Huysuz-citir'dan seçmeler

huysuz-citir

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2007
481
0
TÜRK MÜSÜN CANIM ???

Barbaros Uzunöner `den Alinti:

Damadin Dayisindan.............................

Insan elindeki altini,saati,parayi hicbir beklentisi olmadan,karsiliksiz bir sekilde vermek icin siraya girermi?
Girer.....Biz gireriz.

Insanlarin uzun siralar olusturdugu taki törenlerinde gelin ve damada taki takanlar cok mutludur, cünküonlarin gelin ve damatla akrabaglik baglari ve adlari ile birlikte bütün salona duyurulur. Artik salonda esitlik bozulmustur. Taki takanlar ve takmayanlar olmak üzere iki grup olusmustur. Taki takanlar halleriden emin ve kendilerine güvenen tavirlarla salonun kösesini bucagini sen kahkahalarla gezerken,taki takmiyanlar oturduklari yerde boyunlarini bükerler. Neredeyse masanin altina gireceklerdir.

Kimin ne taktiginin anons edilmesi ziyadesiyle lüzumsuzdur. Bu,taki takmayanin bir anda dislanmasina, hatta salondan yaka paca atilmasina sebep olabilir.Ayrica damat da bu tip anonslarda Türkce`nin nereye cekersen oraya gelen kelimelerinin ekolu bir sekilde seslendirilmesinden rahatsiz olabilir:

"Damadin damadin din arkadasi arkadasi geline geline yarim takiyor takiyor takiyor.... Damadin damadin patronu geline geline tam tam takti takti ti ti ti ..."

Taki törenlerinin tek tarafli olmasina karsiyim. Insanlar her zaman ise yarar, maddi degeri olan seyler takmamalilar.Herkes durumunu anlatan,karsilikli dayanismayi pekistiren,suistimalden uzak seyler takmalilar. Taki töreni söyle olmali:

"Gelinin dayisi damada kredi karti ekstresi takiyor...Damadin abisinden geline üc aylik su borcu...Gelinin dedesinden damada bin liralik KDV fisi... Damadin eski sevgilisinden geline Afrika`ya gidis bileti... Damadin teysesinden geline yüzük... Gelinin enistesi damada yüz dolar takiyor ve kendisinden iki yüz yirmi avro aliyor...Damadin kuzeni geline borc takiyor...Gelinin eski sevgilisi damadin kulagina bir seyler söylüyor ve damat geline takiyor..."

Kalba beyenmediniz güzeller ama ben cok gülmüstüm ,belki bundan 3 hafta evel bir dügünde bulundum ve migrofondan gelen ses...... okurken bana onu hatirlatti:roflol::roflol::roflol:

canim karismak gibi olmasin ama komik yazilar bolumene yazsaydin keske hem daha dikkt cekerdi/guzeller hepsi de emegine saglik

her iki yazıyı da çok beğendim,emeğine sağlık,şu takı töreniyle ilgili olansa çok güldürdü beni:roflol::roflol::roflol:

canim karismak gibi olmasin ama komik yazilar bolumene yazsaydin keske hem daha dikkt cekerdi/guzeller hepsi de emegine saglik

Sagol canim simdi yeni birtane buldum bari onu komik yazilar yerine aciyim Şeniz

her iki yazıyı da çok beğendim,emeğine sağlık,şu takı töreniyle ilgili olansa çok güldürdü beni:roflol::roflol::roflol:

Ah sorma hele ben 3 hafta öncesi dügündeydim sonra bunu okuyunca kahkahlarla beyimi uykudan uyandirdim:roflol::roflol: sagol canima.s.

Sabanci

Ünlü sanayicimiz Sakip Sabanci bir gün bir ili ziyarete gitmis;. Onu taniyan yasli bir adam yanina yaklasarak: -Agam Lassa, Toyotasa, Çimsa senin mi? demis. Sabanci “evet” demis. Bu söz karsinda yasli adam yine sormus: -Manisa, Fransa, Bursa’da mi senin? Sabanci “sayilir” demis. saskinlgini gizleyemeyen yasli adam tekrar sormus: -Bütün malin mülkünün öbür dünyada sualini nasil vereceksin demis. Sabanci: - Ne düsünüyon gardasim. isa da, Musa da bizim

ALINTI

Erzurum'dan Çiktim Yola

Zamanin birinde Erzurum'dan bir grup insan hacca gitmek için yola çikmislar.
Van'a gelmisler. Van'nin bir köyünde konaklamaya karar vermisler.
O köyün de imami yokmus. Köylüler aralarinda konusmuslar ve Erzurum'dan çikip hacca giden bu topluluktan birini imam yapmaya karar vermisler.
Bu insanlar hacca gidiyorlarsa bos insan deyillerdir diye düsünmüsler.
Nitekim tekliflerini içlerinden birisi kabul etmis.
Her yil 400 koyun verilecekmis imama.
Adam hacca gidip masraf yapacagima burada kalip yalandan imamlik yapar ve her yil
400 koyun sahibi olurum diyerek ise baslamis.
Köylü camide toplanmis namaz kilinacak. Sayin imam baslamis namazi kildirmaya :

- Erzurum’dan çiktim yola Van'da verdim mola
400 koyun verdiler bana, Allahuekber...
Bu günlerce ayni biçimde devam etmis.
Köylü bu ise biraz sasirmis ve konusmuslar aralarinda :

-Daha önceki imam mi yanlis kildiriyordu, yeni imam mi yanlis kildiriyor?
Bunu gidip Müftüye soralim.
Sayin müftü meshur Of’lu... Müftüye gelen halk her seyi anlatmis. Müftü köylüye dönerek :

- Siz simdi hiç imama çaktirmadan köyünüze dönün ve namaz vakti camide toplanin ben de namaza gelecegim, diye emir verir. Herkes köyüne döner ve namaz vakti cemaat camide toplanir. Tabi ki Sayin müftüde camidedir. Imam namazi kildirmaya baslar.
Birinci rekat :

- Erzurum’dan çiktim yola, Van’da verdim mola,
400 koyun verdiler bana, Allahuekber... der hoca.
Arkadan "öhö.. öhö!..” seklinde bir ses duyulur. Imam yakalandim herhalde diye korkmaya baslar. Ikinci rekatta sözlerinde biraz degisiklik yapar :

- Erzurum’dan çiktim yola, Van'da verdim mola,
400 Koyun verdiler bana, yarisi sana yarisi bana... Allahuekber...
Namaz bitince köylü Müftüye dönerek “Imam efendi namazi dogru mu kildiriyor? diye sorar. Müftünün cevabi :
- Haçen birinci rekatta biraz sasirdi ama ikinci rekatta isi düzeltti...

X