Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar Dökülen Sac, Bakımı ile ilgili Yabancı Sitelerden Yapılan Ceviriler

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri

mavi misket

Guru
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2007
177
4
Arkadaşlar; bu sayfada sizlerle, yabancı sitelerden yaptığım çevirileri paylaşmak istiyorum. Saç dökülmesi, çareleri, saç bakımı ve saçla alakalı olan her türlü konuyu kapsayan zengin içerikli bir sayfa olması niyetindeyim, desteklerinizi bekliyorum.
Sevgiler & Saygılar

SAÇ DÖKÜLMELERİNE KARŞI HARİCİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

ALOA VERA:

Hintliler; saç derilerine ve saçlarına her gece aloa vera jeli ile masaj yaparlarmış ki saçlarının böylesine gür, kalın telli ve sağlıklı olmasının nedeni hep buna bağlanırmış. Bitkibilimciler (şifacılar ya da yabancı bir terimle herbalistler) bu otun, nitrik oksit oluşumunu sağladığı ve süperoksit dimutan adlı enzimi içerdiği kanısındalar. Bilim adamları bu iki maddenin bir araya gelerek saç dökülmesini önlediği ve yeni saç oluşumunu başlattığını test edip onaylamışlardır.

SOĞAN:

Yüksek oranda sülfür içeren bu maddenin saçı iyileştirme özelliği olduğuna ve şayet banyo öncesinde saç derisine yarım baş soğan ile masaj yaptığımızda, bunun, saç gelişimini destekleyeceği bilinir.

KIRMIZI BİBER (Capiscum):

Lapa haline getirilen kırmızı biber, saç derisi kızarana dek masaj yapılır. Bu kan dolaşımını hızlandıracak ve yeni saç oluşumunu sağlayacaktır.

Arkadaşlar, burada kırmızı biberden kasıt, ninelerimizin ipe dizip de kuruttuğu biberlerdir, bakınız bu da fotoğrafıdır.

L113_732733.jpg

SAFFLOWER YAĞI

Saç derisine masajla uygulanan bu yağ, saç derisi altındaki kan damarlarını genişleterek daha fazla kan akışına sebep olacaktır. Saç folikülüne daha fazla kan gitmesi neticesinde saç sağlığını yitirmeyecek ve yeni saç oluşumu başlayacaktır.

Arkadaşlar çiçeğin türkçe adını bulamadım (araştırma halindeyim) ama fotoğrafını gördüğünüzde mutlaka tanıyacaksınızdır.
403955b.jpg

Safflower%20Insulin.jpg

cart_05.jpg

hoşçakalın!

ellerine sağlık gerçekten
:-)

teşekkür ederim, şu haftayı hayırlısıyla başım gözüm sağlam atlatayım, daha seri çalışacağım... sınav haftam... idam mahkumu gibi ipin ucuna kadar gelip ucundan dönüyorsun :))

canim safflower ingilizcede yalancisafran mis ben buldum :)

aaa harika bir şey bu! evdeki bütün sözlükleri didik didik ettim yok, genel sözlükler tabi benimkiler, terim sözlüğü olmalı diye düşünüyordum ki, imdadıma yetiştin, mısır çarşısı'nda da kimseye anlatamadım, elimde fotoğraflarla dolanıp durdum saatlerce, gerçekten teşekkür ederim :))

Pek çok insan, yıllardır bedenlerini güçlü ve sağlıklı tutabilmek adına vitamin takviyelerine bel bağladı. Çoğu zaman, günlük yemek seçimlerimiz ihtiyaç duyduğumuz vitamin ve gıdayı bize sağlamadı, buna karşılık olarak biz de destak babında genel vitaminleri almaya başladık. Ama saç dökülmesi problemiyle hala burunburunaydık. Sizce, almamız gereken tek bir vitamin var mıydı? Sorumuzun cevabı "evet", saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kaldığımızda "D" vitamini eksikliği yaşıyor olabiliriz. Zira saç dökülmesi ve kemik hastalıkları D vitamini eksikliğinin en basit belirtileridir.

Bilim adamları ve araştırmacılarca, fareler üzerine yapılan deneylerde, D vitaminiyle gerçekten de saç dökülmesinin önüne geçilebildiği görülmüştür. Şayet bu genç yetişkinlerde meydana geliyorsa sebebi büyük olasılıkla D vitamini eksikliğidir. (Çalışmalar halen devam etmekte.)

Biyolojik olarak D vitamini oluşumunda etkili olan bir etmen de omega3'tür. Günümüzde, adına "modern hayat" dediğimiz olgu, bizlere yalnızca ev içinde yapılan aktiviteleri yapmamıza imkan tanır. Bu durumsa yeterince güneş ışığı alamamamıza neden olur ki güneş, D vitamini kaynağıdır. Lakin bazı araştırmalara göre temel neden bu değil, yaptığımız diyetler neticesinde gereğince alamadığımız temel yağ asitleridir. (bildiğimiz gibi, A,D,E ve K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir.)

