osorun yok cogumuzda var demekki sorun sen de degil,allah buyuk bunuda sukredelim,okmi

canım ne güzel yazmışsın teşekkürler destegin için..inan artık eskisi kadar çok sinirlenmiyorum..benim oğlum 18.08.2003 doğdu 4 yaşını doldurdu.artık zaman geçtikçe insan alışıyor.bende alıştım artık yemek saatleri hariçinde çokiyi anlaşıyoz oğlumla ama iş yemeğe gelice artık bağrış çağrış...ha birde bu yaş dönemi çocuklarını bilirsin inat ve bir okadarda sinir..yemek gelince duyduğum lafları bir görsen ...'sen ne biçim annesin,yinemi bu yemek(hiç birseyi beğenmez)seni sevmiyorum hatta senden nefret ediyorum'ya işte bu halim çok haraketli ve çok akıllı bi çocuk..ama bazen ben zorlayınca böyle oluyo..o lafları duymaktansa hiç zorlamamak daha iyi..zorluyorum dediysem mesela kahvaltı yapmıştır öğlen yemek yememiştir akşama kadar aç..akşamda mecburen zorlada olsa yedirdiğim zamanlar...arkadaşım allah bana sabır onada sağlık versin gerisi boş..sağlıcakla kal...

İşte bir ben daha...
İnsan nasılda vicdan azabı duyuyor dimi..
Benim oğlum şu an 5 yaşında ve anaokuluna gidiyor.. Hala ben yediriyorum..İnanılmaz iştahsız bir çocuk.. Ben ona yemek yedirirken, onun elleri her zaman masanın altında durur.. Yani demez ki, kahvaltıda herşeyi bana annem veriyor , bari çayımı da ben kendim içeyim...
Bence bazı çocukların bu yememe sorunları sadece ve sadece iştahsızlıklarından kaynaklanıyor.. İştahları olsa zaten bizim üstelememize ne hacet.. Ama istersen 10 saat yiyecekler önünde dursun, oğlumun aklına o yiyecekleri ağzına götürmek gelmiyor..
Ben Dr. lara, araştırma fakültelerine, terapistlere götürdüm oğlumu... Yok, yok, yok..
İştah olmayınca olmuyor.. İnanırmısın, boğazında ve yutma sisteminde bir sorun mu var diye bile araştırdılar.. Sonunda terapist bana ne dedi biliyor musun? "Allah sana yardım etsin, nasıl başa çıkıyorsun böyle bir çocukla..." dedi.. İşte tedaviinin müthiş sonucu bu oldu..
Şimdi 5 yaşında.. Anaokuluna gidiyor.. Öğretmeni yememesinden ve etrafına dökmesinden şikayetçi.. Ama çözümü yok bunun..
Şimdi o kadar kafama takmıyorum.. Eskiden inanılmaz takardım.. Ama bu yememeye rağmen en azından sürekli kilo vermiyor.. Demekki yediği 1 lokma ona yetiyor diyorum kendi kendime.. Sende takmamaya çalış..
Ama başkalarının çocuğunda gözüm kalıyor.. Özeniyorum, kıskanıyorum hatta.. Sonrada vicdan azabı duyuyorum kıskandığım için..
Ne vitaminler denedim.. Ne pekmezler.. Bakalım askerde ne yapacak bensiz, onu düşünüyorum...kafamçokkarıştı

gulucuk sen sabret inan bu gunler bitecek,ins,en azindan bn buna kendimi inandiriyorum cunku benim kiz hic ama hic birsey yemiyor,ben verince hele hic almiyor kendisi hic yemiyor 4gundur zorlamiyorum vermiyecm sen bilirsin dedim,ve 4gunde sadece kalvaltida 1cay bardagi icti onun disinda asla bisey yemedi,hicbirsey sevmiyor yemiyor,gercekten cok zor durum benimkisi,inan hic abartmiyorum,ya,evet biz annelerin isi zor helede cocogumuz hic yemek yemiyorsa,annem bana her der,kizim kucuk kardesin 5yasina kadr ekmegin tadini bilmezdi hic yemezdi ama bak simdi 11yasinda ben simdide yeme diyorum,:)bnde keske ogunleri bende gorsem diyorum,ama gorecez allahin izniyle dualariniz eksik etmeyin,sabreden dervis muradina ermis.demi

X