Bahçe Bakımı ve Çiçekler Evde bitkileri nereye koymalıyız?

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
5.078
10
Evde bitkileri nereye koymalıyız?

Bir bitki satın aldığınızı veya size bir çiçek hediye edildiğini düşünelim. Bu çiçek için en uygun yer neresi olabilir?
Evinizin içerisinde her nokta bitki yetiştirmek, onları başarılı bir şekilde büyütmek için uygun değildir. Seçilen yerin bitkinin belirli temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir, bitkinin yerleştirildiği yer bitkiler için gerekli ışığı almalı yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlanmalıdır.

Işık, nem ve sıcaklık başarılı bitki yetiştirmeninüç önemli faktörüdür. Bitkileri ev içerisinde koyacağınız yere karar verirken bu faktörleri daima dikkate almalısınız.

Daima hatırımızda tutacağımız noktalardan birisi de bitkiler pencereye çok yakın kondukları taktirde uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalmalarıdır. Bitkilerin büyük bir bölümü doğrudan güneş ışığını sevmezler. Bitkilerle ilgili diğer bir problem de bitkilerin pencerelerin çok yakınına konulduğunda ortaya çıkar.

Özellikle kışın dış ve iç sıcaklık arasındaki fark şaşırtıcı derecede büyüktür. Bitkinin bir tarafı odanın ılımlı havasından yararlanırken diğer tarafı camdan geçip gelen soğuk havanın etkisine maruz kalacaktır. Bitkilerin zarar görmesine neden olacak derecede uzun süre pencerelere dayanmasına dikkat edilmelidir.
(Alıntıdır)

Bitki, çicek yetiştirmeyi ve toprakla oynamayı çok seviyorum.Fakat evimde nekadar denesemde başarılı olamadım.Balkona koydum olmadı,içeriye aldım yine olmadı.Az su verdim çok su verdim yinede başarısız oldum.Ama yinede yılmadım.Birgün başaracağım buna eminim.Sanırım eviminden kaynaklanıyor.Güneş fazla almıyor,birde balkon penli sanırım ondan.Başka bir eve çıkıncaya kadar eşim en sonunda fide ve çicek almamı yasakladı.Şimdi 1 tane kasımpatım var,onu yaşatmaya çalışıyorum.Tüm çicek ve bitki severlerden konuyla ilgili tavsiyelerini bekliyorum.Sevgiyle kalın...

merhaba hanımlar

ben sümbül soğanı aldım ve saksıya diktim.

henüz bir gelişme yok. güneş alabilmesi içinde camın önünde duruyor.iç tarafında yani.

sizce henüz çiçek açmamış, hatta toprak yüzüne çıkmamış bir bitkinin yeri neresi olmalıdır?

yardımlarınızı bekliyorum

ben ciceklere bayilirim evim cicek bahcesi olsun isterim ama her ne hikmetse bi turlu cicek bakimini beceremem benim evimdenmi(sanmiyorum ama)yoksa elimdenmi bilmem 3 yada 5 ay en fazla sonra at cope beceremedim bu isi gitti...sizlerea.s. ve cicek bakabilene helal olsun...

ben de çok çiçek telef ettim ama bu aralar bu işe bayağı merak sardım, önce evin şartlarını belirledim evin şartlarına göre hangi çiçekler olur onu belirledim sonra gittim bir sürü çiçek aldım.
Aldığım çiçekleri de teker teker google dan aratarak nasıl bakılacağını, hangi şartları sevdiğini ögrendim. Önemli olan da hangi çiçeğin neye ihtiyacı olduğunu bilmekmiş anladiğim kadarıyla sizde öyle yapın bence hediye gelen ve ya satın aldığınız çiçeğin özelliklerini internetten ögrenebilirsiniz, ona göre de bakmak kolaylaşiyor. bol çiçekli günler a.s.a.s.a.s.

evim fazla güneş görmüyor..inşallah kendi evimizi aldığımızda güneş gören bir ev olurda çiçeklerim de mutlu olur.. :KK43:

evim fazla güneş görmüyor..inşallah kendi evimizi aldığımızda güneş gören bir ev olurda çiçeklerim de mutlu olur.. :KK43:

güneş istemeyen çiçekler var canım bunları araştırabilirsin, benim de evim fazla güneş almıyor. Sevgiler.

sağolun nemida:)
ben çiçekli bitkileri seviyorum..bitkilerden pek anlamıyorum doğrusu..anneciğim sağolsun arada bişiler getiriyor ben de bakmaya çalışıyorum. güneş gören penceremde yeşil soğanım , karanfilim ve adını bilmediğim 3 çiçeğim daha var.. evdeki ise biraz mutsuz gibi.. ama arada bir güneş görsün diye pencerenin önüne çıkarıyorum belli seviniyor canım :)
ev alma hayalimiz var..inşşşaaalllah güneş gören balkonlu bir evim olur dostlar:)
o zaman limon, domates çok istiyom

merhaba hanımlar

ben sümbül soğanı aldım ve saksıya diktim.

henüz bir gelişme yok. güneş alabilmesi içinde camın önünde duruyor.iç tarafında yani.

sizce henüz çiçek açmamış, hatta toprak yüzüne çıkmamış bir bitkinin yeri neresi olmalıdır?

yardımlarınızı bekliyorum

Bende almıştım. Benimkiler balkonda duruyor. Hepsi açtı fakat çabuk soluyor.a.s.

X