Aslında bu gayet basit. Bedenimiz bu vitamini kendisi üretiyor ve bunun için temel yağ asidlerine gereksinim duyuyor. Yağ asitleri, kolesterol üretiminden sorumludur ve aynı zamanda bu kolesterolün fazlasının atılmasından sorumludur. Ayrıca temel vücut işlevleri için de gereklidir bu yağ asitleri. D vitamininin üretilmesi için de kolesterole gereksinim duyulur. Şayet yeteri miktarda yağ asidi alamazsanız, vücudunuz D vitaminini üretemeyecektir ve eksiklikler baş göstermeye başlayacaktır. Sedef hastalığı (psoriyazis) ve pul pul olmuş saç derisi bu eksikliğin sebebidir.

L-lizin ve bakır eksikliği de saç dökülmesi nedenleri arasında bulunmaktadır, tıpkı çinko ve bakır eksikliğinde olduğu gibi. Yani D vitamini eksikliğini bir kenara koyalım diğer vitamin ve minerallerin eksikliğinde bile saç dökülmesi olayı olabilir ama esas vitamin D'dir.

bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekür ediyorum benimde saç dökülme sorunum vardı inşallah iyi gelir tavsiyeleriniz teşekürler.

bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekür ediyorum benimde saç dökülme sorunum vardı inşallah iyi gelir tavsiyeleriniz teşekürler.

ilginize çok teşekkür ederim ama bunlar benim bilgilerim değil, yabancı sitelerdeki yazıları çeviriyorum... umarım işinize yarar iyi gelir.

Bu defa sizlere saç problemleriyle ilgili, 17 sayfalık bir makale çevirmeye çalışacağım... iyi seyirler...

PROBLEMİNİZİ ELEKTRONİK ÖĞRENME YÖNTEMİYLE ÇÖZÜN

SAÇ DÖKÜLMEM DURSUN, LÜTFEN!

1. sayfa

SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN DOĞAL REÇETELER

Tüm saç dökülme çeşitlerini engelleyen, kesin başarılı bir yöntem olmasa da

insanlar üzerinde denenmiş ve başarı kaydedilmiş bir takım yöntemler var ki

bunlar, masaj ve aromaterapi. Saç gelişimi masaj yoluyla sağlanabilir. Kan ve

oksijenin saç derisine ulaşması saç gelişimini hızlandıracaktır. 6 damla defne

yağı ve 6 damla lavanta yağını; 24 damla badem ve soya yağı ile veya yine 24

damla susam yağı ile karıştırıp saç derinize masaj yaparak yedirin ve 20 dakika

boyunca, karışımı saçınızda bekletin. Daha sonra, saçınızı ve saç derinizi

şampuanınızla yıkayınız ama avucuna döktüğünüz şampuanın içine 3 damla

defne yağı ekleyerek. Gün içinde iki dakikanızı ayırarak saçlarınıza her gün

masaj yapmayı ihmal etmeyiniz. Masaj sırasında sadece parmak uçlarınızı

kullanınız tırnaklarınızı kullanmayınız. Şayet tırnaklarınız çok uzunsa avuç

içlerinizle yapın masajınızı ama bilinmelidir ki; bu masaj o kadar da etkili

değildir. Doğu'da geleneksel olarak kullanılagelen Çi-Kung adlı masajı

kullanabilirsiniz; bunun için, parmaklarınızı kafatasınızın merkezine yerleştirin ve

hafif vuruşlarla masaja başlayın (yaklaşık 30 vuruş kafi), bu şekilde kafanızın

tamamını dolaşarak kulak dışlarına doğru gelin ve sonra tekrar kafa tası

merkezine gidin ve bunu sekiz defa tekrarlayın.

devam edecek...

Prostat ve saç dökülmesi arasında belirgin bir bağlantı sözkonusudur ve bu

nedenle BPH tedavi buluşları arasındaki bağlantı gelişir ve o bağlantının etkileri

yeniden saç gelişimini desteklemeye yöneliktir. Bazı bitkibilimciler saw palmetto

(Amerika'da yetişen bir tür palmiye ağacının meyvesi) adlı bitkinin meyvasının

DHT oluşumunu engellediği, PBH oluşumunu güçlendirdiğini keşfettiler. Bu

meyve aynı zamanda prostat oluşumunu da, DHT oluşumunu düşük seviyeye

çekmesi vasıtasiyle, engellemektedir. Bilindiği gibi DHT, androgenetik alopesi

(saçsızlık, saç dökülmesinden dolayı doğan saçsızlık, kellik. doğuştan olabilir ya

da sonradan oluşabilir.) sebebidir. Çalışmalar saw palmettonun anti-androjenik

olduğunu gösteriyor, bu da saç dökülmesini engelliyor. Saw palmetto alan

bayanlar, şayet devam ediyorlarsa hormon terapilerini ve ağız yoluyla aldıkları

gebelik önleyici ilaçlarını kesmeliler.

Isırgan otu, A ve C vitamini, bazı önemli mineraller ve bir takım yağlar

açısından saça faydalı olabilir. Avrupa'da BPH tedavisinde, ısırgan kökü, 5-alfa

indirgeyici tutucusu olarak başarıyla kullanılır. 5-alfa indirgeyici, testesteronun

DHT'ye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynar. DHT saç foliküllerini köreltir.

Isırgan otu kökü de tedavide kullanılan önemli etmenlerden.

devam edecek...

X