Cocuklarda Oyunun Faydalari

mondschein2

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2007
957
7
OYUN cocugun bedeni ve ruhi gelismesi icin sarttir..Özellikle 2-6 yas arasinda oyun oynamaya ihtiyaclari vardir,cocuk gunun yarisni,uyumadigi ve yemedigi zamanlar oyunla gecirmek ister,oyun,cocuga kimsenin ogretemedigi seyleri ogretir.

Cocuga oyun yeri ve serbestligi saglanmasi onemlidir.cocuk oyun ileogrenme yollarini ogrenir.cocuk zihinsel,konusma,bir is ortaya cikarma yeteneklerini oyun gelistirir,uyum icinde insanlarla iliski kurmayi,yardinmasmayi kazanir.saldirganlik gibi onemli problemlerini ve yanlizligini yener.insanlari,hayvanlari,tabiati,guzel seyleri sevme duygusu gelisir.

Cocuk oyunda bedenini gelistirir,kaslarini cesitli sekillerde kullanark gelistirir.bircok arac ve gerec ve esyayi kullnarak,adim adim bir beceriyi elde eder,sonra,daha zor seyleri yapmaya heveslenir ve kendine guveni artar.

Zekasini kullanmayi gelistirir.dunyayi ve cevresini kesfeder,surekli bilgiler edinir,merak duygusunu tatmin eder,mantik yurutmeyi,secim yapmayi sebeb sonuc iliskileri kurmayi ogrenir,
*oyun cocugun enerji birikimini sarfetmesini,duygularini ifade etmesni saglar.
*Canli bir oyun ortaminda cocugun dili gelisir,konusma becereileri artar,sözlü olarak anlasmayi,problemlerini cözmeyi ogrenir.
*Cocuk dogru,yanlis,guzel,iyi,kotu,hakli,haksiz gibi ahlaki kavramlari ve alikanliklari oyun sirasinda gorur, ogrenir,dener ve benimser,kendine uygun gelenleri tekrar ede ede pekistirir,benliginin bir barcasi yapar.
*Ana-babalar cocuk oyunlarini gözleyerek v dinleyerek,cocuklarini daha iyi tanirlar.cocugun huylari,davranislari,istekleri,dusunceleri,duygulari,mizaci,kuvvetli ve zayif yonleri en acik sekilde oyun oynarken ortaya cikar.
*bir cocuk ne kadr degisik oyun oynarsa ,gelisiminin hangi asamasinda olursa olsun ogrenme becerisi okadrzenginlesir.Oyun temelde seyretmekten ziyade birseyleri yapmaktir ve cocuklarin isitme,hissetme gorme gibi melekelerini harekete gecirir.oyun degisik secenekler ,imkanlar ve problem cozme becerisini kazandirir.
BU ONLAR ICIN BIR CESIT GUC KAYNAGIDIR.

canım benim oğluş çok oyun oynar.oynarkende kendince konuşur..hiç cenesi durmaz..özellikle legolarla çok oynuyo..onlarla robotlar kuleler yapıyo..arabayla oynamıyo..lego,küçük askerler,robotlar,ninja kablunbagalar,örümcek adamlar.yani butarz oyuncakları seviyor..ama en çok legolarla oynuyor..birde çizgi film izlemeyi seviyor.bilgisayar oyunlarıyla pek arası yok..çok çizgi film izlemek sakıncalaımı..özellikle eğitici olanları izletiyorum..izliyorda..paylaşımın için teşekkürler..

ewt özellikle zeka geliştirici oyunlar çok yararlı çocuklar için...ancak bi önemli konu daha var ki buda o oyuncağın çocuğun yaşına uygun olması...

:1hug:
canım benim oğluş çok oyun oynar.oynarkende kendince konuşur..hiç cenesi durmaz..özellikle legolarla çok oynuyo..onlarla robotlar kuleler yapıyo..arabayla oynamıyo..lego,küçük askerler,robotlar,ninja kablunbagalar,örümcek adamlar.yani butarz oyuncakları seviyor..ama en çok legolarla oynuyor..birde çizgi film izlemeyi seviyor.bilgisayar oyunlarıyla pek arası yok..çok çizgi film izlemek sakıncalaımı..özellikle eğitici olanları izletiyorum..izliyorda..paylaşımın için teşekkürler..

slm canim bence legolarla oynamasi cok guzel ,ama cok cizgi film seyretmesi fazla iyi degil,ben kac kitap okudum bebekler hakkinda hepsindede yazili belirli saatlerde izin verin ama fazla olmamasi sartiyla,,hem gozler icinde iyi olmadigi yazili ufak yaslarda,ama belliki cok akilli bir oglusun var valla,:nazar::nazar:allah onu ve butun bebekleri herzaman korusun,,aminnnnnnnnnnnnnn:1hug::1hug:

Bu konuyu eklediğiniz için teşekkürler.
Oğlumun araştırma ödeviydi.
Bunlardan da yararlanarak yapmış olduk saolun

gerçekten bebeklerimiz ve 1-4yaş arası çocuklar için uygun bir oyun yöntemi ayakta hoplatmak çocukları zaten çocuklar bu hareketi çok seviyorlar.benim yeğenim ayakta hoplamadan uyumaz.çocukları ayağımızda hoplatmak ilerde yükseklik korkusu çocuklarda fazla olmazmış.buda bu hakeketin eğlence kısmından sonra yararlı kıslını düşünürsek çocuklarımıza yeğenlerimize bu hareketi yani ayağamızda hoplatmayı deneyelim.çocukları sevindirelim.ilginç bir oyun yöntemi.

Çocuklarda oyunun önemi denildiğinde aklıma ilk gelen kreş ortamı,ev hanımı olsanız bile çocuklarınızı 3 gün olsa da kreşe gönderin derim,ben kızımı 6 aydır yolluyorum ve artı eksi değerlendirmesi yaptığımda ne çok artıda olduğumu görüyorum.En azından çocuğum yeterince oyun oynuyamıyor,yaşıtlarıyla biraraya getirmiyorum vs. düşünceleri kafanızı hiç kurcalamıyor.

çocuklar için oyun ve oyuncaklar çok önemli bencede. Ama şimdilerde her taraf çin malı oyuncaklarla dolu bu oyuncaklar içinde çok sağlıksız olduğu söyleniyor. Bunun üzerine bende kendim oyuncak örmeye başladım. Hani şu amigurumi denen tığla örülen oyuncaklardan çok güzel oluyorlar gerçekten. Hem satışınıda yapıyorum hem para kazanıyorum hemde sağlıklı oyuncak oynamış oluyor çocuklarımız

X